Buitenland. Heden werden alhier ter markt aange voerd 1 paard, 2 hitten, 3 stieren, 13 koeien, 47 schapen, 30 schrammen, 62 biggen en 14 nuchtere kalveren. De handel was stug. Prijzen liepen voor koeien van f 90 tot f 145; jarige schapen f 14; SGhrammen f 16 tot f 24; biggen f 7 tot f 10; nueht. kalveren f 4 tot f 10. Maandagmorgen is te Warfum het voor een deel verkoolde lichaam van eene onge huwde vrouw, G. B., gevonden. Men vermoedt, dat zij, boven een stoof zittende, onder den invloed van sterken drank in slaap gevallen en in brand geraakt is, en, wakker geworden, niet meer bij machte was hulp to roepen. Het lijk moet bij de kamerdeur gevonden zijn. Een zeldzaam, misschien wel ééaig, voorrecht geniet een inwoner van Utrecht, de heer H. Pierrot, horloger in de Zadelstraat, die het 300-jarig bestaan van zijn flrmaherdenkt. Een zijner voorvaderen nam tijdens de onlusten die in 1672 in Frankrijk heerschten, de wfjk naar Nederland, en vestigde zich in April 1597 als horlogemaker daar ter stede. Sedert is die zaak steeds onder denzelfden naam blijven bestaan. Te Buinen is een grafkelder gevonden van Germaanschen oorsprong. Een hoeveelheid van ongeveer drie wagenvrachten keisteenen was zeer regelmatig opgestapeld, in welks midden één groote deksteen lag, waaronder een fraaie grauwsteenen beitel en een spits- vormig bewerkte steen, welke beide voorwerpen een lengte van respectievelijk 12 en 10'AcM. hebben. De omtrek der keienopstapeling was ongeveer 6 M. en de hoogte 1 M.urnen of scherven van urnen werden niet gevonden. Het geheel, dat verwoest is, is voor de oudheid kunde zeker merkwaardig. De bovengenoemde voorwerpen zijn door iemand aangekocht en zullen zeker in het Drentsch Museum of in dat te Leiden worden geplaatst. In het „Utr. Dbld." komt de hier vol gende opmerking voor: Het hof is, naar men weet, in den zwaren rouw voor de groot hertogin van Saksen. Nu sterft de hertog van Mecklenburg, voor wie lichte rouw wordt uitgeschreven. En het resultaat is, dat de ceremoniemeester afkondigt, dat die liehte rouw voor Mecklenburg tegelijk met den zwaren voor Saksen-Weimar „zal worden gedragen." Gevraagd: hoe doet men dat? Dat is eerst goedkoop vleeschjel Dat het vee goedkoop is tegenwoordig, weet haast iedereen, deels uit ondervinding en ook uit de nieuwsbladen, maar dat er een levende melkkoe verkocht wordt voor de som van acht gulden, zooals te Klaaswaal de vorige week heeft plaats gehad, kan toch wel als een zeld zaamheid beschouwd worden. Door den Nederlandschen Vrouwenb ond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn is het volgende manifest tot de kiezers gericht „Een grootsche taak is u toebetrouwd. „Een dure plicht u opgelegd. „Het heil van volk en Vorstenhuis, in Neder land zoo nauw verbonden, berust in uw handen. „Bedenkt het wel, voor de welvaart van ons vaderland ziJt g(j aansprakelijk. „Daarom kiest mannen, die in waarheid onze vertegenwoordigers kunnen zijn, die voor recht vaardige wetten zorg dragen; „die de vertegenwoordigers kunnen zjjn van mannen en vrouwen beiden. „Wjj, vrouwen, verlangen niet dezelfde rechten als de mannen, maar om onze plichten te kunnen volbrengen, verlangen w]j dat onze eigen rechten, onze rechten als vrouwen, geëerbiedigd en gehand haafd worden. „De man die de vrouw verlaagt en tot speelbal zijner driften maakt,' kan onze vertegenwoordiger niet zijndie alzoo van den rechten weg afwijkt kan op geen enkel terrein de ware wijsheid bezitten. „Brengt uwe stem niet op zulk een uit. „Wat wjj als vrouwen verlangen, is dat de vrouw niet langer de pariah der maatschappij zij en buiten de wet worde gesteld „dat aan gemeentelijke besturen de bevoegd heid worde ontzegd, om de ontucht te regelen in plaats van haar te bestrijden „dat huizen van ontucht bfj rijkswet worden verboden „dat het onderzoek naar het vaderschap worde toegelaten „dat de vrije beschikking over haar