Nieuws- ©n Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Aheftnemsïüsprya per S maanden, Voor CBN Buro 80 Cts. Frcmcs per pest doer ga haal Nsbsriahb 45 Cis. - Naar Ahsbïsa sn sndera landen mat verhoaging dar pert©'». ABONNEMENTEN aa AB¥ERTENTIËN wordsa samgeaomea Advertentlën vóór 19 nar op den dag der uitgave. Prig* der Adverientiën Van 1 tot S regels 80 Gtï. Iedere regel meer 6 Cts. Greets letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. EewQgnnmmsre 2 Cts. per nummer. Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, Farkstra&ï, Buau op Tsxel TEXEL, 10 April 1897. Voor do gisteravond alhier gehouden aanbesteding vaa het bouwen van een nieuw stolpje te Nieuweschild is, naar men ons mede deelde, ingeschreven door 8 personen, n.l. de heeron P. Zoetelief, Burg f 1325. C. Smit, - 1323. J. C. Smit, - 1249. P. Timmer, Oosterend - 1234, A. Hz. Geus, Burg - 1231. F. Daalder, Oosterend 1222. J. Jz. Bruin, Burg - 1220. P. Dekker, Oosterend - 1185. Paschen is in aantochtnog sleehts enkele dagen scheiden ons er van en de slagers doen volgens gewoonte ook thans weder hun best hunne klanten iets fijas te verschaffen. Wel rijst de vraag zeker bij velen: „waar moet al dat vleesch nog heen?" Ea geen wonder. Wanneer wij nagaan hoeveel koeien er voor dat faest alhier wel zullen worden om hals gebracht (men beweert 7 8 stuks) en dit vergelijken met het betrekkelijk geringe aantal personen, die zich de weelde kunnen veroor loven een goed stuk vleesch op tafel te hebben, kan het niet anders of men moet het eees zijD: „er is te veol." Wij hopen echter, dat wij ons ia deze vergissen en dat het debiet der slagers zoo groot moge zijn, dat dit be weren wordt gelogenstraft. Volgens achterstaande annonce zal Maandag 19 April a. s., weder door het Fanfarecorps eene uitvoering worden gegeven in het lokaal „de Vergulde Kikkert," welke tijding ongetwijfeld door velen, vooral onder het jongere geslacht, met genoegen zal worden vernomen, 't Doet ons genoegen er bij te kunnen voegen dat, naar wij uit goeden bron vernemen, het ledental dier vereeniging sedert den laatsten tijd flink is vergroot. Vooral buiten den Burg op de andere dorpen moet dat aantal zeer zijn vermeerderd, wel een bewijs, mesnen wij, dat het corps ook aldaar een goeden naam heeft. Oudeschild, 9 April. Ofschoon de uitkom sten der Noordzaevissehertj over de afgeloopen week nog niet geheel bekend zijn, schijnen deze toch heel wat gunstiger dan sedert vele weken het geval was. Reeds vóór Donderdag was door enkele schuiten f50 besomd. Even wel dienen vele goede weken te volgen, alvorens de visschers de verliezen, door hen zoo lang geleden, weer te boven zijn. De garnalenvarsgst was iets ruimer. In Engeland werd ongeveer dezelfde besomming voor do garnalen verkregen als in de vorige week. Niettegenstaande te Nisuwediep veel viseh werd aangebracht, hielden de haring- prijzen zich flink staande. De haring toch gold van fl tot fl.30 per tal. De Cocksdokp, 9 April. Na verscheidene maanden van rust gelukte het Diesdag jl. der Nieuwe-Bergingmaatsebappij te Miassluis 24 balen jute uit het wrak der „Stanley" op te halen. Men was met ééae der alhier gestationeerde schuiten derwaarts vertrokken en bevond, dat er in den toestand van het wrak en de lading weinig of geene verandering was te ontdekken. De berging had bij Oostenwind en zonder duiker plaats. De jongste nachtvorsten hebben groote schade aangebracht aan de bloembollen velden tusschen Leiden en Haarlem. De hyacinten zullen, dus verzekert men van deskundige zijde aan de „L. Crt." dientengevolge reeds binnen weinige dagen geheel zijn uitgebloeid, Iemand te Hardegarijp overkwam in het vorig najaar onder militairen dienst het droevig ongeval, dat hij een slag van een paard bekwam, zoo hevig, dat een zijner beenen moest worden afgezet. Toen dit gebeurd was, zond men den armen invalide naar hois, met een grati ficatie van f 40. Typisch, en een treffend getuigenis afleggend van de spitsvondigheid die bi] de militaire overheid schijnt te schuilen, is