Buitenland. Oosterend, 22 Jan. Bazar dagen werd alhier geschoten een zonderlinge vogel, waarvan men niet dadelijk kon zeggen, welke soort het was. Men heeft hem daarom opgezonden nam een der beste vogelkundigen uit ons land en bericht ontvangen, dat het een bastaard was van de toppereend (Anas ferina) en den bril- duiker (Anas clangula). Beide deze soorten komen hier des winters meermalen voor. De zwanenjagers alhier hebben sedert eenigen tijd hunne witte costumes gereed hangen, waarmede zij wederom in eene witte boot tusschen de ijsschotsen door het begeerde wild zullen trachten te bemachtigen. Evenwel heeft men er nog geen gebruik van behoeven te maken, omdat zwanen vooralsnog weinig voorkomen. Slechts enkele exemplaren ziet men op grooten afstand vliegen, doch in de nabijheid der kust of wel op het land heeft men ze dezen winter nog niet kunnen waar nemen. Dit bewijst, dat het om den Noord nog niet zeer koud is, aangezien bij felle koude groote vluchten dezer dieren naar en door ons land trekken. Binnen enkele weken is de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot verplichte verzekering tegen ongelukken ia de nijverheid. Is de Haagsche correspondent der „Zutph. Ct." goed ingelicht, dan heeft de Raad van State zich bijna eenstemmig verklaard tegen de regeling, zooals zij door de regeering was ontworpen. Intusschen zal dat ontwerp worden aan hangig gemaakt zonder dat aan de ingrijpende bedenkingen van dat college wordt tegemoet gekomen. De schrijver der „Brieven uit de Hofstad" in de „Arnh. Ct." deelt het volgende staaltje mede hoe een „slacht ffer van het noodlo t" wel eens een buitenkansje kan ten deel vallen. Een ongelukkig bouwondernemer had de huizen, die hij niet bij machte was af te werken, aan een collega overgedragen, ea zou van de kooppenningen f 5000 besteden tot aflossing van eea genoten voorschot op hypo theek. Hij had het ongeluk deze f 5000 te „verliezen," en, niet in aere hebbende, noch verhaalbaar zijnde in pellehad de crediteur geene andere keuze dan afschrijven. Een paar maanden later vernam hg totzijne bevreem ding, zal ik maar zeggen, dat de fortuin den „verliezer" van zijn geld sedert dat verlies bijzonder gunstig was geweest, daar de man in een ander deel der stad een goed beklant café had gekocht tegen contante betaling, en nu leefde als een heer. Herhaalde malen is gewezen op den minder gunstigen toestand van het koninklijk jacht „de Valk" en aangedrongen op den bouw van een nieuw schip. De minister van ma rine heeft echter aan de Eerste Kamer mede gedeeld, dat, waar nog zoo aanmerkelijke geldelijke bedragen vereiseht worden om de zeemacht te voorzien van slagvaardige schepen de bouw van een jacht voor eventueele zee reizen van het Vorstelijk Huis nog langen tijd achterwege moet big ven. (Res. Bode.) Een dure beet. In de Maandag gehouden zitting van de Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage werd uitspraak gedaan in de zaak van den man, die bg een twisc in een bierhuis op de Kalvermarkt zijn tegenstander een huzaar, hevig in den duim beet, zoodat laatstgenoemde geruimen tijd in het Ziekenhuis moest worden verpleegd en dientengevolge geen dienst kon doen. Het gevaarigk individu werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van ééu jaar. Van de zijde der onderwgzers in Hollands Noorderkwartier worden pogingen aangewend om aan de Rgks-landbouw-winterschool te Schagen een cursus verbonden te krijgen ter voorbereiding voor de acte landbouwkunde. Dezer dagen werden nabg het melkhuisje op den Bussumschen Weg te Hilversum twse dames achtereenvolgens aangesproken door een soort landlooper, die eerst een zoen en daarna geld vroeg. De dames hebben dadeigk haar beklag gedaan aan de politie, die met loffeigke gver