Gemeenteraad (te Tesel. gesteld e« wordt door hen zeer goed ingezien van hoeveel belang een goed fanfarecorps kan zijn voor eone gemeente als de onze, nog maar al te velen zijn er, die geen blijk van belangstelling geven, hetzij door vrijwillige bijdragen enz., hetzij door gewoon lid der vereeniglng te worden. Moge dit anders en beter worden. Een recht gezellig bal besloot den avond. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het corps het plan om op den 2en Paaschdag weder eene nitvoering te geven. Oudeschild, 5 Febr. Met den Zuid-oosten wind van heden, is weer veel zwaar ijs naar onze kust komen afdrijven. Tusschen de schotsen werd men ijsvelden gewaar, die minstens een half uur in omvang waren. De ijs vlet moest 's namiddags weer dienst doen om de post over te brengen. De visschersvloot ligt reeds de geheole week door het ijs in de haven opgesloten. Moge de winter tot heden al niet streng zijn, toch duurt hier zijn heerschappij langer dan velen lief is. De Cocksdorp, 5 Febr. De arbeider K. H.> werkzaam op de hofstede „De Volharding' in Midden-Eierland, had dezer dagen het os ge* luk bij het dorschen zijn been te breken* Gedurende deze werkzaamheden trapte de man op eene erwt, waardoor hij uitgleed en aldus het ongeluk veroorzaakt werd. Heelkun dige hulp werd verleend door Dr. v. d. Vegt. Zoo kunnen kleine oorzaken groote gevolgen hebben. Hoewel zich in het Eierlandsche gat soms veel drijf ijs vertoont, ondervindt de postdienst geene vertraging. De overtocht heeft plaats per ijsvlet en moet met beleid geschieden. Oosterend, 6 Febr. De visschers zijn de geheele week niet van honk geweest. Het ijs zwalkt in grootere en kleinere schotsen langs de kust en drijft af en toe tot aan den dijk. Hiertussehen zwemmen veleverschil lende vogels, waarop jagers ixi het wit gekleed en in witte booten gezeten ijverig jacht maken. De vogels laten zich echter nog niet zeer gemakkelijk verschalken en dikwijls ziet men de zonen van Nimrod platzak wederkeeren. Tot betere vangst wordt strenger koude ver- eiseht. Vlieland, 3 Febr. Maandagavond j!. trad alhier voor een zeer talrijk publiek als spreker op de edelachtb. Heer Veenhoven, burgemees ter dezer gemeente. Ia een flink doorwrochte rede behandelde spreker „de nieuwe kieswet", hier en daar met voorbeelden de bedoeling van den wetgever toelichtende. Deze vergadering was belegd door het bestuur der alhier bestaande liberale kiesvereeniging, op welks verzoek de heer Veenhoven met de meeste bereidwilligheid als spreker was opge treden. 4 Febr. Bij bekkenslag werd het man nelijke deel onzer bevolking hedenmorgen saamgeroepen in het Hötel Meyer, alwaar de heer Boorda, Inspecteur in de 8de Inspectie van het Loodswezen (standplaats Terschelling) een artikel voorlas uit het „Dagblad voor Helder en Omstreken"over de aan te werven marine reserve. Na sommige punten nog verduidelijkt te hebben, beëindigde apr. deze bijeenkomst. Voor zooverre bekend is, heeft zich nog niemand aangemeld. Den H.H. C. Zeylemaker, K. Bruin, H. Visser en K. R. Visser, loodsen alhier, is tegen 1 April 1897 eervol ontslag uit den dienst verleend met aanspraak op pensioen. Na het drinken van 36 halve flesehjes Bockbier heeft eene juffrouw in een bekend huis in Den Helder een beroerte gekregen, ten gevolge waarvan zij thans, lijdende aan verlamming, in het ziekenhuis wordt verpleegd. („L. D.") Barou van Hoevell in de vergadering van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam Zaterdagavond de gewoonte gispende, door onze Regeering in den Ind, Archipel gevolgd, om ons bezitrecht in sommige moeielijk te bezetten streken, aas te duiden door het plaatsen van een wapenbord, vertelde daarbij, dat zoo'n bord bestaat uit een ijzeren plaat, waarop in relief het sierlijk beschilderde Nederlandsche wapen is aangebracht. Zulk een bord wordt dan op een plek, zichtbaar uit zee en liefst bij een kampong, gespijkerd tegen een boom of eea staketsel. Maar wat een kwaad hebben die borden al gesticht en wat een menschealevens gekost! Immers de bevolking (o. a. de papoeas ter zuidkust van N. Guinea) zien in zulk een bord heel iets bijzonders en de bewoi ars van den eonen kampcDg gunnen het die van den andereu niet, mot gevolg dat om het bezit soms oorlog gevoerd wordt. Het bord