Buitenland, it! Marktberichten. h De Cocksdorp, 8 Dec. Het St. Nieolaas-feest is hier in opgewekte stemming en zonder de minste stoornis gevierd. Als naar gewoonte bewoog zich een aantal gemaskerden naar men zegt een 40-tal over de straat om hier en daar in de woningen der ingezetenen een kijkje te nemen, of wel zich in de logemeeten te vertoonen en daar bij vroolijke muziek eens lustig rond te zwieren. Onder hen vond men waarlijk aardige figuren. Een Urker visscher en zijne wederhelft trokken o. m. zeer de aandacht. De feestvreugde werd in de danszalen tot laat in den nacht voortgezet. Door de Nederlandsehe spoorwegen is besloten de vierdaagsche retourkaarten in binnenlandsch rechtstreeksch vorkeer af te geven op 24 dezer geldig te doen zijn tot en met den 28en, en die op 31 dezer af te geven geldig te doen zijn tot en met 4 Januari. Afschaffing der Staatsloterij acht de Mi nister nog niet mogelijk, al wenscht hij dat dit spoedig zal kunnen gebeuren. Naar men aan de „Haagsche Ct." meldt werden Dinsdag eenige ondergeschiktegemeento ambtenaren bij de ontvangst van hun trakte ment verrast met de mededeeling, dat daarvan de door hen verschuldigde personeele belasting was afgehouden, bij één van hun bijv. het volle bedrag van zes termijnen. De vraag wordt gedaan, of de fiscus, in deze van zijn recht gebruik makende, niet wat meer consideratie kon gebruiken en de inhouding van traktement over de verschillende maanden verdeelen. 't Is juist in dezen wintertijd, als een huisgezin zooveel behoefte heeft, een al te gevoelige vermaning. Wegens de uitbreiding, die het mond en klauwzeer in de laatste weken heeft ge- kregeD, en in verband met het vermoeden, dat in verscheidene gevallen de veemarkten tot die verspreiding hebben bijgedragen, maakt uitvaardiging van marktvorbod op groote schaal thans een punt van overweging bij den minis ter van binnenlandsche zaken uit. Alvorens evenwel daartoe over te gaan, heeft de minister inlichting gevraagd aan de Commissarissen der Koningin, van de maat regelen, welke ten aanzien van het toezicht op de veemarkten door de gemeente-besturen worden genomen. Men schrijft aan de „Haagsche Ct'" In verband met het feit, dat de gewijzigde be lasting op het personeel zal loopen van 1 Januari tot 31 December, is in uw blad de raad gegeven om te einde buiten de noodzakelijkheid van terug vordering te bljjven van de loopende belasting over 1896/7 niet meer dan te betalen. Ik behopr tot degenen, die volledig hebben aangezuiverd. Daardoor is niets verdienstelijks verricht, maar toch het bewjjsl geleverd van bereidwilligheid om mede te werken tot een ge- regelden gang van zaken. Zou nu de ontvanger tegenover mij en hen, die even als ik deden, niet zoo bereidwillig zjjn, om btf toezending van ons aanslagbiljet over 1897 de in 1896 ae veel vooruitbetaalde Va een voudig in mindering te brengen? Zouden we heusch den langen weg van „ver zoeken om terugbetaling" op moeten, misschien nog wel onder betaling van eenige porto's? Zou 't zoo gaan, en dus van wederkeerige tege moetkoming geen sprake blijken te zijn, dan was 't maar het best van goede verhoudingen tegen over den fiscus af te zien! Zoo mogelijk hoop ik eenige inlichting van u te ontvangen. Een aardig geval heeft te Smilde plaats gehad. Een van elders gekomen inwoner zou den schoorsteen laten reinigen door een schoor steenveger, maar ze konden het in het begin niet eens worden over den prijs, doch nadat de schoorsteenveger het werk, wat hij ver richten moest, terloops had nagezien, nam hij het voor den geboden prijs aan, met die voor waarde, dat al wat zich in den schoorsteen bevond, voor hem was. De eigenaar die van niets afwist, nam daarin genoegen, zoodat het werk een aanvang nam, met het gevolg, dat de schoorsteenveger, met het roet, er een ham uithaalde, welke natuurlijk door den vorigen bewoner was vergeten. De vorige week miste een ouderpaar te Kluudert hun zevenjarig zoontje. Het zoeken in en om het huis en in de buurt was vergeefseh, daarom werd den burgemeester