Buitenland. PREDIKBEURTEN. Het is aan de autoriteiten gebleken en het geheele administratieve raderwerk van den Staat is er mede gemoeid geweest dat aan de gemeente 's-Gravenhage als rijksver goeding in de kosten van het lager onderwijs over het jaar 1895 nog toekomt de som van 1 cent. De betrekkelijke missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het afschrift der besshikking van den Minister van Bianenl. Zaken met al den omhaal van data, aanhaling van staatsbladen enz. enz., kwam Dinsdag bij den Haagschen Gemeenteraad in. Deze eent mocht wel, met al die sehrifturen die er over gewisseld zijn, benevens een getrouw relaas van het hoofdbreken, dat deze misreke ning aan de ambtenaren gekost heeft, in het gemeentemuseum worden bijgezet. Door den minister van marine is bepaald, dat personen, die na hunne inschrijving voor de militie eene vrijwillige verbintenis by de Koninklijke Nederlandsehe Marine-reserve voor zes jaar hebben aangegaan, en zich hebben aangeboden om hun militiedienst vrijwillig bij de zee-militie te volbrengen, zoo zij ter inlijving moeten worden bestemd, nominaal by de zee militie zullen worden Ingedeeld, en dus geen werkeiyken militiedienst zullen hebben te praesteeren. Zekere L. in de wandeling „dronken Tinus" genoemd, is te Haarlemmerliede en Spaarnwoude dood uit het water opgehaald. Toen zyne vrouw, die ook aan den drank is, hem vond, voelde zy zijne zakken na. Ze vond daarin nog zeven centen en toen ging ze direct in een Kroeg er eentje pakkenzeker voor den schrik. Eenige dagen geleden wilde eene familie te Groningen een gezellig avondje houden. Er werd een kopje aalie-melk gedronken, en opgeruimd gingen allen naar bed. 's Nachts echter werden de vijf huisgenooten onpasselijk en wel zoo erg dat vier hunner, het bed verlaten hebbende, bewusteloos op den groDd vielen. De vijfde had nog de kracht geneeskundige hulp te kunnen inroepen, waarna allen door braakmiddelen weder in normalen toe stand werden gebracht, doch een dag thuis moes ten blijven. Later bleek, dat de vrouw des huizes zich b|j het bereiden der melk vergist en in plaats van salie er andere kruiden in gedaan had. Deze laatste die ze hadden gehaald ter bestyding van asthma, moeten zeker schadelijke bestanddeelen hebben bevat. Iemand nam onlangs een 3 eents-postzegel, schreef op de achterzijde zyn adres en een complimentje aan de posterijen, deed 't dingetje toen in de bus aan het postkantoor en kreeg de curiositeit voor zyne postzegelverzameling inderdaad eenige uren later als brief afge stempeld weer thuis. Wij vermelden 't als een bewys van de welwillendheid der postambtenaren, maar voegen er bij, dat we anderen niet kunnen aanbevelen, die aardigheid te herhalen, want dat de post wel wat anders te doen heeften vermoedelijk, by navolging, van haar recht zou gebruik maken om zulk een zegel niet te bestellen. (H. Ct.) Naar aanleiding van de vraag„is protectie noodig en wenschelftk schrijft een krasse 75 jarige Ongeveer 55 jaar geleden bloeide de z.g. kast- houderiJ van gouden-zilversmeden. Goud,zilver, dure koralen en diamant werden in Noord-Holland druk verkocht. De boerin was getooid met een gouden ijzer met juweelen naald en kapspelden en een kap van kostbare kant; om den hals droeg zij een stel bloedkoralen met diamanten of gouden slot, aan de vingers eenige ringen, en dan de oorbellen niet te vergeten. Ik vraag dikwijls: hoe kon dit toen gekocht worden, bij prijzen, even laag of veel lager dan de tegenwoordige, en toen klaagde niemand. Tarwe en rogge waren niet hooger in prijs dan tegenwoordig, de kaas f 18 en f 19 de beste nieuwmelksche, boter 25 centen het kopje (pl.m. 5'/, ons), de eieren in den zomer 28 stuivers de 100, de ossenlapjes 5 stuivers de 5 ons, de kievitseieren een stooter (121/, ct.) en later 4 duiten 't stuk.1 Ik reed eens door een dorp met mijn zwager (een winkelier in goud, diamant, enz.) Op 't land liep een boer, met een pet op en klompen