dienzelfden dag den bewusten man heeft aangehouden. Hij bleek te zijn de ontslagen hoofdconducteur van de Exploitatiemaatschappij L,, ïgdende aan alcoholisme en vlagen van verstandsver- bgstericg. Dadelijk rees het vermoeden, dat men hier te doen had met den geheimzinniger! misdadiger der hoofdstad. L. was te voet gekomen van Amsterdam naar Hilversum en had twee stel kleederen bg zi6b. De heer W. van Dgk, commissaris van politie te Hilversum, is met den aangehoudene naar Amsterdam gereisd, om het onderzoek te bespoedigen, dat evenwel geenerlei uitkomst heeft gehad. Door bijzondere omstandigheden is het de justitie ter oore gekomen, dat een werkman te Rotterdam nu ongeveer zeven jaar geleden in den echt is verbonden met zijne tegen woordige vrouw, terwijl zijn eerste vrouw, met wie hg op dat tijdstip sedert een paar jaren niet meer samenleefde, doch van wie bij niet wettig gescheiden was, nu nog in leven is. De man schijnt meer uit onbekend heid met de wet dan wel met opzet gehandeld te hebben en zgne tegenwoordige vrouw moet met dat eerste huwelijk geheel onbekend zijn. Noeh de man zelf, noch zijne tweede vrouw wil iets van een scheiding tusschen hen weten. Thans is de zaak bij de justitie in onderzoek. Aalten, een dorp met ruim 7000 zielen, is bekend om de vele branden, die er voor komen. Nu hebben er weder kort na elkander 8 plaats gehad. Den 17den brandden de magazgnen van een handelaar in bouwmateri alen^ af, een paard kwam iu de vlammen om, gelukkig was alles verzekerd. Den volgenden dag was een landbouwerswonicg aan de beurt, die eveneens verzekerd was, en 's avonds van dies zelfden dag stoad een huis bewoond door twee familiën in lichterlaaie. Van dit laatste perceel was slechts een gedeelte verzekerd. Eenige jaren geleden is, naar aan do „Haagsche Ct." wordt medegedeeld, bg eene verhuizing een naam verkeerd geboekt. Of de schuld ligt aan den ambtenaar der "gemeente, die verlaten werd, of aan dien der andere gemeente, is mij onbekend; het verbuisbiljet werd door de post overgebracht. Maar een feit is 't dat daardoor nu reeds een der kin deren van den betrokkene onder dien OEjuisten naam is getrouwd. Skrupeleuzigheid van Piet, onzen loop knecht. Bovengenoemde functionnaris werd belast om bij ieder nummer van de „Kruisbanier," (dat flink orgaan tegen het drankmisbruik en dat ook op onze pers gedrukt wordt) tevens een „Centrum" als propaganda in te pakken. ,,'t Gaat niet meneer! 't gaat niet, ze zullen het niet slikken „Wie niet Pieten waarom niet „Meneer ik ken de Kruisbanierdersze nemen geen Cent Rum./ (Centrum.) Een reiziger komt op een kouden dag met zijn rgtuig voor een herberg. Hij gaat naar binnen, maar vindt de kachel geheel omringd door een aantal personeD, zoodat hg zich te vergeefs trachtte te warmeD. Heb je ook oesters? vroeg hg den kastelein en toen deze bevestigend antwoordde, zei hg: breng er dan een dozgn aan mgn paard. Een oogenblik later was de kamer leeg, allen wilden het paard oesters zien eten. Intusschen maakte de reiziger zich van het beste plaatsje meester. Spoedig kwamen allen teleurgesteld terug en de kastelein vertelde, dat hot paard weigerde de oesters te eten. Geef ze mij dan maar, luidde het antwoord van den reiziger. De pest te Bombay neemt, bljjkens de berichten van daar, dagelijks toe. De regeering van het presidentschap heeft kennis gegeven, dat alle ambtenaren, die voor de pest hun post verlaten of hun ontslag nemen, in geen geval meer in dienst zullen worden genomen. Dit belet niet dat do uittocht voortduurt. Het perso neel van de gasfabriek is zoo geslonken, dat men vreest, de stad niet meer te kunnen verlichten. De plaatselijke pers en vele invloedrijke personen met haar dringen aan op het verbranden van de besmette