Buitenland. Ia het Literair Bijblad van de „Amster- damsche Courant" wordt eon artikel gewijd aan dr. A. Kuyper, waaraan het volgende is ontleend if Op 1 April viert de Hoofdredacteur van De Standaard" gedachtenis van zijn 25-jarige jour nalistieke loopbaan, g Dit is een feit van beteekenis. Dat die dag door de anti-revolutionnairen in ons vaderland met geestdrift gevierd wordt, spreekt vanzelf; maar ook zij, die buiten, zelfs tegenover de anti-revolutionnsire gelederen plaats nemen, zullen dr. Kuyper hun eere- saluut niet kunnen onthouden. In zijn zestigste levonsjaar, is hij nog de onvermoeide en onverzwakte strijder voor de anti-revolutionnaire beginselen, wier verdedi ging hij nu reeds 25 jaar met zeldzaam talent in „De Standaard" heeft gevoerd. De anti-revolutionnaire partij ziet iu hem niet slechts een leider van buitengewone be teekenis, maar een, wiens woord telkens tot nieuwen moed prikkelt, tot nieuwe kracht opwekt; en wat dr. Kuyper met „De Standaard" vermag, wie niet geheel een onbekende is op het terrein der politiek, kan er getuigenis van afleggen. Zaak-Kievits. Bij den uitgever E. N. Smit Ez., te Koog a/d Zaan, zal dezer dagen een brochure verschijnen, getiteld: „Kievits' lijden in het krankzinnigengesticht Meeren- berg," naar offieieelo stukken era bescheiden bewerkt door C. J. H. van O )jj te Amsterdam. Allen die belang stellen in deze duistere zaak, zullen ongetwijfeld de verschijning van dit boekje met spanning tegemoet zien. De brochure zal voor den geringen prijs van 30 cents in eiken boekhandel verkrijgbaar zijp. Een goed begin! De trouwplechtigheden op het stadhuis te Amsterdam werden dezer dagen opgeluisterd dooreen vechtpartij. De vader vara een bruid, die het lange wachten vervelend begon te vinden, was er stilletjes tusschenuit geknepen om een hartsversterking te gaan pakken. Toen aan hem de beurt kwam om de trouwakte te teekenen, was hi) nog niet terug. De bruigom ging hem halen en daarbij kwam het tot een formeele vechtpartij. Schoonvader en schoonzoon in spe bakkeleiden met elkaar dat het een aard had, zoodat zij met bebloede koppen in de trouwzaal terugkwamen. Wel gefeliciteerd! Nieuwe strgd in Indië! Volgens een hier te lande ontvangen schrijven gedateerd: „Reede Amhoim, 23 Febr.", werd aldaar een telegram ontvangen, meldende dat „De Ruyter" verwacht werd om in vereeni- ging met „De Arend" naar Babber te stoomen om eenige kampongs aldaar te tuchtigen. Babber is een eiland in den Molukschen archipel, residentie Banda. Het is een berg achtig, hoog landschap, 6 K. M. lang en 2 K. M. breed. Alleen de kusten zijn bewoond door ongeveer 6000 onbeschaafde, armoedige lieden. De mannen van het eiland houden zich bezig voornamelijk met het plukken van kokos noten, terwijl de vrouwen het zware werk doen, als houthakken enz. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat aan den kanaaldijk bij Oude-Wetering een geit van den heer Markus Uithoven zeven welgeschapen levende jongen heeft ter wereld gebracht, twee bokken en vijf geiten, waarvan vijf wit en twee bont. Zij werden een oogen- blik later verkocht aan den heer C. Horsman voor vijf en zestig cents. Een inwoner van de Friesche gemeente Oostdongeradeel verkocht dezer dagen een por- celein theeservies, dat nog wel gedeeltelijk beschadigd was, voor de som van f 1300. Door vreemde opkoopers wordt tegenwoordig Fries land veel bezocht tot het opkoopen van antieke voorwerpen. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd, die na voorafgaand onderzoek tegen matige rente zonder borgstelling voorschotten verleent aan kleine neringdoenden en ambachts lieden, en daardoor den woeker tracht tegen te gaan, waaraan genoemde personen in de achterbuurten bloot staan. Voor de rechtbank te Groningen stonden dezer dagen twee jongelieden van zeer nette familiën in die provincie terecht als slachtc ffers van het lezen van avontuurlijke reisverhalen. Om naar Fraakr^k te komen, hadden zjj vier malen oplichting gepleegd; maar aan het grensstation Roosendaal werden zij door de maréehaussée aangehouden. Hunno vaders verklaarden, dat ze lijden aan eene manie om de wijde wereld door te reizen, en dat zij zouden voldoen aan het verlangen hunner zoons om naar vreemde landen te reizer, als ze uit de gevangenis worden ontslagen, daar hun zucht tot reizen toch niet is tegen te houden. Vooraf zal als de eisch wordt toegewezen de eene 3 en de andere 9 maanden moeten zitten. Een eigenaardige quaestie is opgeworpen in een vergadering van het kalk- en steen- bewerkersgild „St. Marinus." onderafdeeling van do R. C. Volksbond te Rotterdam, n). de vraag of eon patroon, die zijn werklieden tegen ongelukken verzekert, ook wettelijk verplicht is, wanneer een ongeluk werkelijk plaats heeft, uitkeering te doeD. Uit de toelichting bleek, dat doze vraag niet zoo maar werd gesteld om een onderwerp tot debatteersn te hebben, doch dat zich te Rotterdam inderdaad het geval hoeft voorge daan, dat een metselaarsbaas, die zijn onder hebbende had geassureerd tegen, zooals uit het bestek bleek, f 1 per dag bij invaliditeit en f 1000 brj dood, laatstgenoemd bedrag, toen een werkman doodviel, niet aan de weduwe heeft uitbetaald. Slechts sf en toe had de weduwe iets ontvangen; over de geheele maand Maart f 9. Volgens brieven der uit Holland reizende bloemisten is in den Amerikaanschen Senaat het voorstel gedaan om 30 pCt. invoerrechten op bloembollen te heffen. De Hollandsche firma's, welke nu ia Amerika zijn stellen reeds alias in het werk om dit ongelukkige voorstel tegen te werken en vragen snelle hulp, welke zal moeten bestaan ira een crediet van f2500 om al hef mogelijke te doen om de aanneming van dit voorstel te voorkomen. Wij vreezee, dat hef niet genoeg zal zijn. (U. D.) Ericus betoogt in 't ,N. v. d. D., dat de invoer van meel hier te lande moet verboden worden. Nu eens vindt men er gips, dan weer aluin in, en mikroskopisch wat ik hier niet gaarne schrijven wil, zegt hij. Als men dan eens zien kon, hoe 't graan in ons land b.v. wordt behandeld voor en onder 't malen, dan eischen wij ook scherpe keuring op ingevoerd meel; en zoodra daartoe termen bestaan, verbieden wjj 't geheel. GraaD mag men aanvoereD, vrij onbelast; maar zuiveren en malen willen we 't hier zei ven. Graan kunnen wjj wasschen, reinigen, maar aan meel doen wjj niets. Nooit ook zelfs een cent belasting op een mud tarwe of rogge, op het brood van den arme; wel gezorgd, dat dit, zijn hoofd voedsel, zuiver, gezond en zonder conserveermiddelen zjj. En verder schrijft bjj dan een hartig woordje over ons vee, in verband met ODze fabrieken van gecon serveerde vleeschwaren Ze lachen ons uit, die Duitschers, Belgen, Franschen en Engelschen Ha ba'tis kostelijk. Vrjj en frank mogen zij hun vee hier invoeren, de zieke slachtpaarden, met de bekende knolvoeten waarvaD de Hollanders „pouillon" mak6n door Engeland, de varkens uit Frankrijk en Duitschland, dat zelfs onze melk, ons vleesch, onze wol weigert. „De hooggeroemde" „pouillon" der Hollanders, die ze overal willen invoeren, trekken ze uit oude, zieke, Engelsche paarden. Men zegt het maar, en 't wordt o zoo gaarne geloofd. Dus de invoer van Engelsche slachtpaarden verboden