Buitenland, De „Java-Bode" sshrijft in haar mail overzicht Uit Atjeh kwamen in de laatste veertien dagen geen tijdingen van eenigszins belangrijke krijgsondernemingen, hoewel het verzet vol strekt niet gebroken is en Toekoe Oemar zieh nog altijd niet in onze handen bevindt. De weersgesteldheid belemmert in dezen tijd van het jaar de krijgsoperatiën en buitendien zou het de vraag zijn of men thans nog van de troepen hetzelfde zou kunnen gedaan krijgen als een paar maanden geleden, al ware het alleen omdat de gezondheidstoestand niet gun stig kan genoemd worden. De cholera heeft hare offers geëiseht en het aantal lijders aan typheuse koortsen is vooral onder de Europeanen groot; ook komen dysenterie en andere zware ziekten voor. De officier van justitie te Amsterdam looft f 500 uit aan diegenen, die eenige aan wijzing kunnen doen omtrent den moord in de Van Eeghenstraat en de moordaanslagen in de Spinozastraat en Haarlemmerhouttuinen, en die tot opsporing en schuldigverklaring leiden. Eenvoudig en edeldenkend. Men schrijft uit Wijhe aan „de Tel.": Alhier is overleden een weinig bekende oude vrouw, die nog lang in dankbare herinnering zal blijven, omdat ze voor velen een zegen is geweest, 't Is As na Tongerkamp, die eenige jaren geleden al hare bezittingen ver scheidene duizenden guldens aan dediaco- niën van Wijhe en Raalte geschonken heeft. Gedurende haar goheele leven leefde ze hoogst bekrompen, maar hielp ongelukkigen en hulpbehoevenden, totdat ze eindelijk alles wat ze bezat aan de diaconie afstond, onder bepaling dat deze in haar onderhoud moest voorzien. Te Rotterdam werd een brievenbesteller betrapt op het openen van hem toevertrouwde brieven. In verhoor genomen, bekende hij een drietal brieven, uit Amerika afgezonden, zich te hebben toegeëigend, om de postzegels machtig te worden en voor eigen profijt te verkoopen. De man, die ruim 12 jaren als brievenbestel ler in functie was, is voorloopig door den directeur geschorst, in afwachting, dat nader omtrent hem door den minister zal beslist zijn. Bloedvergiftiging. Dezer dagen liet zich een jongmensch van Haarlem op een dorp in Zuid-Holland scheren en kreeg daarbij een wondje aan de kin. De barbier, het bloed willende stelpen, deed er wat poudre de riz op en dat hielp. Toen intusschen het wondje er vreemd ging uitzien en de kin opzwol, ging het jongmensch er mee naar een Haarlemsch chirurg, die hem vertelde dat hier bloedvergiftiging bestond en hem zei, dat het een paar dagen later levens gevaarlijk zou zijn geweest. Nu is hij er afgekomen met den schrik, den schrik ook voor allerlei huismiddeltjes tot genezing van wonden. Drinkt geen sneeuwwater! Meermalen werd de neergevallen sneeuw onderzocht, waarbij dan een groote hoeveel heid organische en anorganische stoffen werden gevonden, welke de sneeuwvlokken blijkbaar uit de lucht hadden opgenomen. Werkt daar door een sneeuwbui luchtzuiverheid, tevens volgt er uit dat het niet geheel zonder gevaar is, bepaaldelijk in groote steden, sneeuw in den mond te brengen of sneeuwwater te drinken. Er schijnt inderdaad eenig licht te komen in de duistere geschiedenis der moordaanslagen te Amsterdam. Men heeft een draad gevonden en naar het sommigen voorkomt, geen zwakken. Hendrika Beijer, vermoord in de Van Eeghen straat, Maria Hoek, aangerand in de Spinoza straat, en Anna Kempers, getroffen in de Haarlemmerhouttuinen, zijn, zonder familie van elkaar te zijn, of ook maar bekenden, toch alle drie samen geweest in November jl. op een bruiloft in het vereenigingsgebouw „Hulp en Steun" op den 0. Z. Achterburg wal 177. „Hulp en Steun", een zeer net gebouw, ingericht voor vergaderingen, bevat groote en kleine vertrekken, geschikt voor bijeenkomsten van verschillenden aard. Eerst Vrijdag is de politie deze bijzonderheid te weten gekomen en in deze