N°. 975. Vrijdag 25 December. A°. 1896. Mietiws™ en Advertentieblad- it nummer bestaat uit twee bladen. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnen land. Eerste Blad. BERICHT. Nieuwjaarswensehen Bit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Burg SO Cts. Franse per pest door ge heel Neebblahis dB Cts. Naar Ambrka sa andere landen met verhoojring dar pertf'g. Advertentiën vóór 19 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Adverieniiin Van 1 tot 5 regels SO Cts. Iedare regel meer 6 Cts. Graat® letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN ea ADVERTENTIËN wordea aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, Parkstraat, Bukcj op Tbxkl Het volgend nummer van ons blad zal ter wille van den Nieuwjaarsdag plaats van Woensdag-, DONDERDAGMIDDAG ferscbynen. Dat nnmmer biedt zooals gewoonlijk wederom ^ene uitstekende gelegenheid tot liet brengen van an familie, vrienden, begunstigers enz. enz. ira De prijs dier advertentiën is slechts 20 cent contant voor eene advertentie van 1 tot 5 ■egels. Deze zoowel als de gewone advertentiën rorden ten spoedigste ingewacht, uiterlijk londerdagmorgen 10 nnr. De Uitgevers. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paar gebreide marte kinderwantjes, gevonden op de Steenen plaats te den Burg. TEXEL, 24 December 1896. Zaterdag jl. had alhier in het café „Den Burg" ie verpachting plaats van Staatsduin- en Mient- ironden op Texel. Naar wij vernemen werden van die gronden !8 perceelen verhuurd voor te zamen f 6399 )er jaar, terwijl 9 perceelen werden opgehouden foor te zamen f 400. Naar men ons mededeelde, had door de ladbeid het 3-jarig zoontje van den arbeider K alhier Zaterdag jl. het ongeluk achter diens voning te vallen met het ongelnkkig gevolg, lat het beentje van het arme kind vrij ernstig l^kneusd moet zijn en heelkundige hulp moest iforden ingeroepen. Belanghebbenden herinneren wij er aan lat de nutsbibliotheek Donderdag a.s. en niet frijdag op het gewone uur geopend is voor tfgifte en verwisseling van boeken. Nu ter elfder ure door de rederijkers kamer „Onderling Genoegen" alhier nog eene wijziging is gebracht in hare bepalingen, om rent het toelaten van niet-leden enz. werd 'ok de advertentie voor de voorstelling op 16 dezer eenigszins gewijzigd. Behalve dat de datum, waarop nog leden worden aangenomen, is veranderd en niet-leden fan den Burg tegen entrée niet worden toe risten, kunnen de donateurs ook meer dan ne dame introduceeren, tegen betaling van en klein entréegeld. (Men zie achterstaande annonce.) Sneeuw, overal sneeuw op veld en akker, op straat en plein. Bijna geen plekje onbedekt. Moge dit r.u voor de landerijen zelf minder nadeelig zijn en al is het ook, dat de jeugd en ook menige oudere er vermaak in seheppen, onze gevederde vrienden, die gedurende den zomer het leven ons meermalen veraangenamen, vinden die sneeuwlaag zeker verre van prettig. Geen graankorreltje is thans meer voor hen te vinden, geen voedsel is voor hen te krijgen en jammerlijk zal misschien menig vogeltje van honger moeten sterven, indien niet, zooals wij hopen, menigeen zich over hen zal erbar men en voedsel voor hen zal strooien. Oüdeschild, 22 Dec. Over de uitkomsten der garnalenvisscherij valt tegenwoordig niet te klagen. De kokerijen betaalden in de vorige week f3.— per mand uit. Daarbij is tegen woordig de vangst bevredigend en de prijs tamelijk goed. Ook de kwaliteit der garnalen is naar wensch. Mocht er nu ook voor de Noordzeevissehers eens een gunstiger tijd aanbreken/ De Cocksdorp, 23 Dec. Iu eene j.l. Zondag gehouden vergadering van leden van het kiescollege werd tot predikant beroepen de heer J. P. van Melle, thans als zoodanig te Nijkerk. Vlieland, 21 Dec. Een ongewone drukte heerschte verleden Zaterdagavond in de straten van ons anders zoo stille dorp. Het was n.l. bekend geworden, dat het fanfarecorps aan den avond van don dag, waarop onze geachte Burgemeester en zijne echtgenoote hun 12'/a jarig huwelijksfeest vierden, het bruidspaar een serenade zou brengen. Om half acht verliet men het gewone oefeningslokaal, om bij