van het geval kennis gegeven. Deze liet de politie een on derzoek instellen die weldra het spoor vond, waaruit bleek dat het kind zich door de praatje van een orgeldraaier en zijn vrouw had laten verleiden om met hen mede te gaan. Gelukkig kon men het brutale echtpaar bij Zevenbergen achterhalen, waar men hen in een kroegje aantrof. Het kind was al op een paar glaasjes bier getracteerd en zat een sigaar te rooken. De jongen zou dus al spoedig ingewijd geweest zijn. Met brutaliteit bleven de orgeldraaier en zijn vrouw ontkennen, getracht te hebben het kind te ontvoeren„het jong was met hen meege- loopen." Dat is geen manier van bouwen! Te Maastricht is een nieuw postkantoor gebouwd, waarin het zoo duister is dat den geheelen dag het gaslicht moet branden. Aan de loketten is zulk een weergalm, dat de ambtenaren het publiek niet kunnen verstaaD. In het lokaal der bestellers heerscbt een erge stank van de beerputten di9 er onder zijn. (R. N.) Naar de „N. Rott. Ct." verneemt heeft de heer J, T. Wilkens, kapitein bjj de schutterij te Rotterdam, aan den kolonel-commandant van het regiment voorgesteld een compagnie wielrijders bij het regiment op te richten en voor hen, die by die compagnie zullen dienen, vrijstelling van de gewone diensten aangevraagd. Tot dit voorstel heeft hem geleid 1. de gedachte dat op verschillend gebied zulke goede krachten by de scbutteryen verloren gaan of liever niet benut worden. Juist voor speciaal korpsen zoude de schuttery te gebruiken zyn; 2. het feit, dat by bet legerbesiuur op dit vervoermiddel gerekend wordt. In het velddienst reglement van 1896 wordt herhaaldeiyk gewezen op het nut van wielryders, als overbrengers van spoedeischende berichten voor den patrouilledienst. Een achtjarig knaapje te Goes kreeg van zyn stiefvader een sigaar, die bij bij een kennis, waar hij een oogenblik vertoefde, wilde oprooken. Plotseling sprong de sigaar met een geweldigen knal uiteen, de knaap viel flauw en in de kamer verspreidde zich een dikke rook. De politie is van de zaak op de hoogte gebracht. Tegen den to Bathmen ter visie liggonden ligger der waterleidingen werd dezer dagen de onderstaande reclame ingebracht; Aan Heer burgemeester in het dorp te Batthem. 28 Nov. Ik moet uwe berigden als t at zij dien brief mij niet aangenaam is want een ander wekt voor mij ook niet voor blij zier. en dien brief hep gij ook niet aan mij ge schreven en ik neem het niet aan en aan dien gij sehen gesehreefden hap kan het niet en ik maak geen bijte schoon. (Dev. Dagbl.) Naar men weet heeft de minister van oorlog in zyn begrootingsantwoord aan de Tweede Kamer ten aanzien van de Mei alen Kruis-Ridders ver klaard, dat hy, onder de gegeven omstandigheden, in deze aangelegenheid moeieiyk iets anders in overweging kan geven dan het weder verleenen van het subsidie aan de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" tot het voorgestelde bedrag. De „Haagsche Ct." is daarover zeer teleurge steld en het blad schryft: Onder de „gegeven omstandigheden"? Dat er, voor zoover men weet, nog geen is doodgehongerd Dat menschen van ten minste 84 jrarnogwel zorgen kunnen, dat ze den kost verdienen by het schameiy'k ondersteuninkje, dat hun door de publieke liefdadigheid wordt verleend? Of dat de schatkist die wel een traktements- verhooging van 1000 per persoon voor een zeven tal hooge staatsambtenaren Schijnt te kunnen dragen geen geld missen kan om aan enkele dozQnen mannen van diep in de 80 een levens onderhoud te geven? In België gaf men we meenenreeds in 1880 een pensioen aan de oudstryders, die zich in 1830 verdienstelijk hadden gemaakt voor het vaderland. Hier te lande laat men hen, die in '30 by koninkiyke proclamatie ten stryde werden geroe pen en aan wie toen werd toegezegd, dat zy op het dankbare vaderland voor hun toekomst zouden kunnen rekenen, wegens „gegeven omstandighe den" aan gebrek en ondersteuing door aalmoezen ten prooi. Zou d9 Tweede Kamer niet tussehenbeide komen, zelfs al kostte 't dan aanvankeiyk 647 malen f200 's