nPBEDIKiiÏÏBTENT1 De panter in de diergaarde te Rotter dam heeft twee jongen geworpen. Een stierf en de ander wordt met de fleseh grootgebracht. Als een staaltje van Hollandsche beleefd heid, deeld het „Dbl." het volgende mede. Te Rotterdam werd eergistermiddag een dame, die naar den zin van het publiek wat te elegant gekleed was, zoodanig bemoeielijkt, dat de politie haar niet kon beschermen en zg een rijtuig voor het station D. P. moest ontbieden. Door een vijftigtal burgermuzikantea uit Arnhem, Nijmegen, Wageningen, Zevenaar en uit de omstreken dezer steden is een adres aan den Minister van Oorlog gericht, waarin zij, die gewoon zijn op kermissen of bij andere fees telijke gelegenheden kleinere muziekpartijen te maken, zich beklagen, dat zij daarin ten zeerste benadeeld worden door de muzikanten der stafmuziekcorpsen van het 8e, 5e of andere regimenten infanterie, die, terwijl ze reeds toch bezoldigd en verpleegd worden van Rykswege, op het leveren van zulke kleine muziekpartijen als het ware nog jacht maken tegen condities, waartegen door burgermuzikanten niet valt te concurreeren, zoodat adressanten zich door die militairen muzikanten een groot gedeelte van hun broodwincing zien benomen. Derhalve verzoeken adressanten aan die ongehoorde concurrentie paal en perk te willen stellen door aan bedoelde muzikanten te verbieden, buiten de groote concerten, welke en corps gegeven worden, op kermissen ot brj andere gelegenheden in tenten, koffiehuizen, enz., als gewone burger muzikanten in groepjes van 8, 4 k 5 man muziek te maken. De heer J. A. Huiziaga, meubelfabrikant te Groningen, zal een prijsvraag uitschreven voor een salon-ameublement, waarvoor bekro ningen van f 125 en f 75 worden uitgeloofd. De Zondagswet van 1815, welke thans weder in verschillende gemeenten door de toe passing er van aanleiding tot gegronde klachten geeft, werd reeds in 1853 bestreden. In een gemeente in de provicde Ut'echfc wilde de toenmalige burgemeester die wet in alle gestrengheid toepassen. Een arme dag- looner werd daarvan geheel de dupe. Hij was nl. omdat hy op de werkdagen tot 's avonds laat op het veld werkzaam was des Zondags met zijn schamel boeltje verhuisd. Op last van den burgemeester werd door den veldwachter wegens overtreding der Zondags wet, die het „laden van goederen en het vervoeren" verbiedt, pioses-verbaal tsgonkem opgemaakt. De kantonrechter daar ter plaatse kon niet anders doen dac den man veroordeelen, doch daar ia dien lijd dus voor de wijziging en aanvulling dier wet op sommige overtre dingen wèl het maximum doch niet het mini mum eener geldboete was vastgesteld, ver oordeelde de humane kantonrechter die het toen al niet erg eens met dien wet scheen te zjjn, den armen arbeider tot vijf centen boete. Het O. M. by het kantongerecht te8kende tegen deze beshssirg cassatie aan, dcch de Hooge Raad kon niet andeis dan het vonnis van den kantonrechter bevestigen. Om muizen van achter behangsel te doen verdwynen zegt men, dat een afdoend middel is, het steken van spelden in het behang, hier en daar eenige bgeen. Klimmende gevoelen de muizen de puntjes en zich liever aiet be- zeerende, keeren ze nooit weer t6iug. Men kan het licht probeeren/ Om vuile pypen schoon te maken Men sluit den kop der pyp met een kurk of een stuk caoutchouc, waarin een opening is groot genoeg om juist de siphon van een spuitwateiflesch door te laten. Wanneer mes ongeveer een wynglas soda-water er door heen heeft gespoten, is de pijp schoon. Vooral voor gebruikers van lango Duitsehe pypen is dit middel licht te beprosvm en niet kostbaar. ZyMaar zal u mg nog liefhebben, wan neer ik ouder en letlgker wordt Hij (galant): U kunt ouder worden, mejuf frouw, maar u zult nooit .eehjker kunnen worden. Hy verwonderde er zich nog over, dat zy zich beleedigd gevoelde 1 tra %t Uit Marseille wordt 4 April gemeld Gisteren speelden b(j zeer hevigen wind zes kinderen aan het strand op den Quai des Anglais. Niettegen staande het groote ge vaar, waagde zich drie knapen in den ouderdom van 9 tot 12 jaren tot aan den uitersten rand van de kade, toen plotseling een reusachtige golf ovsr hen sloeg en ze in de zee wierp. Aan redding kon niet gedacht worden, de kinderen moesten onder het gezicht van vele toeschouwers verdrinken. De proeven die professor Nocard aan de veeartsenijschool te Alfort-Ville bij Parfjs genomen heeft met Koch's tuberculins, hebben zoo gunstige uitkomsten opgeleverd dat de minister Méline binnenkort een wetsontwerp zal indienen waarbij de veehouders en zuivel bereiders verplicht zullen worden, hun vee aan een tuberculineproef te onderwerpen. Het geheele aantal gevallen van pest, in de stad Bombay aangegeven sedert het uitbreken der ziekte, was tot den 8sten dezer10,943waarvan 9,299 met doodeljjken afloop. In het presidentschap Bombalj kwamen tot 2 dezer 22,668 gevallen voor, met 18,361 sterfge vallen. Te Arlon is een valsche muntorswerkplaats ontdekt in een heerenhuis in de benedenstad. Eene maand geleden was deze woning betrokken door een heer en dame die zich uitgaven voor juweliers uit Metz. De politie vertrouwde het echter niet best en hield een oog in het zeil. Haar moeite werd wel beloond. Eergisteren werd de dame gesnapt bfi het uitgeven van een valsch muntstuk, en bjj het doorzoeken der woning vond men een geregelde werkplaats met uitste kende gereedschappen benevens een hoeveelheid keurig nagemaakte Fransche en Belgische munt stukken mot de jaartallen 1868, 1886 en 1887. De beide verdachte personen zfin in verzekerde bewaring gebracht. In de nabijheid van Bordeaux, waar de watersnood, die het Zuiden en Zuidwesten van Frankrijk teistert, het sterkst is, ligt een kleino vallei met een tachtig huizen, waar voornamelijk baaiwerkers wonen, die zich voor hun werk naar Bordeaux begeven. Donderdag terugkomende, vonden zij het geheele vlek ondergeloopener stond bijna drie meters water. VrouweD enkinderen zaten op de daken en konden slechts met moeite in bootjes gered worden. In een huis vond men op den zolder drie jongetjes, die alleen gelaten waren en zich aan de binten van het dak hadden vastgeklemd om niet te verdrinken. Gelukkig zijn allen gered en in een kazerne onder dak gebracht. Door den buitengewoon snellen was van de Garonne waren de beekjes die door de vallei stroomden buiten bun oevers getreden. In het departement Dordogne overstroomde de gemeente Graneges. Toen het water zeer snel gezakt was, vonden de bewoners in de tuinen, in de heggen, op lage daken, overal, een groote menigte tongen, waaraan het heele dorp zich feestelijk onthaalde. Die visschen hebben met het water een afstand van 150 kilometer moeten afleggen om zich te laten vangen. Gedurende hoelangen tijd kan een normaal persoon het uithouden zonder slaap? De heeren Patrick en Gilbert, van de universiteit te Jowa, hebben getracht deze vraag te beantwoorden. De heer Gilbert en twee andere personen leenden zich tot de noodige proefnemingen, en bleven twee dagen en drie nachten zonder slaap. De proefneming werd niet verder voortgezet omdat de toestand van prosatie van een der proefnemers zoodanig was, dat die gevaarlijk zou kunnen worden. Voor twee hunner was de tweede en derde dag bjjzonder moeieljjk. Een nieuw dwergenvolk. Volgens een schrijven door prof. Emil Muller van het Lyceum te Faschkent (Russisch gouvernement Turkestan), aan het parfische geographische genootschap te Parijs gericht, hebben de Deensche officieren Olifsen en