Waal, 8 Jan. Gisteravond werd alhier een mannenkoor opgericht. Tot directeur werd benoemd de Heer De Jongh, die die benoeming aannam. De zangoefeningen zullen geregeld Donderdags avonds in de Bellevue worden gehouden. Besloten werd, dat de vereeniging den naam zal dragen van „Vriendenkring," en dat een reglement zal worden ontworpen. Als bestuursleden werden bij eerste stemming met nagenoeg algemeene stemmen gekozen de H.H. De Jongh (President), C. Roeper (Secretaris) en P. J. Roeper (Penningmeester). Oüdeschild, 8 Jan. Met den buitengewoon lagen waterstand, hebben zich de personen, belast met de uitvoering van het onderhouds werk der haven, beijverd om de zware steenen te verwijderen, die in den havenmond hinderlijk of gevaarlijk voor de scheepvaart konden zijn. 's Namiddags liepen eenige mosselvisschers binnen. De vaartuigjes zaten als onder het ijs bedolven. Vele Noordzeevisschers van hier zijn in het Nieuwediep door het ijs ingesloten en konden heden de haven aldaar niet verlaten. Nadat het water 's avonds een uur wassende was geweest, zat de „Ada van Holland" nog vast op hare ligplaats en kon dus niet vertrekken. De waterstand was nog 11 c.M. lager dan gisteren. De binnenhaven lag geheel droog. De Cocksdorp, 8 Jan. Wegens het ijs, dat zich hier langs de kust begint te vormen, zal de postschuit genoodzaakt zijn van de gewone dienstregeling af te wijken. Zjj vaart dan op het getij. Eenige schuiten, die tusschen hier en Harlingen bezig waren met het visschen naar cockles, werden door de vorst in dit werk gestoord. Heden morgen kwamen zg gelukkig aan het einde der Roggesloot. Jammer genoeg konden de cockles, die men deze week reeds gevischt had, niet ter bestemder plaatse ge bracht worden. Oostèrend, 9 Jan. De heer Jan Dogger Jbz. te Oost is tegen 1 Februari a. s. benoemd als Surnumerair bij de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen. Zijne stand plaats als zoodanig zal hem binnen enkele dagen worden aangewezen. Een officieel telegram uit Atjeh van 7 Januari luidt: De heuvelstelling achter kampong Gentoet bleek verlaten. Toekoe Oemar is uitgeweken naar bovenland Doya. Colonne blijft voor- loopig in Lohong patrouilleeren. Be opkomst der zeemiliciens is, blijkens bericht in de „St.-Ct", bepaald op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 April a.s. naar gelang der schepen, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend. In den avond van den 4en, circa half tien, vervoegde zich aan het bureau van politie te Alkmaar zekere R, vertoonende een diepe wonde aan de linkerhand en een snede door zijn boven- en onderkleeren, terwijl hij ver klaarde, dat hij even te voren rijdende met zijn hondenkar op den Heiloërstraatweg nabij het bosch van den heer van Foreest was aan gevallen door drie hem onbekende personen, die hem zijn portemonnaie met f 19 ontvreemd hadden en hem met een mes de wond en die snede hadden toegebracht. Op last van den commissaris van politie werd onmiddelijk een onderzoek ingesteld in vereeniging met de politie van Heiloo, doch mocht het tot heden niet gelukken de daders op het spoor te komen R. werd aan het bureau van politie verbonden en stelde zich verder onder behandeling van een geneesheer. In de „Tielsehe Ct." wordt naar aanleiding van de zaak-Grégoire te Parijs gewezen op de vele gevallen van verwaarloozing van kinderen, waarover de dood den sluier werpt. De schrijver deelt een geval mede uit zijne omgeving, van kindermishandeling, die veel lijden veroorzaakte bij het arme slachtoffer. In een onzer Tielerwaardsche dorpen woont eene moeder, die haren zoon dag