N°. 997. Zondag 14 Maart. A0. 1897. Nieuws- @n AdYertentiebladL OFFICIEEL OEOEELTI. Binnenland» DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor om Bubo SO Cts. - France per pest door ge heel Nsbbblans 46 Ota. - Naar Amsbïka en andore landen met vsrhseging der yerte's. Advertentie® véér 19 nar op dea dag der nitgave. Ft'i/i der Advertcntiën Van 1 tot 8 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Sroete letters en Vignetten werden naar glaatsruimte berekend. BewBsnammer» 2 Ota. ger nummer. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIËN wordes aangenomen bij de Uitgevers LANSIViSLl BE ROOI?, Farksirtiai, Bcbg or Tbxbi. KOSTELOOZE WESTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat op na te melden tQden en plaatsen de gelegenheid zal zijn open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op: Woensdag, 17 Maart 1897, des middags 12 uur in de o. 1. school te den Burgdes namiddags 17, uur in die te Oudeschild, - des namiddags 4 uur in die te den Hoorn of op Zaterdag 20 Maart 1897, des namiddags 2 uur in die te Oosterend. Texel, 9 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstka, Secretaris. Jaariyksche toelating van nieuwe leerlingen op de o. 1. school. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 1 April a. s. nieuwe leerlingen tot de o. 1. scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op 1 Januari 1897 den leeftijd van 5 jaren hebben bereikt, waartoe men zich vóór 26 Maart a. s. moet aanmelden by de betrokken hoofden der scholen, onder overlegging van het vaccinatie bewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg- wenschen toegelaten te worden, moeten 1 April e. k. den leeftijd van 9 jaren bereikt hebben. Texel, 12 Maart 1897. jDe Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TExIl7~13 Maart 1897. In grooten getale was men gisteren avond naar de vergaderzaal van het departement Texel der MaatschappijTot nut van 't alge meen, opgegaan ter bijwoning van de laatste Nutslezing in dezen winter. Men wist, dat men iets degelijks, iets schoons zou hooren en toeh werd bij de meesten der hoorders de verwachting overtreffen. De eerwaardige predikant, de heer W.Bax van Zaacdf m trad als spreker op met het onder werp: „Eene vluchtige vergelijking tusseben het Nederland der 17de en der 19de eeuw." Ia krachtige taal en keurigen stijl betoogde de begaafde spreker, dat men, hoeveel er thans nog te verbeteren moge vallen, in die twee eeuwen vooruit was gegaan op wetenschappelijk gebied, in aesthetisch gevoel en in zedelijken zin. Werd aan de eene zyde het g09de en schoone der gouden eeuw in onze geschiedenis waardeerend voor oogen gesteld, de schaduw zijde van dien tijd werd ook geteekend, waarna zoowel het eene als het andere werd vergeleken met wat het heden geeft. Tot aan het einde der lezing, welke onder ademlooze stilte werd aangehoord, wist de spreker zijn gehoor te boeier. Ieder luisterde met ingespannen aandacht en was ten slotte overtuigd, dat het, onder den gloed der over tuiging, uitgesproken woord, een steun gaf aan het geloof in den vooruitgang der measch- heid. Na de pauze gaf de heer Bax eene bijdrage van eigen hand, getiteld: „Twee gesprekken over het huwelijk." 't Was een blik in het rijke leven, waarin onder ernst en luim, meestal echte humor, veel werd opgemerkt, dat later overdacht zal worden. Daar de voorzitter, de heer Kuperus, door ongesteldheid verhinderd was geweest de ver gadering bij te wonen, zeide de heer de Braai den heer Bax namens alle aanwezigen harte- lqk dmk voor den genotvollen en leerrijken avond. Luide stemde men hiermede en met het „tot wederziens" in, overtuigd als men was, dat de laatste lezing de kroon had gezet op het vele goede, dat men dezen winter in „het Nut" had genoten. Naar wij met vrij groote zekerheid kun nen mededeelex», zal morgenavond in 'fc „Hotel Texel" eene proeve worden genomen met het „petroleum-gloeilichf. Mogen wij gelooven hetgeen er van beweerd wordt, dan is bedoeld licht eene groote verbetering van het gewone petroleumlicht en kan het door ieder zonder veel moeite bij elke petroleumlamp worden aangewend. Oudeschild, 12 Maart. Door de schippers C. M. Zegel en C. C. Koopman, is hior uit. IJmuiden binnengebracht, de kotter ,.Lizry," welk vaartuig daar door hen is aangekocht, om hier in den loop van den zomer te sloepen. Het sloophout van schepen, in den regel voor zoo velerl i doeleinden nog bruikbaar, schijnt op ons eiland altijd veel aftrek te hebben. Rotterdam heeft het oude schavot weder eens voor den dag gehaald. Bij een opruiming in het stadsarmenhuis, waar het geborgen was, kwam het voor den dag en nu heeft men het op het terrein achter de Admiraliteitskade opgeslagen om er een photograpbie vsn te nemen. Het blijkt nog in vrij goeden staat het is 2.75 M. hoog, 6.50 M. l&ug en 4.50 M. breed. De palen, waaraan de misdadigers werden opgehangen, die waaraan zij werden vastge bonden om gebrandmerkt te worden, kortom alle ingred:öflten, die eenmaal dienst deden, zijn aanwezig. Men kan begrijpen, dat het veel belang- stellicg trekt, daar van het tegenwoordig geslacht zeer velen er nooit iets van gezien hebben. Is Cecil Rhodes in ons land Da „Dai'y News" meldt: „De heer Cecil Rhodes heeft een groot stoomschip gekoeht en staat op het punt er mee naar Nederland te vertrekken, als hij niet reeds vertrokken is, om daar Nederlandsch vee cn schapen van een bijzondere soort te laden ter overbrenging naar Rhodesië. Hij is ook van plan zooveel oud-Hollandsehe tegels te koopen als hij maehtig kan worden om er zijn huis te Rondebosch, als het weder uit de asch verrezen zal zijn, mede te ver sieren. De heer Rhodes keert dan voor een paar dagen naar Engeland terug om nog wat Engelsch vee aau boord te nemen en vertrekt dan door het Suez-kanaal naar Beira." De „Westminster Gazette" voegt bij dit bericht: „Uit een andere bron vernemen wh, dat de heer Rhodes van ochtend Victoria met den mailtrain voor het vasteland verlaten heeft." 