VeFEaieriHE loll. Haatsch. fan Landouw, Gemeenteraad te Texel Woensdagavond werd in het hótel ,de Linde boom" de vergadering gehouden der afdeeling Texel" van de Holl. Maatsch. van Landbouw. Bedoelde vergadering was eerst uitgeschreven tegen Donderdagavond, doch met het oog op de markt te Schagen, een dag vroeger gesteld, ver telde men ons. Vrij goed op tijd werd de waarlijk flink bezette vergadering door den Voorzitter geopend, waarna de notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en, na een kleine opmerking erover van den heer Roeloffs, goedgekeurd. Hierna wordt mededeeliDg gedaan, dat zijn ingekomen programma's enz. der Paaschtentoon- stellingen te Schagen en Alkmaar. Een verzoek van den zuivelconsulent, om opgave hoeveel cc Operatieve kaasfabrieken op Texel zijn, een bericht van de Vereen, tot Ontw. der landb. in Hol!. Noorderkwartier omtrent het houden eener vergadering, welke nu reeds is gehouden. Nieuwe statuten dier vereeniging. Een schijven van de afd. Helder der H. M. v. L. bevattende de mededeeling, dat door genoemde vereeniging een request was ingezonden om in te voeren weekmarkten en 2 jaarfljksche veemarkten. Op verzoek van die aid. was namens ODze afd. een adres van adhaesie bereids ingezonden. Een verzoek om eene bijdrage voor het dit jaar te Hoorn te houden 50e Nederl. Landhuis- houdkundig Congres, waaraan verbonden is eene veetentoonstelling. Uit de inlichtingen omtrent bedoelde zaak door den Secretaris verstrekt, bleek, dat bet niet genoeg van belang was, om er eenigen geldeljjken steun aan te verleenen, zoodat bet maar voor kennis geving werd aangenomen. Verder was ingekomen antwoord van Gedep. Staten op het verzoek dor afdeeling, om subsidie voor de cursus hoefbeslag, waarin wordt gevraagd, waarom thans de subsidie in plaats van f 50.— zooals 't vorig jaar, f 100.— moet bedragen. Op bedoeld schrijven was bereids geantwoord, dat de praktische lessen thans f 100.— moeten kosten en dat de afdeeling dan de kosten der theoretische lessen zal dragen. Deze lessen worden gegeven door den heer Roeloffs, welke daarvoor als de kas der afdeeliEg zulks niet toelaat niets vraagt. Thans wordt ter tafel gebracht de rekening van den Penningmeester over het afgeloopen jaar, welke door eene commissie uit de verga dering benoemd, wordt nagezien en in ordo bevonden, waaraan wij ontleenen dat het aantal leden toen bedroeg 68, dat de uitgaven hadden bedragen f 238 63® en de inkomsten f 206.04 zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 12.59®uit de mededeeling van deD Penning meester blijkt, dat er nog eenige posten moeten worden ontvangen, zoodat feitelijk de toestand niet zoo slecht is. De Voorz. zegt daarop de commissie voor onder zoek der rekening en de Penningm. dank voor de door hen genomen moeite en gaat daarna over tot het volgende nummer der agenda mededeelingen omtrent den hengst. Hieruit bleek, dat voor het kiezen van een hengst een commissie was geweest naar den heer Van den Berg te Haarlem. Bedoelde com missie had bestaan uit do heeren C. KejjserPz., A. P. Koorn en een zoon van den heer J. Ran te Haarlemmermeer. Na zeer nauwgezet onder zoek had men gekozen, den thans reede alhier zjjnden hengst „Hunnebold", welke naam moest beteekenen: reuzensteix. Uit hetgeen omtrent de hengst werd gezegd door personen aan wier oordeel groote waarde kan worden gehecht, was meD uitstekend geslaagd. Ook was het oordeel er over in een tijdschrift en een vakblad zeer gunstig. Do heer F. Keijser meent, en blijkbaar terecht, dat hjj den tolk is der vergadering, wanneer h(j de commissie dank betuigt voor haar goede zorgen. Omtrent de kosten vernamen wij, dat do heer Van den Berg tevreden was met f 250.