aan dag ruw en „onmoederlijk" behandelde. Het kind kreeg zelfs geen geschikte plaats voor de nachtrust, en toen het ellendig schepsel eens een booze bui had, gaf ze haren zoon een schop tegen het been, die jarenlang deed lijden en eindelijk de opneming in het academisch ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk maakte. D6 jongen is nu onder goede behandeling en na een operatie ondergaan te hebben, die zeker niet noodig geweest zou zijn, als moeder een beetje rarer moeder geweest ware, is het te voorzieD, dat hij weldra weder in het gewone leven kan terugkeeren. Gelukkig dat het arme knaapje niet meer naar zijn moeder behoeft terug te gaan. Door hot wijs beleid van het armbestuur is den vader en der moeder het gezag ont nomen en is de jongen gered. In dit geval is sprake van redding, voegt de schrijver er bij. Maar in hoevelen moet er stil toegezien worden op ellendige handelwijzen van ouders tegenover kinderen. Te Scharwoude heeft een postbode, H. B., in de voering van de mouw van zijn dienstjas, die te Leeuwarden ia de strafge van genis gemaakt is, een briefje gevonden, dat Klaas Boes, de beruchte moordenaar uit Schagen, korter of langer tijd geleden aan een zijner medegevan genen moet geschreven hebben. Het luidt: 20, Bonjour No. 82, Ik ben Klaas Boes uit Schagen (N.-H.) levenslang veroordeeld ik zeg maar 20 jaar maar ik heb levenslang ik ben 18 jaar oud ik heb 2 vrouwen vermoordt. Een met name Vrouw Bute en een met name Anna Beiers. Diefstal gepleegd f 2000 (en goud en zilver) en toen de boel in brand gestoken. Het gaat u goed doen 50 de groete van mij. Hoorende dat gij de mouwen weer uit de jas nemen moest heb ik maar gauw een let tertje geschreven en in de mouwen geduwd ik heb 10 dagen na het gepleegde feit los gelooped f 177s verteert, Die u groet Uw Vriend en lotgenoot N. Boes of No. 77. Den 30 December is ten Postkantore te Rotterdam bezorgd een brief met het volgende adres .Geen enkel wezen op deez' aarde Stijgd in mjj hart tot grooter waarde Dan dit hier in my regterhand Het Voorgeslacht niet meer in leven Heeft ons den Hemel Haar gegeven Tot Vorstin van het Vaderland. Geluk bij 't wis'len van de jaren Mag wysheid by Uw grootheid paren Oranje spruit, O Koningin. En moog het Vaderland eens beven 'k Bescherm de Vlag en waag het leven Als waar bewys dat ik u min. En ook de Post wil u waardeeren Laat voor dit beeld deez' brief passeeren Naar Utrecht naar de Weystraat heen; (23) Waar Robert Göbel is te vinden Noch een van myne vroegste vrinden Op 't bovenhuis naar dat ik meen. En, laten somtyds myne vrinden Zich in een and're woning vinden Dan wordt het zeker niet verheeld Deez' brief voor my daar te bezorgen, En, liever noch van daag als morgen Ter eere van 't Oranje beeld 1" Naast dit vers prykt aan de rechterzyde van de enveloppe het beeld van den afzender in Chineesch kostuum, in de linkerhand de Vlag, de rechterhand heen wijzend' naar het beeld der Koningin op den postzegel.gSDe post heeft den brief, overeenkomstig het verzoek in het vers uitgedrukt, denzelfden dag fnog 'aan zyn adres bezorgd. Maar als zy j eens veel zulke adressen had door te lezen 1 Dezer dagen kwamen te 's Gravenhage eenige invloedrijke personen samen, die meen den dat het wenschelijk is bij de a. s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer de belangen van den landbouw, in zijn vollen omvang, niet uit het oog te verliezen. Eene lijst is vastgesteld van datgene, wat, in het belang van den landbouw, voor de naaste toekomst van Regeering en Volksver tegenwoordiging in hoofdzaak moet worden verlangd. Men wilde