N°. 979. Zondag 10 Januari A0. 1897. Nieuws» en. Advertentieblad Blame li la. n d* OFFICIEEL CEBEELTE. Dit blad verschat Woensdag- en Zaterdagavond. AbemnersenUprijt per 8 maanden Vorn' aaN Bcsa SO Cts. Franco per pest door ge- hoal Nbmblan® 45 Cts. Naar Aksgiea ®a anders landen met whooging dar porto's. Advertentiën vóór 1® nor op den dag der uitgave. Prpt der Advertentién Van 1 tot S ragels 30 Cts. - Iedere regel meer 8 Cts. Srostt Utters sn Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN e® ABVBRTENTIËN worden aasgenome» bij d@ üitgmfsrt LANGEVELD @E ROOU, Parkstraat, Bcbg op Texel RIJESEEURIKG \A.\ PAARDE*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, Overwegende, dat door de eigenaars van by de op 2 eu 3 Juni 1896 alhier gehouden Rijks keuring voor den krijgsdienst geschikt bevonden paarden niet steeds behoorlijk aangifte wordt gedaan, dat zy naar eene andere gemeente ver buizen, dat hunne vorenbedoelde paarden, op welke wijze ook, uit hun bezit geraken of door overlijden der vorige eigenaars, door hen zoo danige paarden in eigendom zijn verkregen, Brengen bij deze belanghebbenden in herinne ring, dat art. 30 van het Kon. besluit van 10 No vember 1892 (Staatsblad No. 253) gewijzigd by Kon. besluit van 5 Aug. 1895 (Staatsblad No. 174) in alinea 1 en 2 bepaalt: De eigenaar van een by de keuring, overeen komstig art. 25, voor den militairen dienst geschikt bevonden paard, is verplicht, wanneer hy naar eene andere gemeente verhuist of wanneer het paard, op welke wyze ook, uit zyn bezit is geraakt, daarvan binnen veertien dagen aangifte te doen aan het Gemeentebestuurin voorkomend geval met opgave van den naam en de woonplaats van den persoon aan wien het paard in eigendom is overgegaan. Wanneer de eigenaar van een paard, als in het eerste lid bedoeld, sterft, moet daarvan even eens binnen veertien dagen aangifte worden gedaan door hem, in wieDs bezit bet paard is gekomen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat hy, die eigendunkeiyk nalaat of weigert geheel of gedeelteiyk te voldoen aan de vorderingen, hem krachtens de Wet op de Inkwartieringen, enz., gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmert, wordt gestraft met eene geldboete van ten minste vijftig cent en ten hoogste vyf en zeventig gulden. Texel, den 7 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J, A. Wesstra, Secretaris. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- 'j meente TEXEL noodigen, krachtens artikel 150, j lste lid der Militlewet, de lotelingen dezer Ge- meente van de lichting van dit jaar uit, om, zoo zy verlangen by de Zeemilitie te dienen, zich daar toe vóór den lsten Februari a. s., ter Gemeente- Secretarie aan te melden. Tevens wordt de aandacht der lotelingen ge vestigd op den inhoud van het gewyzigde art. 129 der Militiewet, thans luidende als volgt: De by de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan voor eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schrifteiyke toestemming van wege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tyden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne iniyving by de militie hun beroep van de buitenlandsche Zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 150 voor de Zee militie hebben aangeboden, doch daarby niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, 7 Januari 1897. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick yan Linschoten. TEXEL, 9 Januari 1897. Gisteravond werd door de Yereemgiog „Onder ling Toelaagfonds bij overlijden" in het loge ment „de Oranjeboom" bare jaarvergadering gehouden. Ofschoon de opkomst zeker grooter had kunnen z$n, te rekenen naar het aantal leden, kon het aantal o. i. toch vrij bevredi gend worden genoemd. Na een kort woord tot welkom aan de aan wezigen en tot opening der vergadering gesproken door den directeur Slaman, waarin deze onder meer er op weos, dat deVereeni- ging in 't klein begonnen vooruit ging in ledental en meer en meer belangstelling begon te ondervinden ook bij de niet-leden en waarbij hij de wensch uitsprak, dat weldra alle leden van het Ziekenfonds ook lid mochten worden van ,/t Toelaagfonds", werd het woord gegeven aan den Secretaris. -» Vooraf echter werd nog door den directeur er op gewezen, dat als zoodanig was gekozen de heer P. Lieu wen, welke die betrekking had aanvaard en dus in de plaats was getreden van den heer J. O. Moojen, wiens overlijden zeker door alle leden der vereenigicg met leed wezen was vernomen, zeker niet in 't minst