- huur benevens de Rijks-subsidie. Besloten werd het dekgeld zoodanig te regelen dat de afdeeling er geen .financieel voordeel doch ook geen flin. nadeel van zou hebben (men zie daarvoor achterstaande annonce). Thans wordt te sprake gebracht het mond-en klauwzeer dat thans is genaderd tot in Koegras, zoodat het gevaar voor besmetting ook van de veestapel alhier groot is. Mocht dit geschieden en de uitvoer worden verboden, de schade ware zeker niet te oveiziem De vraag was wat er aan te doen. Een vr(j drukke discussie ontspon zich over deze vraag. Men vroeg of het niet mogelijk was de invoer van varkens, nuchtere kalveren enz. in onze gemeente te verbieden. Volgens het oordeel van anderen echter zou dit in strijd zijn met de wet, terwijl weder door anderen werd geoordeeld dat dit misschien als een bijzonder geval wel mogelijk zou zQd; Einde lijk werd ook nog aangegeven, dat het verbieden van den invoer zeer bezwaarlijk of misschien wel onmogelijk zou zijn, doch, dat men zelf veel kon doen, door niets in te voeren en ook anderente waarschuwen dit niet te doen. Na ampele bespreking werd eindelijk besloten door middel van advertentiën de veehouders enz. alhier te wijzen op het belang voor allen gelegen in het niet aanvoeren van vee en verder zich tot de besturen van gemeente en rijk te wenden met het verzoek de noodige stappen te doen, tot wering der invoer (zie verslag Raad in dit nummer). Voorlezing werd ook gedaan van een ingezonden stuk in de ,P. Ct.", waarin o. a. wordt gewezen op het gevaar van besmetting door den Invoer van varkens uit Frankrijk enz. te Amsterdam. Volgens een artikel in 't reglement der afdee ling moet in de le vergadering van 't jaar ook worden besloten of er tentoonstelling zal worden gehouden of niet. Met net oog op aen mm guuaugeu wmmuu van de kas stelt het Bestuur voor dit jaar geen tentoonstelling te houden, welk voorstel bij acclamatie wordt aangenomen. By de algemeene rondvraag, vraagt de heer Winkler of er ook iets kan worden gedaan voor de verbetering van 't rundvee. Uit de daaruit ontstane besprekingen blijkt, dat vroeger reeds eene proeve is genomen, en dat de resultaten prachtig waren. Om financieele redenen was men er echter mee opgehouden. Het nadeelig saldo was toen echter ontstaan door den eveneens alhier toen gekochten hengst en niet door don stier. Gewezen werd op de subsidie, welke door de provincie wordt verleend, waarop werd besloten eens te onderzoeken op welke wijze men ook die subsidie zou kunnen krijgen. Do heer Roeloffs komt nog eens terug op het onderwerp door hem ook in de belde vorige vergaderingen ter spiake gebracht, namelijk: Tuberculine injecties Een nauwkeurig onderzoek is door hem ingesteld naar de oorzaak, waardoor slechts 1% der koeien aan de markt te Purme- rend verzekert, aan tuberculose HJdende kan zijn, terwijlaan 'tabaltoir te Amsterdam 5 a 6°/» lijdende waren. Zooals duidelijk bleek, was het aantal aan tuberculose lijdende koeien nog al van beteekenis. Vorder doet de heer R. mededeeling, dat volgens dr. Wintjens te 's-Hertogenbosch meer dan '/u gedeelte van alle sterfgevallen kan worden toe geschreven aan tuberculosedat door het hoofd bestuur der vereeniging van veeartsenijkundigen op eene volgende vergadering verschillende voorstellen worden gedaan met betrekking tot bestrijding der tuberculose en hoopt dat door de afdeeling, indien het plan wordt ten uitvoer gebracht om b(j de regeering aan te dringen op eonige wettelijke bepalingen diaromtient, een adres van adhaesie zal worden ingezonden. De tuberculose neemt gaandeweg toe, bestrijding is hoog noodig. De Voorz. zegt niet geheel op te gaan met de bewering van den heer Roeloffs, omtrent de verhoogiDg van het percent van aan tuberculose lydende koeien, doch zou er wel voor zijn het bedoelde adres van adhaesie in te zenden. De Voorz. vraagt den heer Houwen, voor 't eorat ter vergadering aanwezig, of deze genegen zoude zijn der vergadering eens iets mede te deelen van z\jn landbouwkundige kennis, waarop de heer H. te kennen geeft hiertoe wel genegen te zijn, doch eerst gaarne iets beter bekend te willen zijn met de vergadering. Ten s'otte brengt de Voorz. in herinnering dat door hem in de vorige vergadering zjjne benoeming voorloopig is aangenomen, doch dat thans zijn gezondheidstoestand weder van dien aard is, dat hij zijne betrekking wil blijven waarnemen. De heer O. Bakker meent de tolk der verga dering te zijn wanneer hij den Voorz. dankt voor dat besluit en dat hij zich in deze niet vergistte bleek maar al te duidelijk uit de luide teekenen van instemming welke werden vernomen. Aangezien door niemand meer het woord werd verlaDgd, sloot de Voorz. daarna de vergadering. Vergadering Vrijdag 5 Maart voorm. 10 uur. Voorz, Jiir. Sii'ik van Linachoten, Burgemeester. Tegenwoordig 8 leden, de heeren F. Keüser, C. Keyser Pz, Dros, Zljm, R>epsr, Lap, Mets en Westen berg; afwezig met kennisgeving de heer A P. Koorn. