N°. 988. Donderdag II Februari. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentldn vóór 19 nnr op den dag der nltgave. ABONNEMENTEN esa AIYERTENTIÉN worden aangenomen bij dg Uitgevers LAN9EVEL© BE ROOU, ParkstraatBüeö op Tuil Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt nlt de artikelen 1 en 3 der Kieswet, lnidende Artikel 1. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dim Bobo SO Ct*. Franco per pest door ga- heel Négssrlahs Ag Cts. Naar Ambsïxa en anders landen rust verhooging der gerte's. Pry* der Advertentie* Van 1 tot 6 rogels SO Cti. - Iedsro regel moor 6 Ct«. Q roste lottere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» S Ote. per nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raaühuize een zwarte gebreide handschoen, gevonden in de Weverstraat en een vergulden knop, vermoedelijk afkomstig van een arreslede, gevonden in de Molenstraat. KIESWET. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL, Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet (Wet van den 7den September 1896, Staatsblad No. 154); Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zy in eene andere Gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijke directe belastingen z0n aangeslagen, wat de grond belasting betrelt in oene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeen komstig het bepaalde b0 art. la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a. s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelöke inwoners, dis öp grond van het bepaalde bij het derde lid van art. 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoo- digd daarvan vóór den 15den Februari a. s. aangifte te doeD. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooreu het aanslagbiljet of door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daar van, eene opgaaf van bet bedrag van bet aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewy ze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens art. 16 derzelfde wet aan spraak m6enen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan, vóór den lBden Februari a. s aangifte te doen. De leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal worden gekozen door de manneiyke ingezetenen des Rjjks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hébben bereikt, voor zoover zö over het laatstverloopen diénst jaar in eene of meer der RQks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier sake verschuldigde vcor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a, over het volle laatstverloopen dienstjaar z(jn aangeslagen In de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbe lasting, in de belasting op bedrjjfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vjjf eerste grond slagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld by de Wet van 16 April 1896 Staatsblad No. 72); of b. indien z(j niet overeenkomstig het bepaalde bij sub a z0n aangeslagen, voldoen aan eene der vol gende voorwaarden: 1°. dat zfj als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 3lBten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bjjbe- hoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoDing bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar het huis gelegen iB, vermeld in de bfl deze wet gevoegde tabel; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2°. dat zy op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar by dezelfde persoon, onderneming, openbare of byzondere in stelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedryf of beroep der ouders werkzaam zyn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy wonen, is vermeld in de by deze wet gevoegde tabel; of dat zy op den lsten Februari in het genot zyn van een door eene openDare instelling verleend peneioen van geiyk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld 8'. dat ty op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,- (nominaal), inge schreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 60,-, iDgelegd in de Rijks postspaarbank 4°. dat z0 hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, dosr of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervul ling van eenige betrekking cf voor de uitoefening van eenig bedryf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den Ieeftyd van vyf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien Ieeftyd hebben beroikt vóór of op den 15den Mof. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader vruchtgenot heelt, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet by den aanslag in het kohier is vermeld, mits z0n aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de RJjks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bédryfsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hy het gevolg is van eene met de waarheid strydiga aangifte. Bjj de berekening van den werkeiyken huurprys wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur dcor deeling met 60. Bö de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eerste lid, worden vr0o woning of inwoning en vrijo kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedee.' te der gemeente, waar 10 gonoten worden, vermeldin de by deze wet gevoegde tabelenkel vr0e kost op het bedrag, ver meld in de laatste kolom, verminderd met dat ver meld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16,2°als vast week-, veertiendaagsch, maand- of jaarloon 1b genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te s0n genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de by deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedepu teerde Staten gehoerd, bepaald en wanneer verande ring van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewysigd. Van doze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met byvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover by de besluiten van die adviezen is afgeweken. Krachtens art. la worden in 1897 alléén ambtshalve op de Kiezerslijst geplaatst zy, die z0n aangeslagen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste een gulden) over het dienstjaar 1896, in de vermogens belasting of in de bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1 Mei 1895-1 Mei 1890; voorts krachtens art; 163 z0, die zyn aangeslagen in de personeele belasting over het dienstjaar 1 Mei 1896-1 Mei 1896, een en ander, mits het te dier zake verschuldigde tydig 20 voldaan. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Texel betreft, het vol gende bepaald: Gemeente of deel der Gemeente. Huur prijs 16,1° Mini mum inkomen BEDOEL 1 6, 2° Vr0e woning of inwoning D IN ART! 2. Vr0e kost en inwoning. REL 2. TEXEL ƒ1,00 f 300,00 37,60 1 200,00. De formulieren tot het doen van aangifte z0n kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per poet aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „VT0 van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet," en in den linkwbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, g'.waarmerkt door zijne handteekening. Texel, den 6 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat door hem zjjn afgekondigd en aan den Rijksontvanger ter invordering zijn uitgereikt, de 8 kwartaala kohieren n«. 6, 7 en 8 voor de belastin» op het personeel voor het dienstjaar 1896/97 en dat ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is, z0n aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 6 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. -«■ JACHT EN VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt be kend, dat by hem is ontvangen, de navolgende kennisgeving De COMMISSARIS DER KONINGIN in NOORD HOLLAND, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 27 Januari 1897 n°.' 24 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op den lsten Mei 1897 met zonsondergang b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten den 27sten Februari 1897 met zonsondergang; c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den 27sten Maart 1897 met zonsondergang; d. dat het weispel van kwartelen met Bteek- garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 16 Juli 1897 e. dat de visscherij met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en paliDgfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjas te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal z0n gesloten van 15 Maart tot 1 Juni 1897, ea f. dat gedurende den gesloten vlschtyd ook het visschen met den hengel in de hand Is verboden. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 30 Januari 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, B0 afwezen, Het Lid van Gedeputeerde Staten, P. B. J. FERF. Texel, den 6 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 10 Februari 1897. Zooals door velen werd gevreesd, is bewaar heid: de sledevaart tegen Zondagmiddag door de IJselub uitgesebreven kon niet doorgaan, vermoedelijk door de minder gunstige weers gesteldheid: dooiweer en fijne sneeuw. Maandagavond werd in het hötel ,de Zwaan" eene vergadering gehouden met het doel voor deze gemeente eene afdeeling op te richten van de R. C. Centrale Kiesvereeniglng .Eendracht." Waarschijnlijk door de weinige publiciteit, welke er aan was gegeven, viel over de opkomst vooral van hen, aan den Burg woonachtig niet te roemen, wel was dit het geval, wat betreft de personen van andere dorpen. Vrjj goed op het vastgestelde uur werd door pastoor Stolk, van 't Oudeschtld de vergadering geopend en teveDs medegedeeld wat het doel der vergadering was. Overal in den lande zoowel in de steden als op de dorpen, overal zei spreker is men tegenwoordig bezig zich te vereenen, overal sluiten de gelederen der Katholieken zich nauwer en nauwer aaneen en hoe komt dat? Dat alles is enkel en alleen het gevolg van de invoering der nieuwe kieswet. Die kieswet nu eens in 't kort nader te bespreken, ziedaar iets wat men hedenavond eens wenschte te doen. Nu het kiesrecht zoozeer is uitgebreid, naar gis zal het kiezerscorps met ongeveer 400000 worden vergroot, diende elk, die nog geen kiezer is, zich de vraag te stellen, of men dit soms nu wel is, terwfil men tevens anderen moest opwekken dit ook te doen, tot heil van vaderland en kerk. De oprichting van eene R. 0. Kiesvereeniglng voor het eiland Texel als afdeeling van de Centrale

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1