l [SI Pete Plait Buite With Gemeenteraad te Texel. er Pi PBEDIKBKÜRTKH Note A aan, Het Bestuur geeft daarop ten antwoord, dat het aantal 82 bedraagt, doch dat van de resultaten nog niets met zekerheid is te be palen, men schat het aantal gelde paarden op 22. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de vergadering met een woord van dank aan de aftredende en een geluk wen sch aan de nieuwbenoemde leden, terwijl hij verder wijst op het bijna verstreken jaar, dat over het geheel vrij gunstig was voor landbouw en veeteelt, en de wansch uitspreekt, dat het volgende jaar voor allen een bron mogen zijn van rijke zegen. Waal, 17 Dec. De tweede Nutsavond was gisteravond flink bezocht. Als spreker trad op de Heer P. Euijper van den Burg, die met een 6-tal voordrachten de aanwezigen uitstekend wist bezig te houden. „Een ijstocht en zijne gevolgen" benevens „de Rederijkerskamer te Koekwierde", de beide grootste der voordrachten vielen blijkbaar goed in den smaak, zoodat de spreker aan het einde hartelijk werd toegejuicht. Het woord van daak, aan het einde van den avond door den President gesproken, was alleszins verdiend. Gaarne zien wij den Heer K. hier weer eens optreden. Oudeschild, 18 Dec. In dea nacht van Donderdag op Vrijdag, kwamen de blazer schuiten T.X. 119 en 135 op Texelstroom met elkaar in aanvaring. Doordien eerstgenoemde 't, sterkste van beide vaartuigen was, had de schipper d© edelmoedigheid wat toe te geven, omdat hij vreesde, anders zijn makker in den grond te zullen loopen. Het gevolg van die toegevend heid was, dat de T.X. 119 zelf nog al averij kreeg en tot herstel der schade naar de haven liep. Een ander vaartuig is door de zee-politie verbaliseerd wegens het niet voeren van het voorgeschreven licht, terwijl het aan 't net lag. Oosterend, 18 Dac. De vergadering van „Nut en Genoegen" was gisteren, niettegen staande het ongunstige weder, flink bezet en zij, die den heer A. R. Sloos gehoord hebben, zullen zeker eenstemmig zijn in hun oordeel over het gehoorde en getuigen, dat de spreker alleszins heeft voldaan en een meester is in het declameerea. Als lezing werd gegeven„Een Sint-Nikolaas- avond" van J. van Maurik. Onbekend was dit stuk niet, doch de bekendheid heeft geen afbreuk gedaan „want de wijze van voordracht, waardoor de verschillende personen uitstekend weergegeven werden, wist de aanwezigen in hooge mate te boeien. Vooral bij de ernstige passages was het ademloos stil in de zaal. Ook de andere stukken, grootendeels op het tooneel voorgedragen, kenmerkten den heer Sloos als uitstekend declamator. Deze bijdragen waren: „Een huiselijk Tooneeltje", „De zoon van den Metserdiender", „De Paardengang", „Een Zondagmorgenverrassing" en „Dito-dito"; het tweede van J. van Beers, de overigen van J. van Maurik en van Dr. Laurillard. Met een woord van dank aan den spreker en aan de vele aanwezigen en met een „tot weerziens" aan allen werd de vergadering gesloten. Men heeft alhier met eenigen weemoed vernomen de benoeming van den Commissaris der Koningin in onze provincie tot Vice-president van den Raad van State. Van Z.E. toch heeft men sedert eenigen tijd gewensehte mede werking ondervonden in zake eene haven bij de Oostkaap, terwijl hij de belofte heeft gegeven op verdere steun te mogen rekenen. De haven-commissie alhier, die meermalen een bezoek bij den Commissaris aflegde, spreekt steeds met bijzonderen lof over de humane behandeling van Z,E. ondervonden. De Cocksdobp, 18 Dec. Ds. de Minjer van Sexbierum beeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar hier bedankt. I per 1 Zondag SO December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van SchaKj Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Ben Hoorn. Voorm. halftien Ds. Lef Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Nu Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr .van Z*] Coeksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Bö DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 24 December wordf Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van 21 Vergadering Donderdag 17 Dec, voorm. 