verboden ook den invoer van varkens uit Duitschland, Frankrijk en België. De burgemeester van Schiermonnikoog heeft door tusschenkomst vara den Noorschen consul van de regeering van Noorwegon eene som van vijfhonderd kronen (f 832.23) ontvangen voor de weduwe en kinderen van Ambrosius Visser, die onlange bij het redden van schip breukelingen van het Noordsche schip „Magda" in de golven is omgekomen. Dezer dagen vertelt het „N. v. d. D." ging de heer H., machinist van d9 „Bellona," naar het Centraalstation te Amsterdam, om zich naar zijn plaats van bestemming, Den Helder, te begeven. Op weg naar het station schopte bij ergens tegen aan, dat met een geweldigen slag ontplofte, zoodat j hij in het aangezicht werd geraakt en hjj een dik gezicht bekwam en zijn knevel schroeide; ook waren de knoopen van zijn uniform zwart aan geslagen. In een huis in de nabijheid bekwam hij weder, zoodat de reis kon worden voortgezet. Bij onderzoek door de politie is gebleken dat men hier weder met een „aardigheid" van de straatjeugd te doen heeft. Het voorwerp was een caeaobusje met kruid gevuld, waarin zich waarschijnlijk ook een slaghoedje had bevonden. In de buurt waar het geval plaats had N. Z. Voorburgwal by de kolk constateerde de politie in den laatsten tijd reeds meer der gelijke „vermaken." 't Is te wenschen dat 't haar gelukken moge de jeugdige deugnieten eens te betrappen en een gevoelige les te geven. Dikwijls is de vraag gesteld hoe lang een electriseh gloeilampje kan branden, omdat deze wijze van verlichting nog altijd geenszins tot de goedkoopste behoort. De onderzoekingen komen tot het resultaat van een maximum van 1200 branduren, doch het zou weinig economisch zijn zoo lang daarvan gebruik te maken. Reeds na een 400-ial branduren kan men aannemen dat een gloeilampje door een ander behoort te worden vervangen. Inderdaad na afloop van dien termijn zal het minder goed licht geven en steeds meer aan den electrisehen stroom willen ontleenen. Door berekening is men er toe gekomen aan te nemen dat wanneer men tot 400 uur gaat, een besparing wordt verkregen van 10 francs 70 centimes tegenover de methode om tot 1200 uur te gaan. Daar men nu voor dat bedrag vijf gloeilampjes kan krijgen, ligt het voor de hand dat een gebruik tot den maximum duur geenszins aan te raden is. (Stoompost.) J. H. Van de Velde oppert in „De Stan daard" het denkbeeld om in de voornaamste plaatsen van ors land commissiën te vormen die geld bijeenbrengen ten einde onvermogende jongelieden ia staat to stellen naar de Transvaal te gaan, met het oog op een rnogelijken aanval van Eoge'aad op de Zuid-Afrikaansche Ropu- bliok. Doze jongelieden zouden met hen, die uit eigen middelen de reis en uitrusting konden bekostigen, een keurkorps vormen om met de Transvalers te strijden. „Do Standaard", het ingezonden stuk opne mende, herinnert aan art. 100 van ons Wetboek van Strafrecht. Bedoeld artikel bedreigt met een gevangenis van zes jaar hem die in een geval van corlog waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk een handeling verricht, waardoor de onzijdig heid vaa den Staat wordt ia gevaar gebracht enz. De Belgische Minister van Spoorwegen heeft, om het drankgebruik tegen te gaan, voorgeschre ven, dat gedurende het warme jaargetijde aan alle stations en werkplaatsen thee of andere niet alcoholische dranken kosteloos ter beschikking van het personeel moeten zjjn. In België gaat men nu paal en perk stellen van overheidswegeaan den handel in en het vervoer van kikvorschen. Onze zuidelijke buren, vooral de Franschen smullen aan een kikkerboutje. Maar de