ADVEBTENTIÈN. Of de verwachting reeds eenigzins hoog gespan nen was, of dat het was omdat wij dezen winter nog niets van dien aard hadden genoten, we weten het niet, wel kunnen we zeggen dat de opkomst groot was, zoo dat de kamer- zeker niet heeft te klagen over de geringe belangstelling. Of zij ook beantwoord lieeft aan datgene, wat het meerendeel van haar hoopte? Deze vraag meenen wij gerust beves tigend te mogen beantwoorden. Na een kort woord tot inleiding gesproken door den president der kamer, waarin hij een zacht oordeel vroeg over hunne werkzaam heden aan de aanwezigen in 't algemeen en in 't bijzonder aan de verslaggevers der couranten, werd overgegaan tot de opvoering van ,,Het Zangersfeest." Evenmin als anders was ook nu ons plan eenige critiek te gaan uitoefenen op datgene wat door delitanten werd gedaan; om anderen en ook zichzelf eenige aangename avonden te verschaffen, wij willen dit dus ook nu niet doen, doch meenen er mede te kunnen volstaan met te vermelden dat zoowel de opvoering van „Het Zangersfeest" als dat van „Markiezin en Modemaakster", de algemeene bijval mocht verwerven en o. i. die ook wel verdiende. De rollen waren goed verdeeld en ook zeer goed ingestudeerd. Wanneer de kamer op deze wijze voortgaat, bestaat er voorzeker zeer veel kans, dat wij wederom evenals vroeger zullen mogen roemen op eene uitstekende rederijkerskamer. Nadat door den Voorz., na de opvoering der beide blijspelen, nog een woord van dank was gebracht aan de heeren Dekker, Rab, Vlessing en Wesstra, adviseerec de leden, voor de vele hulp van deze genoten zoowel bij de verdeeling der rollen als bij het verder instu- deeren daarvan, werd overgegaan tot het tweede deel van het programma voor den avond namelijk het bal. Dat ook hiervan door velen werd geprofiteerd zal wel niet behoeven te worden vermeld. Voor het jongere geslacht en ook voor sommige ouderen is dat deel meermalen het hoofdpunt, waar wel degelijk door hen mede rekening wordt gehouden, wanneer het aankomt te beslissen of men ergens heen zal gaan of niet. Meermalen toch hoorden wij beweren als er sprake was van een of andere uitvoering: „als er geen bal na is, komt een groot deel van het jonge geslacht niet." Of dit hen ook nu heeft doen komen, ten deele misschien wel, en in dit geval was zeker ook de gedachte „de Polakken komen" een reden, die nog al gewicht in den schaal werpt. De dansmuziek van hen is nu eenmaal alhier zeer geroemd en verdient dit zeker ten volle. Tot vrij laat in den nacht bleven velen nog in het hötel gezellig bijeen. Oudeschild, 27 Des. „Was muziek en zang er niet, 't Leven had geen waarde," leert ons een oud, dosh nooit verouderd lied. Het mannenkoor „Amieitia" braeht ons dit gisteren in herinnering, toen voor leden en genoodigden een feestavondje was bereid. De Heer C. Lips, thans directeur van „Amieitia", had in korten tijd wonderen ver- rieht met zijn koor. Zeer schoon werden de zangnummers ten gehoore gebraeht en enkele stukken moesten op veler verlangen worden herhaald. Indien de leden lust en ijver blijven behouden, zal de Heer Lips zeker veel succes hebben met „Amieitia," waar hij gatoond heeft uitstekend op zijne plaats te zijn. Door de Heeren Witlam en Hin, werden eenige muzieknummers voor viool en piano uitgevoerd, die het genot van den avond niet weinig verhoogden. Ook het solo-nummer, door eerstgenoemde op de viool uitgevoerd, verwierf welverdiende toejuiching. Eene prettige afwisseling boden de luimige voor drachten van de Heeren J. Roeper en F. Kacsor. Niet minder bijval werd ingeoogst met de opvoering van een koddig tooneelstukje, dat door de Heeren Kacsor, Zegel, Vlas en Hooger- heide vlug en netjes werd afgespeeld. „Amieitia" had nooit meer succes dan op dezen kerstavond. Dat met een geanimeerd bal besloten werd, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Waal, 28 Dec. Den lsten Kerstdag werd na de Godsdienstoefening in de Herv. Kerk bij eerste stemming tot Notabel gekozen de Heer M. Eelman. De aangekondigde uitvoering door de zangvereeniging „Al doende leert men" had den 2den Kerstdag 's avonds in de Bellevue plaats. Een Hink, belangstellend publiek vulde de zaal, De zangnummers, benevens de tooneelstukjes