stadswijken als eenig middel tegen het voortwoeden van de pest. Tot nog toe worden de besmette huizen ontsmet door phenol- besproeiïngen. Be besmette kleeren en het bedde- goed werden verbrand, Maar dit treft geen doel, aangezien de inboorlingen alles verstoppen. De pest breidt zich ook snel buiten Bombay uit. Zij is nu o. a. uitgebroken te Belgaoem, waar zij verschrikkelijke verwoestingen aanricht. Vele pestlijders, die de ziekte W6l te boven zouden komen, hoDgaren dood of bezwijken door gebrek aan verpleging. Het volgende feit werpt een eigenaardig licht op de rechtspraak in Australië. Twee kleine joDgens, vier en zes jaar oud, die op straat hadden gevochten, werden tot zes gulden boete elk ver oordeeld. Daar de ouders van de kinderen het geld niet konden betalen, gingen de jongens in de gevangenis, waar zij met den gebruikelpen welkomstgroet van 5 tot 25 stokslagen werden ontvangen. Toen erbarmden de gevangenis bewaarders zich over de kereltjes, zg brachten onder elkander het geld bijeen en de misdadigers werden ontslagen. Koninklijke ambachtslui. Men verhaalt van den prins van Wales, dat hfj in zijn jeugd het schoenmaken in de puntjes geleerd heeft. Volgens een Engelsch blad is de toekomstige koning van Engeland de eenige vorst niet, die in staats is, zijn brood met de uitoefening van een ambacht te verdienen. De eenige zoon van den prins van Wales, de hertog van York, heeft van een ouden zeerob het touwslaan geleerd. Zijn neef, czaar Nicolaas II, weet de ploeg te hanteeren en kan zelfs zaaien en met de zeis omgaan. De keizer van Duitschland is een bekwaam letterzetter. Koning Humbert van Italië is niet alleen een perfect schoenmaker, maar ook doorkneed in het schoenlappen. Koning Oscar van Zweden hanteert de bijl met talent en doet als houthakker voor Gladstone niet onder. De koningin van Engeland eindelek, is een liefhebster van breien en haken. Dezer dagen nog schonk zjj een eigengemaakt wollen sprei aan een gesticht voor oude behoeftige vrouwen op het eiland Wight, met het verzoek, het geschenk te willen geven aan de oudste en oppassendste verpleegde. Fanny Redding, in haar soort een beroemd heid, is op den eerbiedwaardigen leeftijd van 102 jaar in Connecticut overleden. Zjj was achter eenvolgens de min geweest van den kleinsten „generaal" Tom Pouce en van Barnum, den grootsten reclame-maker van zijn tijd. Niemand had Fanny ooit zonder pijp gezien; zij rookte aanhoudend en bij voorkeur de zwaarste tabak en schreef het daaraan toe, dat z(j zoo oud geworden was en nooit ziek was geweest. Vele liefhebbers van tabak zullen uit den hoogen ouderdom van deze formidabele rookster met haar het minder logisch bewgs putten, dat rooken in geenen deele ongezond is. In een stadje van Oostenrijk had een leeraar van een gymnasium wegens ziekte vorlof ge kregen. De vorige week kwam hij in de apotheek met een recept voor zeer zwakke morphinepoeders. Terwijl de apotheker die gereed maakte vroeg de leeraar of de hoeveelheid die in deüeschzich bevond waaruit het vergif genomen was, voldoende was om iemand te doen sterven. Nauwelijks had h\j een bevestigend antwoord gekregen, of hij greep de flesch en ledigde die voor de apotheker hem weerhouden kon. Tevens trok hg een pistool en dreigde te schieten als men hulp ging halen. Hg had met volle bewgstzgn gehandeld en wilde zich den dood geven: De bediende was intusschen naar een arts gegid, doch de leeraar weigerde alle tegen gif. Eindeigk gelukte het, hem te ontwapenen en een middel in te geven; maar reeds op weg naar het gasthuis overleed hg. Men vond een kaartje bg hem, waarop hg geschreven had dat i hg tot de wanhopige daad had besloten uit angst dat hg krankzinnig zou worden.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2