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Daarna dost de Voorz. mededeeling dat ia inge komen een schrijven van den heer A. C. Keijser, dat h(j zijne benoeming als regent van 't Algem, Weeshuis aanneemt missive ged. staten dszer provincie houdende goed keuring Kohier Hoofd. Omslag 1897 idem, raadsbesluit aangaan tijdelijke geldleening groot f 4000 idem suppletoire begrooting 1897. Verder deelt de Voorz. mede, dat de ophooging der 2 laatste vakken van de begraafplaats heeft plaats gehad, zoodat die thans aan de gestelde eischen voldoet, Daaraan voogt hfj nog toe, dat het plan bestaat voor te stellen in de politioverordening eene bepaling op te nemon, waarbij de toegang wordt verboden aan kinderen beneden 12 jaar zonder behoorlijk geleide. Nog is ingekomen een schrijven van den Comm. der Koningin in deze poovincie namens den Minister van W. H. en N. behelzende het bericht, dat dit jaar geen gevolg kan wo den gegeven aan het verzoek e: ne leuning te gaan maken op den zeedyk, doch dat dit in het volgend jaar bepaald zal geschieden. Ter verduidelijking voegt de Voorz. er aan toe, dat die leuning eene verbinding zal moeten vormen tusschen de nu reeds bestaande leuningen by de haven en by de school. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Verder was nog ingekomen, doch te laat om op de convocatie te vermelden, een adres van C. de Wyn Cz., timmerman te Oudeachild, om tegen billyken erfpacht een stukje grond te mogen hebben, bestaande uit 2 stegen naast en achter zyn werkplaats gelegen, vooral met het oog op de groote onzindeiykheid dier stegen. Ofschoon het een zeer eenvoudige zaak is, stelt de Voorz, toch voor het adres te renvoyeeren naar B en W. om preadvies: Overeenkomstig genoemd voorstel wordt besloten. Aanbieding Begrooting AlgWeeshuis 1S97. Als eindcyfer worat genoemd f 12349,70. Op voorstel van B W wordt besloten de begrooting niet in behandeling te nemén, doch eene commissie te benoemen tot onderzoek er van, om daarna in de volgende vergadering verslag uit te brengen. Volgens een bestaande rooster worden daarvoor benoemd de heeren C. KeyBer PzA. Dros Az. en W. Bakker Rz. Verzoek C. Keijser Az. koop stukje grond hoek Waaldam, Genoemd stukje grond is reeds sedert jaren by *»»U» au geotuiai xxy unu uw mvyu ayu «>Dv>i»vu. beschouwd en het zeer verbeterd, terwijl hem nu was gebleken, dat het gemeoDto-eigendom was. Met het oog op die omstandigheden en ook, omdat het stukje grond voor de gemeente van weinig of geen waarde is, stellen B W voor het af te staan voor f 1.— en do onkosten van overdracht enz, te doen dragen door den kooper. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Benoeming onderwijzeres leervak K. o. I. school Cocksdorp. Zes sollicitanten haddon zich aangeboden, nl. de dames: L. Butts, P. de Graaf, H. C. R. Brans, C.M. Koppel. T. G. Taomassen en G v.. d Koof). Volgens het oordeel van het hoofd der school kcadan de 4-3 on 5s niet in aanmerking komen als zfjnde z. i. te jong. Verder was een viertal door hem opgemaakt, dst toevallig ook alfabetisch was en bestond uit de dames Brans, Buys, de Graaf en van der Koofi. By stemming werd gekozen mej. Brans met 6 stemmen, terwtfl 1 stem was uitgebracht op mej. Thomassen en 1 in blanco. Verzoek J. Duinker J. A. Bruin tot het in gebruik mogen hebben van grond op ha/oenterein. Bedoeld verzoek wordt door adressanten gedaar, omdat hun is verboden hun wagens te laten staan op het haventerrein, hetwelk hen tot heden nimmer werd verboden. B W stellen voor dit verzoek te wyzen van de hand, met het oog op een vroeger genomen besluit, geen grond op het haventerrein in erfpacht te geven. Eon zeer drukko discussie ontspon zich over dat onderwerp, waaruit ons bleek, dat men over 't algemeen wel genegen was den adressanten ter wille te zyn. Het bleek dat bedoeld verbod was gedaan als gevolg van de uitvoeriDg der politie verordening, dat men gaarne iets had willen door de vingers zien, doch dat door anderen er op was gewezen, dat men door dit toe te laten niet consequent handelde. Bedoeld verbod was gedaan uit het oogpunt van orde. Men zou er voor zyn, geen bepaalde plaats voor die voertuigen aan te wyzen, doch aan den Havenmeester Baumkes over te laten er naar bevind van zaken een plaats voor aan te wyzen, evenals zulks wordt gedaan met de schuiten en dat men zich