wel hetgeen als oorzaak van het ontslag in het paspoort vaa den eervol ontslagene staat vermeld: „Wegens gebreken in, maar niet door den dienst ontstaan en bestaande in verstijving van het kniegewricht en inkor ting van het been." Nota b8ne, het been was tot boven de knie afgezet! En dat in, maar niet door den dienst ontstaan, doelt op de bewering van de chefs, dat do jonge man, toen hij door bet paard geslagen werd, niet in den stal van Hoode had. Hijzelf eehter weet dat hij staldienst had ea in elk geval meende de vader, dat eeue gratificatie van f 40 geen voldoende pleister was op de wonde, welke zijn zoon voor geheel z'n leven onge lukkig heeft gemaakt. Hij wendde zich per adres tot den Minister van Oorlog. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat daarop als beschikking terugkwam: intrekking der gratificatie en toekenning van een jaarlijks pensioen van f 250. (Fr. Ct.) Maandagmorgen waren een ige ambachts lieden in een tuinderswoning aan den Haagweg aan het werk, toen een hun onbekende vrouw binnentrad en in een der kamers een kast opende waaruit zjj eenig linnengoed nam, waarop zij het vertrek weder verliet. Een en ander was zoo bedaard in zijn werk gegaan dat de werklieden meenden met een huisgenoot te doen te hebben. Toen zij eonige oogea- blikken later aan de vrouw des huizes het gebeurde mededeelden bleek deze van niets te weten; men had alzoo met een brutale dievegge te doen. Spoedig was zij nu achter haald en in de woning teruggebracht, alwaar men baar tot de komst der politie opsloot. Toen later de gemeente-veldwachter van Rijs wijk verscheen en de vrouw ondervroeg, bekende zij den diefstal uit broodsgebrek te hebben genaas; een blijkbare onwaarheid daar mon haar nog in het bezit vond eener wel gevulde portemonnaie. De vrouw werd nu gearrest66rd en naar Rijswijk gebracht, alwaar zoowel zij als de getuigen van den diefstal door het hoofd der politie zijn gehoord. Nu voor do meisjes weer de tijd van het touwtje springen is aargebroken, kan het zeker geen kwaad, er op te wijzen, hoe gevaarlijk het is, om lang achtereen te springen. Voor een paar dagen sprong een schoolgaand meisje te Groningen zoo lang, dat zo bewusteloos neerzeeg. Eene herschenschudding was wellicht het gevo'g, want het arme kind is steeds buiten kennis geweest en nu reeds overleden. Oorlogstoebereidsele-n in don Transvaal! Aan een particulier schrijven uit den Transvaal ontleent de .Echo" het een en ander, waaruit valt op to maken, dat de verwachting in den Transvaal, dat het eerlang met Engeland tot een botsing zal komen, algemeen is. .Hier," heet het o. a. in dien brief, die van den 14en Maart uit Johannesburg is gedatateerd, „hier worden zeer weinig zaken gedaaD. Op de Exchange of „tusschen de kettingen" wordt hoe genaamd niets afgehandeld, ailes ten gevolge van den gespannen toestand met Engeland. Ziet men thans de buitenlandsche (Kaapstad) treinen binnen komen, dan zjjn er maar zeer weinig passagiers; daarentegen zijn de uitgaande treinen geregeld vol. Velen sturen hun vrouw en kinderen weg, zoo vast wordt op oorlog gerekend. Oom Paul heeft in den Volksraad gezegd, dat, mocht Engeland ons weer aanvallen, dan zal geen Engelschman in Zuid-Afrika blijven. Ik weet Diet hoe men in Europa over den oorlog denkt, maar hier is men van gedachte, dat we over 2 maanden moeten vechten. En Engeland doet stom, want op heden zijn Transvaal en Oranje-Vrij staat gewapend, zooals nimmer te voren. Dan hebben voorts Natal en de Kaapsche boeren trouw beloofd; Ergo, een algemeene oorlog. En wQ, Hollanders, vechten mede, voor ons is het een kwestie van bestaan. Komen de EDgel- schen binnen dan gaan wij buitenkant. Is het niet kenschetsend, dat in de Engelache kolonie Kaap Natal het Engelsche gouvernement echte Martini Henrigeweren disponibel steltvoor 3 pd. st. en den eed vordert, dat het nimmer tegen Engeland zal worden gebruikt? En de boeren Ze koopen diezelfde geweren voor 8 pd. st. bij particulieren en behoeven dan geen belofte af te leggen. Dan gaat hier ook het praatje, dat Engeland z()n barisantroepen uit Eng.