N°. 985 Zondag 31 Januari. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemenitprps per 8 maanden Vout dsn Bubo 80 Cta. Franse per pesi door ge heel Neberlakb 48 Cta. Naar Ascsbesa en andore landen met verhooging der porto's. Advertentie! vóór 10 oor op den dag der uitgave. Pró* der Adverieniién Van 1 tot t regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Sreete lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN ea ASVERTENTIÉN worden ogenomen b^ de üitgtvers LANGKVELD DE ROOIJ, ParkstraatBono o» Tixm, TEXEL, 80 Januari 1897. Bepaalde tot heden de werkzaamheden van de IJsclub zich dezen winter, voor zoover ons bekend, in hoofdzaak tot het organiseeren van een feestavond en het verschaffen van werk aan hen, die daaraan thans zooveel behoefte hebben, gisterenmiddag werd namens het bestuur den volke „bij bekkenslag" bekend ge maakt, dat hedenmiddag ten 2 uur, indien het weder zulks toeliet, op de Groeneplaats eene wedstrijd zou worden gehouden met priksleden, door jongens boven 10 jaar oud, om prijs en premie. Gistermiddag waren ten gevolge van deze bekendmaking reeds vele jongens bezig zich voor genoemden wedstrijd te oefenen. Op 1 Januari 1897 waren te Texel woonachtig 839 jongens en 350 meisjes, boven de zes en beneden de twaalt jaren oud. Hiervan stonden op genoemden datum als schoolgaande bekend 333 jongens en 833 meisjes, zoodat als niet schoolgaande kunnen worden aangemerkt 6 jongens en 17 meisjes. Volgens achterstaande annonce zal door het fanfarecorps alhier Donderdag a. s. eene uitvoering worden gegeven ia het lokaal „de Vergulde Kikkert," na afloop waarvau bal. Was het vroeger ieder lid geoorloofd tot de uitvoeringen ééne dame te introduceren, thans is, naar men ons mededeelde, het recht der leden eenigszius uitgebreid en is het hen nu geoorloofd alle vrouwelijke huisgenooten te introduceeren en de mannelijke beneden 18-jarigen leeftijd. De gelegenheid, om als lid te worden aangenomen, is ook nog open gesteld op den avond der uitvoering en naar wij verwachten zal van die gelegenheid ook nog wel worden gebruik gemaakt. Oudeschild, 29 Jan. Da haven heeft haar gewoon aanzien gekregen. Al het ijs, dat sinds een paar weken zooveel last veroor zaakte, is gebroken en verwijderd. Minder aangenaam is het, dat ook de garnalen schijnen verdwenen te zijn. De visschers moeten een geheelen dag bezig zijn om een halve mand vol machtig te worden. Ook de kwaliteit is minder dan pas voor den winter. Zeer te wenschen is het, dat in dezen toestand spoedig verbetering kome. Door de Noordzeevisschers is in deze week nog niets verdiend. Oosteeend, 29 Jan. Snel gaat de tijd en kort duurt ons aanzijn op dit ondermaansche! Toch zijn voor de bewoners van ons dorp de uren nimmer zoo snel voorbijgegaan als Woensdagmiddag, toen de torenklok, telkens met tusschenpoozen van slechts weinige tellens, den volke verkondigde, dat alweder een uur voorbijgegaan was. Een voetganger kon met inspanning van al zijne krachten nog geen 1000 M. afstands in den tijd van 4 uren afleggen. Dit vertelde hem de groote klok, op wie steeds aller oogen gericht zijn en die een zeer gewichtig aandeel heeft aan het regelmatige in ons huiselijk en maatschappelijk leven. Hardloopers zijn evenwel doodloopers naar men zegt, en ook dit heeft onze klok bewezen, want ze is blijven staan op half zes en heeft na dien tijd geen teeken van leven meer gegeven. Ze staat onwrikbaar stil, zeer tot ongerief van allen, die dagelijks op haar het oog vestigen en naar haar hunne levenswijze inrichten. Moge spoedige herstelling van de hoogge plaatste dame kunnen plaats hebben I Men heeft besloten om de eerstvolgende vergadering van „Nut en Genoegen" niet te houden op Dinsdag, zooals men gewoon is te doen, doch op Zaterdag. Deze wijziging is gemaakt met het oog op de visschers, die zoo zelden op Diasdag te huis zijn. Als onvoorziene omstandigheden zulks niet wijzigen, zullen in deze vergadering tooneel voorstellingen gehouden worden. De „Staatscourant van 27 Januari bevat het koninklijk besluit, waarbij de heer mr. O. i van Tienhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, met ingang van Februari 1897 wordt benoemd tot commissaris der Koningin in de provinGie Noordholland. Het voorloopig onderzoek door den com- I missaris van politie aan de Oude Brugsteeg jj ingesteld bij de