Buitenland. Den Hoorn, 15 Jan. Gisteren hield de vereeniging „Leering en Genoegen" alhier eene vergadering met dames. Da Voorzitter, de Heer Sehaap, leidde met een woord van welkom als sprekers in, de Heeren Mets, Muller en Niessink, die van Oudesehild tot ons waren overgekomen. Eerstgenoemde gaf eenige vluchtige be schouwingen over den mensch ten beste. De Heer Niessink vertolkte daarna op zeer ver dienstelijke wijze het rijmloos gedicht van Holtrop „Leid ons niet in verzoeking." Ook de goede oude bekende „Elisa's vlucht," door den Heer Muller uit 't geheugen voor gedragen, mocht zeker wel voldoen. Op verzoek van den Voorzitter gaf de eerste spreker alsnog een luimig stukje ten beste, getiteld: „Hoera voor de Koningin." Door twee leden van de vereeniging werd eindelijk nog een grappig kamerstukje voor gedragen, dat een vrcolijk slot gaf aan den avond. Met een woord van dank en wsardeering aan de sprekers en het talrijk publiek, sloot de President daarna de vergadering. Als eea staaltje hoe glad Amsterdam is, d. w. z. zijn straten, kan dienen dat Zaterdag ochtend eea besteller der posterijen zijn be stellingen in de Spaarndammerbuurt lustig uitvoerde op schaatsen. Dat hij somtijds een rare schaats reed, kon den man niet verhinderen, er de voorkeur aan te blijven geven, zich aldus voort te bewegen en de woningen der geadresseerden op schaatsen binnen te treden. (Tijd.) Vrijwilligers in militairen dienst! Niet zonder leedwezen is ic de afdeelingen der Eerste Kamer de vermindering van het aantal vrijwilligers waargenomen. Ten einde het aanwerven van vrijwilligers te bevorderen wenschte men (in eene afdeeling), dat militairen meer dan thans geschiedt, in aanmerking kwamen tot het bekleeden van burgerbetrek kingen in 's lands dienst, wanneer zij den militairen dienst verlaten. In het afgeloopen jaar zijn langs het grensstation Rozeadaal uit Nederland naar het buitenland verzonden 11760 waggons vee, met een aangegeven waarde van ruim 12 mil- lioen gulden. Kookt toch altijd de melk! Te Franeker doen zich eenige gevallen voor van mondzeer (tongblaar! bij kinderen, die ongekookte melk hadden gebruikt, afkomstig van koeien, lijdende aan mond-en klauwzeer. De onveiligheid in Amsterdam De schrijver der „Brieven uit de Hoofdstad" in de „Leeuw. Ct." zegt o. a. De veiligheid wordt er hier niet beter op, na den moord in de Van Eeghenstraat en den moord aanslag in de Spinozastraat. Ja, die Andrieskade, voortzetting van de Spino zastraat, is nooit heel pluis geweest. Ik herinner mij van een indringer te hebben gehoord, die zich op zekeren avond op slinksche wijze b(j een mijner kennissen, een geacht ingezeten, toegang wist te verschaffen. Er werd n. 1. gescheld, en de meid trekt open altoos zeer gevaarlijk in den avond. Een soort heer vraagt of mijnheer X. daar woont, „Neen," zegt de dienstbode, „die woont hier niet!" „O, neem u my niet kwalijk," zegt het heerschap en trekt schijnbaar de deur toe. Maar de meid merkt, dat hij binnen is gebleven. IJliDgs roept zij haar mijnheer, die met eene lamp naar beneden komt, en werkelijk iemand in de gang vindt staan. Op de vraag van den bewoner, wat hjj daar doet, antwoordt de vreemde doodbedaard, dat hij van iemand geld moet hebben, dien hij meende, dat hier woonde en daarom hem op deze wijze wilde verrassen. Men liet hem ongemoeid gaan, maar er werd 's avonds niet meer open getrokken. Thans hebben tal van dienstmeisjes in de Van Eeghenstraat en aan den Parkweg haar dienst opgezegd. Alleenwonende dames nemen van 6 tot 11 uur een vertrouwde waker in huis. Onder den titel „Vele handen maken lickt werk" werd door den heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp een klein geschriftje in 't licht gegeven en verspreid, waarin wordt gewezen op het groote nut, van het verzamelen van sigarenpuntjes. Door genoemde heer werd een middel gevonden om genoemde puntjes in goede grove rooktabak te veranderen, welke tabak door hem in pakjes van 1 ons wordt gezonden