-Indië laat komen, wat de eenige troepen zijn, die >u de boeren kunnen vechteD. Eergisteren sprak ik in Krugersuorp een boeren- jongie, die met de dr. Jameson gevangenneming uittrok met 34 patronen, waarvan on zeker weet met 20 geraakt te hebben. Uit Winterswijk wordt „au de „Arnb. Ct." gemeld: Een tijdelijke werkstakingJ van werkgevers is zeker nog wat nieuws. Zoo iets is hier Zaterdag gebeurd, toen 's avonds te 7 uur bij den kastelein A. Popping de aanbesteding zou plaats hebben van het bouwen van een pakhuis met stallen, woning en koffiekamer voor rekening van den Winterswijkschea coöperatieven Landbouwersbond. Het bestuur van den bond vergaderde boven en een elf- of twaalftal aannemers zaten beneden te wachten. Toen nu te ongeveer half acht het bestuur zijne beraadslagingen nog niet had geëindigd, verlieten de aannemers des wa<fh- tens moede eenparig het lokaal, om in epn ander café het corieuse van het geval gezellig te gaan bepraten. Uit Amerika heeft men de volgende vraag aan de „Ned. Bakker. Ct." gesteld: „Is het brooddebiot in Nederland in de laatste jaren gestegen of gedaald en welke zijn de oorzaken daarvan. Aan de twee antwoorden, die het best met de waarheid overeenkomen, ter beoordeeling van de redactie van genoemd blad, zal ieder een prijs van f 25 worden toegekend. Men schrjjft aan de ,N. R. Ct.": De verkapte verlotingen, die tegenwoordig onder den naam van prijsraadsels in het bijzonder door twee personen in eenzelfde dorp in Friesland, worden gehouden, zjjn vooral in de laatste weken zeer in het groot doorgezet. Slaagt mei} in de oplossing van een letterraadsel, weinig moeielijker dan de vraag hoeveel twee maal twee bedraagt, dan mag men een postwissel zenden van 80 cent of 6 blauwe postzegels en heeft dan kans een pianino, een fiets, naaimachine enz. te winpenl Bovendien worden uitgeloofd prjjzén voor de 100 eerste inzenders, voor berijmde oplossingen enz. In aanmerking genomen, dat van een die raadsels niet minder dan pl. m. 8000 goede opjossingon moeten zijn ingekomen, bij honderden zelfs uit het zuiden van ons land, dan begrijpt mep «jat de kans om iets te winnen al heel klein is, doch dat de ondernemer uitstekende zaken maakt en onder die omstandigheden gemakkelijk eene winst behaalt van 6 700 gulden. Op de weekmarkt te Leeuwarden werd voor eenigen t(jd zitting gehouden voor den verkoop engros van blauwe postzegels h 4 Va cent per stuk. Zoo laat men ook anderen nog eens iets profiteeren. De trekkiugsiyat voor het eene prijsraadsel draagt reeds dadelijk de opgaaf van een volgend. Dat ook buiten Friesland de deelname groot is, bewijst de jongste trekkingsfijst, die onder 200 namen van winnaars er 120 bevat van per sonen buiten Friesland, terwijl diezelfde lijsteen 60 tal filialen aangeeft voor de aanbieding van oplossingen, en waarvan zelfs in Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen. Natuurlijk, hoe meer personen er toe wilJen bijdragen den ondernemers hunne grove winsten toe te brengen, hoe aangenamer deze het zullen vinden. Naar wij vernemen, wordt de uitzending overwogen van ééa of meer met den spaarbank- dienst grondig vertrouwde postambtenaren naar Nederlandseh-Oost-Indië, om aldaar bij de voorgenomen instelling van den postspaarbank- dienst behulpzaam te zijn. (N. R. Ct.) De zeepvervalschingen. Het ^Maand blad tegen de vervalschingen" deelt mede van zeer bevoegde zijde verzekerd te zijn, dat de vraag naar onvermengde zeep in den laatsten tjjd zeer belangrijk toegenomen is, zoodat het te hopen is, dat eerlang de zachte zeepen, met allerlei hoeveelheden meel vermengd, evenals de vroegere met meel vervalschte gist tot de geschiedenis zullen gaan behooren. Men begint overtuigd te geraken van het voordeel, om gegarandeerd zuivere waren iets duurder te betalen dan vervalschte, waarbij men geen enkelen behoorlijken maatstaf bezit, om te bepalen, hoeveel waarde men voor zfin geld krijgt, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1