Mienws- @n Advertentieblad OFFICIEEL BE9EELTL Binnenland* Dit Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Xbennementspriit per 8 maanden Vour dsn Brae 80 Cta. Frateet per posi dsor i?e- heel Nbbsb." Airs 45 Cfcs. Haar Akssika bo «néere Iandsn met verhoeglng £sr gsrts's. Advertenties vóór 19 mv op des dag der nitgave, Prii* der Advertentiin Van 1 tot 5 rsgols SO Ct*. - Iedar* regsl masr 8 Ct*. ©rests letters en Vignettsa warden naar plaatsruimte berekend. BewtJantuxunere S Otn. per nummer. ABONNEMENTEN em ABYERTENTEËN worde» aangeaomes btj de Uür/e-vfrs LANGH3VHLB BE ROOU, Parkstraat, Bcao op Taxa GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd bQ de politie te Oddeschild eon eiken legger en twee zwaarden van een visch- scliuit, welke voorwerpen sedert onheugelijke» tyd op het haventerrein, nabij het erf van Kruit- hoed, hebben gelegen. PERSONEELS BELASTING. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennia van de ingezetenen, dat door het college van zotters, tot het doen der opnemingen ten behoeve van de vaststelling der huurwaarde van perceelen voor de personeele belasting, zijn aan gewezen de Heeren Johannes Sijbrand Keijser Rz„ te den Burg, voor de wijken B, K en W Jan Reuvers, te Eierland, voor wijk E; Cornelis Bakker Wz. Jr., te den Hoorn, voor wijk H; Cornelis Backer Cz., te Oudeschild voor de wijken O. en S. en dat op Dinsdag, den 16 Maart as., met opnemingen een aanvang zal worden gemaakt. Texel, den 15 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. BEKENDMAKING voor hoofden of bestnnrders van fabrieken of werkplaatsen. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden 1. dat, overeenkomstig de artikelen 18 en 27 der Veiligheidswet (wet van 20 Juli 1895, Staatsblad No. 1371, het hoofd ot de bestuurder van eene fabriek of werkplaats vóór 1 April 1897 aan den Burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, moet zenden eene opgave: a. van het bedrijf, dat Wordt uitgeoefend; b. van de soort van drijfkracht en het aantal krachlwerktuig8n, die worden gebezigd; c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zullen verbleven; d. voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen ver gunning, van het gezag dat de vergunning gaf tot het oprichten en van de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd verleend; 2. dat de vorm der sub 1 bedoelde opgave, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 5 December 1896, No. 166, afdeeling Arbeid en Fabriekswezen, is opgenomen in de .Staatscourant" van 16 December 1896, No. 296 en op de Secretarie dezer gemeente ter inzage ligt; 3. dat op overtreding van artikel 13, lste lid, of van artikel 27 der Veiligheidswet, in artikel 19 dier wet eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden; 4. dat de Veiligheidswet onder fabrieken en werkplaatsen verstaat a. alle, zoowel open als besloten ruimten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versleren, afwerken cf op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voor werpen of stoffen een9 daartoe strekkende be werking plegen te ondergaan, een en ander voor zoover aldaar een krachtwertuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te verblijven. Daar, waar de werkzaamheden, ten behoeve van eenzelfde bedrijf, worden verricht in afzonder lijke doch met elkander in gemeenschap staande ruimten, worden de afzonderlijken ruimten geacht een onafgescheiden geheel uit te maken; b. vlasbraakhokken en zwingelketen 5. dat onder krachtwerktuigen worden ver staan werktuigen, die de drijfkracht leveren, noodig voor het in beweging brengen van een arbeidswerktuig of aan een toestel, als: stoomwerktuigen, gas-, petroleum-, benzine-, heetelucht-, water- en