N°. 1006. Donderdag 15 April. A0. 1897. Nieuws» ©u Advertentieblad Binnenlands Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Vour dsn Bubo 80 Ct«. - Franc» per put door ge- boal Nubbblahb 4S Oti. Naar Ajmrhla an audsrc landan mat vcrhooging dar jcrte'i. Advertentlën vóór 19 nor op den dag der nltgave. Prpt der AdveticniUn Van 1 tot I ragala CO Cta. ledera regel men 6 Cta. ©rests lattars an Vignetten worden naar plaatsruimte barekend. BawtJanammera 2 Ctu. por nummer. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIÊN worde® aangeEomen bij de Uitgevers LANGEYELB BE ROOU, I arkstraatBuks ot Tixra TEXEL, 14 April 1897. Onder den titel „Een woordje voor Janmaat," vinden wij een artikeltje in het Geïllustreerd Volksblad, waarin de heer W. van Zanten Jr. opnieuw aandringt bjj alle rookers, om niet langer de puntjes der sigaren weg te werpen doch deze te bewaren voor de oude zeelieden in de Prics-Hendrik-stichting te Egmond aan Zee, „geef ze mij," zegt hij, „en ik maak er tabak van geschikt om uit een pijp te worden gerookt." Slechts zeer weinig is het dat wordt gevraagd finaneieele waarde heeft het voor de meeste rookers niet, alleen kost het eene hoewel zeer geringe moeite, die puntjes te bewaren en later, zoo mogelijk vereenigd met die welke werden verzameld door anderen, die op te zenden naar den heer Van Zanten te Leiderdorp. Vele stoombootondernemingen, enz. vervoeren ze gratis, wanneer uit het adres duidelijk blijkt, dat ze voor het goede doel worden afgestaan. Voor zoover ons bekend is echter door geen der ondernemers van de middelen van vervoer op en naar onze gemeente nog gratis vervoer toegestaan, doch wij vertrouwen, dat wanneer ook hier, zooals reeds op zoovele plaatsen in ons land plaats heeft, een of meer winkeliers of particulieren zich belasten willen met den verkoop van de zoogenaamde zakguillotines voor het afknippen der sigarenpunten en de bewaring daarvan, ook het vervoer er van naar 't Nieuwediep wel gratis zal kunnen geschieden, terwijl van daar alles gratis kan worden vervoerd naar Leiderdorp. Ter wille van het zeker uitmuntende doel hopen wij, dat spoedig die wenseh zal worden vervuld. Financieel moge men er niet zooveel voordeel van hebben, doch men kan er zeker van zijn, de oude zeelieden er eenige genotvolle uren door te verschaffen en is deze gedachte niet reeds een goede belooning? Ook door gebruik te maken van het tabaks- extract, hetwelk bij de bewerking der sigaren- puntjes verkregm wordt, zou men het goede doel kunnen steunen. Bedoeld extract moet een uitstekend middel zyn tegen bladluis enz. en moet, als het niet wordt verkocht, door genoemden heer worden weggegooid, hoe nuttig het ook moge zijn. Een bus, inhoudende 4 liter geconcentreerd tabakswater kost franco thuis f 1.25. Moge ook dit hoe langer zoo meer aftrek vinden. Waal, 13 April. Zondag j.l. werden de getrouwe kerkgangers alhier bitter teleurgesteld. Om 2 uur des namiddags zou Ds. L. voor de schare optredenallen waren present, ja zelfs een echtpaar, dat een kind wenschte te laten doopen, maarde Predikant kwam niet. Kwart over twee verspreidden de troepjes zich langzamerhand; e* wij hoorden enkelen zeggen: „Hij komt. Wie komt? De dominé komt niet I" Een treurig afscheid. Jongstleden Vrijdag gaf de 25-jarige kellner P. Th. K., te Nijmegen een afscheidsfeestje aan een viertal collega's voor zijn aanstaand vertrek naar elders. Onder dit feestje behoorde ook een water tochtje op de rivier de Waal, dat zeer treurig afliep. Ter hoogte van de steenfabriek van den heer Burgers, onder de Ooy, begaven zich de feestgenooten te veel aan ééae ztjde van het roeibootje, waardoor dit kantelde en allen in het water geraakten. Een in de nabijheid aanwezige vissch6r wist hen met veel moeite te redden, uitgenomen P. Tb. K., die in de diepte verdween en wiens lijk eenigen tijd daarna werd opgehaald. Het plaatsje Grooteboek (N.