Buitenland. Den Hoorn, 5 Jan. Als een zeldzaamheid uit de dierenwereld meldt men, dat bij den veehouder P. J. Bakker alhier, binnen den tijd van negen maanden een schaap tweemaal twee volmaakte lammeren ter wereld heeft gebracht, namelijk 29 Maart en 26 December 1896. Geen opcenten Van de nieuwe personeole belasting, die 1 Januari in werking trad, worden geen op centen voor het Rijk geheven. De opcenten voor de provincie en de gemeente blijven gehandhaafd. Ia de vorige week is, in verband met een onderzoek door den inspecteur der regis tratie en den officier van justitie, ten kantore van den ontvanger der registratie te Arnhem in voorloopige heehtenis gesteld de le klerk B. C., als verdacht van verduistering van gelden, gestort voor betaling van successie rechten. Naar men zegt, moet deze verduis tering over belangrijke sommen loopen; men beweert over het laatste jaar f 23000. Dienstbodenbelasting 1 Januari is de nieuwe wet op de perso neels belasting in werking getreden. Wijl niemand gaarne meer belasting betaalt dan noodig is vestigen wij de aandacht op het bepaalde bij art. 21 1 letter j. dei- nieuwe wet op de personeeie belasting. „Geene belasting wordt geheven wegens het houden van vrouwelijke dienstboden, die op den eersten Januari van het belastingjaar den vollen ouderdom vaa 18 jaar nog niet hebben bereikt, enz." Van de vrouwelijke dienstbodes, die na 1 Januari 1879 zijn geboren is dus bet geheele jaar 1897 geene belasting verschuldigd. Bij de wisseling des jaars kregen in een koffiehuis te Harlingen waar muziek gemaakt werd, twee liefhebbers woorden om een meisje. Een der beiden trok zich de zaak in die mate aan, dat hij naar de Prins Hendriksbrug liep en zich in de haven stoitte. Dadelijk schoten van alle zijden redders toe, die naar den dren keling met dreggen en haken gingen zoeken; doch deze was met de stroom afgedreven naar eene ondiepte in de voorhaven en ging bedaard naar huis, de brave redders stil aan 't werk latende. „The Cyclist" weet mede te doelen dat de Rotterdamsehe politie van rijwielen zal worden voorzien. Van zijn Indischen correspondent ontving het „Hbl." onder dagteekening van 2 Jan. het volgende telegraphische bericht: „Heden zijn vier gouvernementstoomers met overste G. F. Scalers, majoor J. Beets, vijf compagnieën infanterie, waaronder een met repeteergeweren, en marechausseesnaar Lohong vertrokken. Vijf oorlogsbodems zijn bij het eskader gevoegd. De expeditie zal veertien dagen duren." Een Maandag bij het Departement van Koloniën uit Atjeh ontvangen telegram is van den volgenden inhoud: „Gisteren is bij het verbranden van het huis van Toekoe Oemar in de kampong Gentoet een officier licht gewond. Toekoe Oemar heeft eene sterk bezette stelling in het heuvelterrein achter Gentoet ingenomen." Te Spaarndam hoeft een vader aangifte gedaan van de geboorte van zijn 23ste kind, waarvan er 15 in leven zijc! Door den minister van oorlog is een circulaire gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën waarin wordt medegedeeld, dat de minister in het belang van ingelijfden bij de militie te land, die de buitenlandsche zeevaart uit oefenen, de bevoegdheid tot het verleeaen van de toestemming tot uitoefening der buiten landsche zeevaart wenscht uit te breiden, iu dien zin, dat zij ziGh uitstrekke over alle verlofgangers der militie te land, dat die toe- Btemming in sommige gevallen voor meer dan één reis kan worden verleend, en dat de verlofganger gehouden zij bij terugkomst zich aan te melden, niet bij den Commissaris der Koningin, gelijk tot dusver, doch bij den burgemeester zijner woonplaats. Socialistische predikanten! Twee predikanten der Ned. Herv. Kerk, de heeren Yan der Heide te Scherpenzeel (Fries land) en Melchers te Zuidscharwoude (bij Alkmaar! hebben zich aangesloten bij de sociaal democratische Arbeiderspartij