Felipsen in Pamir, de 140,000 K. M.! groote hoogvlakte van Centraal-Azië, een tot dusver onbek end dwergenvolk, dat in de volle wildernis leeft, ontdekt. Dit volk leeft het geheele jaar slechts van de jacht en noch geld noch ruilmiddelen zijn daar bekend. Evenals de bevolking zijn ook de huisdieren dwergachtig. De ossen bereiken nauwe lijks de grootte van een Europeeschen ezel, de ezel die van ern micidelmatigcn hond, de geiten en schapen zfin gansch nietege diertjes. Naar het oordeel der Deensche natuurvorschers is die dwergachtige ontwikkeling van dit volk, enz. toe te schifj ven aan de hoogst karige voedingsmiddelen die de onherbergzame bergsteppen opleveren. De geheele dwergenstam belijdt den vuurdienst. Be Tsaar heeft bevolen de ballingen voortaan zooveel mogelijk per spoor naar en door Siberië te vervoeren. Al3 man bedenkt, dat die onge- lukkigen tot dusver den geheelen weg (van Tomsk naar Irkóetsk b. v. honderd dagen) te voet moesten afleggen en soms onderweg jaren lang in een gevangenis moesten wachten voor ze verderop werden gezonden, kan men begrijpen wat een verbetering deze oekds zal aanbrengen. De Russische bladen juichen den maatregel zeer toe. Dinsdag hebben te Marseille drie zelfmoorden plaats gehad, 0. a. van een meisje van 22 jaren, dat, door liefdesmart gedreven, zich in haar kamer opsloot, met petroleum begoot en in brand stak. Toen do buren te hulp schoten, sprong zij het raam uit. Nog levend werd zij opgenomen. Den dag te voren hadden twee kooplieden er met den degen geduelleerd. Een hunner werd zoo zwaar gekwetst, dat men voor zijn leven vreesde. Amsterdam, 12 April. Aangevoerd 430 Run deren, le kwal. 64 A ct., 2de kwal. 58 ct. 3e. kwal. 50 ct. per KG. 120 Melk- en kallkoeien f 80 a 180; 2 Graskalveren f a 108 nucht. kalv. 5 A 8; 36 Schapen f Af Lammeren A f 436 vette Varkens 36 A 40 ct. per KG. Pnrmerend, 13 April. Aangevoerd 318 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 366 nucht. kalv. f 6 a 16 290 vette Varkens 40 A 44 ct. per kg. 430 magere Varkens f 12 A f 25251 Biggen f 6. a f 9. 2702 Schapen en Lammeren; 366 Runde ren en Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3, - p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.50 a f 0,62 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel stug f 70 A f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel stug f 80 A f 180. Vette kalveren, pijjshoudend, handel stug. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel stug. Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel matig. Vette schapen hooger in prijs, handel m (tig f 15 a f 26 per stuk. Overhouders, prijshoudend, handel matig f 12 A f 19 per stuk. Londen, 12 April. Ter markt z|jn aangevoerd, 1400 Runderen, 12000 Schapen en lammeren, 40 Kalveren, 45 Varkens. Men noteert; Run deren 0.40 A 0.71Schapen en lammeren 0 60 A 0.81l/4; kalveren 0.561/, A 0.85; varkens 0.40 A 0.65. Vrfjdag 16 April. Goede Vrijdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. (Voorbereiding.) 's Avonds half ziven Ds. van Schaick. (Avondmaal.) Ben Hoorn. Voorm. half 10 D3. Leffef. (Avondmaal.) Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Babends. Zondag 18 April, (Eerste Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. (Bevestiging nieuwe lidm. en Avondm.) Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Ooeksdorp. Voorm. half tien de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Küpebus. Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Maandag 19 April. (Tweede Paaschdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Ben Hoorn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn, Nam. 2 uur Ds. Heep. rs MMnm

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2