vermogen en haar verdienste aan de gehuwde vrouw worde gegund „dat de vrouw als getuige in burgerlijke zaken en als voogdesse als gelflke van den man zal mogen optreden in één woord, dat de vrouw als hulpe van den man, hg zij vader, broeder, echtgenoot of mede burger, de plaats zal kunnen innemen haar van Godswege aangewezen. „Wij staan buiten de politieke partijen; zij mogen in vele opzichten verschillenwat wij verlangen, moet ieder die het vaderland lief heeft, erkennen als onmisbaar bestanddeel onzer heden- daagsche maatschappelijke verhoudingen. „Wjj richten daarom dit woord aan alle kiezers als individuen en aan alle kiesvereenigingen collectief. „Neemt het ter harte en zegt met onsLeve Oranje en Nederland 1" Precies 10 woorden 1 Aan een telegraafkantoor werd een telegram ontvangen met de woorden: „Mejuffrouw**, wilt u mijn vrouw worden?" Het werd bezorgd en spoedig werd er een antwoord aangeboden luidende; „Mijnheer X. teJa, Ja, Ja, Ja, Ja, Ja!" De brengster betaalde blozend haar kwartje en ging heen. Men herinnert zich de historische woorden van Michiel De Ruyter, die op het admiraalschip na het donderen van een volle laag tot de landrotten zeide: „Ziet mijneheeren, dat is nu mijn paard!" De naneven van De Ruyter, een 100-tal zeeofficieren, hebben aan den minister van marine verzocht, hun een praktischer tenue toe te staan voorhet fiatsrijden. De lange jas is daarvoor een by voorkeur ongeschikte dracht en adressanten vragen daarom, wijzende op het groote nut van de sport zoowel voor het officierscorps als voor de minderen, bij het fietsrijden de korte jas of burgerkleeding te mogen dragen. 't Nut van het wielrijden by de marine (R. N.) Zjjn als gevolg van minder zorgzame verpakking kleedingstukken by het verzenden in koffer of kist erg verkreukeld geraakt, zoo zy men niet te vlug met uitstryken waar het wollen of halfwollen stoffen geldt, daar deze daardoor allicht glimmend worden. Beter doet men, als men de sterk verkreukte ge deelten vochtig maakt met een spons met water, de kleederen daarna vry ophangt in den kelder en ze daar, al naar noodzakeiyk biykt, 12 tot 24 uren rustig laat vertoeven. Men zal ondervinden dat de sterkste vouwen, die er in waren, zelfs geheel verdwijnen. (Rott. Nbl.) Eene nieuwe methode om schreeuwende zuigelingen tot bedaren te brengen. Zoodra het kind schreeuwt, neemt de moeder of verzorgster het op, en legt haar hand op zgn mond en neus, zoodat het niet kan ademen. De hand moet niet te hard tegen het gelaat gedrukt worden: de bedoeling is alleen het schreeuwen een weinig te smoren. Zoodra het geschreeuw ophoudt, neemt men de hand weg. Begint het opnieuw, dan wordt dezelfde operatie oogenblikkelijk herhaald. Dit wordt voortgezet tot het wicht inziet, dat het min of meer pyniyke stuiten van de ademhaling veroorzaakt wordt door zijn eigen kraailust. Zoodra het dit gevat heeft, zorgt 't wel stil te blgven. Er wordt verteld, dat deze methode wondergoed werkt en dat zelfs kinderen van drie maanden, welke aldus behandeld zyn, een verbazende zelf beheersehing aan den dag leggen. Halfsleten schoenen met zuurkool! Advertentie uit het „Advertentieblad voor Groningen en Omstreken." Beleefd verzoek ik gunst. Zoowel voor groote als kleine voeten, daar ik ruim gesorteerd ben in sterke half sleten schoenen. Tevens heb ik de zuurkool op 3 ct., puike snyboonen 6 ct., 5 liter aard appelen, jammen 13 ct., 25 liter 40 ct., idem jammen 5 liter 10, 25 liter 80 ct. Den lsten Paaschdag gesloten. Een telegrafisch bericht uit Rome gedateerd 22 April meldt dat er een aanslag is gepleegd op het leven van den koning die zich op weg bevond naar de wedrennen. De vorst werd echter niet getroffen. De persoon welke de aanslag pleegde was een smidsknecht, Acciarito genaamd, die den vorst met een dolk wilde treffen, hfi was zeer opgewonden en beweerde geen medeplichtige te hebben. Langzamerhand