Buitenland. Ingezonden Stukken. Oddeschild, '4 Dee. De prijs der garnalen is gelukkig eenigszins stijgende. De vangst ver minderde een weing, doeh blijft toch nog steeds overvloedig. Voor de kokerpen mag geen der vissehers meer dan vijf manden per dag aan brengen. Oosterend, 4 Dee. Een hollend paard voor eene driewielde kar moge op den weg onge- wenseht zijn, in dorp of stad zal men het zeker altijd eene gevaarlijke verschijning kunnen noemen. Iets dergelijks vertoonde zieh gisteren alhier met een jong paard van den heer J. Koning. In vollen ren ging het door het geheele dorp met het gierende voertuig achter zich, dat bij het omdraaien van een' hoek met geweld tegen een' muur geslingerd werd. In een paar steenen zijn diepe grosven gekomen, terwijl de straatsteenen bij elkander gesehoven zijn. Als een wonder wordt het beschouwd, dat niet meer schade is aangericht, daar in de straat, waar het tcomelooze dier door ging, eenige rijtuigen aanwezig waren. Aan het einde van het dorp geraakten paard en bar beide in eene sloot. Het paard wist los te komen en zieh te redden, waarna het gegrepen werd. De kar was beschadigd. De heer J. P. Bouma, Onderwijzer te Purmerend is benoemd tot Onderwijzer le klasse aan de openbare tussehensebool aan het Zieken te 's Gravenhage. De Cocksdorp, 4 Dec. De heer P. Deuzeman, voorzitter der alhier bestaande rederijkers kamer, ontving van den heer J. Flens, den eigenaar van het hotel „Texel", de uitnoodiging om met zijn gezelschap eene tooneelvoor- stelling in genoemd hotel te geven. Zeer waarschijnlijk zal deze uitnoodiging worden aangenomen. Welke stukken alsdan zullen worden opgevoerd is nog niet met zekerheid bekend. Daar het gisteren ijzelde waren de straten zoo glad, dat men zich niet zonder gevaar buitenshuis kon begeven. Dit ondervond de vrouw van den schilder van 't N., die het ongeluk had achterover op de steenen te vallen en wel zoo hevig, dat de dokter, die zich juist op het dorp bevond, den toestand ernstig inzag. Helder, 2 Dec. Dat het ijs de vaart op de Zuiderzee nog steeds belemmert, ondervond gisteren de blazerschuit T. X. 1, sGhipper Brouwer. Op weg naar Amsterdam met mos- len, ontmoette het vaartuig zooveel ijs, dat het er voor terug moest keeren en de vangst hier lossen, ter verzending per spoor. Aan een schrijven uit Ampenan dato 21 October aan „De Loc." is het volgende ontleend; Wel is de bevolking van West-Lombok onrustig, maar van die onrust behoeven wij, volgens mijn bescheiden meening, niet lang te zoeken. De een noemt als zoodanig het verbod van rijstuitvoer, de ander meent dat het eischen van padjeb er aanleiding toe heeft gegeven maar mij wil het voorkomen dat al die dingen te zamen, oi beter nog de gevolgen van het brengen van Lombok onder ons rechtstreeks bestuur, de waren reden is. De Sasak heeft dat rechtstreeksch bestuur niet begeerd; hij wilde liever zijn eigen zaken zelf bedisselen, daarom was de hulp van het gouvernement tegen den Baliër hem aange naam, maar dat hij daarop slechts van meester wisselde, was teleurstelling. Hij zal zich daaraan nu wel gewennen, maar dit ban slechts langzamerhand geschieden. Daarom hebben wij geduld te oefenen in de eerste plaats. Toeboe Oemar schijnt zich nog steeds te Lhong op te houden, zonder dat de Kedjoe- roean eenige moeite doet zich van hem te ontdoen. Geheele huisgezinnen keeren uit Daja, Lepong en Lhong naar de VI Moekims terug, terwijl nu en dan enkele geweren bij den bivouak-commandant te Kroeng Raba worden ingeleverd. Toekoe Neq, waarnemend oeloe- boelang der Vn Moekims, leverde twee aehter- laadgeweren en 28 patronen is. De Hooge Raad heeft Maandag beslist dat de gemeente-wetgever, krachtens art. 82 der onderwijswet, bevoegd is bij verordening kinderen beneden de 12 jaar te verbieden arbeid te verrichten tijdens de schooluren. ,De Fiscus" schrjjft over den circus-Renz Maar nu ging Renz onherroepelijk weg omdat hij anders langer dan drie maanden in Nederland zou z|jn en dus onderworpen zou worden aan Bedrijfs en Personeele belasting. Met tonnen gouds van de „steinreiche" maar bij den fiscus nood lijdende Hollanders keert deze Germaan naar zijne „Heimath" terug. De gemeentekas is wel gevaren bij zjjn verblijf te Amsterdam; want boven öe entrées moest 5 pet. aan stedelijke belasting op de vermakelijk heden betaald worden. Maar die belasting werd door het publiek geofferd, en volgens