N°. 1011. Zondag 2 Mei. A0. 1897. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertenttön vóór II nor op den dag der uitgave. Pr#* der Advertentiin Van 1 tot I rogola 10 Ct». Iodora ragal maar 6 Cta. örest» lattora an Virnatton worden naar plaatarnimto barakend. Bawtfannmmara S Cta. par nummer. ABONNEMENTEN en ASVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELB SE ROOI!, Parkstraat, Bono or Tun Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AboHnemenUprpt per 8 maanden Voor dim Bubo 80 Cta. Franc* per peet door ge heel Nibiblanb él Cta. Naar Amranra an andera landen mat ▼arhoeging der perta'a. TEXEL, 1 Mei 1897. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur had alhier bij het hötel „de Lindeboom", een ongeluk plaats, dat naar men ons verzekert vrij ernstige gevolgen had kunnen hebben. By het leggen van de goten namelijk van het in aanbouw zijnde gedeelte van genoemd 10tel ging, men beweert door eene kleine onvoorzichtigheid van een der beide werklieden, een der ladders aan 't glippen, tengevolge waarvan genoemde werkman, de timmermansknecht W. het even wicht verloor en naar beneden tuimelde, terwijl de andere het geluk had zich nog vast te grijpen en enkel met den schrik vrij kwam. Naar men ons mededeelde, moet genoemde W. de voet bij het enkelgewricht hebben be zeerd, zoodat heelkundige hulp noodig was. -- Van verschillende plaatsen komen be richten van korte doch hevige onweders welke evenals hier Woensdag jl. hebben gewoed. Eenige personen werden door den bliksem getroffen en gedood, terwijl tevens weder hier en daar brand werd veroorzaakt. Voor zoover ons bekend werd in onze gemeente geen onheil door dat weder veroorzaakt. Dat het gevaar ook hier niet gering was, blijkt! eehter uit hetgeen moet zijn geschied op Noordhaffel. Aldaar moet n.l. slechts op enkele meters afstands van de hofstede bewoond door den heer K. de bliksem in den grond zijn geslagen. Zooals ieder jaar op den laatsten April, werden ook gister alhier weder op verschillende plaatsen de zoogenaamde „Meierblitsen" ont stoken. Dagen, ja weken van te voren was men reeds aan het verzamelen der brandstoffen daarvoor en menig huismoeder zag zich daardoor in staat allerlei oude rommel, by den schoon maak voor den dag gekomen, op te ruimen, eene gelegenheid welke zy zeker niet gaarne zou willen missen, toch vreezen wij, dat ook het overoude gebruik van de „Meierblits," evenals zoovele andere gebruiken, gevaar loopt geheel te verdwgnen. Vergissen wij ons namelpk niet, dan was dit jaar de lust van het jonge volkje om alles byeen te halen vry wat minder dan vroegere jaren. Moge een volgend jaar biyken dat onze vrees ongegrond was. Omtrent den Prins Hendrik polder alhier meldt men ons het volgende: Uit dezen polder, vroeger vermaard door zyne onvruchtbaarheid, waarvoor men een paar jaar geleden nog hooi moest aankoopen om er gedurende den winter eenig vee te kunnen houden, heeft men verleden jaar ongeveer 60 wagens hooi kunnen verkoopen, niettegen staande er dezen winter 226 koeien en paarden gestald zpr. Van af 15 April kon men er reeds veel jong vee buiten zien, terwyi sinds gisteren reeds 164 stuks koeien en paarden er over vloedig voedsel vinden in de weiden en tevens dit voorjaar de belangryke hoeveelheid van 150 wagens hooi wordt overgehouden. 