't W6rd tijöl De haven van Lemmer is thans heropend voor zail en stoomschepen; het ijs is er eindelijk opgeruimd. Bloc, Block en Blok. Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. Ct.": Ia een onzer meest bekende hotels logeerden dezer dagen twee handelsreizigers, de Fransch- man Bloc en de Duitscher Block. Daar kwam de mededeelicg, dat een aangeteekende brief ten postkantore gereed lag voor den heer Block, een brief met eene aangegeven waarde van 200 gld. De heer Bloc wist zich, wat hem gemakkeiyk viel door het gering verschil in naam, van die aankondiging en van den brief zeiven meester te maken, waarna hij in een ander hotel zijn intrek nam. Binnen twee dagen was de gewonnen schat reeds geronnen; en binnen dat gering tijdsverloop had ook de politie het misdadig samenspel ontdekt, met het gevolg, dat de Fransehe reiziger Bloc, die den Duitschen reiziger Block bestolen had, gearresteerd werd door den Amsterdamschen rechercheur Blok) Hoe komen ze aan de leugens? Het te Puerto Cabello uitkomende „Boletin del Coraorcio" deelt mede, dat Koningin Wil- helmina, naar luid van een telegram uit Parijs, een uitstapje naar de Spaausch-Amerikaansche landen, o. a. naar Argentina en Venezuela, wil does De buitenlandsGhe bladen weten toch altijd wat bijzonders Een knaapje te Utrecht vond in een vuilnisbak een koperen busje. Dit nam hij mede naar huis en ging het in de smederij van zijn vader bewerken, d. w. z., hij sloeg het met een hamer pla*. Er was op dat oogonblik niemand in de smederij aanwezig. Op eens deed zich een sterke ontploffing hoorer. Daardoor verschrikt, kwamen de buren binnen en zagen het jongetje hevig bloedend op den grond liggen. Het bleek een patroon geweest te zijn. Het knaapje, dat niet minder dan Z93 wonden bekomen had, waaronder twee aan het hoofd, is naar het ziekenhuis vervoerd, Het is nog niet zeker, of ook Schokland in de telephonisehe verbinding van Urk met het vasteland opgenomen zal worden. Het plan is in overweging, om do kabel in zee te leggen aan hot oosteinde van het eiland, rechtstreeks in de richting r aar den Ketel, want het ankeren van schepen bij Schokland schijnt veel be zwaren op te leveren. Bij de firma wed. J. Dc Jong te Amster dam is een spaarsysteem ingericht, uitsluitend ten dienste van ongetrouwde bakkersgezellen. Wekelijks wordt, by de betaliDg van het Iood, de gezel in de gelegenheid gesteld, dat gene, wat hij die week denkt te besparen, in een gesloten bus te werpen, vergezeld van een biljet, voorzien van de handteekeningen van kassier en storter. 's Maandags d. a. v. worden de bijdragen, door de welwillende medewerking van een der bazen, aan de post spaarbank gedeponeerd, om aldaar tea name der respectieve storters te worden ingeschreven. De boekjes worden niet aan de fabriek, maar ten huize van een der bazen bewaard. Dit geschiedt, om het vrije standpunt van den werkman tegenover den werkgever niet in gevaar te brenger. Ieder is verplicht, minstens 25 cents 's weeks te besparen. E9U premie is uitgeloofd voor wien binnen een bepaald tydsverloop het meeste geld bespaart. Als resultaat van dityateem kan worden medegedeeld, dat in 10 weken tijds door 18 man een bedrag f 300 werd bespaard. (Vlksdgbl.) Bessen kunnen nu eerst gesnoeid worden omdat men thans pas kan uitmaken, wat goede knoppen zijr. In Februari snijdt men zoo goed als zeker öf te veel, öf te weinig weg, omdat de knoppen dan nog slapen. Een onbekende kunstliefhebber, uit dank baarheid voor het genot dat de kunst van onze jonge artisten hem verschaft, heeft een buiten verblijf voor Neöerlandsehe kunst' naars laten bouwen. Te Apeldoorn, nabij het Loo, wordt op een moei plekje tusschea dennenboomen door den architect W. Bauer eene villa gebouwd met een aardig lapje grond er om heen. Die villa wordt geheel ingericht en gemeubeld. Ia Juli zal zij gereed zijn en wie dan va® onze sehilders, dichters, schry vers, beeldhouwrs en componisten behoefte heeft aan buitenlucht, kan geheel gratis de villa by Apeldoorn be trekken. Zelf zal hy voor zich en de zynen voor zyn Kost moeten zorgen. Op zyn langst voor drie maanden mag een persoon de villa bewonen tenzy er geen sollicitatie is ingekomen om den bewoner op te volgen, dan mag deze langer biyven. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Er is plaats in de villa voor één gezin; twen bachelors kunnen er echter ook wel plaats vinden, maar dan kan slechts één een beeldend kunstenaar zyn, want er is maar atelier.' TEXELSCHE COUBANT

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1