verneemt men nu een en ander over de wijze waarop het bericht aangaande het uitbreken van den oorlog tusschen Griekenland en Turkije in den vreemde is ontvangen. In Parjjs had men de gebeurtenis elk oogenblik verwacht, maar ze heeft toch veel indruk gemaakt. Men weet dat President Faure vóór zfin vertrek nog gauw even een Ministerraad heeft gepresideerd, en dat daarin beslist is dat er niets bijzonders behoefde te gebeuren. De Russische pers is eenigszins verontwaardigd op Turkije dat het den oorlog heeft verklaard, maar vindt dat Rusland er zich buiten moet houden, daar tusschenkomst van vreemden öf onbillijk öf ongeschikt zou zjjn. Te Berlijn hoopt men dat Turkije maar spoedig zal winnen, aangezien zoo een eind zou komen aan de verwarring. Als de Grieken wonnen, zou het gevaarlijker zijn, vindt men, daar dan de oorlog zich wel verder zou kunnen uitbreiden, als de Slavische Balkanstaten ook een woordje mee wilden spreken. Men weet echter dat Bulgarije althans van plan is, zich er buiten te houden. In Engeland wordt de oorlogsverklaring dood kalm opgenomen als een feit waaraan nu eenmaal niets te veranderen valt. Ook het publiek is er nogal koel onder. Te Weenen vindt men dat men de twee partijen eerst maar eens een poosje moet laten vechten dan zullen de Grieken het wel verliezen en toegeven. Te Rome denkt men dat de oorlog over een dag of tien wel uit zal wezen, „tenzij er zich complicatiën voordoen op het Balkan-schiereiland Verder kan men daar, op grond van ingewonnen inlichtingen, verzekeren dat de eendracht van de Mogendheden nog altoos volmaakt is. Trots alle wetsbepalingen en Ministerieele aanschrijvingen zjjn te Perpignan weder onder voorzitting van den maire stierengevechten gehou den. Zes stieren werden ten aanschouwe van duizenden liefhebbers gedood, na hunnerzijds vijf tien paarden omgebracht en tien deerlijk gekwest te hebben. Het publiek was over deze wijze van het Paaschfeest te vieren verrukt. Het Weener snijdertje, dat eenige tijd van zich liet hooren door te reizen in een koffer, heeft dezer dagen zich weer in een koffer aan boord van een schip laten brengen. Toen het schip in volle zee was, riep hjj om hulp, en de kapitein moest hem nu wel meenemen. Van de Kaap de Goede Hoop arriveerden verleden week te Londen twee stoomschepen, n.l. de „Dunotter Castle" en „Trojan" die te zamen ongeveer 900 kistjes versche druivenmedebrachten, die in goeden toestand, voor een flinken prijs van de hand werden gedaan. Het bericht, dattusschen Transvaal en Oranje- Vrijstaat een tractaat is gesloten, waarbij beide rijken elkaar hulp en steun toezeggen, wordt bevestigd. Een erfenis In eene sigaar. Een Duitsch blad vertelt, dat een heer te Frankfort in een sigaar, die niet trekken wou, een rolletje papier vond, be vattende een biljet van 20 mark en een briefje, waarin een sigarenmaker te Hamburg den 19en Mei 1895 schreef, dat h(j zich van kant wilde maken en zjjn laatste geld dus verstopte in een sigaar van ordinair merk, in de hoop dat een arme drommel het vinden zou. Een onderzoek zou uitgemaakt hebben, dat de sigarenmaker zich werkelijk den 21en Mei 1895 verdronken heeft. De vinder van het legaat die wel ordinair goed rookte, maar niet arm was, schonk de twintig mark aan de armen. Invloed van de duisternis op dieren. Bij de heropening van een oude mfin in de nabijheid van Bangor in Californië vond men in een gang, die die twee schachten met elkaar verbond, gehele witte vliegen met roode oogen, alsmede een zuiver witte ratelslang. Genoemde dieren hadden in de onderaardsche gang wel lucht genoeg gehad om in het leven te kunnen blijven, maar voor 't overige in stikdonkere duisternis geleefd. De onderstelling ligt voor de hand, dat de vliegen nakomelingen z(jn van eenige vliegen, die, omstreeks 80 jaar geleden, bij een gedeeltelijk onder water loopen

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2