de bestaande verordening kreeg de directeur van den circus voor vooruitbetaling 10 pet. korting. In plaats, dat Renz iets aan belasting betaalde, ontving hij dus deswege nog extra 5 per mille van de entrées. De ooüjke Duitscher heeft een exemplaar van die vermakelijke verordening op de vermakelijk heden gevraagd en ook de wetten op Bedrljfs- en Personeele belasting gekocht, om in zijn land eens te laten zien, wat goede halzen die stam broeders aan de Noordzee toch zijn. Hardvochtig. Men meldt uit Schiedam aan de „Tel.": In een branderij alhier had Vrijdag de brandersksecht A. van Loenen het ongeluk bij het waterstorten een kit met heet water over het rechterbeen te krijgen, waardoor dat lichaamsdeel met vrij ernstige brandwonden werd bedekt en de man in 5 of 6 weken niet in staat zal zijn om te werken. Zaterdag werd hem zijn weekloon thuis gebracht onder inhouding van het loon van Zaterdag (den dag, waarop bij niet had kunnen werken). De gebrande is ongehuwd, doch in hoofdzaak de kostwinner van het gezin, waartoe hij behoort, waarvan öe vader gebrekkig en onge schikt tof arbeiden is. Het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1897 te bezigen bij den ijk en herijk, zal zijnvoor maten en gewichten de letter g in den gewonen schrijfvorm; Ia Atjeh zullen twee luitenants terecht staan, die verdacht worden zich op een der tochten gouden dukaten van een bevriend hoofd te hebben toegeëigend, niettegenstaande hun chef, de kapitein Bruijnis, den uitdruk- kelijken last had, gegeven om niet anders buit te maken dan vuurwapenen. Van dit geval is indertijd in eene Atjeh-correspondentie van hot „Soer. Hdbl." melding gemaakt. Te Roermond is in hechtenis genomen de 25 jarige gipswerker Arthur Connor (Duitsch deserteur), wegens het uitgeven van valsche guldens. Het vermoeden bestaat dat Connor niet alleen de uitgever doch ook de maker van het valsehe geld is. Bij zijne aanhouding werden nog een aantal valsche guldens in zijn bezit gevonden. De stukken zijn vrij goed nagemaakt, dragen de beeltenis van Willem III en zien er uit of zij door sterk water zijn afgetrokken. Het randschrift ontbreekt geheel. Een dienstmeisje te Sleeuwijk, dat f160 vond en deze terstond terugbezorgde bij den rechtmatigen eigenaar, kreeg daarvoor eea kwartje fooi. Omtrent schadeloosstelling aan ouders van dienstplichtigen is de Minister van Oorlog nog niet tot een besluit gekomen. Het nut der appel, onmiddellijk vóór het naar bed gaan, is een gewaardeerd middel tot bevordering der gezondheid. De appel levert niet alleen een uitstekend voedsel op, doch is over het algemeen een gelukkige combinatie van voedende stoffen. Hij bezit meer phos- phorzuur in een licht verteerbare verbinding dan eenig ander plantaardig product der wereld. Het gebruik onmiddellijk vóór het naar bed gaan werkt le voordeelig op de hersens, 2e bevordert de functie van de lever, 3a bewerkt op den duur een rustigen slaap, 4e desinfecteert de mondholte, 5a bindt de overtollige zuren in de maag, 6a voorkomt haemorrhoïdale storingen, 7e bevordert de afscheidende functie der nieren, 8e verhindert daardoor steenvor ming, 9e beveiligt verder tegen spijsverterings storen en 10 tegen keel- en halsaandoeningen. Kleine raadgevingen Twee Italiaansche natuurkundigen bevelen als middel tegen ver moeidheid aan een mengsel van 250 tot 300 gram sterke koffie en 30 gr.suiker. Natiën minuten begint men de werking ervan reeds te bemerken, terw|jl de vermoeidheid na 40 minuten geheel verdwenen is. Een milicien, die met verlof gaat, vraagt aan het station een plaatskaart voor den veewagen. De beambte bekijkt hem van top tot teen en zegt: Maar u bent toch een mensch? Dat weet ik nog zoo krek niet, antwoordt de milieien, de serzant nuumt mien altied hengst. Een eenvoudig middel om de handen in den winter zacht te houden. In den winter doet de koude de handen openspringen en de huid wordt hard. Als gevolg daarvan ontstaan dikwijls de zoo lastige winterhanden. Als middel om de huid zacht en lenig te hou den,kan het volgende aangewend worden. Men vermengi citroensap met een gelijke hoeveelheid zuivere glycerine. Nadat meD de handen met zeep heeft gewassc'nen, wrijft men ze, terwijl ze nog nat zjjn, geheel met het mengsel in, droogt daarna de handen af, en herhaalt dit nogmaals met zacht linnen, totdat de handen volkomen droog z(jn. Vóór het gebruik schudde men de