bruiloftsgasten van den heer Holtkamp heeft een negatief resultaat opge- loverd, op geen der bruiloftsgasten rusten zware vermoedens, zoodat dan ook allen op vrije j voeten zijn gelaten. Doch tevens is uit het I onderzoek, dat zoo nauwkeurig mogelijk werd i ingesteld gebleken, dat Maria Hoek niet op i bedoelde bruiloft is geweest, wel de verslagene Henörika Beijer en de verwonde Anna Kemper, i Ook nu is bet lijvig verhaal in handen der justitie gesteld, aan wie nu te beoordeelen staat, in hoever de politie goed gezien heeft of dat er nog termen bestaan eenige bruilofts gasten alsnog te hooren. Voorzichtig met gekleurde kousen! Een 7-jarig knaapje uit Langezwaag kreeg bij het schaatsenrijden een wondje aan den voet. Dit lichaamsdeel zwol op en dr. Van Schouwen te Heerenveen constateerde bloed vergiftiging, die reeds zoover gevorderd was, dat er geen hoop op herstel bestaat. De vergiftiging is het gevolg van het dragen van gekleurde kousen. Een naar adem hijgende jonge man te Haarlem kwam Vrijdagmorgen te negen uur aan het hoofdbureau van politie melden, dat brand was uitgebroken in een café aan de Gedempte Oudegracht; reeds sloegen de vlam men uit de keuken, verhaalde de zegsman. Twee agenten in hollende vaart met de slangenwagen naar het tooneel des onheils; een inspecteur van politie in politiek is daar reeds aanwezig; een adjuct-inspeeteur in uni form voegt zich daarbij. Een weinig rook stijgt nog op; de brand is reeds gebluscht. Waar anders na een brand zwart den boventoon voert, is thans wit de overh6erschende kleur. Wat was gebeurd? Een heer, die bij het uitbreken van den brand veroorzaakt door het omvallen van een petroleumlamp tegenwoordig was, greep van den wagen van een juist passeerenden melkboer een melkemmer en stortte den inhoud daarvan over de brandende massa uit. Het boertje stribbelde eerst tegen, doch vertrok tevreden toen de heer hem zijn melk betaalde. Er bleet voor de politie en de inmiddels per fiets toegesnelde hoofden der brandweer enkel over te constateeren de waarheid van deze moraal der geschiedenis: „een melkboer, aan wezig op het juiste oogenblik, geldt meer dan de meest georganiseerde brandweer." (Hbld.) De geruchten dat de „moordenaar" te Amsterdam zou gepakt zijn, zijn jammer genoegvalsch. Tot dusverre hebben zich na bet uitloven der som van vijfhonderd gulden bij de politie geen personen aangemeld, die aanwijzingen van eenige waarde wisten te doen. Persoonlijke dienstplicht. Prof. De Louter acht het oogenblik gekomen om zijn stem in het „Utrechts Dagblad" te verheffen voor het beginsel van persoonlijken dienstplicht. Het kan niet anders, of onder het nieuwe kiesrecht zal het militaire vraagstuk, waarvoor de Grondwetsherziening is ondernomen, op den voorgrond treden. De richting, waarin de oplossing zal worden beproefd, is nagenoeg met zekerheid aan te wijzen„persoonlijke vervulling van den dienst plicht met afschaffing der plaatsvervanging" is de leuze van schier alle programma's. Doch niet alleen dit verblijdende feit wettigt deze stoute uitspraak. Veeleer vindt deze haar rechtvaardiging in de deugdelijkheid der zaak zelve, in de evidentie harer onmisbaarheid. Prof. De Louter verdedigt zoowel uit een militair als sociaal en nationaal oogpunt den persoonlijken dienstplicht. In vele deelen van Duitschland worden allengs meer straatwegen met vruchtboomen beplant. Dat daarin een niet onaanzienlijke bron van inkomsten kan gelegen zijn, bewijst bet voorbeeld van het koninkrijk Saksen, waar de van die boomen ingeoogste vruchten in het jaar 1895 niet minder dan 142.000 Mark hebben opgebracht. De hier te lande bestaande vereeniging, die zich het planten van zulke boomen ten doel stelt, verdient das wel steun. De gestrenge straffen, aan smokkelaars toegediend, en de weinige winsten, die dit bedrijf in den laatsten tijd opleverde, hebben ten gevolge gehad, dat van de veesmokkelarij naar Duitschland weinig meer bemerkt wordt. De afdeeling Doetinchem der Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw vond in hare jongste vergadering goed, bij onze Regeering aan te dringen op maatregelen om de veesmokkelarij naar Duitschland te weren, die volgens hare meening daar oogluikend wordt toegelaten. Van deze laatste bewering zfjn de bewijzen moeielijk te vinden. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1