omdat de overledene steeds had getoond, dat niets hem te veel was wanneer het aankwam om den bloei der vereenigicg te bevorderen, waarvan hij een der oprichters was. Door deu Secretaris konden geen notulen der vorige vergaderingen worden voorgelezen doch door hem werd in't kort de geschiedenis medegedeeld der Vereenigicg en hulde gebracht aan zijne voorganger, die met den heer Slaman het initiatief bad genomen tot de oprichting. Tevens werd door hem medegedeeld dat op 1 Januari 1896 de Vereenigicg telde 141 leden en op 1 Januari 1897 145 leden, dat er 2 uitkeeringen in het afaeloopen jaar hadden plaats gehad, dat er 1 lid had bedankt wegens zyn vertrek naar elders en er 7 nieuwe leden waren bijgekomen. Ook over den financieels toestand viel niet te klagen ondanks de geringe contributie, slechts 5 cent per maand, en de 2 uitkeeringen welke er in 't afgeloopen jaar plaats hadden gehad, was het saldo in kas met f 32 29 vermeer derd en bedroeg op 1 Januari jl. f 280.25. Door den Penningmeester C. de Wijn, werd daarop rekening gedaan van zijn gehouden beheer, welke rekening daarop door een drie tal leden der vereeniging werd nagezien en in orde bevonden, waarna een woord van lof werd gebracht aan den penningmeester voor diens accurate en nette boekhouding. Thans werd overgegaan tot de verkiezing van een commissaris, in plaats van den over leden secretaris. Op verzoek van het bestuur werd, omdat een commissaris verplicht is bij begrafenissen van leden uit zijn wijk als voorlooper te fungeeren eene keuze gedaan uit de leden in de vacante wijk wonende. Met meerderheid van stemmen werd hierop als commissaris gekozen de heer A. Jz. Bakker, welke die benoeming aannam. Aangezien door niemand iets was te vragen of voor te stellen in het belang der vereeni gicg en het bestuur een punt, dat zij nog wenschte te behandelen, liever uitstelde, om het ia de vergader ie g van het Ziekenfonds, waartoe toch alle leden van 't Toelaagfonds beboeren ter sprake te brengen, werd de ver gadering door den directeur gesloten. Door verschillende personen werd een bezoek gebracht aan het schip, dat achter de Westen zoo hoog op het strand zit, dat bet droogvoets bij laag water namelijk, is te bereiken. De gelegenheid, om een groot schip eens goed te bezien komt voor velen zoo weinig voor dat men zich over dat groote aantal niet behoeft te verwonderen. Een dier personen bezeerde, naar men ons mededeelde, bij het afdalen in het schip zijn been zoodanig, dat hij naar een zijner bloedverwanten, die niet ver van den duinkant woonachtig is, moest wor den gedragen en eenigen tijd rust zal moeten houden. Volgens achterstaande annonce zal Dins dag a. s. alhier in „'t Nul" als spreker optreden de heer Bigot van Amsterdam of zooals de annonce er bij vermeldt, de heer Da Jong van de Waal. Door het bestuur van ,,'t Nut" werd, en zeker terecht, ingezien dat men in dezen tijd van 't jaar niet steeds verzekerd is op een bepaalden dag per boot ons eliand te kunnen bereiken, zoodat het er voor heeft gezorgd in geval de heer Bigot mocht zijn verhinderd te komen, toch niet zonder spreker te zijn. De heer De Jongh heeft welwillend op zich genomen in dat geval op te treden, öabrek aan een belangstellend gehoor zal er bepaald wel tiet zijn, beide heerea toch staan bekend als zeer goede declamators, zoodat een woord tot opwekking onzerzijds om Dinsdag op te gaan naar het lokaal „de Vergulde Kikkert" zeker wel overbodig mag worden genoemd. Met verwtjziug naar achterstaande adver tentie, waarin aangekondigd wordt het houden eener vergadering van de onlangs opgerichte Visseherijvereeniging, brengen wij in herinne ring, dat de afdeelieg „Oosterend op Texel" van de „Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche Visscherij" heeft opgehouden te bestaan en dat daarvoor in de plaats is ge treden eene plaatselijke vereeniging, zich ten doel stellende de bevordering van samenwerking onder de vissehers om daardoor zooveel mogelijk lotsverbetering te verkrijgen. Hierbij wordt ieder, die visscher of schipper is of die de belangen van de visscherij voor staat, opgewekt tot bijwoning van bedoelde vergadering alsmede voor de aangifte van het lidmaatschap. De contributie, die slechts 25 cents per jaar zal bedragen, zal zeker niemand afschrikken. Tengevolge van de gladheid der straten is, naar men ous mededeelde, hedenmorgen de doehter van de Wed. K. alhier op zoo ongelukkige wijze gevallen, dat haar arm ia gebroken. TEKELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1