Buitenland. Zittioi van fa Grantnal te VLIELAND, Voorden hedenmiddag alhier gehouden wed strijd met priksleden, hadden zieh naar men ons mededeelde, 38 jongens aangemeld. Na een vinnigen strijd werd de eerste prijs, een zilveren horloge, gewonnen door P. J. Schaatsenberg Jz., de tweede prijs, een paar schaatsen, door Jb. Huisman Nz. en de 3e prijs, een portemonnaie, door A. Noordijk Jz. Ons kleine landje importeerde in het afgeloopen jaar voor ongeveer twee en een half millioen gulden rij wielen. Wat zeggen onze Nederlandsche fabrikanten daar wel van Er is nog wel iets te verdiener». (Ned. Sport.) Een prachtige schilderij in het bureel- vertrek van den secretaris-generaal van het departement van marine, is bij den brand in d t departementsgebouw geheel door de vlam men verteerd. Het doek had volgens kunst kenners een hooge waarde. De door den brand veroorzaakte schade wordt op ongeveer i 10,000 geschat. Dat is toch al te gek! In een der bladen wordt in allen ernst voor gesteld dat alle onderdanen van H. M. onze geliefde Koningin Wilhelmina bij de aanstaande kroningsfeesten als één man zich sieren met de door H. M. geliefde zonnebloem, ten teek9n van liefde en verknochtheid aan Hare Majesteit niet alléén, maar ook als symbool van de door ons volk zoo zeer geliefde Oranjekleur." Een bloem op de borst ter grootte van een ontbijtbordje In de „Stand." doet een belangstellende verschillende vragen omtrent de toepassing der kieswet, waaronder ook deze, of de honden belasting iemand kiezer kan maken voor den gemeenteraad? De „Stand." vindt het wel zondèrling, dat een hond zijn eigenaar kiezer maakt, maar naar de letter der wet is het verdedigbaar. Men zal dus naast de verschillende variëteiten van loon-, buur-, spaarbank- en andere kiezers, ook krijgen: hondenkiezers? of hondkiezers, of hondskiezers? Hoe moeten ze eigenlijk heeten. Haardsteden-belasting De minister van financiën heeft eanige inlich tingen gegeven omtrent de toepassing der nieuwe wet op de personeele belasting. Daaruit blijkt o. a. het volgende: Art. 14 wijst twee feiten aan, welke moeten samengaan, zal er in den zin der nieuwe wet eene haardstede zijn: lo het aanwezig zijn in een vertrek van een kachel, 2o de moge lijkheid om de kachel in dat vertrek te gebruiken zonder eerst eenig metsel- of pleisterwerk geheel of gedeeltelijk weg te nemen of althans te beschadigen. Ieder belastingplichtige kan dus vermijden te worden aangeslagen voor een vertrek, waar hij niet stookt of voornemens is te stoken. Immers, staat er geen kachel, dan wordt geen haardstede geteld, ook al is er feitelijk eene opening in den schoorsteenmantel of in den wand, waardoor de rook van een kachel zou kunnen worden weggeleid. Staat er wel een kachel, echter niet tot gebruik bestemd, en is er eene opening als zooeven bedoeld, dan is het slechts noodig te zorgen, dat zij vóór den aanvang van het belastingjaar door metsel- of pleisterwerk worde gesloten (het wegnemen van de kachelpijp zou volgens de redaetie van art. 14 niet voldoende zijn). Ovens blijven buiten aanmerking, een oven is noch eene stookplaats, noch een stooktoestel of een warmteleider. Als een staaltje hoe te Amsterdam de fantasie van de menschen opgewekt wordt door de verschillende moordaanslagen, mag, zegt „de Tijd" het feit dienen dat door een drukker genaamd L., wonende in de Jodenbreestraat, bulletins zijn verspreid, waarin medegedeeld wordt dat de „moordenaar bij een nieuwen aanslag, dien hij pleegde, op heeterdaad betrapt werd en zich thans in handen van de politie bevindt, van welk verhaal geen titel of jota waar is. Een ander staaltje: Zaterdagavond stond in de nabijheid van de Palmgracht een werkman te kijken naar eenige aldaar schaatsenrijdende meisjes. De schaats van een harer