10 uur. bHJi Bnrpnm Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen an onveranderd goed gekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling dat is ingekomen een schrijven van A J. Dalmaner dat hg zgne be noeming als gemeente-opzichter aanneemt en zijn dank betuigt voor het in hem gesteld vertrouwen. Idem van M. Langeveld Ms. van de aanneming zijner benoeming als marktmeester, waarvoor door deze 12 Dec. de eed is afgelegd. Dat is ingekomen een missive van Gedep. Staten behelzende goedkeuring van het suppletoir kohier hoofdelijke omslag dienst 1896. Op voorstel van don Voorz. wordt bovengen, voor kennisgeving aangenomen. Voorstel B. W. aangaan tijdelijke geldleening (ter voorziening in de behoefte aan kasgeld). Met algemeens stemmen wordt besloten tot het aangaan van zulk ec-ne leening tot een bedrag van f 1500 tegen hoogstens 5% 's jaars voor ten langste 6 maanden: Voorstel B. W. herziening plaatselijke strafver ordening. Omdat het heeft ontbroken aan den noodigen tgd om de politie-verordening nauwkeurig te onderzoeken ten einde de gebreken, welks er in voorkomen te herstellen, doen B. W. het voorstel die herziening uit te stellen onder belofte, dat het in het volgend jaar het eerste werk zal zön, dat zal worden aangevat behalve de gewone wa kzaamheden. Da heer C. Keöser Pa. zou gaarne weten, wanneer dit zal plaats hebben en zegt, nadat de Voorz. hem hierop heeft geantwoord, dat zulks zal geschieden in het begin van 't volgend jaar, vermoedelijk Februari of Maart, dat hg zich er dan zeer goed mede kan vereenigen. Het voorstel van B. W. wordt hierop met algemeens stemmen aangenomen. Verzoek havenmeester Beumkes, verhooging jaarwedde. Met het oog op de vele werkzaamheden aan zfine betrekking verbonden en de uitstekende wtize waarop h(j zich van zön taak kwijt, stellen B W voor gunstig op dat verzoek te beschikken en het trakte ment met f 100 te verhoogenalzoo te brengen op f 400 - in te gaan 1 Januari 1897. Ter aanvulling voegt de Voorz. er nog bfi. dat waarschSJhigk door hot r(jk en de provincie ieder 7s deel or van wel zullen willen bijdragen. Hierop in stemming gebracht, wordt het voorstel met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Lap, Bakker, Koning en Zflm. Herziening Reglement Algemeen Weeshuis. Bedoelde herziening was zooals bekend reeds éen paar malen uitgesteld en zou nu nadat het advies vaD Regenten van bedoelde inrichting was ingewonnen omtrent de voorgestelde veranderingen, worden be handeld. Door Regenten was voorgesteld de bepaling echte ouderlooze kinderen te behouden, in art. 1 en verder er nog aan toe te voegen dat geen kinderen worden opgenomen met gekrenkte geestvermogens- Eveneens was voorgesteld het woord Gereformeerd in genoemd reglement voorkomende te veranderen in Nederduitsch Hervormd. De Voorz. zegt dat de meerderheid van het college van B W er voor is het woord echte niet in art. 1 op te nemen doch te bepalen, dat de toelating van onechte kinderen niet kan worden beschouwd als een recht, maar dat bij elk voorkomend geval over de toelating moet worden beslist door B W in overleg met HH Rogenten. Het reglement werdt hierop arcikelagswijze be handeld. Vooral over art, 1 werd zeer druk gedis cussieerd. De heer C. Keöser Pz. zou er voor zön de deuren van het huis zoo wöd mogelök open te stellen en dus geen onderscheid te maken tusschen echt en onecht. De heer Dros vindt het beter de beslissing niet over te laten aan B W en Regenten, doch dit thans maar uit te maken. De Voorz. acht het wenschelök het voorstel van B W aan te nemen, omdat men dan indien de toename van het aantal kinderen te groot mccht worden gemakkelijker dis kan tegen houden. De heer Zgm vraagt of het niet beter is eerst te onderzoeken, of er ook een stichtingsbrief is en zoo ja, of het reglement niet in ströd is met bedoelde brief en eerst daarna het reglement te behandelen, zoodat de herziening dus nu zou moeten worden verdaagd. De heer Zjjm maakt er een voorstel van, hetwelk echter met algemeene stemmen, behalve die des voorstellers, wordt verworpen. Vooral met het oog op de weigering tot toelating in het Weeshuis van de kinderen van IJ. Koppen thans te Amsterdam opgenomen, stelt de heer ZtJm voor ook toe te laten kinderen op Texel geboren van Texelsche ouders, waarvan de langstlevende buiten de gemeente komt te sterven, welk voorstel evenwel met 7 tegen 4 stemmen wordt verworpen; voor stemden de heeren C. Keöser Pz., ZQm, Lap en Mets. Het voorstel van den heer zgm, om ook halve weezen, wanneer dit wordt verlangd, op te nemen werd daarna met 1 tegen 10 stemmen verworpen voor stemde alleen de voorstelier. Omdat naar het oordeel van den raad de discussie over de toelating of niet van onechte kinderen minder goed in eene openbare vergadering kan worden gehouden, wordt die voor eenige oogenblikken geschorscht. Na heropening der vergadering stelt de heer Dros voor B W in het artikel te veranderen in „den Raad," welk voorstel met^ 8 tegen 8 stemmen, die ;al D es sr ed Het geheele artikel daarna in stemming gebracb! wordt alsnu met algemeene stemmen aan genoom De heer ZQm stelt voor de leeftijd voor de toe lating te brengen tot hoogstens 15-jarigen leeftijd. Aangezien echter art-. 