N°. 984. Donderdag 28 Januari. AP. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland, Dit bl«d verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor om Bobo 80 Ct«. Franse per peet door ge- haal Nbsmbèanh 4t Ots. Naar Aimr»* «n andera landan met Tarhooging dar parte'a. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pri)$ der Adverientièn Van 1 tot 0 regale 80 Ots. - ladara ragal maar 6 Ota. öroata lattara an Vignattan worden naar plaatsrnimta berekend. Bewijsnummer! 3 Ote. par nnmmar. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Viigtvtn LANGEVELD «s BE ROOU, ParkstraatBobo op Tixra GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een sleutel en een groene geldbeurs, inhoudende eenig geld, gevonden in de Koogerstraat. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Rijksontvanger ter invordering is uitge reikt het kohier der grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen voor het dienstjaar 1897 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, ?(jn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 23 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 27 Januari 1897. Bevolking. De bevolking der gemeente Texel bestond op 1 Januari 1896 uit: Mann. 2998, Vrouw. 2958, totaal 5946 Vermeerdering gedurende het jaar door Geboorte: M. 80, Vr. 58, totaal 138 Vestiging: M. 66, Vr. 65. 181 146, 123, 269 Vermindering gedurende het jaar door Sterfte: M. 43, Vr. 45, totaal 88 Vertrek: M. 76, Vr. 74, 150 31 119, 119, 238 De bevolking vermeerde alzoo met Bevolking op 31 Dec. 1896 Mann. 3020, Vrouw. 2957, totaal. 5977 Opmerkingen omtrent den loop der bevolking gedurende het jaar. Getal geborenen in de Gemeente waaronder 2 tweelinggeboorten: levend M. 80, Vr. 58, totaal 188 levenl. aangeg. M.2, Vr.3^ 5 Te zamen 82, 61, 148 Sterfte in de Gemeente zonder levenloos aangegeven M. 37, Vr. 44, totaal 81. Getal huwelijken 34. (Tusschen Jongmans en Jongedochters 32) Weduwnaars Weduwen 1 Jongedochters 1 Tot heden was het nog moge lijk dagelijks brieven, couranten enz. van en naar ons eiland te vervoeren, hetzij dan per ijsvlet of wel per stoomboot, zoodat de last door den wintervorst veroorzaakt wat dat betreft vrijwel valt te dragen, minder aangenaam en lastiger is thans het vervoer over ons eiland zelf, op verschil lende plaatsen is de sneeuw dermate door den harden wind opgehoopt, dat het bijna of geheel onmogelijk is zich er met een rijtuig een weg door te banen, zoodat het vervoer der brieven enz. gisteren en heden over het geheele eiland per bode moest geschieden. Moge de dooi spoedig ons van dien last ontslaan, is zeker de wensch van velen. Gisteravond hield de IJsclub met haar leden een feestavond in het hötel „Texel", bestaande in een bal masqué afgewisseld door dansen voor niet-gemaskerden en voordrachten. Al spoedig, nadat de deuren der zaal waren geopend, was deze vrij goed bezet en zeker zouden er, indien het weder minder onaange- genaam ware geweest, nog meerderen zijn opgekomen. Wij hoorden namelijk, dat er nog verschillende personen, waaronder ook, welke gemaskerd hadden willen komen, door de bjjna onbegaanbare wegen verhinderd waren. Het aantal gemaskerden was klein, terwijl bovendien van verschillende personen moeielijk viel uit te maken wat eigenlijk door hen werd voorgesteld. Door het bestuur werd na rijp beraad be paald, dat de prijs, een inktstel, voor de schoonste costumes werd toegekend aan den ridder van het gulden vlies met zijne dame. Vooral de keuze van het eigenaardigste costuum was zeer moeielijk geweest, vandaar dat men besloten had, dien prijs te splitsen en toe te kennen aan een drietal gemaskerden, die allen iets voorstelden met betrekking tot de toekomst van Texel, namelijk volgens den woordvoerder van het bestuur aan 2 Texelsche dienstmeis jes die zeer eigenaardige kleedjes hadden, versierd met schelpen en aan de baddame met hare baddoekjes, die tevens de brengster was van een „extra tijding" wijzende op de toekomst van Texel als badplaats. Als prijsjes