electromotoren, wind-, water- en door dieren gedreven molens 6. dat onder ovens worden verstaan zoodanige besloten ruimten, die verhit worden en dienen om te bakken, te calcineeren, droog te distiUeeren, te gloeien, in te branden of te smelten, ais; aardewerk- en porseleinovens, brood-, koek-, beschuit- en banketbakkersovens, emaiiieerovenB, glasovens, gloeiovens, kalkovens, lakovens, moffel- ov6ns, pannen- steen- en tegelovens, retortovens, smeltovens, vlamovens. Texel, den 17 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK YAN LINSCHOTEN. TEXEL, 20 Maart 1897. Met zekerheid kan door ons worden gemeld, dat bij de heeren Gauverit de Kan ter het plan bestaat, alhier in des loop der volgende week in een der tótels eene proeve te geven van 6lectrisch licht. Men zal alsdan in de gelegenheid worden gesteld te oordeeiea over de verschillende lichtsterkten der lampen, ovor de gemakkelijkheid der behandeling enz., terwijl tevens desverlasgd alle mogelijke inlichtingen daaromtrent zullen worden verstrekt. Ongetwijfeld zal van deze gelegenheid door velen gebruik worden gemaakt, want al moge men nu ook in beginsel wel genegen ziju elect risch licht aan te schaffen, voor menigeen is het moeielijk te bepalen welke lichtkracht hij bepaald noodig beeft, zonder b6t licht zelf te hebben aanschouwd, zoodat de invulling der formulieren zeor bezwaarlijk is. Ook van de gelegenheid tot bekoming van inlichtingen zal meenen wij wel een ruim gobmik worden gemaakt. Donderdag werd te 's-Gravenhago door mej. A. O. Rab alhier akte behaald in do nutt:ge handwerken. Naar men ons mededeelde werd gisteren aangebracht bij den heer A. Dros Albzu. hot eerste kievitsei alhier dit jaar gevonden. Als naam van den vinder werd ons opgegeven J. Wegman in den polder Eierland. Naar men ons verzekert moet dien dag eveneens door de heeren M. Vlas en J. J. Trap zulk een ei zijn opgekocht. Volgens eene door den Voorzitter gisteren aan den Raad gedane mededeelitsg, zijn thans 1070 personen op de kiezerslijst geplaatst. Oosterend, 19 Maart. Een gedeelte van de visschersvloot, hoofdzakelijk de Noordzee- visschers, is weder genoodzaakt de geheel9 week aan den wal te verblijven wegens het ruwe weder. Garnalenvisschers en mosselaars zijn wel uitgezeild, doch het is te vermoeden, dat ook zij slechte zaken zullen maker. Was het begin van dit jaar voor den visscher- man tamelijk bevredigend, vooral voor de garnalenvisschers, de laatste tijd kenmerkt zich weder door zuinige verdiensten. In het vorige jaar werden voor het Keteldiep (eene der mondingen van den IJsel) twee vogels geschoten, die als zeer zeldzaam voorkomende ia de groote couranten vermeld werden. Bij onderzoek bleken het te zQn exemplaren van Reeurvirosti a avccetta (KluiU. Texelaars, die dit bericht lazen, hebben zeker een' glimlach niet kunnen weerhouden bij de wetenschap, dat deze vogelsoort ons eiland jaarlijks bij honderdtallen bezoekt en hier ook hare broedplaatsen heeft. Reeds nu, dat is ongeveer een maand vroeger dan gewoonlijk, is dit schoone, wit en zwart gekleurde dier, met zwarten, naar voren zeer dunnen, afgeplatte» en opwaarts gekromden snavel en lange, van uitgesnedene zwemvliezen voorziene, pootea, weder in den polder het Noorden gearriveerd en doet daar zijn „kluit 1" „kluit 1" fluitend weerklinken. Dat de Kluit verder zelden in ons laad wordt aangetroffen, kan daaruit blijken, dat meermalen vogelkundigen van naam Texel bezochten, hoofdzakelijk om dezen vogel in zijne eigenaardige bewegingen en levensver richtingen gade te slaan. Oudeschild, 19 Maart. Heden brak eene blazerschuit, niet ver van de haven den helmstok. Het vaartuigje dreef nu onbestuurbaar daar heen, doch een makker naderde, dié de schuit op sleeptouw nam en zonder verdere ongevallen in de haven bracht. De garnalenvangst, ofschoon nog lang niet voldoende, was toch iets ruimer dan de vorige week. Du Noordz9evisschors kondon, wegens het onstuimige weer, weinig uitrichten. 