fiesch. Vroeger, toen glycerine minder algemeen in gebruik was, bezigde men daarvoor in de plaats amandelolie, maar de vettige eigenschap van de olie, maakt het gebruik daarvan minder gewenscht. (M. t. V.) Uit de inkomende berichten omtrent de werkstakers te Hamburg blijkt dat zjj toenemende is, dat de nood zeer groot is onder de stakenden, dat vele handen van elders aan het werk komen en dat volgens velen de loonteestand volstrekt niet een „hongerstand" was. Naar schatting worden reeds door 14500 werk lieden deelgenomen aan de strike. Ook de machi nisten van de sleepbooten en de schippers van de Boven-Elbe dreigden met werkstaking. Engelsche werklieden zijn aangekomen en 150 Denen. In vele fabrieken ontstond reeds gebrek aan grondstoffen, tengevolge waarvan een groot aantal werklieden ontslagen zijn. De „Times" verzekert, dat de jongste opstand in Matabelenland den inlandschen stammen aan dooden, gekwetsten en gevangenen achtduizend strijdbare mannen heeft gekost. Volgens een schatting van den heer Selous is bjj den vorigen opstand de bevolking verminderd met drieduizend strijdbare mannen op een leger van 20,000, zoodat beide opstanden het leger der Matabelen zoowat tot de helft hebben teruggebracht. Dr. Jameson is Dinsdag avond uit de gevan genis ontslagen. In Dakota, Minnesota, Montana en Idaho, waar een sneeuwstorm groote verwoestingen heeft aangericht, blijken nu dientengevolge 15 menschen den dood gevonden te hebben, en men vreest dat er nog meer omgekomen z|jn. Ook wordt veel vee vermist. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 5 meter hoog, en de treinenloop is op veel plaatsen gestoord. Ruim 1000 werklieden op de werf van sir W. Gray Co., te Hartlepool, hebben het werk gestaakt, omdat z|j verbitterd zijn op een politie agent, die als rustbewaarder op de werf is gesta tioneerd, Zy willen niet weer aan het werk gaan voordat de agent door een ander is vervangen. Men schat het aantal werkstakers te Ham burg, ofschoon het nog niet door de commissie uit de werkstakers vastgesteld is, op 13,000 (volgens een andere raming 15,500), daarvan zouden er 8000 gehuwd zjjn. Dinsdag werd begon nen met de uitdeeling van ondersteuning; voor ongehuwde 8, voor gehuwde 9 M., voor elk kind 1 M. per week. De commissie gelooft 3 4 weken deze ondersteuning te kunnen verleenen. Een zonderlinge opdracht. Aan de conduc teurs van den spoorweg St. Petersburg War schau is opgedragen, allen reizigers het slapen in de bagagenetten te verbieden. Deze maatregel werd door het volgende feit uitgeloktEen reiziger had zich gedurende de laDgen tocht in het baga genet van zijn coupé te slapen gelegd. Na eenlgen tyd was hij met schrik wakker geworden en nog slaapdronken, uit het raampje van den waggon gesprongen. De spoorwegdirectie is blijkbaar bevreesd, dat er reizigers gevonden worden, die dit min aanbevelenswaardige voorbeeld zullen volgen Buiten verantwoording van de Redactie.) De Cocksdoep, 20 Nov. '96. Geachte Redactie Verleen mij een plaatsje in uw veelgelezen blad, Iu bet nummer van 25 Nov. der Nieuwe Texeleche Courant, komt een stuk voor over onze, op 21 Nov. opgevoerde Tooneelvoorstelling, en ik kan niet nalaten daar mQn gevoelens over publiek te maken. Ik meen dit in het belang van geheel ons gezelschap niet te rrmgen laten. De N. T. Ct. noemt daar negen namenm. i. had hg zulks veel korter en mooier gemaakt door ons eenvoudig „de werkende leden'' te noemen. En als hg zulks toch lang had willen maken, had ht) er geen negen, maar zeventien moeten noemen. Er werden immers rollen genoemd, of liever gezegd, opgehemeld, van enkele woorden, daar meer dan één andere van zooveel bladzijden verzwegen werden. In 't kort had Ik, als eerstgenoemde in dat stuk, zulks liever niet gezien. Wg hebben de gevolgen er van gezien, op de eerste vergadering van dit seizoen, n.l. het bedanken van een werkend lid, (namen wil ik niet noemeD) die in de kermisnitvöering, trotsch alle moeielfikheden nog meespeelde. Ook hg was toen vergeten te noemen. En wfj hebben immers alle krachten en ééndracht noodig om iets goeds ten tooneele te voeren Het bestuur wordt door zulks ook in groote moeieigkheden gewikkeld, n.l. met rollen verdoelen, Ik verzoek dan den Correspondent der N. X CU beleefd, in het vervolg niet zoo mild met zgn woorden £SEE?e awtWLBaag-«-«tmnv- T~Z a r ~r-v

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2