echter die lijst niet beschouwd zien als een vast, onveranderd aan te nemen kiezersprogram, maar als een leidraad bij de bespreking vara de landbouw belangen, in verbaud met de aanstaande ver kiezingen. Eén punt is weggelaten, nl. dat der bescher mende rechten, waarover de meeningen te zeer uiteenloopen, dan dat men te dezen opzichte eenstemmigheid zoude kunnen verkrijgen. Als No. 1 is vermeld: een Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid. In verband met de invoering der wet op de personeele belasting heeft de Minister van Financiën bij instructie aan de inspecteurs der directe belasting opgedragen, met de bur gemeesters in overleg te treden, ter aanwijzing van personen voor de schatting der huur waarden. Ook de aanwijzing van schatters van het meubilair moet op dezelfde wijze geschieden. Weldra zal de gemeente Velzen weer verrijkt worden met een fabriek van grooten omvang. Er zal in die fabriek een artikel worden vervaardigd, dat zeer veel beloofd voor de toekomst. Het is namelijk een fabriek van „Marbrit" dat is een product, gemaakt uit gewoon duin zand, maar dat door de hooge hitte, waaraan het wordt blootgesteld, er uitziet als het marmer, terwijl het veel duurzamer is, geen oliën of vetten aanneemt en niet aangetast wordt door zuren of alcaliëa. De Nieuwjaarsdrukte voor de posterijen te Amsterdam is thans afgeloopen. Er zijn alleen uit Amsterdam, bestemd voor Amsterdammers, behandeld 145000 kaartjes; daarbij mag men gerust 300,000 voegen uit andere deelen van Nederland en Europa. Dan de toevloed van brieven, circulaires enz. het loopt in de millioenen. Daarbij kwam nog, dat er Vrijdagavonds nog eenige zakken der mail voor indië te behandelen waren. In den gewonen tijd zijn er 300 bestellers in dienst, dit aantal was in de verioopen dagen versterkt door een 40-tal hulpbestellers. Een beambte aan het postkantoor verkocht o. a. op Oudejaarsdag in een paar uur ttjds 70,000 postzegels van één cent, en een ander ambtenaar behandelde van 's morgens 9 tot 's middags 3 uur 1400 binnenlandsche post wissels, het meest verantwoordelijke en zenuw achtige werk, dat men zich by de postergen denken kan. Door de motorwagens geraken tegen woordig vele paarden aan 't schrikken; daar door is een geniale uitvinder op de gedachte gekomen, om in plaats van in den wagen een motor te plaatsen, daarvoor een kunst- paard te spannen. Dat kunstpaard wordt door een petroleum-motor in beweging gebracht en bezit voldoende overeenkomst met een werkelijk paard, om te voorkomen dat andere paarden bij het zien van dezen nieuwen motor schrikken; het wordt voor een gewoon rytuig gespannen, zoodat men dit rijtuig ook bij levende bespanning gebruiken kan. Ia Friesland is de Nieuwjaarsdag zonder s eenig incident afgeloopen. Vechtpartijen d anders vooral op het platteland aan de orde b kwamen niet voor. De dag ging kalm voorbij. Dit is het gevolg van de onthouding, die in die provincie, ook en vooral onder de arbeiders, jj vele aanhangers telt. (Stand.) E Een heel gevaarlijke gewoonte! b In enkele streken van Noord-Brabant heeft men de vreemde gewoonte zich het hoofdhaar soms met petroleum te wasschen. Dit had k een dienstbode van den landbouwer J. Kte c Kneehtsel, ook gedaandaarna ging ze een i<= vuur aanleggen, terwijl de haren nog niet la geheel en al droog waren. Een vonk kwam o' by haar hoofd en het haar vloog in brand, k terwgl het meisje van angst en pijn in zwijm S( viel. De yiings toegeschoten huisgenooten doofden de vlammen, doch het hoofd is met^J brandwonden overdekt.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2