aan, een juk met emmers over de schouders, om de koeien te gaan melken; de boer zeide ons beleefd goeiendag. Aan dien boer, zei mijn zwager, heb ik den vorigen marktdag een stel bloedkoralen verkocht met een diamanten slot ter waarde van ruim f 400. Zat 't geheim van de welvaart ook daarin, dat de boer altijd bij de zaken was en de vrouw zelve de boter en kaas maakte? Wat was de Friesche boter niet gerenomeerd, maar door de weelde vóór 30 jaren gingen de boer en de vrouw uit gasten, en de meiden en knechts stopten de boter maar zonder goede bewerking in 't vat. De zoons konden uitstekend biljarten en waren eerste liefhebbers; als anderen bezig waren knapten ze dikwijls een flesch, of zooveel slokjes, als ze in plaats van een flesch noodig achtten. Door de hooge prijzen, die de boer toen voor zijne producten kreeg, steeg de koopprijs van het land, en menig kapitalist kocht ook land, in de verwachting, dat die prijzen altjjd zoo zouden blijven; doch andere landen, toen in opkomst, hebben betere waar geleverd en hun natuurlijk afbreuk gedaan. Daarbij zyn de prijzen gedaald, de margarine in de wereld gekomen, enz. Nu klagen de boer en de kasthouder. 't Land, dat zoo duur gekocht is, toen de boter 80 en 90 ct. en de kaas f 26 a f 30 was, kan nu natuurlijk die pacht niet meer opbrengen; daarom vragen de heeren bescherming voor de boeren Protectie, schulden maken en dronkenschap hebben wel een begin, maar slechts hoogst zelden een goed einde, teekent „Ericus" daarbij aan. Als men haar den vinger geeft, nemen zjj de geheele hand; die ze heeft, kan er zich bijna niet weer van bevrijden. In een mijn te Beuthen (Silezië) is een bak, waarmede 27 mijnwerkers in de mijn afdaalden, door onvoorzichtigheid van den machinist in volle vaart op den bodem neergekomen. Veertien mannen zyn daarby ernstig gekwetst- Sir William Harcourt, de bekende liberale leider, wordt gerechteiyk vervolgd, omdat hy sedert twee jaarzyn schoorsteenen niet heeft laten vegen 1 Blondin, de beroemde koorddanser, is in den ouderdom van 73 jaar te Ealing overleden, zyn eigeniyke naam was Jean FraDQois Gravelet. Hy werd te St. Omer in het noorden van Frankryk geboren en begon reëds als kind van 5 jaar zich in het koorddansen fe oefenen, dat hy van een troep reizende acrobaten gezien had. Een oude zeeman hielp hem aan een touw en een balan ceerstok en zes maanden later gaf hy reeds openbare voorstellingen. Als het „kleine wonder" was hy spoedig in geheel Frankryk bekend, en toen hy op 9 jarigen leeftyd zyn ouders verloor, kon hy ruimschoots in zyn eigen onderhoud voor zien. In 1861 ging hy met den troep Ravel naar de Vereenigde Staten. Het was zyn eerzucht iets te doen wat nog nooit iemand vóór hem ge daan had en dat deed hy in 1869. Op een touw van 1100 voet lang liep hy over den Niagara, op een hoogte van 160 voet25,000 menschen stonden hem in angstige spanning gade te slaan toen hy het waagstuk volvoerde. By een latere gele genheid herhaalde hy het met een blinddoek voor, daarna met een kruiwagen en eens zelfs op stel ten. Hy verklaarde altyd dat hy op het koord evenzeer op zyn gemak was als een ander op den beganen grond. Na verscheiden jaren niets van zich te hebben doen hooren, verscheen hy in 1880 weer, en het laatst trad hy op in Augustus van het vorige jaar te Belfast, zyn kunst had hem een aan- zieniyk vermogen opgebracht. Haring en suiker. Er zullen moeiiyk twee dingen te vinden zyn, die zoo weinig in verband kunnen worden gebracht. En toch is er verband tusschen beide te brengen, dat hebben de Zweden getoond. Volgens de Temps vangt men in Zweden zooveel haringen, dat men ze niet kan kaken en niet kan eten, men maakt er daarom mest van: haring-guaro, die reeds door de landbouwers zeer gewaardeerd wordt. De hoeveelheid van deze zonderlinge mestsoort moet gedurende het jaar 1895 niet minder dan 7.500.000 kilo's hebben be- bedragen en deze hoeveelheid neemt nog toe. Deze guano moet zeer gevraagd