N°. 983. Zondag 24 Januari. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad- Biii.ii0iil.aiid,. Dit blad verschijnt Woensdag- ea Katerdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Vouc dsn Bona 30 Ct». Francs per pest door go- heel NaesBLABfo AS Cts. Haar en andere landen met verhooging der porte'». Advertentlën vóór 18 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot S regels 30 Cta. Iedere regel meer 0 Cts. Street* lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN m ABVERTÏNTIÊN worden aangenomen bfi de üitgevsrs LANÖEVELB ©E ROOÏJ, ParkstraatBurg or Tm» TEXEL, 23 Januari 1897. Volgens eeue annonce voorkomende in een der vorige nummers van ons blad werd door het bestuur der IJsclub bekend gemaakt, dat de datum waarop de feestavond dier vereenigiog zou worden gehouden, voorloopig was bepaald op Dinsdag 26 Januari a. s., uit achterst, adv. blijkt, dat die datum daarvoor thans definitief is vastgesteld. Moge wij gelooven wat er van wordt verteld, dan belooft de avond een ware feestavond te worden, zoodat men zich zeker over een tocht naar het lötel Texel op Dinsdag avond a. niet zal behoeven te beklagen. Een onzer lezeressen maakt ons er op attent, dat voorai thans zeker eene bede voor onze gevederde vrienden niet overbodig is. Volkomen zija wij het met haar eens, tal van sneeuwbuieu vergezeld van harden wind maken het leven voor hen die buiten moeten vertoeven zeker verre van aangenaam en ook de arme vogeltjes lijden er blijkbaar door, terwijl bovendien aan laatstgenoemde nog de gelegenheid wordt benomen, door het dikke sneeuwkleed, om hun voedsel te bekomen. Gooi dus de kruimpjes van uw tafel niet in den vuilnisbak, doch strooi ze uit voor het gevogelte. Bij de Staatsspoorwegen is o. a. met ingang van 1 Februari e. k. benoemd tot surnumerair de heer J, Dogger, te Oost op Texel, ter standplaats Langeweg. Oudeschild, 22 Jan. De zeer buitengewone winter van deze maand bevestigt het oude gezegde „Het ijs is alle man te wijs." Voor de haven was hedenmorgen een breede strook zwaar ijs, dat zeer in elkander zat gedrongen. Drie blazerschuten, die zich erin begeven hadden, bleven niet ver van de monding steken. Toen sprongen vlugge gasten op de schotsen en brachten trossen naar wal, waar vele hulpvaardigen gereed stonden en er ook in slaagden alle vaartuigjes binnen te krijgen. De monding zit nu echter zoo vol, dat er niets meer geborgen kan worden, terwijl de haven grootendeeis zwaar ijs herbergt en de ruimte inneemt, voor de schuiten bestemd. Nadat de eb wa3 ingetreden en de wind iets Noordelijker liep, kwam de kust weer vrij en koa ook de stoomboot weer ongestoord wegstoomen. Voor alle varensgasten is zulk een kwakkel- wiDter een ware beproeving. De ijspakhuizen hebben echter van de vorstige dagen geprofiteerd, want ze zijn boordevol met kristalhelder ijs van uitmuntende kwaliteit. Duur brood! Voor hen die meenen, dat het volk gemak kelijk een eventueel inkomend recht op graan en meel zal kunnen betalen, in den vorm van verhoogde broodprijzen, wijst de „Bakkers Ct." er met nadruk op, dat in de laatste week, na den afslag, het brooddebiet in de hoofdstad veel verbeterd is. Het aantal vrijwilligers neemt nog steeds gestadig ai; alleen bij de infanterie ontbreken er aan de organieke sterkte nagenoeg 5500. Aan de beambten met het toezicht op de naleving der boterwet belast, zijn nette steenen potjes verstrekt met practische en eenvoudige sluiting en verpakking, ten einde hierin de door hen gestoken monsters boter naar 's Rijkslandbouw-proefstation te Wage- ningen op te zenden. Door dezen maatregel hoopt men eene geregelde en nauwkeurige conti 61e op de bereiding van boter te bevorderen, waarvan zoowel bereiders als afnemers de vruchten plukken. Wanneer he t beweren juist is, datadspirant- kiezers er dikwijls tegen opzien een gang naar het Raadhuis te maken om het kiesrecht aan te vragen, dan zou daaruit ten duidelijkste blijken dat bet noodig is het den aanstaanden kiezers zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Voor hes die wegens het bezit van f 50 op de Rijkspostspaarbank gedurende 12 maanden in het bezit van het kiesrecht komen, konden de voorbereidingen wel gemakkelijker gemaakt worden. Volgens de wet moeten zij aan den directeur der Rijkspostspaarbank om een bewijs vragen. Als men nu weet dat vooral land bouwers met het voeren van