1. waarin de t(jd van toalatin,*! wordt bepaald op 5 tot 13 jaar reeds is afgehandeld! kan het voorstel van den heer Zflm niet wordei behandeld. De opmerkingen bö de behandeling der volgenli£~r 13 artikelen bepaalde zich in hoofdzaak tot kleiDf{jje. wözingen in de redactie. Art. 15, een nieuw artikill hetgeen behelst dat Regenten elkaar niet mogrf bestaan in den graad van zwagerschap of van bloaijEus verwantschap in da lo of 2e graad, werd naeeni] discussie aangenomen. B0 art. 16, vermeldende dat Regenten aan di Burg moeten woonachtig zQn, stelt de heer Ztji voor deze bepaling te schrappen, waartoe met tegen 3 stemmen, die van de heeren Koorn en beide Wethouders, wordt besloten. Artt. 17 tot 26 worden daarop zonder eenij wijzigingen bö acclamatie aangenomen. De heer Mets vraagt en verkrijgt verlof verwijderen, omdat zön ambtsbezigheden hem da; dwingen en verlaat de vergadering. Art. 27 tot en met 40 het laatste artikel, wón daarop zonder wijziging aangenomen. Het geheele reglement wordt hierna met algemi stemmen goedgekeurd. Benoeming Gemeente-bode. De Voorz. deelt mede, dat door B W eerst oproeping was gedaan in de T, CC., waarop zich eei sollicitanten hadden aangemeld, dat daarna d: B W werd geoordeeld, dat voor de betrek! waaraan ongeveer een salaris was verbonden f 10 totaal per week, ook wel personen zou; kunnen zijn te vinden, van wie men ook op Secretarie eenige meerdere dienst kon hebben di ze copi eer werk op te dragen, van daar eene kli advertentie in het N. v. d. D. Later oordeeldes beide Weth. dat hot beter was geweest het niet) doen. Het drietal ter aanbeveling was opgei alleen door de Weth. Aangemeld hadden ziek sollicitanten, waarvan 2 later hadden verzocht in aanmerking te komen, 1 te laat kwam en! jong was. Van de voorlezing van alle verzoekschriften blf wö gelukkig verschoond, ook de namen der sol tanten werden niet opgegeven, de leden I Raad hadden dan ook vooraf inzage van de kunnen nemen, hetgeen echter, zooals wö mi te mogen opmaken, door een groot deel van j was verzuimd. Bö le stemming werden ui (ge Dracht op K 5 Langeveld 3, H. I. Monté 3, K. C Geus 1 en S. Scbi 1 stem, terwöl 2 biljetjes in blanco waren. IDe 2e vröe stemming had tot uitslag, H. I.Mi 5, K. Langeveld Ms. 4 en S. Schultze 1 stem, Bjj herstemming tusschen Monté en Lani staakten de stemman. Met hot lot werd nu en werd gekozen H. I. Monté. Benoeming leden Algem. Armbestuur, Lid van Leening, Regenten en Regentes Alg. Weeshui Alg. Armbsst. Herbenoemd wordt met op algemeene stemmen de heer J. Witte Dzmi de voordracht stond de heer C. W. Bakker 1 stem kreeg. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer Aug. C. Keöser, mede op de dracht stond de heer D. Bakker Jz. L-d Bank van Leening. Herbenoemd werd dei C. Rab met 9 stemmen, terwöl de heer J. W. Ei 1 stem bekwam. Alg. Weeshuis. Herbenoemd werd als Rei heer C. A, Witte met 9 stemmen, mede voordracht stonden de heeren W. C. RetJ en Heerwaarde Cs., laatstgenoemde kreeg 1 stei Eveneens werd herbenoemd na herhaalde Btei de heer C C Kuöper met 6 tegen 4 stemmen, op de voordracht stonden de heeren A. C, en A. Langeveld Pz. Ten gevolge van de aai van artikel 15 van het herzien reglement vi Algemeen Weeshuis zal dus nu door de Kuöper en Koorn moeten worden beslist, hen als Regent zal aanblöven. De vers: van stemmen was zekor wel het gevolg gedachte aan dat artikel. Daarna werd nog herbenoemd als Regents N. Roeper-de Boer met 9 stemmen, mede voordracht stonden de dames N. Keöser-1 welke 1 stem bekwam, en N. Rab-Koorn. B(j algemeens rondvraag niemand het wool langende, wordt de vergadering gesloten De „publieke tribune" was buitengewoon goed Fra Wachl

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2