aan de oude zeelieden, welke in de Prins Hendrikstiehtisg te Egmond aan Zee zijn opgenomoD. Dank zij de sympathie en steun, welke genoemde heer van verschillende zijden voor zijn lofwaardig streven mocht ondervinden, was hij in staat sedert 8 Maart vsn het vorih jaar, toen da eerste zending plaats had, tot Dec. reeds 5016 pakjes vau 1 os3 t9 zenden aan de oudjes wier aantel 171 bedroeg, daartoe wat en nodig ruim 9 millioen sigarenpuutjes. Ten einde nu het bewaren der puntjes nog meer te bevorderen, werden vervaardigd een voudige en praeüsche sigaren knippers waar mede mea van da sigaren het puntje afknipt, hetwelk dan in een doosje dat een deel der knipper uitmaak!, valt, ea wordt bewas .-d. Da prijs dier zoogenaamde zakguiliotines is slechts 10 cent, waarvaa nog eene hoewel geringe korting kaa werden afgestaan voor wederverkoopers. Ia elk doosje bevindt zich een boekje, be vattende o. m. eene opgave van die onder nemingen, welke zich kosteloos belasten met het vervoer der sigarenpuntjes atts het adres van genoemde heer Van Zanten. Ingeval er te V6el puntjes mochten worden gezonden aan genoemden heer, beeft bij plan ook andere inrichtingen gratis van tabak te voorzien. Student: Akelig weer nu eens zscht, dan weer koud men weet niet precies, wat men in den lombard brengen moet! Waarom maak je een gaatje in mijn kaartje? vroeg een reiziger aan den portier van een station. Omdat u er anders niet door kunt, ant woordde de portier! Uit Frans Coenen's jeusd. Op zijne kunstreis door Amerika zou Coenen te Aug- nascanestes een concert geven, bij zijn aankomst de stad doorwandelend, zag bij aan de hoeken der straten de gewone aanplakbiljetten van Ullman, maar tot zijne groote verbazing en ergernis versierd met het beeld van een man, die, op z(jn hoofd staande, viool speelde. Vertoornd begaf hij zich naar Ullman, maar deze verzekerde hem, dat het niet zijn werk was; de aanplakker was de schuldige. Doch al was het du niet Ullmans schuld, toch was hij, trots Coenen's aandringen er niet toe te bewe gen om eene verbetering aan te brengen, in de hoop dat deze toevallige reclame hem een uitverkocht huis zou bezorgen. En die hoop werd verwezenlijkt. In de hoop de violist op het hoofd te zien staan, was de toeloop bijzonder groot. Coenen wilde slechts spelen onder voorwaarde, dat het publiek op de hoogte zou worden gebracht van de vergissing dit gebeurde en het gevolg daarvan was, dat hij by zijn opkomen koel werd ontvangen; de kunstiievenden(?) waren blijkbaar teleur gesteld. Toch maakte Coenen door zijn spel alles goed en behaalde bij met het „Carnaval de Vènise" zooveel succes, dat ook het vol gende concert zeer goed bezocht was. Volgens de „Po'it. Corr." heeft in een der laatste zittiDgen van den internationalen gezond heidsraad te Konstantinopel het Oosterljk-Hon- gaarsche lid, dr. Hagel, gewezen op het gevaar, dat Mekkapelgrims de pest uit Indie overbrengen. Met de overige buitenlandsche leden van den Raad drong dr. Hagel er op aan, dat dit jaar de pelgrims tochten geheel verboden zouden worden. De Turksche leden wilden echter van geen beletsel voor dien godsdienstplicht hooren. De „Pol Corr." hoopt nu, dat de Engelsche Regeering de pelgrims uit Indië niet zal laten vertrekken, en dat ook andere Europeesche Mogendheden, wier Moha- medaansche onderdanen aan de tochten naar Mekka deelnemen, zoo zullen doen. Eon merkwaardige wet. Een merkwaardig staaltie werd dezer dagen te Londen geleverd betreffende de strekking der Engelsche wet ten opzichte van het beroepsgeheim van medici. Een dame ontbood een dokter voor haar dienst bode, die te haren huize ziek geworden was. De dokter onderzocht de patiënte en deelde haar in tegenwoordigheid van een der huisgenooten mede, aan welke ongesteldheid zij leed, hetgeen tenge volge had, dat de dienstbode werd weggezonden. Onmiddeiyk stelde de patiënte een civiele actie in tegen den dokter, op grond dat hjj haar had belasterd. De medicus raadpleegde daarop eenige