richting heeft zij onmiddellijk haar onderzoek voortgezet. Dat de dader onder de bruiloftsgasten gezocht moet worden, is natuurlijk niet zeker, maar een sterk vermoeden daarvoor bestaat toch wel en die 80 bruiloftsgasten zijn nu gemak kelijk genoeg uit te vinden. Intusschen houden de moordaanslagen te Amsterdam niet op. Omstreeks 7 uren word Zondagavond in de Jacob-Van-Lennep-straat een meisje aangerand, en op het geroep van „moordvan een koopman snelden een korpo raal der genietroepen en eenige burgers een persoon na, die bedoeld meisje een steek had toegebracht. Zg hadden het geluk hem te vatten op de Bmnendijkskade, waarna zij hem naar het hulpbureel van politie bij het Wilhel- mina-gasthuis brachten. De ongezonde zpe van de haardsteden- belasting! In den Geneeskundigen Raad voor Limburg en Oostelijk Noord-Brabant, zijne vergadering houdende ten raadhuize van de gemeente 's-Hertogenboseh, wees het lid de heer Schaepp met nadruk op het sanitair gevaar, dat door de nieuwe wet op het personeel dreigt te ontstaan. Die wet toch bepaalt dat al die kamers vrij zullen zijn van belasting, waarin geen rookuitgangen worden aangetroffen ea naar aanleiding van die bepaling lieten en laten tal van personen de bestaande rookuit gangen diehtmetselen om daarna die vertrek ken door middel van petroleum- of gaskachel, ja zelfs met behulp van groote briketten te verwarmen. Spreker wees op verderfelijke gevolgen die deze toestand, waarbij de ver- brandiagsprodueten de lucht in de vertrekken noodzakelijk moet bederven, zal na zich sleepen ende Raad besloot dan ook den heeren Ruland en Sehaepp op te dragen in een artikel, voor de nieuwsbladen bestemd, het publiek op dit gevaar met nadruk te wijzen. Om roest van staal en ijzer te verwij deren, moet men de roestplek herhaaldelijk met petroleum bestrijken. Als de roestplek zich heeft opgelost, wrijft men de plek met een wollen lap en heete aseh af. Het volgende voorstel wordt in „De Vrije School" gedaan. „Nu men er steeds op uit is het schoolverzuim te bestrijden, zal men ook tot de ervaring komen van hoeveel belang het is ouders gemakkelijk op de hoogte te houden van eventueel ongeregeld schoolbezoek hunner kinderen. Bezoeken brengen en bood schappen zenden schikt niet altijd en 't zou daarom gewonnen zijo, wanneer van de regee ring vrijdom van port kon verkregen worden voor open schoolberichten omtrent verzuim, te laat komen, of welke andere omstandigheid omtrent het schoolbezoek men zou meenen de ouders te moeten meedeelen. Richtte men daarvoor gedrukte formulieren in, van de grootte bijv. eener briefkaart, waarop slechts het adres, een nadere aanwijzing was in te vnllen, zoo nam de administratie ook niet veel tijd in en was men verzekerd van de goede bezorging." Dit denkbeeld lacht „Het Schoolblad" toe, al is het niet zeker de uitvoering er van geen teleurstelling zou meebrengen. In „Thimotheus," in Den Haag verschonende, komt een artikel voor over „kouvatten en hoesten," van de hand van Dr. J. V. waaraan het volgende wordt ontleend In deze dagen van afwisselende weersgesteld heid, van mist en vochtigheid, vatten een groot aantal menschen koude, zoowel onder de jongen als under de ouden. De een krijgt de koorts, de ander halsontsteking, de derde begint te hoesten en kan dien hoest maar niet kwyt raken. En de influenza of griep heeft menigeen te pakken eer hy weet hoe. Al deze verkoudheidsziekten zouden vermeden, of althans in hevigheid beperkt kunnen worden als men voorzichtiger wilde zjjn. Hoe schadelijk het bijv. is met natte voeten in warme kamers te zitten, moet aan een ieder bekend zyn. Het aantal huismiddelen, dat tegen den hoest gebruikt wordt, is legiohoestoonbons, catarah- pillen, kruidenstroop en hoe dat dure en nuttelooze goedje nog verder heet. Men koopt het, gebruikt het, en meent nu genoeg