aan het bevel van den havenmeester onvoor- waardeiyk zou moeten onderwerpen. Na vrij lange bespreking achtte men het eindeiyk, ten einde vrfj te blijven van inconsequentie, goed, op het verzoek afwyzend te beschikken en adressanten in overweging te geven zich te wenden tot B &W, welke dan op grond van het bepaalde in de politie verordening de zaak naar wensch kon regelen. Dit voorstel in stemming gebracht, mocht de algemeene goedkeuring verwerveD. Voorstel B. W. regeling markten. De Voorz deelt mede, dat eenige fouten zyn ontdekt in de regeling der markten. De markt op 24 April byv. is feitelok niet wettig, daarom stellen B W voor alle oude verordeningen omtrent de markten te herroepen en eene nieuwe aan te nemen, waarin de regeling der markten is bepaald, zooals ze tegen woordig worden gehouden. Met algemeene stemmen werd overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. Voorstel B. W. instelling stembureaux. De Voorz deelt mede, dat B en W- ofschoon in eene vorige vergadering daartoe voor dit jaar niet genegen, thans, nu gebleken is, dat het aantal kiezers veel grooter is dan door B W werd verwacht, terwyi oy nadere bestudeering der kieswet ook bleek, dat de deukte voor 1 stembureau te groot zou zyn by eene goede opkomst, der kiezers, op bun advies moeten terugkomen te de noodzakeiykheid der gewenschte verdeeling inzien. De Raad heeft echter alleen maar te beslissen over eene verdeeling der gemeente voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad en niet voor die van leden der 2s Kamer en Prov. Staten. Zd stellen daarom voor de gemeente te verdeelen in 5 stern-districten en welDen Burg bevattende de wüken B, K en W, laatstgenoemde echter zonder de buurtschap Djjkmanshuizende CLcksdorp wyk E; den Hoorn wyk H; CLsterend wyk O enOude- schild wyk S en de buurtschap Dykmanshuizec; en om verder het request van de vereeniging Nederland Oranje, welke vereeniging reeds is opgeheven en die uit de dorpen den Hoorn, Eierlaud en Oudeschild eveneens met het bekende geiyke verzoek ingezonden, voor kennisgeving aan te nemen, aangezien door de aanneming van het voorstel van B W reeds aan den wensch der adressanten is voldaan voor zoover dit mogeiyk is. De drie laatstgenoemde adressen hadden respec- tieveiyk 53, 18 en 39 onderteekeningen. Door B W zullen daarna de noodige stappen worden gedaan om zoo mogeiyk eene geiyke ver deeling te verkrygen voor de verkiezing van leden der 2a Kamer en der Prov. Staten. De heer Dros geeft het vertrouwen te kennen, dat de noodige spoed met de zaak zal worden gemaakt, waarop de Voorz. (e kennen geeft over die aange legenheden heden ter prov. griffie te wil'en spreken. Het voorstel van B W hierop in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel B W tot het inwinnen van een rechts kundig advies inzake onrechtmatig bezit gemeentegrond door J. Zwanenburg. Bedoeld voorstel had zoowel betrekking op het afgerasterde terrein- dat naar veler bewering reeds langer dan 80 jaren in het ongestoord bezit was van J. Zwanenburg, als tot een stukje grond, achter diens werf gel6gen en waarop zich een paar spillen bevinden. Laatstgenoemd stukje was indertyd in gebruik gegeven, doch de noodige wettelijke forma liteiten waren daarby toen niet in acht genomen. Om a'le onaangenaamheden te voorkomen, wenschten B W die zaak in het reine te brengen. Volgens den Voorz had men alles aangewend, om de zaak in der minne te schikken, doch te vergeefs. Men had hem geraden het stukje grond achter zyn werf in erfpacht te vragen, hetwelk door den Rsad zeker niet zou worden geweigerd. Geen verzoek was tot heden ingekomen, wel had de heer Westen berg even voor de opening der vergadering een bezoek gehad van den heer Z en was het hem voor gekomen, dat deze wel tot eene schikking bereid was, iDdien de gemeente hem restitutie gaf voor 5 jaar van volgens hem onrechtmatig van hem gevor derde huur water, zynde totaal f120. Volgens den Voorz kon hieraan niet worden voldaan omdat het postsn betrof voorkomende op reeds afgesloten re keningen. Eene minnelflke schikking was dns niet mogeiyk, van het door B&W gedane voorstel. Omtrent het omrasterde terrein, dat volgens veler oordeel door verjaring het eigendom is geworden van Z, had men in do notulen eener vergadering

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2