gewend om de opvoering zoo goed mogelijk te doen zijn, moge een talrijk publiek op beide avonden hen t jonen, dat hun pogaa op prijs wordt gesteld, zeker zal hen dit tot een drijfveer zijn, om op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan en hun spel meer en meer te volmaken. Gisteravond had in het café ,Den Burg" alhier eene vergadering plaats van de leden der Vrjjz. Kiesvereeniging, afd. Centr. Liberale. Zooals door den Voorz. te recht werd opgemerkt, waren de leden vrü goed opgekomen. Het hoofddoel der vergadering was zooals door den Voorz. werd opgegeven, de leden op te wekken de vermoedelijke kiezers aan te sporen tot het doen der noodige stappan tot het komen op de kiezerslijst. Hoewel laat hoopte hij, dat het toch nog niet te laat zou zijn. De notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen werden onveranderd goed gekeurd. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat het aantal leden in 1896 52 bedroeg en dat er een batig saldo in kas was van f 29 51. Op voorstel van den Voorz. wordt than3 het hoofddoel der vergadering behandeld. Zooals door hem wordt medegedeeld werd door hem reeds in zjjne omgeving alles gedaan ter bevordering van het doel en zooals hij vrijmoedig kon beweren met succes. Uit de besprekingen bleek, dat ook nog Maandag a. s. de gelegenheid bestaat om de noodige aan giften te doen. In hoofdzaak zullen de nieuwe kiezers alhier wel bestaan uit zoogenaamde ,loon- kiezers." Omtrent de .examenkiezers" hoorden wij de opmerking maken, dat die bevoegdheid moet blijken uit een Staats-examen, zoodat b.v. de ontvanger der registratie alhier niet onder die rubriek van kiezers kan worden opgenomen. De vraag werd gesteld of het niet noodig zou zijn een lijst op te maken van hen, die men meende, dat kiezer zouden kunnen worden. Aan gezien echter dit zeer veel tijd zou kosten en men bovendien nog groot gevaar liep personen over te slaan, werd hiervan afgezien. Ook het uitzenden van afgevaardigden ter opwekkir g^der aanstaande kiezers zoowel aan den Burg als op de andere dorpen kon de algemeene goedkeuring niet verwerven. Verder werd er uitdrukkelijk op gewezen, dat de wet voorschrijft loon in geld uit te betalen en er dus geen andere zaken onder mogen worden berekend, indien men zich stipt aan den letter der wet houdt. Volgens een der leden kon dit bezwaar voor een volgend jaar worden voorkomen, indien b.v. de ouders hun inwonende zonen in plaats van voor hen de kleeren enz. te betalen, geld geven ten einde die betalingen te doen. Nogmaals wordt door den Voorz. aangedrongen bij de leden om voor het doal te ijveren. Als gevolg van zijne beanoeingen werd volgens hem gisteravond reeds eene vergadering gehouden aan de Waal, die geleid werd door de heeren Boonacker en K. Koeper. Ook aan den Burg bleek het, had men niet stil gezeten, terwijl men ook op de meeste andere dorpen druk er voor in den weer was. Besloten werd, dat men nog schriftelijk bij eenige personen op die dorpen woonachtig zou aandringen namens de kiesvereeniging om zooveel mogelijk het doel te helpen bevorderen. Volgens den heer Heeroma was hij reeds aan de Koog met dat doel werkzaam geweest en zou h(j verder nog al wat in zijn vermogen was aan wenden om de aanstaande kiezersin z(jne omgeving op te wekken zich aan te geven. Ten einde zoo noodig hulp en inlichtingen te verstrekken aan de vermoedelijke kiezers, werd besloten, dat Zondag en Maandag a.s. eene com missie voor dat doel zitting zou houden in het Café .den Burg" (Zie achterst, annonce). Als leden dier commissie werden gekozen, voor de zitting op Zondae de heeren: Jb. Roeper, Arn. Langeveld en J. C. Visser, en voor die op Maan dag de heeren: A. P. Koorn, C. C. Kujjper en D. Bakker. Door den burgemeester werd de leden der com missie er op gewezen vooral niet te lichtvaardig te weik te gaan met de invulling der biljetten, omdat volgens de Wet tegen foutieve invulling er van straffen z(jn gesteld, zelfs tot 6 maanden