was in de versukkeling geraakt, en zij wendde zich tot den belangstellenden toeschouwer met de vraag, of hij ook even een mes voor haar had. Nauwelijks had de man zijn mes geopend, om het gedienstig aan bet meisje te overhan digen, of hij werd door een paar voorbij gangers aangegrepen en, gevolgd door een stoet men schen, die weldra tot eenige honderden was aangegroeid, naar het bureau gebracht als de op heeterdaad betrapte moordenaar Onze dienstboden Een te Ginneken wonend dienstmeisje, dat op haar gemak 14 boterhammetjes naar binnen speelde, zeide een half uur later haar dienst op omdat zijhonger lijden moest Omtrent het aantal werkdagen per jaar in verschillende landen is d« volgende statistiek opgemaakt: Rusland 267 dagen per jaar, Engeland 278, Spanje 290, Oostenrijk 295, Italië 298, Betjeren 300, Saksen en Frankrijk 302, Zwitserland, Zweden en Noorwegen 303, Pruisen 305, Nederland en de Vereenigde Staten 308 en Hongarije 312 dagen. Dat een tamme vogel vrijwillig zijn kooi binnengaat, komt dikwijls genoeg voor; hoe dit echter bij een geteekenden vogel het geval zou kunnen zijn, zal men zich minder goed kunnen voorstellen. En toch zuilen wij het kunststukje voordoen. Teeken een kooi, en daarnaast de vogel, die naar binnen moet. Het behoeft geen kunstwerk te zijn, daar het reeds voldoende is, wanneer ook maar eennige gelij kenis verkregen wordt. Nu nemen we de tee- kening in de linkerhand en in de rechter een visitekaart van groot formaat, of een stukje carton van ongeveer dezelfde afmetingen, plaatsen dit ongeveer loodrecht als afscheiding tusschen den vogel en de kooi door dezen wand moet de vogel passeeren en houden het geheel zoo dicht voor het gelaat, dat wij met het linkeroog de kooi, met het rechteroog de vogel zien. Wat is dat? De vogel zet zich in beweging en wandelt zonder zich te beden ken naar de kooi. Daar is bij er in Een vriend die naast u staat, beweert weliswaar, dat bij niets in de kooi ziet, dat de vogel zich nog op dezelfde plaats bevindt, maar zijn verbazing is des te grooter, wanneer, hij, onmiddelijk daarop zelf de proef nemende, den vogel duidelijk de kooi ziet binnenwandelen. Dit experimentje is een der aardigste optische begoochelingen, die men kent. Drie-kwart der soldaten van het Russische leger kunnen lezen noch schrijven, als zjj in dienst komen, maar allen kunnen het, wanneer hun diensttijd veratreken is. Vrijdag kwam te Milaan een verzegelde tweeklasse-waggon aan, waarin een Engelschman zat. De man was te Brindisi aangekomen met de mail uit Indië en op last der Regeering on- middeljjk in een afzonderlijke coupé geplaatst, waarvan de portieren met zware zegels werden behangen, opdat niemand, zelfs niet het personeel met den gevaarlijken reiziger gemeenschap zou hebben. Zoo werd hij naar Milaan en verder naar Chiasso overgebracht. De chef van het grensstation weigerde den wagen over te nemen en telegrapheerde om instructies. Inmiddels werd het gevreesde rijtuig op een zijlijn gebracht, waar de gevangen Engelschman reeds tot Vrijdag avond heeft gewacht op de beslissing der hooge overheid; 't Is te hopen dat de man intusschen uitzijn onaangename positie is bevrijd. Omtrent de pest zelf valt weinig te melden. De „Times of India" meldt dat sedert de offlcieele erkenning van de ziekte te Bombay op 26 Sep tember 1896, ondanks do aanzienlijke vermindering der bevolking, bijna tienduizend personen meer overleden zijn dan de voorgaande vijf jaren. Al deze sterfgevallen kunnen gerust aan de pest worden toegeschreven. De medische faculteit van de universiteit te Athene is voor zes maanden gesloten, daar de studenten het zoo bont maakten dat een der professoren door de politie moest beschermd worden. Te Chicago z|jn vele peronen van koude gestorven. Honderden