rechtsgeleerden, die hem verklaarden, dat hjj onfeilbaar zjjn proces zou verliezen, daar hjj het recht niet had, den uitslag van zijn onderzoek aan een derde te openbaren. Naar aanleiding van deze verzekering besloot de dokter met de dienstbode een vergelijk te treffen, hetgeen hem vry duur te staan kwam, daar zij een niet geringe schadeloosstelling eischte. Zóó zjjn onze manlereD. De Indische correspondent van de „Daily Mail" hangt een afschuwelijk tafereel van den hongersnood op. Te Jubbelpore liggen mannen en vrouwen tot geraamten vermagerd hulpeloos en ellendig op straat te sterven. Door den lord- major van Londen is reeds 30000 pond sterling ontvangen. De schors van den kurkeik Quercus Suber de kurk, wordt gemalen, met aardpek vermengd en tot blokken geperst voor een nieuw plaveisel. Deze blokken moeten voor bestrating bjjzonder geschikt zijn, beter zelfs dan asphalt, caoutchouc of hout. De paarden moeten er zeer goed op kunnen loopen, zooals in Australië, waar deze nieuwe methode werd toegepast, reeds is ge bleken. Geruild. Te Namen hebben de bezoekers der Opera de vorige week hartelijk gelachen. Een der zangers viel niet op zijn tijd in en toen stond de kapelmeester toornig op en begon zelf de party te zingen. De zanger liet zich niet van zyn stuk brengen, maar trad naar voren en sloeg de maat Te Beriyn is een jonge man tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van 1600tanden. Hij was bediende by een tandarts en had uit diens voorraad van v&lsche tanden allengs zulk een groot aantal ontvreemd en ten eigen bate verkocht. Het rijwiel: de geesel onzer eeuw. Wat is de ooizaak van den ondergang van den handel in de Vereenigde Staten Een Amerikaansch blad weet het: het rijwiel hepft da schuld! Een barbier te New-York verhaalde, dat zyn zaak te niet ging, want alle mannen zaten op de flets en bekommerden zich er niet om, of ze geschoren zyn of niet. In de café's wordt niet gedronken, want de jongelui zyn steeds onderweg. De schoenmakery en aanverwante vakken kwijnen, want op de flets ïyden de zolen niet. De kleermakers klagen omdat fletscostumes goedkoop en eenvoudig zyn. De hoedenfabrikanten zyn weg, want het rywiel permiteert slechts een pet of muts; Tooneel- en muziekuitvoeringen mislukken, want 's avonds by goed weer is ledereen aan het wieleren. Zwaar getroffen wordt de tabakshandel. Het verbruik vau sigaren is ruim een millioen terug gegaan. Dat de paardebandel lydt spreekt van zelf; de zadelmakers werken slechts aan fiets- zadels en de manege's veranderen in rtjwielscholen. Het meest gewaardeerde geschenk is niet meer( een pianino of uurwerk, maar een rywiel. Jon gens en meisjes bewaien hun zakgeld, niet om! boeken of luxeartikelen, maar om een flets te koopen. Vroeger las men advertenties als: „Wie wil een piano ruilen voor een canapé?", thans is het: „Wie wil een canapé^ ruilen voor een! damesry wiel Een aardige anekdote wordt te Beriyn van keizer Wilhelm II verteld. Eenige dagen geleden wandelde de vorst langs de kazerne der gardes. Een korporaal van de wacht zag hem aankomen en nam de voorgeschreven houding aan. Dej keizer kwam op hem af, vragende„Waarom, kyk je zoo treurig, korporaal?" En toen hy geen, antwoord kreeg, vervolgde hy „Ik geloof, dat| je verliefd bent." j „Ja, Majesteit, antwoordde de korporaal. „Ik zou graag met Grietje, de dochter van den sergeant majoor, trouwen, maar haar vader wil zijn toestemming niet geven voordat ik sergeant ban geworden." „En houdt gij beiden veel van elkander?" „O ja, heel veel." „Welnu," hernam de vorst, „dan kun je je aanstaande schoonvader zeggen, dat de keizer je sergeant heeft gemaakt." Toen de korporaal van de wacht kwam, vond, hij op zyn bed de onderscheidingsteekenen van zijn nieuwen graad en op bevel van den keizer had de kapitein den sergeant-majoor de benoemingj medegedeeld. Het huweiyk van den nieuwen sergeant met Grietje zal nu eerstaags worden voltrokken.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2