Buitenland, dathtig toeluisterend auditorium op een stukje van Dr. E. Laurillard getiteld „De Thijm." Zooals wij het van den begaafden spreker gewoon zijn, wist hg zijne toehoorders vaa het begin tot het einde te boeien en de werkelijk sehoone passages, die in dit stuk voorkomen, tot haar volle recht te brengen. De daverende toejuichingen bij het einde zijner lezing waren dan ook wel verdiend. Na eene kleine pauze gaf ZEI. nog ten beste: „De liefdeshistorie van Kaatje Knap," door wijlen den Heer Koopmans van Boekeren en „Drie schetsen van een trouwdag," door Ds. Laurillard. Beide stukken werden met gevoel voorge dragen en warm toegejuicht. Het gepaste woord van dank, door den Voorzitter aan den spreker gebracht, vond weerklank in de harten van velen en slechts noode ging men vaar huis. Niet van onzen gewonen verslaggever. Oudeschild, 19 Jan. Onder hen, die veel onaangenaams van het drijfijs uit zee onder vinden, behoort ook de Heer Beumkes, haven meester alhier. Door zijne goede zorgen was Maandag te ongeveer 9 uur 's morgens de toegang tot de haven weer tamelijk verzekerd. Dag en nacht wordt nu gewaakt, nadat eerst alle schotsen uit de monding naar buiten zijn verwijderd, dat het drijfijs niet andermaal de haven instroomt. Men heeft daartoe een paar modderbakken voor den havenmond weten te plaatsen, die als een vlotbrug alleen geopend worden als er vaartuigen moeten passeeren. De visschersvloot koos heden grootendeels zee. Door de „Ada van Holland" wordt weer geregeld den dienst vervuld. Waal, 18 Jan. Heden had alhier de algemeens vergadering plaats van het bestaande ziekenfonds. Een belangrijk aantal leden was tegenwoordig om den stand der zaken te ver nemen. Reeds bij de opening der vergadering bleek dat de toestand gunstig is. De President nam den presidialen hamer ter hand en opende met een hartelijk welkom de bijeenkomst. 't Was hem aan te zien dat hij namens het bestuur gunstige mededeelingen mocht doen. En waarlijk de toestand is gunstig; het fonds heeft tegenover de leden aan de gevraagde hulp voldaan, het reserve-kapitaal is weder versterkt en op 't oogenblik zijn nog zooveel gelden bij den Penningmeester aan wezig, als noodig zijn voor de allereerst voor komende behoeften. Als belangrijk besluit mag worden vermeld dat de volgens rooster aftredende secretaris, tot doorloopend eerelid-boekhouder werd be noemd; terwijl wegens den gunstigen stand der kas, aan de leden gedurende den winter 10 weken vrijdom van contributie werd ver leend. Met een hartelijk tot weerziens sloot de president de vergadering met de wensch dat allen zouden blijven medowerken om de vereeniging aan ons dorp te doen bloeien. (Ingezonden.) De Cocksdorp, 18 Jan. Zooals onlangs in dit blad word vermeld, nam de heer H. Bakker Wzwegens hoogeu ouderdom ontslag als ouderling der Ned. Herv. gemeente alhier. Drie en vijftig achtereenvolgende jaren zonder twijfel een groote zeldzaamheid bekleedde hij met lust en toewgding verschil lende posten iu deze gemeente, waarom ker- keraad, kerkbestuur en kiescollege besloten den waardigen grijsaard een stoffelijk bewijs hunner erkentelijkheid aan te bieden. Het geschenk zal bestaan uit een' keurigen bril met eene daarbij passende doos van schildpad. Op deze doos zal worden aangebracht een gouden plaatje, waarop de volgende inscriptie: Voor trouwen dienst in de Ned. Herv. gemeente te Eierland. 