menschen z(jn in de politiebureaux onder dak gebracht; de mayor heeft voor hen een beroep gedaan op de alge- meene liefdadigheid. De ellende is ten gevolge van de jongste sneeuwstormen nog vermeerderd. Het aantal daklooze personen wordt in de stad op 50000 geschat. Onder een dichte vonkenregen viel den 13en Jan. te Brieg, 's morgens ten half tien uur, een meteoor op het Breslauar torenplein onder talrijke personen neder,gelukkig zonderongelukken teweeg te brengen. De toesnellende personen vonden de stukken van den meteoor in een nog gloeiend heeten toestand. De stukken hadden de ijskorst der straat doorgeslagen en brand achtige sporen nagelaten. De twee grootste stukken, tor grootte van een kindervuist, werden aan prof. Witte, die in het koninkl. gynasium daar ter plaatse aanwezig was, ter hand gesteld. De stukken waren van eene ijzersteenachtige zelfstandigheid, Zooals bekend is wordt de eed bij ver schillende volkeren met zeer uiteenloopende plechtigheid afgelegd. De in Europa meest ge bruikelijke vorm van het opsteken der rechter hand of van eenige vingers dier hand, is in Engeland nog niet algemeen. Daar wordt veelal het kussen van den Bijbel gevorderd, en daar nu niet voor elke eedsaflegging een nieuwe Bijbel gebruikt wordt, wekt die plechtigheid allengs meer tegenstand, vooral nu de angst voor microben zoo sterk is geworden. Men verlangt daarom ook in Engelangd, ovenals reeds in Schot land regel is, dat de kus door het opsteken van de hand worde vervangen. gehouden 22 Jan. j.l. 's avonds 8 uur. Voorzitter de heer J. H. W. Veenhoven, burgemeester. Secretaris de heer P. Noordberg. Aanwezig alle leden behalve de hoer Bakker. Na de opening der Vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Hierna doet de Voorz. voorlezing van eenige ingekomen stukken 1°. schreven van H.H. Gedep. Staten, inhou dende goedkeuring der gemeenterekening over 1895 en der gemeente begrooting over 1897, 2°. schrijven van den Min. van Financiën, de mededeeling inhoudende, dat afwijzend is beschikt op het verzoek van B. en W. om een perceel domeingrond, grenzende aan het kerkhof gratis te mogen bekomen, ten einde het te bestemmen voor begraafplaats voor drenkelingen en waarin wordt aangeraden, pogingen aan te wenden, het te koopen van de domeinen. De Raad machtigt het Dagelijksch Bestuur hiertoe de noodige stappen te doen. 3°. Antwoord van den Min. van Binnenlandsche Zaken op het verzoek van B. en W., gericht tot de Koningin-Regentes, ten einde vrijstelling te bekomen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen aan de o. 1. school alhier. In dit antwoord verwijst de Min. het Dag. Bestuur naar de Ged; Staten der Prov, Noord-Holland. Vervolgens stelt de Voorz. namens B. en W. den Raad voor, over te gaan tot den bouw van een arrestantenlokaal. De Raad kan zich met het voorstel vereenigen en benoemt een Com missie van onderzoek, bestaande uit het Dagel. Bestuur en den Heer Kooreman. Voorts deelt de Voorz. mede, dat is ingekomen een schrijven van den Heer Akersloot, waarin deze verzoekt1°. gebruik te mogen maken van het pad (gemeente-eigendom) tusschen het Raad huis en de pas door hem aangekochte burger woning en 2°. het perceel gemeentegrond, gren zende aan zijn erf achter bedoelde woning te mogen koopen. Het eerste wordt hem „tot weder opzeggens toe" toegestaan. Op z(jn 2de verzoek wordt afwijzend beschikt. Nadat nog de Heer Sap den Voorzitter geïn terpelleerd heeft over de rioleering, gaat de Raad in geheime zitting behandelen: 1°. Aanvrage subsidie Zeevaartschool en 2\ Vaststelling der kohieren H. O. over het jaar 1897. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de le helft der maand Januari 1897. Wed. J. Slijboom, Amsterdam,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2