tegen zijn hoest gedaan te hebben, terwijl men toch het voornaamste veronachtzaamt, namelijk een verstandige levens wijze te voeren. Of is het geen onverstand, als hoestende en proestende menschen uren lang in tabaksrook zitten praten of op koude en vochtige plaatsen drinken en rooken of met natte voeten in dunne laarsjes van de koude bibberen Hoesten de menschen moeten de volgende regelen der gezondheidsleer streng opvolgen Men zorge zooveel mogelijk voor zuivere en warme lucht by dag en by nacht. Stof en rook is zeer schadelgk voor hen, die hoesten. Zoo zy derhalve in stoffige lokalen moeten werken, moeten zy mond en neus beschutten door er een dunnen zyden doek voor te binden. Men ademe de zuivere, warme lucht diep in en langzaam uit. Om dat te kunnen doen, mag de borstkas niet door korsetten of kromzitten samengeperst worden, maar moet zooveel mogeiyk voor al haar bewegingen vry spel hebben. Men vermyde zooveel mogeiyk opnieuw koude te vatten. Vooral is het hiertoe noodig voor warme voeten en een warme rug te zorgen. New-York krygt een nieuw postkantoor, dat 5 millioen dollars zal kosten. Een telegram uit Bombay meldt, dat by de aardbeving op het eiland Kischim in de Perzische Golf van vyf duizend bewoners, voor het meeren- deel Arabieren, de helft is omgekomen. De Franache regeering heeft wegens het pestgevaar voor Algiers, Tunis en Senegal de pelgrimstochten naar Mekka verboden en stappen gedaan om de andere mogendheden tot het nemen van dezelfde maatregelen te bewegen. De Oostenryksche Minister van Financiën Billinski verwekte in het Huis van afgevaardigde groote bevrediging met zyn meedeeling dat de regeering van plan was, het tarief voor het werk in de tuchthuizen te verhoogen, om de concurrentie te verminderen die de tuchthuisboeven indus- triëelen en neringdoenden aandoen. In Frankryk is tegenwoordig een Muzel- mansch Kamerlid, dr. Grenier. Deze heeft om zyne kleeding, zeden en gewoonten aan de Paryze- naars al heel wat stof tot onderhoud en vermaak verschaft. Zoo ook toen hy 's middags tegen 4 uren by de brug „de la Concorde" In de Seine zyne voeten ging wasschen met al den ernst van iemand, die nauwgezet godsdienstplichten vervult. Ten aanzien van een menigte volks trok hy zyne laarzen uit en dompelde de beenen tot aan de knieën in het yskoude water en stak vervolgens, of hy een volgeling van Kneipp ware, de voeten onafgedroogd weer in de laarzen. Daarop knielde of hurkte hy naar het oosten gekeerd neder, deed zyn gebed en keerde naar de Kamer terug, vanwaar hy gekomen was, door wel twee duizend menschen gevolgd. Merkwaardig is het, dat de nieuwsgierigen volkomen stil en rustig alles hadden aangezien. Zou dit ook zoo kalm in Nederland gebeurd zyn? In Huntenburg by Oldenburg is een man, die zich voor den duivel uitgaf, door twee knapen doodgeschoten. De man was met de woorden „Ik ben de duivel, waar hebt ge uw geld?" in een huis gekomen, dat aan twee knapen ter bewaking toevertrouwd was. Toen zy hem zeiden dat het geld in een koffer was, boog zich de dief, die zyn gezicht zwart gemaakt had, daarover heen. Daarop zeide de kleine tot zyn broeder „haal het geweer en schiet den duivel 1" Zoo gezegd zoo gedaan. De dief werd door de knapen in den rug geschoten, waarop hy dood ter aarde stortte. Verstandige taal. Een Beriynsch geneesheer, die zich ongunstig uitgelaten had over eene schrifteiyke verklaring, die in een proces van mishandeling was overlegd en van een collega afkomstig was, is door dezen uitgedaagd. Hy heeft echter geweigerd te vechten, verklarende: „dat hy volstrekt niet kan inzien, hoe door een tweegevecht een door dr. P. begaan onrecht, recht gemaakt kan worden, terwyi zyn eigen eer zoo onaantastbaar is, dat zy geen bevestiging door daden van geweld behoeft.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2