1844 1897. Waal, 20 Jan. Gisteravond bad de 3de bijeenkomst plaats van „Nut en Genoegen." De opkomst was niet groot: jammer, zeer jammer voor de sehoone voordracht, die de Heer L. J. Kikkert ten beste gaf. „De blinde doop," door van Nievelt was de titel der lezing, die door den spreker op sehoone wijze werd vertolkt, en die door de aanwezigen met aandacht werd gevolgd. Na de pauze gaf spreker als bijdrage: „Een feestavond" van Justus van Maurik, een schets, die, goed voorgedragen, het publiek in vrooiijke stemming bracht. Na nog een schetsje: „Een massagekuur" van van Maurik ten beste te hebben gegeven, bracht de President dea Heer Kikkert der- dank der vergadering voor zijn optreden en werd de vergadering gesloten. Oosterend, 20 Jan. Dp. J. J. Heep trad gisterenavond voor eene niet druk bezochte vergadering van „Nut en Genoegen" op en declameerde gevoelvol het sehoone stuk van Tennyson „Henocharden." Jammer was het, dat niet meerdere ooren luisterden naar deze zangen, waarvan de inhoud zich zoo uitstekend laat leenen voor eene volkslezing. De aandacht der aanwezigen was gedurende de gansehe voordracht, die met eene kleine pauze gehouden werd, onverdeeld en bij vele strophen was het ademloos stil. De heer C. Schaap gaf als vaste bijdrage „Eene feestelijke vergadering" door J. v. Maurik en wist, daarmede een geheel anderen tcon in de vergadering te breoges. Menig lach weerklonk en een luid applaus was des sprekers loon. Door een paar der loden werden rog bij dragen teu beste gegeven, waarna het gewone sluitingsuur reeds overschreden was. Met dankzegging aan sprekers en hoorders werd de vergadering, die een waardig begin genoemd kan worden voor de werkzaamheden der vereeniging in het nieuwe jaar, gesloten. De visschersvloot is bijna geheel uitge zeild. De meeste schuiten houden zich bezig met garnalen vangst, enkele zij a naar de Noordzee vertrokken om daar de gewone visscherij uit te oefenen. De mosselenschuiten konden nog niet vertrekken. In het nummer van ons blad van 14 Januari j. 1. werd door ons vermeld, dat op het vinden van het lijk van den heer Coop- mans een premie was gesteld van f 25, nader vernemen wij daaromtrent, dat bedoelde heer commies der postergen was te Leeuwarden en dat hij in een vlaag van melancholie zich bij Stavoren van de veerboot in zee heeft gestort. Namens de familie wordt dringend verzocht aan vissehers en anderen naar zijn lijk wel te willen gaan zoeke», daar men zoo gaarne zijn stoffelijk overschot naast dat zijner ouders te Leeuwarden wiide begraven en tevensom de spanning te doen ophouden, waarin zijne verloofde en zusters verkeeren, wegens het uitblijven van een zeker bericht. Op het vinden van het lijk is nu een premie gesteld van f100. Voor het signalement zie men het bericht in bovengenoemd nummer van ons blad. Het loon der zeelieden 1 Reeds meldden wfj dat de reeders te Vlaar- dingen in eene vergadering met algemeene stemmen besloten hadden, eene nieuwe regeling in te voeren van het volksloon der haringvis- schers, omdat het bestaande stelsel ondoelmatig werkte. Thans deelt de .Vlaard. Ct." daarom trent meer breedvoerige bijzonderheden mede: In vroeger tjjd voeren de zeelieden alleen op de besomming, dat wil zeggen, zfj trokken per hoofd daar een zeker percent van. Later werd dit veranderd in een vast weekgeld, dat tot f 8 f 9 verhoogd werd, maar toch nog in verband stond met de besomming. Want werd dooreen schip weinig besomd, dan werd het vaste week geld genotenmaar was de besomming zoo hoog dat de verdienste percentsgewijze meer bedroeg dan het vaste weekgeld, dan trok de bemanning per hoofd 2 percent van de besomming na aftrek van het tonnengeld. Het vaste weekgeld werd na elke reis verstrekt, maar het meerdere eerst na afloop van de laatste reis uitbetaald. Zeelui die 's winters per beug voeren of bfj de reeders werkten, hadden des zomers f 8 per week. Zeelui die des winters deze voordeelen niet hadden en tegen buisjesdag met vreemdelingen aanmonster den, hadden f 9. Thans zal een aDder steise irgevoerd worden. Het weekgeld is op f 5 50 bepaald en boven dat vaste weekgeld wordt l°/0 van de besomming na aftrek van het tonneDgeld per hoofd gegeven. Was de besomming vroeger na aftrek van het