werd genoemden dames aange boden een naaldenkokertje, een schaartje en een horlogestandaardje. Behalve de bekroonde costumes vielen zeker ook om hunne eigenaardigheid in het oog die van Jeanne d' Are, het Volendammer en Texelsch paar en de beide clowns, waarvan de een in een pak van loterijbriefjes en de ander in een van postzegels was gestoken, terwijl over het algemeen van de costumes ook door de anderen zeer veel werk was gemaakt. Na het „démasqué", dat ongeveer om 12 uur plaats had, volgde het „bal ad libitum." Een groot aantal der bezoekers bleef nog tot vrij laat in den nacht in het bétel aanwezig, waar de Vereeniging „Trinitas" op de bekende goede wijze zich van haar taak kweet door voor de dansmuziek te zorgen. Naar men ons mededeelde had het bestuur der IJsclub er voor gezorgd niet door ijsgang genoodzaakt te worden haar feestavond uit te stellen, door vooraf genoemd gezelschap te verzoeken, voor de muziek te willen zorgen in geval „de Polakken" niet mochten konden komen. Oosteeend, 26 Jan. De eommuneeatie met den Burg was heden bijna geheel verbroken, doordat de weg op die plaaten, waar tuinwallen zijn, met veel sneeuw bedekt was. De geneesheer is daardoor niet alhier geweest; de post moest gedeeltelijk per loopende bode overgebracht worden en aan de westzijde van De Waal kon men een viertal wagens in de sneeuw vast zien zitten. Eenige personen, die zich naar den Burg hadden willen begeven tot bijwoning van het feest in hötel „Texel," waren door de sneeuw genoodzaakt thuis te blijven. Zoo kunnen zelfs IJselubplannen door sneeuw in het water vallen. De oudste zoon van den brievengaarder alhier zou gisteren de behulpzame hand bieden bij het verhalen van schuiten in de haven. Hij had echter het ongeluk te vallen, waarbij zijn' arm tusschen twee vaartuigen beklemd geraakte en brak. Dr. Wagemaker verleende heelkundige hulp. Oudeschild, 27 Jan. Het ijs voor de kust is sinds een paar dagen verdwenen en zal, na den storm van gisteren, hier de schipperij wel niet verder bemoeielijken. Anders is het in de haven gesteld, waar men gisteren is aangevangen het ijs te breken, omdat tal van sehuiten de monding versperden en nu van lieverlede naar binnen worden gewerkt. De monding was zelfs zoo vol, dat de „Ada van Holland" op 't eind geen veilige ligplaats meer kon vinden en 's avonds, na volbrachten dienst, te Nieuwediep voor den nacht een schuilplaats moest zoeken. Gisteren, toen 't zoo stormde, kon zij eerst uit het Nieuwediep weerkeeren, nadat een telegram van hier had gemeld, dat het binnenloopen zonder groot bezwaar kon geschieden. Van mond tot mond gaat te Kethel het verhaal omtrent het wedervaren van een landbouwer uit die gemeente op de veemarkt te Rotterdam. Hij verkocht aan een hem onbekende slager een koe. Terwijl men afrekende, bracht de slager het gesprek op kwade praktijken bij den verkoop en vroeg aan den verkooper of 't hem nooit was overkomen, dat hij een rund had verkocht en de kooper zich onder wijl zonder betaling doch met het beest had verwijderd? Toen de boer op die vraag ten antwoord gaf, dat hem dit 8 jaar geleden gebeurd was, zeide de slager, dat hg zelf de man was, die dat op z(jn geweten had. Hij was toen door den nood gedrongen, doch kon j er nu wel 20 betalen. Hij betaalde daarop de koe van vóór 8 jaar en bovendien f 100 als rente voor het gebruikte geld. Het uitbreken der pest in Nederland! Van beteekenis is de verklaring van den Minister van Binnenlandsehe Zaken in de Eerste Kamer, naar aanleiding eener vraag van den heer Geertsema, dat de Regeering het gevaar voor het uitbreken van de pest in onze nabijheid niet gering acht. Van regeeringswege zullen alle mogelijke maatregelen genomen worden, teneinde Neder land te bewaren voor de groote ramp van een pest-epidemie. Aan de loodsen zijn strenge instructiën gegeven, en Nederland zal zeker deelnemen aan de internationale conferentie, die te Berlijn tot wering der niekte gehouden wordt. TESÖDLSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1