werden goed ten gehoore ge bracht en het publiek vermaakte zich blijkbaar goed. Een genoeglijk bal besloot den avond. Zondag 27 Dee. werd des avnds de gewone jaarlijksehe openbare les gehouden met de kinderen van de hier bestaande Zondagschool. Door de onderwijzers werden toepasselijke vertellingen ten beste gegeven; de kinderen nongen gepaste liederen en werden op ver snaperingen onthaald.' Bovendien wprd aan ieder kind een cadeautje als belooning of tot aanmoediging geschonken. Den Hoorn, 28 Dec. Zaterdagavond omstreeks twaalf uur strandde tusschen paal elf en twaalf de Engelsche driemastschoener „Marij B. Mitehel", kapitein Breston, geladen met pannen (leien), van Wales naar Hamburg. De bemanning, bestaande uit zeven koppen, he9ft een bange naeht doorstaanniet voordat de dag aanbrak werden ze gezien door een jutter, die daarop in allerijl de bemanning van de alhier gestationeerde reddingvlet ging waarschuwen. Spoedig was men op de plaats aanwezig en na een moeitevolie toGht slaagde men er in de bemanning te redden. Koud en doornat kwam men te halftwaalf in het „Loodsmanswelvarea" aan, waar de arme schipbreukelingen direct van al het noodige werden voorzien. De namen der manschappen van de redding- vlet zijn: R. Krijnen, schipper, W. Boon, Jb. Boon, B. Boon, P. Kok, A. Kok, M. Bruin, P. Dekker, J. Kooiman, W. Kooiman. Deze wakkere mannen verdienen voorzeker hulde voor hun moed en beleid in deze getoond Er schijnt weinig kans te bestaan het schip nog af te brengen. 80 Dec. Hedenmorgen werd uit het ge- strandde schip geborgen een chronometer, naar men zegt van vrij groote waarde. Heden middag vertrok het scheepsvolk van Texel. Oosterend, 29 Dec. Evenals het vorige jaar werd wederom op den tweeden Kerstdag feest gevierd door de kinderen van de beide alhier bestaande zondagscholen. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. prijkte weder een sierlijke kerstboom, voorzien van spreuken en opschriften, behangen met appeltjes van oranje en andere versieringen en beplant met een groote hoeveelheid schit terende baarsjes. Om den voet des booms prijkte In vlammend schrift „Vrede op aarde." De gang van het feest was ongeveer als in het vorig jaar. Om den kerstboom warende kinderen der zondagschool geschaard; daar achter de leden der beide meisjesvereenigingen en die van de jongeliagsvereeniging, terwijl op de overige plaatsen vele ouders en belang stellenden gezeten waren. Nadat de aanwezigen een kerstpsalm ge zongen hadden, werden door den godsdienst onderwijzer, B. van Zweden, een woord ter opening en een kort gebed uitgesproken, waarna bij afwisseling door de kinderen, door de leden der genoemde vereenigingen, alemede door alle aanwezigen verschillende liederen en gezangen werden opgezongen onder begeleiding van orgelmuziek door Mej. van Zweden. Het schoonst hiervan klonk voorzeker de Kerstcantate, gezongen door de zondagschoolkinderen bij afwisseling en op verschillende stemmen. Vragen over bijbelsche geschiedenis; eene kerstvertelling en eene toespraak door den heer van Zweden bezorgden hierin eenige afwisseling. De prettigste varieëringen voor de kleintjes waren voorzeker de uitgereikte versnaperingen, bestaande in koek, chocolade krentenbrood, enz. en bovenal de prijsuitdeeling. Ieder ontving een pakje, bevattende een kleedingstuk, een stuk speelgoed, een boek of iets anders. Aan het einde werd door den heer van Zweden een woord van dank uitgesproken, terwijl als danklied door allen gezongen werd Gezang 96. Aan de kinderen van de Gereformeerde zondagschool was ongeveer een gelijk feest bereid, doch zonder kerstboom. Ook daarbij afwisseling gezangen en toespraken, alsmede uitdeeling van verschillende versnaperingen en geschenken. Ook daar waren velen opge gaan om getuigen te zjjn van der kinderen feestvreugde. Men weet nog maar al te goed, hoe schoon in het vorig jaar door het jeugdige tooneelgezelschap alhier ,,'t Goudvischje" was uitgevoerd en deze herinnering bracht, niet tegenstaande de kerkelijke feestvieringen op ons dorp, op den avond van den 2den kerstdag velen te zamen in het lokaal van den heer Koppen, om thans te zien vertoonen„Hun Kind," tooneelspel in 3 bedrijven, door A. Bingman, en „Gesmokkeld," kluchtspel in 1 bedrijf, door W. Mets Tz. Beide stukken liepen ook nu weder goed van stapel en menigs tooneeltje uit het eerste stuk kwam treffend tot zijn recht. Om het nastukje werd hartelijk gelachen. De rollen waren goed verdeeld en flink in gestudeerd; enkele werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. We zullen echter geene namen noemen, vreezende voor jaloesie bij degenen, die misschien iets minder voldeden dan de besten. Gaarne sporen we evenwel alle werkende leden aan, zich verder op deze wijze in welsprekendheid te bekwamen, waarmede zij tevens aan velen een genoeglijk uurtje kunnen bezorgen. Heden was zulks het geval en het geheel heeft uitstekend voldaan. Aan het slot werd een stukje gezongen om dank te brengen voor de aandacht en de goede orde. (Voor de goede ontvangst, aan onzen verslag gever bereid, brengen wij gaarne onzen har telijke» dank. Red.) De Cooksdorp, 30 Dee. De rederijkerskamer „Door inspanning uitspanning" hield op den 2den Kerstdag eene gezellige bijeenkomst in het logement „De nieuwe aanleg." Het eerst trad als spreker op de heer P. Deuzeman. Met zeer veel succes werd door hem voorgedragen „De mislukte domirés" of „Schoenmaker houd je bij je leest", uit welke voordracht de waarheid van dit spreek woord ten duidelijkste bleek. Daarna werden achtereenvolgens ten beste gegeven: ,,'t Dinée van Manus" van J. van Maurik door den heer P. Zeylemaker, „Een grappig reisavontuur" door den heer M. de Graaf, „Jan Bart aan het Fransche hof" door den heer As. Deuzeman, „Napoleon Bonaparte" van P. H. v. d. Horst door den heer P. Deuzemac, „Jurgen Plomp" door den heer P. Zeylemaker en eindelijk „De betooverde klok" door den heer P. Deuzeman. Ook deze bijdragen vielen blikbaar zeer in den smaak. Een geanimeerd bal sloot de bijeenkomst. Door de bemoeiingen en onder de leiding van den heer R. Barends, hulpprediker alhier, werd den kinderen der Zondagschool een prettig Kerstfeest bereid. Daartoe in staat gesteld door de giften van ingezetenen en andere in komsten konden de kleinen, 65 in getal, ruim schoots op chocolade, koek en krentenbrood worden onthaald. Verder werd de tijd aan genaam doorgebracht met het zingen van liederen en het doen van Kerstvertellingen. Ten slotte kreeg elk kind een'oranjeappel, een boek met plaatjes en een prent. Opgetogen keerden allen huiswaarts. In de laatstgehouden vergaderingen van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente werden tot ouderlingen gekozen de heeren T. Dogger en L. de Waard. Eerstgenoemde in de plaats van den heer P. Dros Az., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, laatstge noemde voor den heer H. Bakker Wz., die wegens hoogen ouderdom had bedankt. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 23 tot 30 Dec. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Hendrik Adrianus Kikkert (Burg) en Hendrikje Zegel (P.H. Polder). Maarten Dal- mejjer en Maria Petronella Zunderdorp (Burg). GEBOREN: Ar ie, zoon van Cornells Barhorat en Frouwtje Schaatsenberg (Eierland). Anna Adriana, d. v. Hendrik Flens en Adriaantje Moojen (Burg). OVERLEDEN: Jan Idelaar 81 jaar, ongeh. (Burg). Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden. P. BAKKER, Echtgenoot Eaven-Texel en kinderen, W. L. BAKKER Lz, Brievengaarder. P^_f:Oosterend. W. BAKKER Hz., eehtgenoote en fam. Gr. Bickerstr. 21, Amsterdam. NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden en begunstigers. L- J. van den BERGE 1 Januari 1897. en Eehtgenoote. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden, ken nissen en begunstigers. J. BLOM Mz. en Eehtgenoote. Cocksdorp. Nieuwjaarsgroet. Wed. BRANS—Blom. Cocksdorp, 1 Januari '97. Nieuwjaarsgroet aan vrienden en begunstigers. P. BOON, Binnenburg Aan onze Texelsche Vrienden! Een gelukkig jaar wordt U toegewenscht. P. J. DE BOER. Bolsward, 1 Jan. '97. Nieuwjaarsgroet van J. DE BOER en Eehtgenoote. Oosterend, 1 Januari 1897. W. BRANS en P- fP. BRANS—Bakkér, NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden eu bekenden. J. BREMER. M. BREMER—Reuvers. NIEUWJAARSGROET aan begunstigers en vrienden. U. BROUWER en Eehtgenoote.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2