N°. 993. Zondag 28 Februari. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Vour din Bubo 80 Oti. Frant» per pui door ge- hsol Nsbbblanb (t Cts. - Naar Amerika an andera landan mat varhooging dar perte'a. Advertentlën vóór lt nor op den dag der uitgave. Prij» der Adverientién Van 1 tot S ragala 80 Ota. Iadara ragal maar 6 Ots. ftraata lattara an Vignattan vrordan naar plaatsruimte barakand. Bawüannmmara S Ota. par nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB ft DE ROOU, Parkstraat, Buna or Turn TEXEL, 27 Februari 1897. Naar ons is gebleken uit de door ons inge wonnen iniormatiën is door ds. Van Schaiek alhier voorloopig besloten 25 April a. s. zijn afscheidsrede te houden en niet 2 April, zooals door een ander blad werd opgegeven. Nu ter elfder ure werd besloten om hedenavond, na afloop der voordrachten van den heer Van Zuylen, in het hotel „Texel," ook nog een bal te laten volgon, meenen wij het niet ongepast daarop nog in het bijzonder te wijzen. Het muziekgezelschap „Trinitas" dat daarbij hare diensten zal verleenen, zal zich zeker ook heden wel weder goed van haar taak kwijten, zoodat de bezoekers on getwijfeld ook na de voordrachten nog eenige genotvolle uren wachten. Was het in Januari wegens ijsgang niet wel mogelijk voor den heer Bigot, om zich naar hier te begeven, thans nu daarvoor zeker weinig gevaar meer bestaat heeft het bestuur van „'t Nut" het goed geoordeeld genoemde heer uit te noodigen alhier nu een spreekbeurt te vervullen. Aangezien de geachte spreker bekendstaat als uitmuntend declamator, twijfelen wij er niet aan of ook Dinsdag zal men niet teleur gesteld uit de vergadering van „'t Nut" huiswaarts keeren. Evenals bij de vorige vergaderingen is ook thans de toegang voor niet-leden opengesteld tegen eene geringe entrée. Verachte kleinen. Onder deze titel werd door de vereeniging „Onze Tuin" te Haarlem een boekje in het licht gegeven, bevattende een terugblik over het zes-jarig bestaan dier vereeniging. Evenals zoovele verslagen van vereenigingen werd ook dit werkje uitgegeven ten einde leden en begunstigers in te lichten omtrent den toestand der vereeniging en tevens om hen op te wekken haar uit te breiden en het doel er van te helpen bevorderen. Volgens het reglement achter in het werkje geplaatst is het doel der vereeniging: het Kinderhuis, onder het Bestuur van het Magdalenahuis te Zetten, te steunen. Tracht zij dit doel te bereiken door: gelden in te zamelen voor dat Kinderhuis; voor de jongens, die het Gesticht moeten verlaten, plaatsing te zoeken in een Christelijk gezin en bij goede werkbazen; verwaarloosde kinderen, waarvoor de noodige zorg ontbreekt, hetzij in het Kinderhuis, hetzij elders te plaatsen. Volgens het verslag heeft men voornamelijk op het oog de onechte kinderen, die men door den noodigen steun en leiding wil vrijwaren voor de schadelijke invloeden, waaraan zij voor het meerendeel dikwerf zijn blootgesteld. Uit verschillende voorbeelden blijkt hoeveel reeds werd gedaan voor het goede doel doch tevens hoe groot nog het arbeidsveld is der vereeniging, hetwelk nog braak ligt, omdat de noodige gelden er voor ontbreken. Oorres pondent voor „Onze Tuin" is mejuffrouw A. Dros alhier, welke zeker desverlangd wel genegen zal zijn inlichtingen te verstrekken en de bijdragen in ontvangst neemt welke men er voor zou mogen willen afzonderen. Oosteeend, 26 Febr. Scheen het in het vorige jaar, dat de bevolking alhier achter uitging, thans laat zich weder gebrek aan woningen gevoelen. Alles schijnt reeds ver huurd te zijn en enkele personen hebben tegen 1 Mei a. s. nog geen onderdak. Als oorzaak hiervan wordt genoemd, het sluiten van een aantal huwelijken in dit voorjaar. Niet minder dan 13 paren wenschen het zeil in Hymen's barkje te hijschen. Moge het voor allen over eene effen watervlakte voort glijden De Cocksdokp, 26 Febr. Bij de strandvon derij zijn aangebracht ongeveer 150 balen katoenzaadmeel, naar alle waarschijnlijkheid afkomstig van het op de Pannekoek (Haaks- gronden) gestrande en later afgebrachte Engel- sche stoomschip „Duchess of York." De balen, die verschillend van grootte zijn, hebben deze merken: M s P in een ruit of 3 cirkels aaneen gesloten waarin respectievelijk COT. Ze zijn