't Bovenstaande heeft betrekking op 200 Hectaren land van genoemden polder in onmiddelijk beheer voor den eigenaar. Deze gunstige uitslag is hoofdzakelijk ver kregen door eene oordeelkundige toepassing van kunstmest, inzonderheid van Thomas- slakkenmeel. Ieder belangstellende wordt uitgenoodigd een en ander te bezichtigen en zoo gewenscht worden hem ook inlichtingen verstrekt omtrent het gebruik van verschillende kunstmest- soorten. Heden trad alhier weder in werking de zomerdienstregeling der stoombootdienst „Ada van Holland" en in verband daarmede de invoering van den 4en dienstvertrek van Texel 's nam. 6.30, vertrek van Helder 's nam. 7 uur. Eene regeling, die zeker aangenaam zyn zal aan het reizend publiek in 't algemeen en in 't byzonder aan hen, die ter wille van hun aken geregeld eens of meermalen eenige uren aan den Helder moeten vertoeven en die ge durende den winterdienst slechts met moeite al hun zaken aldaar in een enkele dag konden afdoen. Ook voor reizigers die aan ons eiland eens een kort bezoek willen brengen is zeker boven genoemde regeling hoogst aangenaam, aange zien hun verbiyt alhier nu bpna 3 uur langer kan duren zonder dat zy verplicht zyn alhier te overnachten. Oudkschild, 29 April. De kans op een gunstig ansjovisjaar, setujnt met den dag toe te nemen. Dageiyks vinden de garnalenvis- schers meer van de gezochte vischjes in hunne netten. Ook aan het jagen van groote troepen bruinvissehen mag afgeleid worden, dat deze bezig zijn scholen ansjovis te vervolgen. De berichten van plaatsen aan de Zuiderzee, zooals Medemblik en Enkhuizen, luiden bevre digend. Reeds voor eenige dagen werden daar van 4 tot 10.000 stuks ansjovis per nacht gevangen. Uitvoerig werd reeds vroeger in dit blad verslag gegeven van eene uitvoering van het jonge meisjes-zangkoor „Crescendo" onder direc tie van den Heer C. Lips, te Oudeschild. Nu dit zangkoor Zondag a. s. eene uitvoering aan de Waal denkt te geven, wenscht uw verslag gever hier nog eens nadrukkeiyk te verzekeren, dat hp op dit eiland nooit iets beters op het gebied van zang hoorde, dan wat „Crescendo" te genieten gaf. Dat was even verrukkelijk als sehoor. Wie 't dus gaat hooren, zal zich stellig niet beklagen. Oosteeend, 30 April. Het hulpkantoor der posteryen is sedert Woensdag j.l. gevestigd in het perceel O. 14, naast de pastorie der Herv. Gem. Ook het telefoonkantoor, tot heden gehouden in perceel O. 8, zal eerstdaags door de goede en nog tydige beschikking van den Raad der Gemeente naar eerstgenoemd perceel overgebracht worden. De tegenwoordige lokaliteit is voor de be diening van een en ander eene veel betere inrichting dan het vorige kantoor dit was. Men klaagt hier in den laatsten tyd nogal over sterfte onder de kippen. By eenige kippenhouders is het getal tot op en over de helft gedund en van één' persoon wordt be weerd, dat hy er ongeveer 100 heeft verloren. Aan welke ziekte de dieren sterven is niet bekend, doch aannemeiyk is het, dat deze tot de besmetteiyke gerekend kan worden. Maandag was het voorjaarsmarkt te Mildam, de markt der lammeren in Friesland. Opkoopers presenteeren daar het jeugdig wol vee aan Hollandsehe kooplieden, die er dan weer mee markten te Utrecht, Delft, Leiden, enz. Soms maakten die opkoopers goede zaken. Dinsdag werd er echter veel verloren, want de markt gaf lage pryzen. Men hoopte op een middenprys van f 6 en hy was circa f 4.50. Het is te begrypen, dat dergeiyke daling wat te denken geeft. In verband met de ongunstige onder vindingen, in Suriname opgedaan met onervaren Duitsche landverhuizers, heeft de Nederlandsche regeering de aandacht van de gezaghebbende kringen te Beriyn gevestigd op de gevaren waaraan de Duitschers die naar Suriname emigreeren zich blootstellen, en er den wensch bij uitgesproken dat openiyk tegen landver huizing uit Duitschland daarheen gewaarschuwd worde, in het belang der betrokken personen zeiven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is naar men ons uit Hulst meldt even voorby Calloo een tabaksmokkelaar, in volle vaart eenige douanen passeerende, door dezen aangeschoten. Toen hy van zyn essapade terugkwam, bevond de by hem geroepen dokter twee kogels in zyn zitdeelen. Toch was hy met kar, paard en lading op zyn bestemmings