Muziekliefhebbers. De Koninklijke Neder- landsche Fabriek van Muziekinstrumenten, M. J. H. Kessels te Tilburg, heeft een muziek-kalender uitgegeven, welke aan elk muziekliefhebber, die er om vraagt, gratis wordt toegezonden, 't Is een Ifivig boekje van 160 pagina's druk met prachtigen omslag in fraaien kleurendruk uitge voerd, en die het werkje zeer aantrekkelijk maakt. Behalve den gewonen kalender-inhoud, bevat het boekje een Eeuwkalender, 12 Notitie-pagina's, een Uittreksel der Post-, Telegraaf- en Zegelwet met tarieven, een TooDkunstenaars-kalender, waarvan elke datum de namen der op dien dag geboren toonkunstenaars aangeeft,alsmededeplaatshunner geboorte, 22 Portretten met Biografische schetsen onzer eerste Nederlandsche Toonkunstenaren met de Heeren Rich. Hol en Dan. de Lange aan het hoofd, en Mededeelingen over 225 in Nederland geboren of verblfifhoudende Toonkunstenaren en Toonkunstenaressen. Daarenboven vindt men in het kostbare werkje de uitspraak der Italiaansche muzikale uitdrukkingen, met beknopte regels. Muzikale verbalen en Anekdoten, en ten slotte 12 bladzijden allerliefste en gemakkelijke muziek stukjes voor Piano. Het zal dus voldoende zfin, het boekje bij zich te dragen, om, waar men ook gaat, altoos muziek bfi de hand te hebben, ten einde in gezelligen kring of elders iets te kunnen spelen. Zooals we reeds hierboven zeiden, is het boekje gratis verkrijgbaar; wie echter toezending per post verlangt, zende aan genoemde firma 5 cents voor de frankeering. Wfi kunnen ieder muziekliefhebber sterk aanraden, dezen gewis interessanten muziek-kalender aan te vragen Met 1 Januari is de veiligheidswet (wet van 20 Juli 1895 no. 137) in werking getreden. Voorloopig beteekent dit nog maar voorde industrie, dat de bestuurders van fabrieken en werkplaatsen, die vóór 1 Januari in werking waren, vóór 1 April a. s. san den burge meester een opgave hebben te zenden: a. van het bedrijf, dat wordt uitgeoefend; b. van de soort van drijfkracht en het aantal krachtwerktuigen die worden gebezigd; c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zullen verblijven; d. voor het geval, dat de fabriek of werk plaats behoort tot de inrichtingen, genoemd in de „hinderwet", van het gezag, dat de vergunning tot oprichting gaf en van de dag teekening dier vergunning. Tegen het nalaten dezer kennisgeving is een straf bedreigd van ten hoogste één maand hechtenis of geldboete van ten hoogste f 100. Atjeh: Zijn de woorden van kolonel Yan Vliet bfi het aanvaarden van de waardigheid van civiel en militair gouverneur van Atjeh ge sproken: «altijd maar vooruit en nooit weer terug!" niet wat boud gezegd? Zoo vraagt ons een oud militair, die steeds met aandacht al wat er op Noord-Sumatra is gebeurd, heeft gevolgd. Laat ons hopen, zegt hfi, dat, in algemeenen zin ge nomen, die woorden bewaarheid mogen worden, en dan dient men er uit te verstaan, dat geen terugtrekken achter een versterkte linie meer zal plaats hebhen. Wfi kennen de plannen der regeering nog niet, evenmin de instructiën den gouverneur gegeven, doch deze mag niet vergeten, dat na al onze welgeslaagde tochten van den laatsten tfid, den vijand betrekkelijk weinig verliezen aan menschen- levens zijn toegebracht; materieele schade ja,en toch is er nog nergens van gereedelfike onder werping sprake geweest. Omtrent den laatsten tocht naar het gebergte bfi Mampreh, om Toekoe Tjoet Lamtengah de les te lezen, wordt gezegd: „de vfiand trok vurende terug, wfi bekwamen vier gewonden." Is het niet ruim 23 jaren lang reeds zoo gegaan? Wfi zijn nu zoover dat de vfiand minder sterk is en ons niet meer zoo brutaal „thuis brengt" maar huiswaarts keeren we toch weer na eiken tocht en het doel van den laatsten tfid, het afdoend slaan van den vfiand, zoodat hfi het hoofd in den schoot legt, Is niet bereikt. Als op den weg, die nu gevolgd zal worde n