jaaars. Alle betalingen groote of kleine, behooren op da toonbank te geschieden. Als ge iets niet betalen kunt, moet gij het niet koopen. Als gij het niet betaald kunt krijgen, verkoop het dan niet. Zoo zult gij kalme dagen en rustige nachten hebben, even goede zaken doen als nu, en nooit slechte. ire; o.: By al de ellende welke de Armeniërs hebbenj) I te verduren, komt nu ook de honger. DePransche gezant te Konstantinopel heefc uit Diabekir bericht ontvangen, dat er schaarschte aan levens middelen heerscht in het district. Alleen in de stad Diabekir moeten 25000 menschen gebrek ïyden. Een slecht bericht voor onze visschers, Er komt uit Duitschland een bericht, dat voor onze visschery niet gunstig luidt, nl. dat in den Rijksdag door baron van Langen een wetsvoor stel is ingediend om den invoer van versche visch, uit het buitenland komende, te belasten en het reeds bestaande invoerrecht op zoete visch te verhoogen. De Buitsehe baringvisscbers, voornameiyk die van Stralsund, Lubeck en Swinemunde, jubelen nu reeds in het vooruitzicht, dat zy niet meer met het buitenland zullen behoeven te concur- reeren. Maar niet overal in Duitschland vindt het voorstel van den baron Van Langen by val. De«, vischhandelaars te Kiel hebben in een adres aan den Ryksdag aangedrongen op verwerping van het voorstel, dat h. i. strydig is met Duitsche belangen en in werkeiykheid eene belastiDg zou zjjn op het verbruik, daar de nationale visscher: niet in staat is, voor een tiende deel in d behoeften van het Duitsche volk te voorzien. V f G 14 M f V N V M V f M 1£ O 15 L< un Taa en ostt eek Geld en liefde. Voor bet station bt) Nizza bood een der talrijke bloemen verkoopsters, een 16-jarig meisje van wonderbare schoonheid, een' vertrekken- den Russischen hoofdofficier een bloemruiker aan, De oude heer, die haast had en bovendien onvriendelijk gestemd was, weerde het meisje af en wierp haat tcch een franc toe. Tmtsch wees echter het meisje het geld af De oude officier zag haar daarbij onwil lekeurig in het gelaat en bleef verbaasd staau, Zonder acht te geven op den trein, die heenging, noopte hü het meisje met hem mee te gaan in de wachksmer. Innig ontroerd, sloot hQ haar in zfine armeD, hy had in haar het kind zijner dochter herkend die voor 17 jaren 't ouderlijk huis had verlaten, om een' jongen arts, die Rusland wegens nihilistische neigingen moest verlaten, als sQne vrouw te volgen. Alle pogingen zich met hare ouders te verzoenen bleven vergeefs voor de gevluchte dochter. Nu had de oude man door de gelijkenis mat hare moeder in het bloemen meisje ztjne kleindochter herkend. Deze vertelde hem van het gebrek en de ellende harer moeder, die weduwe was geworden en hoe zy met verkoopen van bloemen vcor haar en 3 jonge kinderen het brood verdiende. Terstond overhandigde haar de oud-oificier eeea groote som gelds vcor hare moeder, en liet haai gaan met de belofte, dat bij binnen enkele uren van zich zou laten hooren. De oude heer kreeg latei zeker berouw over z(jne weekhartigheid, want niet hfj, maar iemand uit zyn' naam, kwam bfi de weduwe en bood deze een som aan van 100,000 francs, onder voorwaarde, dat zy hare dochter aan haar, - ader zou geven, die haar in Rusland zou opvoeden Moeder en dochter sloegen dat aanbod echter al en de dochter gaf ook reeds het geschonken geld terug. «Zeg u mbn grootvader, dat ik trotsch ben op myne moeder", sprak het meisje, „en dat de moeder, die ik hem heb te danken, reeas zulk eeu groot geschenk is, dat wy zyn gold niet noodig hebben.' Amsterdam, 7 Deo. Aangevoerd 210 Run deren, le kwal. 674 ct., 2de kwal. 60 ct. 3f kwal. 50 ct. per KG. 90 Melk- en kallkoeien f IOC a 220Graskalveren f a 21 nucht. kalv 9 4 11; Schapen f 4f Lammeren 4 f 532 vette Varkens 29 4 32 ct. per K.G Formerend, 8 Dec. Aangevoerd 109 vettt kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 81 nucht. kalv oste urg m oste Bi NDï (B ETP EBC W va Co en 7EE mbt: 18 I Bm, zus op 1 Kot D: Sla ure Igs I UK

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2