fakkellicht en een opgewekten marsch blazende zich naar de woning der feestvierenden te begeven. Nadat het bruidspaar bij monde van den heer S. Boon geluk gewenscht was, werden eenige nummers onder de kranige leiding van den heer Van der Ree op ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Alleszins verdiend was de hulde, op deze wijze den jubilarissen gebracht. In den korten tijd toch, dat de heer Veenhoven hier burge meester is, heeft hij zeer veel goeds voor onze gemeente tot stand gebracht, terwijl ook zijne echtgenoote op velerlei gebied waardig werk zaam is en een navolgenswaardig voorbeeld geeft. Welken invloed hooge invoerrechten op het verplaatsen van industrieele zaken hebben, leert o. a. het verloopen van de papiernijver heid in Oost-Friesland. Vroeger gingen van daar groote ladingen naar Engeland. Thans is de industrie grootendeels naar onze provincie Groningen verplaatst, omdat de loonen daar belangrijk lager zijn dan over de greDzeD. En zulks omdat de werkman in ons land een aantal levensbehoeften zich veel goedkooper kan aanschaffen dan in Duitschland, waar de hooge invoerrechton, o. a. de graanrechten, het leven duurder maken. Op dit nadeel van het protectionisme mag bij ons wel de aandacht gevestigd blijven. (Handelsblad.) Wie kent de taal der Hindoes. Het gasthuis te Amsterdam herbergt op 't oogenblik twee vreemde gasten, stokers, hier gekomen uit Indië, die thans aan berri-berri lijden. Het zijn Hindoes, die geen woord van eenige Europeesche taal verstaan. Men heelt er zelfs bevaren zeelieden bij gehaald, die toch nogal eens een mondje vol van vreemde taal verstaan, maar zij konden er niet uit wijs worden. Men zal ze dus moeten trachten te genezen zooals een veearts zijn patiënten ge neest zonder vragen. UitHaarlem meldt men aan de Tel., dat de heer D. W.Kievits, die in 1894 naar het krank zinnigengesticht Moorenberg werd overgebracht, Donderdag aldaar is overleden. Naar men weet, werd in den laatsten tijd beweerd, dat de heer Kievits ten onrechte in het krank zinnigengesticht is opgesloten. Zijn laatste verzoek aan den Minister van BinneDlandsche Zaken was, een onpartijdig onderzoek naar zijn geestestoestand in te stellen. Dit is dubbel jammer; want na alles, wat er over gesproken en geschreven is, verwachtte het publiek eenige spoedige klaarheid in deze duistere zaak. Aan alle telegraafkantoren heerschte Zaterdag eene buitengewone drukte. Alle commissarissen der Koningin, burge meesters, commandeerende officieren, militie- commissarissen, étappecommandanteD, prov. adjud. enz. ontvingen het „militietelegram", zijnde het Kon. Besluit, waarbij de last wordt gegeven de met onbepaald verlof zijnde miliciens onder de wapenen te roepen en tot mobilisatie van het leger. Aan dien last behoefde echter zooals te voren was bepaald geen gevolg te worden gegeven. Het doel is hiervan geweest, om de goede werking van de onlangs herziene voorschriften, zoowel wat betreft het over seinen als het bezorgen van dat telegram, proefondervindelijk na te gaan. (D. Ct.) Naar het „Hdbl." verneemt heeft de officier van justitie te Amsterdam tot de directie van het postkantoor aldaar het verzoek gericht, onzedelijke platen en geschriften op te houden en niet te verzenden, wanneer z(j Diet in gesloten enveloppe aangeboden z(jn. Als druk werk kunnen zij dus niet meer verzonden worden, zoodat dergelijke verzendingen in het vervolg aan het gewone briefport moeten worden onderworpen. Er worden b. v. in Amsterdam geschriften gedrukt, die van hier uit naar Frankrijk verzonden worden, waar zij door de wet verboden zijn. Deze zullen dus niet meer op de tot nog toe gebruikelijke wijze hunne bestemming bereiken. Verder verneemt men, dat aan den uitgever van een te Amsterdam verschijnend Hollandsch week blaadje, waarvan de naam al dadelijk aanwijst wat de moreele waarde van den inhoud is, medegedeeld is, dat de post zich niet meer met de verzending van de uitgave belast, wanneer de exemplaren niet in gesloten couvert nnn het postkantoor bezorgd zijn, TEXELSCHE COÜRANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1