landbouw klaagt over het verdwijnen der nuttige diertjes. De groote werkstaking in de m(jnen van Leadville in Colorado is geëindigd na een duur van negen maanden. Verleden jaar Juni legden een klein aantal minder bekwame werklieden, die hetzelfde loon hadden geëischt als de meer bedreven, maar dit niet hadden gekregen, den arbeid neder. Hun kameraden sloten zich bjj hen aan. Er werden andere arbeiders aangenomen, die door de stakers werden aangevallenin den strfld werden twaalf personen gedood. Onder bescherming der overheid werd de arbeid voort gezet en dezer dagen, na een vruchteloozen strijd van negen maanden, bogen de arbeiders het hoofd. De Btaking heeft den patroons vier millioen dollars gekostden werklieden is z(J veel duurder komen te staan. Velen hunner zjjn niet weder aangenomen. Er is te Dover een werkstaking uitgebroken onder arbeiders aan den London Chatham and Dover spoorweg. De arbeiders hadden korter werktijd en hooger loon geëischt en alvast het werk gestaakt. De directie antwoordde, dat geen der werk stakers meer in dienst zou worden genomen. Intusschen liggen verscheiden schepen aan den wal zonder gelost te kunnen worden. De directie heeft al beproefd arbeiders uit Calais te betrekken, maar de Franschen willen niet. Een poging om van andere stations der ljjn werkkrachten te krijgen schjjnt eveneens mislukt. Reeds hebben matrozen en klerken goederen, die aan bederf onderhevig zjjn, gelost. Andere dokwerkers te Dover weigeren te helpen. Men denkt er nu aan verscheiden schepen naar Queenboro te zenden. In den gehouden Landdag der provincie Rijnland werd de sluiting der Duitsche grenzen voor ons vee- en landbouwproducten uit het bulten land weder ter sprake gebracht. Daar men meende, dat de verschillende maatregelen tegenover den veeinvoer uit Holland en Denemarken nog niet afdoende waren om de ziekten onder het inlandsche vee te voorkomen, werd besloten aan de Duitsche regeering te verzoeken, de leemten, die er nog mochten bestaan in de genomen maatregelen tegenover den vee-invoer uit Holland en Denemar ken, zoo spoedig mogelijk aan te vullen. De geneeskundige kring te Weenen heeft besloten, met het oog op het steeds duurder worden van alle levensbehoeften, het tarief te verhoogen. Ook is besloten dat het honorarium b(j elke visite dadelijk moet betaald worden. Door het buitengewone zachte weer van de laatste dagen smelt de sneeuw op de Zwitsersche bergen zóó snel, dat op verschillenden plaatsen het land overstroomt: Er is aanzienlijke schade aangericht; veel vee is verdronken, geleidingen en spoorwegen zijn beschadigd, en in sommige huizen staat het water tot aan de eerste verdie ping. Op enkele bergen hebben groote steenaf- schuivingen plaats. Van den berg des Convers stortte een massa van 500 kubieke meter naar beneden. Een fabriek wordt er ernstig bedreigd, de gebouwen zjjn ontruimd. De Yanariva die zooals men weet, zestien opvarenden van het verongelukte stoomschip Ville de Saint Nazaire aan boord heeft, is te Glasgow aangekomen Daarenboven heeft de Maroa, die kaap Lizard gepasseerd is op weg naar Hamburg, gemeld dat zjj den kapitein, den eersten machinist, den tweeden timmerman en een stoker van het zelfde schip aan boord heeft. Een treffend verhaal over den afkeer van de Indiërs van de voorzorgsmaatregelen tegen de pest is dit. Een Mohammedaan wilde met zjjn vrouw Bombay met den trein verlaten. ZjJ moesten zich toen aan een geneeskundig onderzoek onder werpen. Hoewel zeer wederspannig, wilde de Mohammedaan zelf zich ten slotte onderwerpen,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2