II Buitenland* Ingezonden Stukken. Marktberichten. PRE DIKBEÜRT E N. ADVERTENTIES Binnen tweemaal 24 uren zoo luidt art. 10 der arbeidswet na het eindigen van de arbeidsbetrekking tussehen den jeugdigen persoon en hem, die dezen arbeid deed ver richten, is het hoofd of de bestuurder van het bedrijf of de onderneming verplicht de betrek kelijke kaart bij den burgemeester terug te bezorgen. Een timmerman te Nijmegen, die zijn knechtje ontsloeg, doch wat terugbezorging van de kaart betreft 191 dagen in verzuim bleef, werd deswege door den kantonrechter veroordeeld tot eene boete van f 95 50 (191 maal f 0.50) sub. 191 dagen heehtenis. Een firma in gedistilleerd te Amsterdam liet als reclame voor haar zaak een wagen door de stad rijden, bespannen met een paar ossen, welke ongewone bespanning natuurlijk een groot aantal kijkers lokte. Naar 'fc schijnt wordt echter voor het bezigen van ossen als trekdieren een bijzondere vergunning van de politie ver- eischt en was in dit geval die vergunning niet gevraagd. Gistermiddag, toen de reclamewagen weer uitreed, werd hij bij de Ferdinand Bol straat aangehouden en, begeleid door een groote menigte nieuwsgierigen, naar het politiebureau gebracht. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Di in Zondag 13 December, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaiok. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazube. Den Boom. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. NiESsnra. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr .van Zweden. Cocksdorp. Voorm. tien uur Ds. van Schaick, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 17 December Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. a h ,e ei MAARTEN DALMEIJER en MARIA P, ZUNDERDORP. Burg-Texel, 11 December 1896. Algemeene Kennisgeving. „W. v. N.' Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld dat er een onverklaarbare algemeene ontsteltenis is uitgebroken onder de Boeren in het noorden van Natal en den Oranje Vrijstaat. Zy koopen oorlogsvoorraden op en maken aanstalten om versterkte legerplaatsen op te slaan, bewerende dat er een opstand van de Bazoeto's dreigt. Het verkeer in de haven van Hamburg wordt levendiger. De toevoer van werklieden van bulten duurt voort, terwijl ook eenige oude werklieden weer beginnen te werken. De stakers houden zich over het algemeen rustig. Maandag zjjn 17 vergaderingen gehoudeDIn een vergadering van sjouwerlieden deelde de afgevaardigde Mol- kenbuhr mede, dat de ondersteuningen rijkelijk bleven toevloeiende uitkeeringen konden der halve met een mark worden verhoogd. Een ongehuwd werkman ontvangt nu 10 mark, terwijl ook voor de kinderen ondersteuning wordt uitge trokken. Een brief uit New-York aan de „Tel." eindigt met de twee volgende verhaaltjes: Verscheidene levens gaan jaarlijks verloren by spoorwegongelukken, en de man, die het zou kunnen beletten, ziet het kalm aan en houdt de uitvinding, die botsingen onschadelijk zou maken, in z(jn brandkast, enkel en alleen uit styfhoof- digheid. Die man is E. J. Roberts van Ashland. Hy maakt nog steeds verbeteringen aan zy n model, doch de menschheid heeft er geen voordeel by. Hij kwam het eerst op de gedachte, toen hy op het slagveld opmerkte, dat een looden kogel tegen een muur stuitte en met kracht tegen den grond sloeg. Dit vergeleek hy met de werking van een elastieken bal, die met dezelfde kracht tegen denzelfden muur werd geslingerd. Hierop werd de uitvinding gebaseerd. Toen zy voltooid was, trad de uitvinder in onderhandeling met de aandeelhouders der Chatteroi Railway van Kentucky, en een proefneming werd gearran geerd. Twee treinen werden voorzien van de Dieuwe „beschermers", en zoo zeker was men van het succes, dat in een der treinen de directeuren der grootste spoorwegmaatschappyen plaats namen. De proefneming beantwoordde aan de verwach tingen; toen de treinen in elkander liepen, gevoelden de passagiers slechts een lichte schudding. Toen kwam er echter een kink in den kabel; er ontstond echter een misverstand tussehen de directeuren der Chatteroi Railway en den uitvinder, deze sloot het model in zjjn brandkast, en is tot heden niet te