correspondentie alles behalve gewoon zijn, dan is het te voor zien dat een aantal personen, die op deze wijze kiezer willen worden, maar liever hun recht zullen laten varen. Bovendien wat zal men bij de directie der postspaarbank te Amsterdam een drukte krijgen om de ver schillende bewijzen te verstrekken. Om het gemeentebestuur van het recht om op de kiezerslijsten geplaatst te worden te overtuigen, zou men toch even goed een bewijs kunnen overleggen vaa den directeur van het post kantoor in zijn woonplaats, zoodat men te Amsterdam alleen bewijzen zou behoeven te geven voor hen, van wie in den loop van het laatste jaar het boekje vernieuwd werd. (A. C Als een bijzonderheid in dezen tijd van het jaar meldt men uit Goes aan de „Midd. Ct." dat daar in de omgeving volop werk is, vooral voor de timmerlieden. Bij de „werk verschaffing meldde zich dan ook geen één timmerman aaD. Te Edam is het alleen dan geoorloofd baanveger te zijn, als men vergunning heeft van het hoofd der poliiie. De baanvegers worden dan op bepaalde posten gesteld, kragen een bus en 's avonds wordt de opbrengst onder allen gelijkelijk verdeeld. Dit is beter, èa voor het publiek, èa voor de menschen zelf. Twee personeD, gebroeders Koeman, die onlangs uit Purmerend metterwoon naar Edam waren gegaan, wilden zich aan het politie-voor- schrift niet onderwerpen. Vriendelijk vragen van alle veldwachters, en van den burgemeester zelf, baatten niet. En toen de burgemeester daarop last gaf hem van de baan te verwijderen dreigde een der gebroeders Koeman den keer Calkoen overhoop te steken. Te gelijk trok hij een mes, en liep op den burgemeester toe. Deze bad nog tijd om op zij te springen, en met zijn rotting een slag tegen den arm van Koeman te geven, zoodat het mes het zware bamboes doorsneed, vervolgens stak bij naar den veldwachter Klepper, dien hij met het lemmet raakte. De burgemeester gaf nu last de sabels te trekken. Koeman trok zijne klompen uit, vloog het veld in, en was in een oogenblik verdwenen. Herhaaldelijk is Koeman in zijne vorige woonplaatsen ook reeds ia handen der justitie geweest. J. Koeman, de persoon, die Zondag den burgemeester van Edam zoo hsvig aanviel, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, is door de politie opgespoord. De zaak is in handen der politie. Een ontzettende gebeurtenis had 11 dezer te Palembang plaats, zooals men aan het „N. B. H." uit die plaats schrijft, f Ia de Chineesche kamp aldaar woont een Cnineesch gezin, bestaande uit een oude Chi- i neesche weduwe, in de wandeling Njonja Jo, 0. genoemd, haar schoonzoon en diens vrouw, J benevens hare zeventienjarige kleindochter, alzoo te zamen vier personen. Op genoemde datum, toen de buren het huis der weduwe tot midden op den dag gesloten zagen, wat niet de gewoonte was, werd hiervan i aan de politie kennis gegeven, die onmiddeltjk S in het huis een onderzoek kwam doen en toen j bevonden heeft, dat de weduwe, haar schoonzoon en diens vrouw dood waren, terwijl de klein- i dochter zieltogende was, doch noch in Btaat te j vertellen dat zij allen vergiftigd waren en zonder verdere aanwijzing te kunnen doen stierf het arme meisje. De vier lijken werden daarop naar het stad- I verband gebracht, waar de lijken werden ge- j opereerd en waarin duidelijk strychnine werd geconstateerd. s Een 41-jarig barbier en kleermaker te Nieuwer kerk aan de IJsel had in Oct. den I doodgraver aldaar een vuistslag in het gelaat gegeven, zoodat het bloed vloeide. De eisch I voor de rechtbank was 21 dagen. De bekl. I las zijn verdediging, die half in rijm en onrijm l gesteld was, voor. Het was een gek protocol, waarin allerlei aanhalingen omtrent mestkarren mestgeuren en doode katten allerverwardst dooreen gehaspeld werden. Al wat er uit begrepen kon worden was, dat er sedert 1885 een veete tusschen den doodgraver en den bakl. bestond; toen moest de doodgraver bij het graf van het kind van bekl. gezegd hebben: „ik weet niet of er een kat of een kind in ligt." Of die schandelijke uitdrukking gebezigd is of niet, kan niet uitgemaakt worden, genoeg; in Oct. was bekl. aan het mestrjjden en had spiritueel geproefd, om de onaangename odeurs minder te ruiken. Hij zag den doodgraver, de wrok over de uitdrukking van 1885 ontvlamde opnieuw, er ontstond ruzie, waarvan het slot was handtastelijkheden. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1