gevangenisstraf toe. De verkiezing van leden van het bestuur werd thans aan de orde gesteld. Volgens rooster moes ten aftreden de heeren Jb. Roeper en Jn. Rab, beiden niet herkiesbaar. Besloten werd, dat er eerst een lid zou worden gekozen, dat gedurende 4 jaar en daarna een, dat 5 jaar zitting hebben zou. Gekozen werden hierop de heeren Arn. Langeveld en F. Heeroma. Aangezien beide heeren die benoeming aanna men, werden zfj door den Voorz. verzocht, na sluiting der vergadering even aan de bestuurs tafel te komen, ten einde de functie's onderling te verdoelen. Verder niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering door den Voorz. gesloten. Oudeschild, 12 Feb. Nog eiken dag ziet men hier ijs op stroom drijven. Voor de visscherij Is dit alleen 's nachts hinderlijk. Evenwel blijft de vangst van garnalen gering. Wanneer eene schuit een geheolen dag bezig is, heeft zij meestal nauwelijks een mand garnalen gevangen. De prijzen, die in het buitenland voor de vangst worden verkregen, schijnen nogal bevredigend te zijn. In de bewaarschool alhier, zal de Heer Lips met zjjn jeugdig zangkoor eene uitvoering geven, op Zondag den 14n a. s. te 7 uur 's avonds. Aangezien de toegangsprijs slechts 10 Ct. be draagt, zullen de kosten wel niemand weerhouden eens te gaan luisteren hoe 't jonge volkje onder de goede leiding van den fjverigen Directeur ge vorderd is. Moge het ruime lokaal Zondagavond goed bezet zjjn Oosterend, 13 Febr. De Vereeniging .Nut en Genoegen" alhier zal hare werkzaamheden voor dezen winter besluiten met eene tooneelvoorstelling welke op Zaterdag 20 dezer gehouden zal worden. Opgevoerd zal worden een drama van den zoo gunstig bekenden tooneelschrljver W. O. van Nouhuljs, getiteld „Eerloos," hetgeen gevolgd zal worden door het kluchtspel „Koekoek" van den heer W. Mets Tz. Een jager, woonachtig te Oost, bemachtigde in deze week een zwaan (Cygnus olor), die niet minder woog dan 23 halve K.O. Zoo'n jager komt niet platzak tduis. De „N. Rett. Ct." zegt: Nog steeds zijn er burgemeesters, die voort gaan tot aangifte voor plaatsing op de kiezerlijst op te roepen vóór 15 Februari, en niet, zooals het dit jaar moet, vóór 16 Februari. Zou het riet zaak zijn, dat, voor het te laat is, door de Rageering de burgemeesters erop gewezeB werden, dat dit jaar, wegers het vallen van 14 Februari op een Zondag, ook op Maan dag 15 Februari nog gelegenheid tot aangilte gegeven moet worden? De wateren van Rijn, Oude Waal en Ouden Rijn zijn aldus meldt men uit Mil- lingea ineengevloeid en vormen thans a onafzienbaren plas, die zich voordoet als een heusche zee, hier en daar in 't verre verschiet begrensd door een groepje boo men. De scheep vaart staat zoo goed als stil. Ook sterke sleep- booten kunnen door de krachtige strooming de convooien slechts met de grootste moeite opwaarts trekken. Standbeeld voor Koning Willem III. De heer Van Vlijmen, lid der Tweede Kamer, steunt het denkbeeld, indertijd door een am bachtsman geoppsrd, om don Koninginnen een standbeeld aan te bieden van Koning Willem III, op te richten op den Dam te Amsterdam, en het thans daar staande monument te ver plaatsen. Tijdens een telephonisch gesprek dat Dinsdag tusschen het hoofdcommissariaat en een der commissariaten van politie te 's öraven- hage gevoerd werd, ondervonden de beide sprekers zulk een hevignn electrischen schok dat de een tegen een deur werd geslingerd, terwijl de hoorn van het toestel brak en de ander een geruimen tijd pijn in den arm ge voelde. Op bet gebeurde is de aandacht der directie van de Telephoonmaatschappij onmiddellijk gevestigd. Da politie te Zwolle publiceert af en toe welke voorwerpen gevonden en bij baar terug te bekomen zgn. In de laatste opgave komt ook voor een „halve overschoen." Als zulke voorwerpen bewaard worden, kan men een aardige collectie bijeenbrengen 1 Door de marechaussee te Hoogezand is wegens dronkenschap en rustverstoring in arrest gesteld een 14-jarige knaap. De vader van