bewegen, het af te staan of het geheim te verkoopen. De verdediger van den baard. Onlangs is te Karlsruhe een hooggeplaatst ambtenaar by het openbaar onderwys overleden, geheimraad dr. Knies, die langen tyd directeur was van den oppersten schoolraad in het groothertogdom Baden. Het leven van dezen man werd, omstreeks 1860, gekenmerkt door een heldhaftigen stryd, dien hjj streed ten gunste vanden baard des onderwyzers. Dit schynt heel eenvoudig. Maar vóór doctor Knies hadden de schoolmeesters in Baden niet het recht om baard of knevel te dragen. De kerkelijke inspecteurs wilden steeds dereden waarom heeft men nooit kunnen uitvorachen i hun ondergeschikten met een gladgeschoren gezicht zien. En sinds onheugeiyke tyden was deze, hun wil, ook een wet voor de onderge schikte ambtenaren, totdat dr. Knies, directeur van den schoolraad werd. Dr. Knies was drager van een prachtigen baard, dien hy niet wilde opofferen. Bovendien vond hy het rechtvaardig om anderen in de voorrechten te doen deelen, waarvan hy zelf genoot. Een hardnekkige stryd ontstond er, die jaren duurde en waarvan de bijzonderheden hier moeie- ljjk kunnen worden meegedeeld. Het zy veldoende te zeggen, dat dr. Knies zegevierend aan dien stryd ontkwam, en dat hy thaiis nog verdient in Baden de bevryder des baaids te heeten. Al de gebaarde onderwyzers in het groothertogdom Baden hebben hem dan ook de laatste eer bewezen. De Cocksdokp, 9 Dec. '96. M. d. R. Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw blad voor het volgende. Tegen bet door den heer M. de Graaf Johz. in Uw nummer van Zondag j.l. geplaatste ingezonden stuk, dien ik ten sterkste op te komen. Op het overige niet lettende, zal ik alleen den inhoud weer leggen. Hjj meent in 't belang der vereenigiDg te handelen door ztine meening publiek te maken. Naar m|jn bescheiden meening ware het beter geweest dit niet te doen, omdat het groote publiek mët hetgeen in den boezem der vereeniging //Door inspanning uitspanning" omgaat, niets te maken heeft. Zou het niet beter z|Jn geweest, dat hij in plaats van publiciteit aan de zaak te geven, den inzender van het bericht persoonlijk had verzocht, wat nu in 't openbaar is geschied. De inzender was met eenige moeite wel te vinden geweest. Iets anders. De heer de Graal zegt: „de inzender had geen 9, maar zeventien (nameD) van werkende leden moeten noemen." Dit kon „de inzender" onmogelijk, omdat er slechts 13 werkende leden zyn. Hoe dit te rijmen Misschien heeft hij „rollen" bedoeld. Als iemand èn in 't voor- èa in 't nastuk een rol speelt, dienen die dan beide vermeld? Kan dit de bedoeling z|jn? Zoo ja, dan is het ver, zeer var gezocht. In een lokaal blad is voor zulke dingen onmogelijk ruimte. „Er worden immers rollen genoemd, of liever opgehemeld, van enkele wcordeD, daar meer dan éen andere van zooveel bladzijden verzwegen waren." Zoo heet het in bet ingezonden stuk van de Graaf. Die kleine rollen z(jn niet „opgehemeld," maar er is eenvoudig vermeld (zie de N. Tex. Ct.), dat men met eene kleine rol ook eer kan behalen. Laat men toch in 's hemels naam begrijpen, dat de lengte van een rol geen hoofdzaak is. Lengte is een zeer betrekkelijk begrip. De lengte doet zoo weinig ter zake. Napoleon I, die half Europa onder z|jn ijzeren BCepter deed bukken, was volstrekt niet lang, maar kort van persoon. Welnu by een rol komt het eerstens aan op het typische, het karakteristieke, het eigenaardige; tweedens op de wyze, waarop zy wordt gespeeld en waarop het karakter, dat er in ligt, wordt teruggegeven; de lengte doet bitter weinig ter zake- En al zyn niet alle namen van werkende leden door „den inzender" genoemd, dan is daarmee volstrekt niet gezegd, dat zy, wier namen niet ver meld werden, minder goed gespeeld zouden hebben, te meer daar uitdrukkeiyk gezegd werd, dat allen zich flink van hunne taak hadden gekweten. 