want er zal toch wel een aangewezen weg zfin, dat doel bereikt kan worden, dan eerst kunnen wfi juichend zeggen: „wfi gingen altfid maar vooruit en nooit terug." Dat men mfi wel verstaik wensch niet voor pessimist te worden aaDgezien en weet zeer wel op prijs te stellen, wat er in de laatste 8 maanden is verricht. Wij zfin er door in gezonden toestand gekomen en hangon niet meer af van de be drieglijke machinatiën en raadgevingen, van hoofden, die de oorlogspartij schuil hielden; wij weten böter waar den vfiand te moeten zoeken, maar de tijd zal moeten leeren, of wfi nooit weer terug zulian moeten gaan, hetgeen ik intusschen van harte hoop. (Bat. Nbl.) Veel te nonchalant wordt op de boerderij dikwijls omgesprongen met den mest van allerlei gevogelte, 't Is waar, men heeft daar van geea groote hoeveelheden; doch als men in 't oog houdt, dat b. v. kippenmest driemaal zooveel stikstof, vijfmaal zooveel pbosphorzuur en bijna tweemaal zooveel kali bevat als sterk verrotte stalmest, dan zal men inzien, dat het wel degelijk de moeite loont, om ook kleine hoeveelheden van eerstgenoemdea mest Biet te verwaarioozen, maar met den anderen mest te vemesgen. Stikstof, pbosphorzuur en kali zijn immers de meest waardevolle zaken in den grond. (R. N.) Slechts weinig menschen weten, dat elk goed loopend horloge tevens een compas is. Wanneer men namelijk het horloge in horizon tale richting zoo draait, dat de kleine wijzer naar de zon wijst, dan ligt het zuiden precies midden tusschen den kleinen wijzer en het cijfer 12 op de wijzerplaat. Wanneer men bijv. den kleinen wijzer 's OGhtends te 6 uur in de richting van de zon draait, ligt het zuiden in de richting van het cijfer 9 en 's avonds in de richting van het cijfer 3. Om 10 uur is het zuiden in de richting van het cijfer 11 enz. Een eenvoudige boerenvrouw, die op marktdag naar stad kwam, zag den krantenman, en hem staande houdend, vroeg zij: Verkoopt ge het „Nieuwsblad," vriend? Ja, vrouwtje. Geef er mij dan zeven van, zij zfin voor mijn zoonde jongen zal de heele week niet naar stad kunnen komen, en nu moet hij toch wat te lezen hebben! Falb voorspelt voor deze maand betrek- keifik weinig koude, in de eerste week sneeuw in Noord- en Midden-Duitschland, Italië en Frankrfik. De Belgische regeering moet aan Ameri- kaanscbe ingenieurs gevraagd hebben, in hoeveel tfid zfi een kanaal van Gent naar Heyst gereed knnnen maken. De ingenieurs denken het in twee jaar te kunnen doen, gebruik makende van electrische machines. Uit Britsch-Indië komen nu gunstiger be richten. De winterregens zfin nog wel licht, maar worden algemeener. Hoopvolle telegrammen zfin te Calcutta ontvangen uit Lahore, Agra en Cawnpur, De heoiel blfift betrokken. Erger dan Russisch als 't waar is. Aan de „Neue Freie Presse" wordt uitBerlfin het volgende gemeldHet Pruisische legerbestuur zal een verordening uitvaardigen, waarbfi aan de Poolsche soldaten verboden wordt, in de kazerne of tfidens de diensturen ook buiten de kazerne, Poolsch te spreken. Men meent, dat alle recruten op school genoeg Duitsch geleerd hebben om zich in de taal verstaanbaar te maken, en dat er slechts „een zekere strengheid" noodig zal zijn om de soldaten er toe te brengen, Duitsch te spreken. In de vorige week brak eene leeuwin los in een circus te Birmingham. De voorstelling was afgeloopen en de dierentemmer wilde de leeuwin, een nog ongetemde, uit baar hok in een grooter, waar zfi met getemde beesten samen zou zfin, overbrengen. De beide hokken werden tegen elkaar gezet toen plotseling, door een misverstand, het electrisch licht werd uitgedraaid; De mannen, die het hok van de leeuwin hielden, lieten het van schrik vallen en het beest er uit 1 Het holde naar de stallen en wierp zich op een paard. Men zag in het pikkedonker niets, maar

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2