worden, vooral in den vreemde, in Frankryk, Duitschland, Belgie en moet in de eerste plaats voldoen by den teelt van beetwortels. Van die beetwortels maakt men, zooals bekend is, suiker en eigeniyk gezegd hebben we dus hier te doen met een omzetting van harin gen tot suiker. Dat zyn de wonderen der moder ne wetenschap! Een soldaat met een Madagaskar-medaille op de borst stond Zondagavond in de rue de Rivoli te Parys op straat naar iets te zoeken. Een groep nieuwsgierigen verzamelde zich om hem heen en kregen op hun vraag wat hy zocht, ten antwoord dat hy een louis had laten vallen, zyn eenige reisgeld naar zyn geboorteplaats Augou- lême. De goedgeefsche Paryzenaars hielden met het geroep vanLeve het leger I een collecte onder elkaar en hadden weldra de 20 franken byeen. Op het oogenblik echter dat de soldaat er zich dankbaar mee verwyderen wou, kwam er een officier aan, pakte hem by de kraag en leverde hem aan een politie-agent over. De soldaat was geen soldaat, maar een oplichter, die den vorigen dag elders hetzelfde kunstsje had uitgehaald. De officier was er toen ingevlogen en kwam nu juist voorbytoen de grappenmaker opnieuw beginnen wou. Zoo ziet men dat zelfs Parys niet altyd groot genoeg is. Een oorlog tegen de domheid. De vrye burgers van Connecticut, die zich biykbaar by het bestudeeren der erfeiykheidswetten zware zorgen op den hals gehaald hebben, zyn geheel buiten hun gewoDe doen geraakt. Te Connecticut vindt men, evenals overal, armen van geest en uit vrees, dat dezen zich al te sterk zullen ver meerderen, besloot men, hun den oorlog te ver klaren, een oorlog met wetsartikelen en verorde ningen. Men heeft er nameiyk een wet doorge kregen krachtens welke het „iederen domkop en zwakke van geest verboden wordt een dame te huwen, die jonger is dan 45 jaar. By overtreding wordt als minimum eeh gevangenisstraf van 3 jaar opgelegd." Buitendien zullen zy, die zulk een verbintenis begunstigen, tot een geldboete van 1000 dollars en een jaar gevangenisstraf ver oordeeld worden! Deze wet heeft zondertwyfel de beste bedoelingen, doch hoe zal men met juistheid den graad der domheid vaststellen, by welken de wet toegepast moet worden? Dr. Wiek heeft er onlangs in een geneeskun dige vergadering te Weenen op gewezen dat de invloed van het weer op de sterfte in de statis tieken gewooniyk niet juist wordt weergegeven. Men bepaalt er zich toe de meteorologische ver- schynselen te noteeren die op den sterfdag wor den waargenomen, terwyi men juist behoorde te weten hoe deze zyn op den dag dat de ziekte uitbrak. Volgens den heer Wiek correspondeert de sterfte aan tuberculose met een lage tempera tuur, en die aan pneumonie met een hooge. De vermindering van het vochtgehalte gaat gewoon iyk gepaard met een verhoogd sterftecyver. By stormweer en by zuidoostenwind is de sterfte groot. Alle plotselinge veranderingen van het weer hebben op de sterfte een grooten invloed. Voor al de pneumonie is daar gevoelig voor. Als de gemiddelde temperatuur in een maand te hoog is, sterven ook meer menschen. Tusschen de ge middelde temperatuur van een geheel jaar en de sterfte bestaat geen verband, maar in het alge meen zyn de koudste jaren ook de gezondste. Zondag 28 Februari, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Sohaick. Waal. Nam. 2 uur de Hr. Niessink. Den Eoorn. Voorm. halftien Ds. Leffbp. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. 2 uur de Hr. Babends. Ooeksdorp. Nam. 2 uur Ds. van Sohaiok. (Doop.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. Dm Hoorn, 's Avonds half 7 Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 4 Maart. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (Bybsllning.) VERBETERING. Onder de opgave der predikbeurten in om vorig nummer, stond ander die der Doopsgez. Gemeente abusivelyjk vermeld Oosterend en Burg ds. Kuperus, dit moet zijn: Waal. Voorm; 10 nor ds, Knpenuk

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2