't Is ver gezocht in het niet-vermelden der namen een krenking van het eergevoel te zien, tengevolge waarvan werkende leden voor hun lidmaatschap zouden bedanken. Maar als men iets zoeken wil, kan men altyd iets vinden. Volgens de stelling van den heer de Graaf zouden alle zeehelden, behalve 2, beleedigd of gekrenkt zyn, wanneer ik b. v. zeg: „Nederland telde veel beroemde zeehelden, waaronder Tromp en de Ruiter." Doch gesteld, dat het verzwygen der namen een bewys was van minder succes, dan moest dit een prikkel zyn om zich zeiven te ver- beterenzyn spel meer en meer te volmaken Als men er zoo over denkt, dan eerst ie eene vereeniging op den goeden weg, maar niet, wanneer men toegeeft aan gevoeligheid of liever overgevoeligheid. Een inzender van een nieuwsbericht geeft een totaal-indruk weer; hy doet een greep nit vele zakenhy wil niemand kwetsen. Ofschoon in het oorspronkeiyke stuk alreeds gezegd werd, dat alle werkende leden het publiek hadden voldaan, heb ik ter aanvulling en om mis verstand of verkeerde gevolgtrekking te voorkomen, een stuk aan de N. Tex. Ct. opgezonden ter plaatsing Daarin werden de verzwegen namen genoemd. Waarom dit stuk niet geplaatst is, begry p ik misschien. De redactie zal gedacht hebben als ik. Ten slotte vreest de heer de Graaf, dat de rol- verdeeling er door bemoeielykt wordt. Ik kan hem de geruststellende verzekering geven, dat dit niet het géval ishet hangt van de werkende leden af of ze de rol, hun opgelegd, met de vereischte zorg en nauwlettendheid vervullen; in het bestuur zetelen gelukkig nog krachten, die eene behooriyke rolver- deeling waarborgen. Als bewys hiervoor diene het volgende. Toen de rederykerskamer alhier een stuk had opgevoerd, gaf op denieltden avond, na afloop der voorstelling, een der meest verstandige, intellec tueel en literarisch meest ontwikkelde personen',* van Texel met deze woorden zyne gevoelens terug over de verdeeling der rollen: „Ik maak het bestuur wel myn kompliment over de uitstekende wyze, waarop de rollen verdeeld waren." Zoo sprak iemand, die met de kamer te De Cocksdorp niets had te maken, 't Bestuur schynt dus genoeg zaam in staat de rollen behooriyk te verdoelen, maar het moet niet ontbreken aan goeden wil by de werkend; leden en er moeten veen biyken van overgevoeligheid gegeven worden. U dunkend, M. d. R. voor di afgestane plaatsruimte, hoogachtend Uw dr. de inzender van het nieuwsbericht in de N. Tex. Cr, OD CORRESPON DENTIE. Een ingezonden stukje gisteravond door okj ontvangen van dezelfde strekking als bovenstaande, wordt door ons niet geplaatst, omdat het o. i, geen nieuwe argumenten aanvoert als het door ons opgenomene, reeds vroeger ontvangene. geachte inzender, welke zich verschuilt achter den naam,Een bezoeker," eindigt met de woorden. „Wanneer ik het geschrevene van den heer de Graaf goed overweeg kom ik tot de conclusie, dat het werkend deel der kamer te teergevoelig en eerzuchtig is, en tot de overtuiging, dat weldra voor het feit staan, dat de rederykera-lJii kamer „Door Inspanning Uitspanning," die reeds i zoo vele avonden van genot heeft verschaft, tot hare zusteren zal verzameld zyn;" (de Red.) Schagen, 10 Dec. Aangevoerd12 paarden, f 25 a 100, Stieren f a f 6 Gelde koeien f100 af 160,— 4 Kalfkoeienf 120a f 140Vaarzen f af 6 Nuchtere Kalveren f 8, a 20; 400 Schapen f 18 a f22,75 Lammeren f f Bokken en Geiten f af gld.12 Varkens f 6.—a f 10.- 22 Vette Varkens 33 36 cent per kilo; 30 Biggen f3,— a 5 50; Kippen a EeDden a ct. Boterper half KG. f 0,40 a 0.45 Kaas per kilogram a ct. Kipeieren per 100 f 4.— a f 4.50. Eendeieren per 100 f a Leiden, 11 Dec. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 114 a f 254, 10 Stieren f 52 a f 210; Veulens stuks f a f— 123 kalfkoeien f 110 af 240, M eikkoeien f 110 a f 240; 42 Varekoeien f 90; a f 195; 50 Vette koeien f 114 a f 254; 38 Vette kalveren f 43 a f 70, 16 Magere kal veren 5 a f 17, 18 Graskalveren f20 a f56 938 Vette Schapen f 15 a f 25. 65 Schapen weide) f 11, a f 19.— 2 Paarden f60 a f85 106 Magere Varkens f 12 a f 21 Vette Varkens stuks a cent per KG. 144 Biggen f 3 50 a f 10. Lamneren stuks Londen, 10 Dec. Ter markt zyn aangevoerd 200 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 40 Kalveren, 80 Varkens. Men noteert; Run. deren 0.35 k 0.676Schapen en lammeren 0 47' k 0.80kalveren 0.41'/t k 0,70; vankens 0.30 k 0.47, (D jopbediening.) (Bijbellezing.) Ta t ,o Ondertrouwd:

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2