öf door schuiten opgevischt, öf op het Eierlandsche strand gevonden. Van een aantal balen is een groot deel van den inhoud verloren gegaan. Ook zijn nog aangebracht 3 eiken spoor- balkjes. Nu het stoomschip „Gelderland" in behouden haven is gebracht zijn de schuiten der Nieuwe Bergingmaatsehappij hier weer aangekomen, ten einde bij gunstig weder op het wrak der „Stanley" te werken. Oüdeschild, 27 Feb. Nu 't met de garnalen- visscherij tamelijk stug gaat, is het zeker niet kwaad, dat een groot deel der vloot werkzaam is bij 't bergen der goederen, uit de gestrande en later afgebrachte Engelsehe stoomboot „Duchess of York." Naar verzekerd wordt, zouden de bergers van lading, hoofdzakelijk visschers van hier en vletterlieden van den Helder, 307« hebben bedongen van het bedrag, dat aan den sleep dienst als hulp- en bergloon zal worden toe gekend. De gestrande boot is juist in tijds afgebracht, want had zij gisteren nog vastgezeten, zoo zou zij 't met het onstuimige weer hard genoeg te verantwoorden hebben gehad. Zondag heeft alhier eene uitvoering plaats van het zangkoor „Cresendo," onder directie van den Heer C. Lips. Maandag houdt het dorpsnut „Neptunus" de laatste bijeenkomst in dit seisoen. Ter opluistering is de hulp van „Trinitas" gevraagd. Helder, 27 Feb. In den vroegen morgen is in de buitengronden een groot, tot heden onbekend, stoomschip gestrand. Sleepbooten, reddingbooten, vletten en vis- schersvaartuigen, vertrokken ter assistentie naar de strandingsplaats. Om een deel der erfenis 1 In „Café Vondel" te Amsterdam is een familiebijeenkomst gehouden van hen, die meenen aanspraak te mogen en kunnen maken op een onverdeeld gedeelte van een nalaten schap van zekere Neeltje Pater, in 1789 in Broek in Waterland overleden. Uit alle oorden des lands waren circa 400 mensehen opgekomen. Als dat allen erfgenamen zijn, moet de nalatenschap nogal iets beteekenen, wil de spoeling niet zeer dun worden 1 Op het eiland Ameland heeft eene toeneming van het getal kiezers plaats, die betrekkelijk wel de aanzienlijkste in het geheele land zal zijn. Dit getal zal van 88 tot 340 klimmen, eene vermeerdering dus van bijna 400 pCt. Er zijn niet meer dan 8 kiezers door aangifte daaronder. Een zeer ongewone vertooning had Zondag aan den Emmerikschen weg te Zutfen plaats. Aangezien door den hoogen waterstand de Israëlitische begraafplaats niet met voertuigen kan bereikt worden, moest bij een begrafenis gebruik gemaakt worden van roeibooten. De boot, die het lijk overbracht, kwam goed over, doch een grootere roeiboot met inzittende familieleden dreef door sterken stroom geheel af en kon eerst, na bekomen hulp en met groote krachtsinspanning van den bestuurder van dit vaartuig, geruimen tijd later op de begraafplaats landen. Honderden nieuwsgie rigen waren natuurlijk hierbij tegenwoordig. („Ass. Ct.") Een nieuwe industrie in Nederland. Door de heeren StuQt, Brantjes Co. te Parmerend zijn de eerste stappen gedaan tot oprichting eener Fabriek van Cylindervaten aldaar. Het gebouw der voormalige Cement fabriek is daarvoor aangewezen. Deze nieuwe industrie zal eenig in Nederland zijn, in aan sluiting met de „Cylinder Fass-Fabrik Gesell- schaft" te Berlijn. Deze vaten worden gefabriceerd van kruise lings door hydraulische kracht op elkander geperst hout en bestaan uit drie deelen namelijk een cylinder met twee bodems. Zjj zjjn onover troffen sterk en zelfs, bjj langdurig en herhaal delijk spoortransport, bijna aan geen reparatie onderhevig. De vaten lekken nooit, tanen niet door en zijn aan den invloed der tempe ratuur niet onderhevig. Ze zijn geschikt voor alle vloeistoffen en geven daaraan kleur, smaak nog reuk. Als bewijs van soliditeit kan dienen, dat de biervaten beproefd zijn op een druk van 2V> atmospheer. Onder de verschillende soorten als bier-, olie', wijn- en spiritusvaten, behoort ook een zoogenaamd pakvat, hetwelk met een losse deksel hermetisch gesloten wordt en bijzonder geschikt is voor verzending zoowel van alle droge en dik vloeibare goederen naar de Indiftn, als voor alle mogelijke andere emballage en behouden, na gebruik, hun waarde. Proefzendingen worden nu reeds in all* afmetingen geleverd. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1