tonnengeld f 12000, dan was 2% daarvan f 240. Bjj 15 weken vaart a f 8 was de verdienste f 200, derhalve kregen zfj nog f 40 toe. Bij het stelsel, dat men nu gaat invoeren, geniet de visscher bij eene besomming van f 12000, l'/0 of f 120 en 137.50 loon, samen f 257.50. Vroeger had hjj 2% of f 240, dus geniet hfj nu f 17.50 meer. Bit nieuwe stelsel is geheel m het geldelijk voordeel van den zeeman, maar ook gebaseerd op de verwachting, dat allen bunne krachten zooveel mogelijk zulien inspannen om door groote vangsten flinke besom mingen mogelijk te maken. "Werk in gevangenissen enz.! De commissie, belast met het onderzoek naar de concurrentie door den arbeid ia Rijks werkinrichtingen en gevangenissen aan de vrije nijverheid aangedaan, zal, zegt de Minister, vermoedelijk spoedig verslag uitbrengen. Drankwet! In zijn antwoord aan de Eerste Kamer verklaart de Minister van Binnen!. Zaken, dat in het loopen.de zittingjaar geen voorstel te wachten is tot wijziging der drankwet en meent hg dat het heffen van een gemeentelijk vergunnings- of patentrecht van koffie- en bier huizen waar geen sterke drank verkocht wordt de bedoeling der Drankwet niet zou bevorderen. Men meldt uit Steen wijk: De heiilooze gewoonte om elkaar bij het begin van het jaar eens goed te tracteeren, heeft ook hier een slachtoffer gemaakt. Zekere R., vader van een talrijk gezia, nam aan, vijftig borrels, hem door een goede kennis aan geboden, uit te drinken. Hij bracht het tot veertig, toen kon hg niet meer, werd op een kar naar huis gebracht en stierf dezer dagen, na hevige pijnen uitgestaan te hebben. Van twee lotelingen voor de lichting 1897 uit Beverwijk, tweelingbroeders zgnde, was hg die bij de loting het laagste nummer had getrokken, te klein bevonden en werd dien tengevolge door dea betrokken militieraad vrijgesteld. De Raad wees nu den anderen broeder voor den dienst aan. De vader dezer lotelisg kwam bg Gede puteerde Sttaen van Noord-Holland in beroep van deze uitspraak van den militieraad. Gede puteerde Staten vernietigden de uitspraak van den militieraad betreffende den tweelingbroeder wien het hoogste nummer te beurt was ge vallen en stelden ook dezen vrij, zoodat nu geen der belde broeders behoeft te dienen. Zg behooren tot een gezin van vier in leven zijnde zonen, waarvan de oudste 7 jaar bg de militie gediend heeft en de jongste nog niet militieplichtig is. Woensdagavond is bg Verhorne een flink 16 jarig jongeling in een wak gereden en verdronken. Hij had een broeder een eindweegs op schaatsen uitgeleidde gedaan en heeft stellig op den terugweg het wak niet gezien, dat waarschijnlijk evenals de andere open plekken door een dun laagje sneeuw was bedekt. Wat het geval nog treuriger maakt is, dat verschillende personen het hulpgeroep gehoord hebben, dat op ongeveer 200 pas van het ongeluk een tent stond, waar de angstkreten eveneens zgn gehoord, doch niemand is ter hulp gesneld. Op dezen grond wordt dan ook tegen eenige personen een vervolging ingesteld op grond van art. 450 der Strafwet. Het moet gebleken zgD, dat de ongelukkige zeer goed ware te redden geweest. Donderdagmorgen is het lijk gevondeD. Overtreding der boter wet! Op een te Loosduinen gehouden vergadering van de vereeniging „Westland" is met alge meene stemmen op twee Da een motie aan- genomeD, dat, zoolang niet bij overtreding der boterwet herhaling van misdrijf met hechtenis of gevangenisstraf (in plaats van boete) kan worden gestraft, de boterwet niet aan haar doel zal blijken te beantwoordeD. Door een vergissing heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan te Tsarskoe Selo, waar de Russische Keizerlijke familie zich thans bevindt. Terwjjl de Czaar een wandeling deed in het park van het palels, gaf hg een tuinman een

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2