verdwijnt dan ook vaak |en het werd wel eens teruggevonden bij het een of ander afgods beeld. Want de inlanders beschouwen zoo'a bord als een fetisj. Men leest in het „Hbld.": Wij kregen baden bezoek van oen jon gen Griek den heer Pierre Attias, een zeer bekend wande laar. Hij is nauwelijks 22 jaar, en heeft reeds een wandeling van Smyrna naar Petersburg gemaakt. De heer Attias is te Alexandrië geboren en heeft zijn opvoeding te Parijs genoten. Op zestienjarigen leeftijd is hij naar Noord- Am erika vertrokken en heeft daar zijn brood verdiend met haadol in wilde paarden. Twee jaar later ging hij naar Afrika en bezocht als secretaris van den reizigers Z&morie de goud mijnen van Kilimandjaro. Na dien tijd heeft hg zich uitsluitend aan de sport gewijd. De voetreis naar St. Petersburg was het gevolg van een weddenschap, aangegaan op de Sportingclub te Smyrna. De afstand bedraagt 6435 mijlen, die hg aflegde in 78 dagen en 7 uur. Twaalf dagen binnen den vastgestelden lijd heeft hij den weg afgelegd. Attius zou verleden jaar deelsereen aan het wandelkampioenschap van de New-York Club van New-York naar Sin Frarcisco. De wedstrijd is evenwel door de sneeuw tot Juni uitgesteld. In Ecgeland heeft niemand tegen den heer Attiasdurven uitkomen.D"FranscheDuitsche en Amerikaansche kampioenen Graudin, Schwartz en Flark zijn door hem verslagen. Da Griek komt thans van Brussel, waar hij een lezing over den wandelhoek ten voordeele der armen heeft gehouden. Ook te Amsterdam hoopt hij een voordracht te houden. De werkstaking te Hamburg is feitelijk Maandag geëindigd. Tengevolge der vergadering van Zondag waarin de leiders der werkstaking het hernemen van den arbeid aanprezen, zQn vele duizenden werk lieden aan den arbeid gegaan. De overigen zullen nu in de eerstvolgende dagen dit voorbeeld wel volgen. Vergadering Vrödag 5 Jan) voorm. 10 uur. Voorz. Jhr. Strick v. Linschoten, Burgemeester. Tegenwoordig 8 leden, de heeren F. Kejjser, C. Ke(Jser Pz„ Dros, Ztjm, Roeper, Bakker, Koorn en Westenberg; afwezig met kennisgeving de heeren Mets, Koning, en Lap. Secretaris J. A. Wesstrè. De Voorz. opent de vergadering, de le in 1897 met den wensch, dat de arbeid van het Bestuur der Gemeente goede vruchten moge dragen en dat allen zullen samenwerken tot bevordering van het doel de bevordering der belangen van de gemeente Texel. De notulen der vorige vergadering worden hierna voorgelezen en met eene geringe wijziging goedge keurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling dat is ingekomeD een schrijden van den als zoodanig afgetreden commissaris der Koningin, Jhr. Schorer, tot afscheid, gericht aan Gemeente-, Waterschap- besturen, enz., dat is ingekomen eene kennisgeving van mr. G van Tieuhoven, dat deze zijne betrekking van commis saris der Koningin 1 dezer heeft aanvaard, dat hem door de Wed. J G Moojen mondeling is verzocht den Raad haar dank te betuigen voor de zeer gunstige behandeling, dat is ingekomen een schrijven van H. 1. Montó inhoudende het bericht, det hQ zijne benoeming als gemeentebode heeft aangenomen, idem van de heeren J. Witte Dz, en A. C Keijser betrekkelijk de aanneming hunner benoeming tot leden algemeen armbestuur. Idem van den heer C. Rab als lid Bank van Leening en de heer C.A. Witte en MejRoeper—Boon als regent en regentesse Algemeen Weeshuis. dat is ingekomen een schrijven van den heer C. C, Kutjper, waarin deze meldt voor zjjne benoeming als regent van het alg. weeshuis te bedanken, op grond van ds wijziging die in het reglement van die stichting is aangebracht, dat op 30 Dec. kas-vorificatie is gehouden bij den gemeente-ontvanger, dat boeken en kas in orde waren bevonden. In kas was f 4913,39. dat eveneens bij genoemden ontvanger de boeken en kas waren nagezien en in orde bevonden, wat betreit diens betrekking van boekhouder-penning meester der Havendirectfe. Als entvangst werd opgegeven f 5441,16'/, en als uitgave f 3722.55'/., zoadat toen in kas was f 1718 61, dat is ingekomen eene missive van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring raadsbesluit 'van 17 Dec. jl., betreffende eene tijdelijke geldleening groot f 1500, idem bericht ontvangst herziene verordeningen, idem goedkeuring verhooging jaarwedde haven meester. Verder doet de voorz. nog mededeeling, dat over leden is de door de gemeente gepensioneerde veld wachter F. Koorn, dat B. W. geen termen hebben gevonden de onderwijzer Brandenburg in Oct. '96 voorloopig als zoodanig benoemd tot 1 Januari jl., langer te doen blfjven, zoodat het hoofd der school te de Koog thans weder alleen is, dat door B. W. de concessie voor de Tramlijn nog met 3 maanden is verlangd. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt verder nog mede dat eerst gisteren, dus te laat om het nog op het convocatiebiljet te vermelden, was ingekomen een verzoek van J Z wanen- burg, waaruit blijkt, dat volgens de uitspraak van den landmeter, een deel der haven hem toebehoort en hjj opgeeft op welke w|jze er eene schikking tusschen d9 gemeente en hem kan worden gemaakt. Op voorstel van den Voorz. wordt bedoeld verzoek gerenvoyaerd naar B. en W. om preadvies. Verzoek A. de Waard grond haventerrein in erfpacht. Bedoelde aanvrage wordt gedaan met het doel om eene ruimere werkplaats te doen bouwen voor het rtjk8materiaal, ais terrein daarvoor wordt door hem ge vraagd een stukje grond in gebruik b|J J. Zwanenburg. B. W. vinden de beweriDg van adressant vol komen juist, dat er werkelijk groote behoefte bestaat; Djj een onderzoek door hen ingesteld is echter gebleken dat er groote moeieltlkheden bestaan. Bedöeld stukje grond behoort namelijk volgens het kadaster aan de Gemeente doch is misschhien wel langer dan 30 jaren reeds in het ongestoorde bezit van J. Zwanenburg zoodat het eigendomsrecht der gemeente alsdan reeds is verjaard. Omdat er dan geen grond beschikbaar is, stellen B W. voor het verzoek van A. de Waard te wijzen van de hand. De heer C. Kegser Pz. geeft te kennen dat h|j er zeker van is dat bedoelde grond reeds langer dan 30 jaar in bezit is van Zwanenburg. Het voorstel van B. W. hierop in stemming gebracht wordt met algemeens stemmen aangenomen. Verzoek J. G. van der Poll om eene gratificatie voor waarneming betrekking gemeentebode. Het preadvies van B. W. luidt, dat er geen termen bestaan om bedoeld verzoek toe te staan en stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer C. Ketlser brengt hulde aan de behandeling van de Wed. Moojen, maar vindt het noodig om aan v. d. P. minstens eene kleine vergoeding te geven voor z|jne meerdere bezigheden als was het maar flO.— Ook de heer Koorn was wel voor het verleenen van eene kleine tegemoetkoming. De Voorz. hoopt dat de Raad met het voorstol van B. en W. zal madegaan en zegt dat de meerdere diensten van Van der Poll geëischt van zeer weinig beteekenis z|jn geweest. De heer Dros kan ook zeer g06d met het voorstel van B W. meegaan. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht werd met 6 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemde de heeren Koorn en C, Ke|jser Pz. Voorstel van den Burgemeester tot wijziging van da instructie van den gemeentebode. De Voorz. zegt dat in de instructie een fout is, doordat aan den Raad het recht is gegeven tot schorsing van den gemeentebode en dit recht volgens de gemeentewet moet z|jn opgedragen aan B. W. zoodat h|j voorstelt de instructie in dien geest te wijzigen. Na eenige besprekingen wordt bedoelde wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. Benoeming Regent Algemeen Weeshuis. Deze benoeming moest geschieden ten gevolge van het bedanken van den heer C. C. KutJper. Door heeren regenten van het Alg Weehuis was een drietal opgemaakt bestaande uit de heeren Aug. C. Ketlser, J. P. Noordjjk en M. Langeveld Mz. De Voorz. deelt verder mede. dat ten gevolge van verboden graad van bloedverwantschap de heer A. Langeveld Pz., welke wel op de vorige voordracht voorkwam, tharis niet wordt voorgesteld. Bö stemming werd hierop als regent gekozen de heer A C. Keijser, welke 5 stemmen op zich had vereenigd, terwijl de beide andere heeren elk 1 stem hadden verkregen en er 1 in blanco was uitgebracht. Verzoek kiesvereenigi7ig „Nederland en Oranje" tot vestiging slembureau te Oosterend. B. W. stellen voor met het oog op de dasraan verbonden kosten het verzoek voorloopig niet toe te staan, doch om in 1898 op het verzoek terug te komen. De heer 'Dros acht het verzoek zeer gerechtvaardigd en zou ook op de andere dorpen een stembureau

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2