plaats aangekomen. (M. 0.) Verbazend groot is de hoeveelheid haring die dit voorjaar en niet het minst in de laatBte weken op de Friesche Wadden wordt gevangen.' Alleen aan de kust van Barradeel en Het Bildt wordt de gezameniyke vangst gerekend op een half millioen stuks per dag. In den beginne hebben de visschers daar dan ook beste zaken gemaakt, te meer daar de vangst elders niet evenredig was aan dezen overvloed. Een groot deel der vangst gaat ook thans nog naar de rookeryen der plaatsen aan de Zuiderzee, doch zoozeer overtreft de vangst de vraag, dat de visschers niet eens meerde moeite nemen dageiyks alle fuiken te lichten. Ook worden op de bouwlanden langs de kust, in 't byzonder op de aardappelakkers, haringen aangewend tot mest. Deskundigen beweren, dat een haring, gelegd in het boorgat onder den pootaardappel, den groei en de opbrengst van het gewas krachtig bevordert. By een familie te Amsterdam had een jonge keeshond een bankbiljet van 26 gulden, dat op den grond was gevallen, verscheurd en de stukken opgegeten. Dank zy een krachtig middel, kwamen de stukken en brokken terug en werden ze opgeplakt ter inwisseling aan geboden. De Bank betaalde. „Het Vaderland" wees er op, dat de democratische anti-revolutionairen, die het vleeseh van belasting willen vrymaken biykens de toelichting van het program van aetie, zich die mogelijkheid denken door het graan te belasten. En nu acht het blad belasting op het brood, dat onontbeeriyke eerste voedings middel voor iedereen, veel erger, dan accyns op het vleeseh, waarvan de afschaffing toch geen verandering zal brengen in de treurige waarheid, dat het vleeseh weeldeartikel is. De hierdoor verkregen prysverlaging zal hen, die zich het gebruik van vleeseh nu moeten ontzeggen, niet tot vleescheters maken, te minder, omdat de uitgaven voor het brood veel grooter worden. Vervanging van vleesehaceyns door invoer op graan zou het kapitaal bevoordeelen, ten laste van den arbeid. Onder de velen, die by H. M. de Koningin te Amsterdam ter audiëntie gingen, waren ook de heeren Solkesz, Lizo en Gysbertse, vormende eene commissie, afgevaardigd op het congres, gehouden te 's-Gravenhage, van den Nederlandsehen Bierhuishoudersbond. Door deze heeren is aan Hare Majesteit de Regentes een adres overhandigd, waarin adressanten vragen afschaffing of grondige wyziging van de thans bestaande drankwet, welke ertoe leidt, dat velen in hun bedryf belemmerd en zelfs met hechtenis gestraft worden wegens overtreding van bepalingen, welke noch te handhaven noch in acht te nemen zijn. De adressanten ver langen geiykheid van recht en vrye uitoefening van beroep, opdat aan den onhoudbaren toestand een einde kome. Het doel, dat de tegen woordige drankwet nastreeft, zeggen zy, zou alleen bereikt kunnen worden door verbod van den drankverkoop. In het wetsontwerp op de Kamers van Arbeid is voor die colleges bevoegdheid om te kiezen en gekozen te worden, aan vrouwen toegekend. Daartegen is in de afdeeling der EerBte Kamer door eenige leden bezwaar gemaakt. De ministers van justitie en waterstaat hebben hierop met enkele krachtige zinsneden geantwoord. „Met eerbiediging van het gevoelen van sommigen, dat de rol der vrouw eene andere is dan hier wordt toegewezen, veroorloven zy zich echter met nadruk op te komen tegen de bewering, dat vrouwen minder vatbaar zyn voor koele redeneering in de goede be- teekenis dezer uitdrukking. Ook meenen zy te mogen ontkennen, dat het gemis van rechts begrippen by de vrouw in het algemeen grooter zou zyn dan by de man, en dat dus tegen het zitting nemen van eene vrouw als lid van een verzoeningsraad of arbiter, uit dien hoofde meer bezwaar zou bestaan dan tegen het optreden als zoodanig vu elke» man.'* TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1