-H.) heeft een honderdjarige, de heer G. Buurman; de oude is nog kras. (L. D.) Door den voorzitter van het Naderlandseh Landbouwcomité is het volgende scbry ven d.d. 2 April jl. verzonden aan den minister van binnenlandsehe zaken. „Nu het klauwzeer bij uit het buitenland ingevoerde varkens op de markt te Amsterdam 29 Maart jl. is geconstateerd, herhalen wfj onzen aandrang tot wering der besmetting van onze veestapel, door uit het buitenland inge voerde dieren." Eene bijdrage, die de klacht der Gemeente besturen staaft, dat de uitvoering der Rijks wetten haar op zulke zware lasten zet: Door B. en W. van 's-Gravenhage is eene som van f 5000 aangevraagd tot verhooging van den post op de Gemeente-begrooting voor de kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen van de kiesverrichtingen. Te Utrecht hebben veertien dames en heeren zich vereenigd tot eene commissie voor de oprichting van een Jongeliedenbond. Het doel van dien Bond is ten strijde te trekken tegen ruwheid, onbeschaafdheid en onbarmhar tigheid. Daar by volwassen personen een goede bedoeling zoo dikwijls biyft zonder gevolg wil de Jongeliedenbond zyn toevlucht nemen tot het gemoed van het kind en dat vatbaar maken voor eerbied, zachtheid en liefde, zoowel tegenover den monsch als tegenover het dier. Ia de Transvaalsche „Volksstem" wordt gevraagd of de beide Nederlandsche stoomvaart- ïynen op Indiëgeene verbinding zouden kunnen maken tusschen Suez en Delagoabaai. Een 3- of 4-tal stoomschepen zou vandaar uit allicht voldoende zyn voor een geregelden dienst. Vrydag waren twee boerenjongens, zekere Verbaan uit Leerdam en Koog uitOosterwyk te zamen op een erfhuis te Schoonrewoerd, by L erdam. Zoo'n erfhuis gaat dikwyis gepaard met drinkgelagen en het heeft er dan veel van alsof het dorp kermis viert. Ze waren den geheelen dag vriendschappeiyk bij elkaar ge weest en hadden samen nu en dan „gepruuft." Met nog een derde werd tegen 5 uur de reis huiswaarts ondernomen en in 't koffiehuis ,,'t Fortuin" te Leerdam aan den ingang van de stad, een „afzakkertje" tot besluit genomen. Daar schynt toen een quaestie tusschen Verbaan en Kooy ontstaan te zyn, die daarna het koffiehuis verlieten. Niet ver hadden ze echter geloopen, toen dicht by het station de twee reeds klappen wisselden. Nu eens weer een eind oploopende, dan weer vechtende kwamen ze eindeiyk aan het kruispunt, waar hunne wegen zich scheiden. Weder werd men handgemeen. Kooy heeft toen, zegt Verbaan, hem tegen den grond geworpen, de laatstgenoemde heeft daarop het mes genomen en naar Koog gestoken, waarna hij op den loop ging. Koog is ineengezakt en werd enkele oogen- blikken later door iemand opgemerkt, die hem half loopende, half dragende met moeite naar het naaste huis bracht. De ouders werden daarop gewaarschuwd en dokter met politie uit Leerdam gehaald, die spoedig met den Burgemeester ter plaatse waren. Verbaan werd van zyn bed gehaald en na een kort verhoor te hebben ondergaan naar het arre stantenhokonder den toren te Leerdam gebracht. Zaterdagmorgen is Kooy aan de gevolgen der verwonding overleden. Verbaan heeft een volledige bekentenis afgelegd. Te Loosdreeht is voor f 1300 een perceel verkocht, waarop circa f 5000 hypotheek rustte. De kerk der Hervormde gemeente te Schelluinen, by Gorkum, die wegens bouw valligheid op last vau autoriteiten is gesloten, wordt thans door de jeugd vernield. Eerst hebben ze de ruiten, toen de ramen verbrgzeld en nu is men den preekstoel aan het af breken en plunderen. Wondere dingen uit Limburg 1 In den gemeenteraad van Maastricht is onlangs een ontwerp op het zetten van gelagen en het sluiten der herbergen behandeld. Volgens de „Maastrichtsehe Ct." ontspon zich daarby het volgende curieuse debat: „De heer Regout wenscht het sluitingsuur van 11 op 12 uur te zeggen. De burgemeester: Wij laten zeggen tot 12 uur. De heer Ragout: Eenvoudig stemmen tot 11 uur maar doen tot 12. (Algemeen gelach). De heer Marres: De beschaving is vooruitge gaan, na 12 uur kan men gerust naar huis gaan. De heer RongenWaarom moeten de burgers vroeger naar huis dan de lui uit de sociëteiten? De heer PylsDat kan niet veranderd worden, er zyn arresten van den Hoogen Raad. De heer Rutten zegt, dat alle burgers gelyke rechten hebben. De heer Pyls: Zg zgn niet geiykl De heer Rutten: Dat is middeneeuwfch. De heer Pieters wenscht ook geiykstelling. Ten slotte wordt het voorstel van den heer Regout aangenomen," Volgens den burgemeester van Maastricht hebben dus de burgers zyner gemeente geen gelyke rechten. Berust dit gevoelen ook op een arrest van den Hoogen Raad? Heb geen angst, wanneer een levend insect in uw oor dringtwanneer ge een weinig warm water in het oorkanaal giet, zal het ver drinken, vanzelf aan de oppervlakte komen, waardoor gy het gemakkeiyk kunt verwyderen. Eenige wolkjes tabak, in het oor geblazen, zullen het insect doen bedwelmen. TEXELSCHE CODEAHT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1