dit veelbelovend jongmensch deelde aan de politie mede, dat zijn zoontje veel misbruik van sterken drank maakte en dan thuis zeer lastig is. De politie en de moorden 1 „Voor de vuist weg kunnen thans veertien moorden worden genoemd, die de allerlaatste jaren in ons land plaats hadden, en waarvan de daders nist door de politie zrjn gevat Meer dan tijd wordt het, dat aan het onderwerp: „recherche der politie" zeer bijzondere zorgen worden gewgd, meent de „Politiegids" (onder redactie van den heer Jac. van Waning, burge meester van Ouderkerk aan de IJsel). Dezer dagen plaatsten we, overgenomen uit de „Baniei" eene waarachuwirg van den heer Sjoerd Osinga te Oak Hambor (Washing- tor) tegen de pogingen, die gedaan worden om emigranten over te halen, land in den staat Texas te koopen. De heer Kuipers zendt nu aan de „Leeuw. Courant" een schrijven, waarin hij verklaart, dat genoemde heer Sjoerd Osinga lacdagent is voor den verkoop van landerijen in Wbidbey Island. Volgens hem den heer Kuipers moet men in het lieht van de qualiteit van den heer Osinga de „waarschuwing" bezien. Da heer Kuipers beweert geen landagent te zijn en, voor wie daarin belang stellen, schriftelijke getuigenissen te willen overleggen aangaande zijn vijftien jarig verblijf in Amerika. Hg ziet in den heer Osinga een concurrent en in de waarschuwing eene aantijging, die den steller, ware hij in Nederland en onder worpen aan de Nederlandsche wet, in onge legenheid zou kunnen brengen. In de verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan ge woonlijk personen voor vrijwillige dienstneming aan. Gebrek aan werk en lage arbeidsloonen zijn hiervan de voornaamste beweegredenen. Het Kamerlid Pijttersen heeft een bakkers" wet ingediend. Daarbij wordt nacht- en Zondag- arbeid afgeschaft. De maximum-werktijd wordt bepaald op werkdagen voor personen beneden de 18 jaar op 10 uur (les Maandags 14 uur), en voor personen boven de 18 jaar 12 uur en Maandags 18 uur, inbegrepen ten minste 2 uur rust- en schafttijden. De mogelijkheid is open gesteld om met St. Nicolaas en andere feeste lijkheden door den burgemeester den werktijd te doen verlengen (ten hoogste 2 malen 's jaars). Personen beneden de 14 jaar mogen niet werken iu bakkerijen. Het vroegste aanvangs- uur is 8 uur des Maandagsochtends, 6 uur op alle andere werkdagen. Zondagsrust van Zater dags te middernacht tot Maandag 3 uurvoor Israëlieten een etmaal vroeger. Het ontwerp slaat op brood-, beschuit-, koek- en banket bakkerijen en broodfabrieken. Ook in de provincie Zeeland is eene be weging op touw gezet om het verzoek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te steunen tot het schrappen van het mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke vee ziekte. Zoo komen de belastingpenningen óók binnen. Door iemand te Haarlem is bij den'ontvanger der rijksbelastingen de aanslag betaald van 7 personen, die daartoe niet bij machte waren en daardoor niet op de kiezerslijsten zouden zijn geplaatst. Dezer dagen had volgens de „N. Bred. Cit." het volgende plaats te Princenhage. Mevrouw L., des avonds ruim 11 uur nog rustig bezig in hare huiskamer, terwijl de meid reeds naar bed was, hoorde de kat, in de keuken miauwen. Denkende dat poes verlangde naar een open-lucht-meeting, ging mevrouw naar de keuken, en zag daar tot hare verbazing het raam open, en tot haar schrik twee hurkende kerels er onder. Zij behield hare tegenwoordigheid van geest, liet bedaard de poes uit en ging naar binnen. Zachtkens wekte zij de meid, die door de voordeur het huis verliet, en een buurman waarschuwde, die op zijn beurt de politie liet roepen. Intussehen ging mevrouw weer even kalm de kat inlaten, overtuigde zich dat de kerels er nog zaten, als muisjes zoo stil en toen de politie door de opengelaten voordeur, vergezeld door buurman met een geladen geweer, was binnengekomen, wees zij bedaard de kerels aan, die werden gearresteerd.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2