12 Maart werd eindelijk hot lijk v&n den heer Cocpman, die, zooals onze lezers zich zul en herinneren, 7 Januari bij Stavoren is verdronken, aldaar gevonden en 15 Ma rt d. a. v. te Leeuwarden begraven. Dinsdag is de 14-jarige Anna de Vries, die ongeveer 3 weken geleden do ouderlijke woning in de Haarlemmerstraat te Leiden ver liet zonder daarin terug keerec, opgehaald uit het galgenwater nabij „De Vink". Voorzichtig met behangselpapier! De commissaris van politie te Nijmegen waarschuwt tegen het gebruik van het behang selpapier, gekleurd met het zeer vergiftige zoogenaamd Seheele's groen. Het verblijven in vertrekken, behangen met zulk behang, kan aanleiding geven tot ernstige vergiftiging. Nu de schoonmaaktijd nadert en vele huis moeders naar een nieuw behangetje uitzien, komt deze waarschuwing zeker niot te onpas. Ia een ingezonden stuk in de „Purm. Crt." onder het hoofd: „aanvoer van varkens uit het buitenland te Amsterdam," wordt de vraag gesteld of de Nederl. veehouder niet hot recht heeft van zijne regeering te eischen, dat uit het buitenland worden geweerd paarden, schapen, varkens en runderen. Volgens den inzender heorschen in het buitenland feitelijk moer besmet toiyke vee ziekten en in geiijke of hoogere graad dan in ons land, terwijl die landen do invoer nitons land verbieden. Aardappelen bij het gewicht. De Langedijker landbouwers hobbon besloten, om de aardappels» niet meer per maat, maar bij het gewicht te vorkoopen en wel de aardappelen by de 16V, kilo en de uien per 50 kilo. Zij meenen, dat dez9 maatregel in het belang van landbouwer en handelaar is. Dientengevolge moeten de bouwers zich allen een bascule aanschaffen. De Roermoudsche bladen maken melding van de arrestatie van een notaris aldaar; volgens de „L. K." is de zaak deze: By akte van openbare verkoopicg van 4 October 1896 werd publiek geveild een huis te Linne, en toege wezen voor f 300; na voorlezing hebben de comparanten en de getuigen met den notaris de akte onderteekend. Partyen beweren nu, na anderhalf jaar, dat de verkoop en toewijzing zou plaats gehad hebben voor f 400 en daarin wordt eene valsch- heid in authentieke akte gezien. Het is, zegt het blad, wel mogeiyk, dat partyen 't voor den openbaren verkoop eens ge worden waren, dat, wat ook het lot der openbare verkooping zou wezon het huis was op 21 Juli 1887 in het openbaar voor f 80 ver kocht de kooper toch in ieder geval de koopsom zou aanvullen tot f 400, de notaris houdt ten stelligste vol, dat het huis op den openbaren verkoop voor f 300 is toegewezen, zooais in zgn akte vermeld staat. In een dorp naby Leiden is dezer dagen door een ambulant gezelschap vertoond: „Rose Kate" van Nestor de Tière. Op het biljart was hot tooneel opgeslagen. De keuken diende tot kleedkamer. Om uit de keuken in de zaal te komen moest men over het tot tooneel ingerichte biljart. In de groote scène in de smidse wandelde een meid met een groot blad met koppen chocolade uit de keuken over het biljart de zaal in. De tooneelistei speelden rustig door, alsof er niets gebeurde. Zoo niet bedoeld I Maar wat zoudt u nu eigeniyk graag eens voor uw verjaardag hebben, moeke Moeder (met een innige blik haar zestal beschouwend): Nu, ik zou willen hebben zes lieve, zoete, gehoorzame kinderen) Oudste meiBje: Hé ja! Heerlijk! Danzfjn wij net met z'n twaalven! A 1 9 1/ 1/ I/# TEXELSCHE COURANT. •szrrj*n xncewas-ss-.*c«ïzt*7fc.:c\ïjc.va*t=£v-u

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1