N°. 1012. Donderdag 6 Mei. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTt. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor din Bubo 80 Cts. France per peet door ge- hooi Nbbkoanb 48 Cts. Naar a mm?»* au ander» landen mot Torhoeging dor porto's. Advorteitldn vóór lt nnr op den dag der nltgave. Prijs der Adverteniién Van 1 tot 8 rogoio 80 Oti. Iedere regel moor 8 Cts. Greets lettors en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN9EVELD DE ROOU, Parkstraat, Bona or Tlx» GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een huissleutel, gevonden in de Gravenstraat, een nikkelen haar speld gevonden in de Warmoesstraat en een groene geldbeurs, inhoudende eenig geld, gevonden in de Weverstraat. VERJARING van vorderingen ten laste der Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste der Gemeente over het jaar 1896 vóór den laatsten Juni a. s. moeten zjjn ingediend, terwijl alle op dien termijn niet ingediende vorderingen, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden Texel, 4 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Steiqk van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. LAMMERENMARRTEN. De Burgemeester van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de alhier te houden lammerenmarkten, op 17,24 en 31 Mei, 8 en 14 Juni a. s., alléén de Park straat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het Marktplein, en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten; dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nnr een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is, stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt. Voorts noodigt h(j de ingezetenen beleefdelijk doch dringend uit, om vroegtijdiger dan tot nog toe het geval was, de lammeren ter markt aan- tevoeren. Texel, den 4 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 5 Mei 1897. Naar wij uit goeden bron vernemen, is ds. Van Sehaiek alhier voornemens Zondag 28 Mei a.s. zijne afscheidspreek te houden, terwijl na dien datum de Hervormde gemeenten Burg en Waal c. a. tijdelijk zullen worden gevoegd bij den ring Zijpe. Iets wat zeker weinig voorkomt en onge twijfeld door niemand werd vermoed, is ge schied. Door ds. Monsma predikant bij de Herv. Gem. te Well, die, zooals reeds vroeger door ons werd vermeld, de toezegging van beroep naar de H. Gemeente alhier had aan genomen, heeft thans bericht gezonden, dat hij een beroep naar hier niet wenscht aan te nemen. Zeker een groote teleurstelling voor de velen, die zich er in verheugden, dat de vacature door het vertrek van ds. Van Schaick ontstaan, slechts zeer kort zou duren. Naar wij vernemen bestaat de voordracht welke moet worden gezonden aan H. M. de Koningin ter benoeming van een Dijkgraaf voor den polder Eierland, in plaats van den heer D. C. Loman, die volgens den rooster op 1 Juli a. s. aftreedt, uit de volgende heeren: J. Zijm Tz,, P. Dros Az. en H. Flens. De aanvoer ter markt was Maandag alhier van zeer weinig beteekenis. Zonder twijfel was de te Purmerend gehouden groote markt hiervan wel een der oorzaken. Dat zulk eene geringe aanvoer geen markt zet, behoeft zeker geen betoog. Wij onthouden ons dus ditmaal van de opgave der prijzen. Aangevoerd werden1 paard, 2 pinken, 6 nucht. kalveren, 3 lammeren en 27 schapeD. Waal, 3 Mei. Daar waren gisterenavond maar weinigen naar „de Bellevue" opgegaan, om de zanguitvoering van CresGendo van Oudeschild, onder leiding van den Heer Lips, bij te wonen. Dat was zeer jammer: de weinigen, die present waren, hebben veel genoten, de velen, die weggebleven waren, hebben veel verzuimd. Was het wat laat in den tijd? We weten het niet; maar wel weten we, dat, als de Heer Lips gevolg geeft aan zijn voornemen, om in September zijn bezoek aan de Waal te herhalen, dat dan meer liefhebbers van den zang naar zijn gezelschap komen luisteren. Crescendo verdient ten volle den steun en de sympathie van allen, die schoone muziek op prijs stellen, en den Heer Lips komt een woord van dank toe voor de moeite, die hij zich getroost, om een zoo schoon geheel te vormen. Creseendo van harte tot wederziens in September Oosterend, 3 Mei. Volgens besluit van de Algemeene Vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Hooidkiesdistrict Helder, gehouden den 23 April j.l. waarop Candidaten voor de a. s. Tweede Kamerverkiezingen be sproken werden, zou de stemming tot het stellen van een' definitief candidaat in de afdeelingen moeten plaats hebben vóór den 7den Mei, opdat alsdan weder eene Algemeene Vergadering gehouden zou kunnen worden tot het opmaken van een officiéél verslag van den uitslag dier stemming. De leden der afdeeling „Oosterend" verga derden daartoe op Zaterdag 1 Mei j.l. in het lokaal van den heer Koppen. Niettegenstaande het voor velen verhuisdag was, kon de Voor zitter in zijn openingswoord nog aan een zeer bevredigend aantal personen het welkom toe roepen, waarna de presentielijst, die bij het proces-verbaal der stemming moest overgelegd wordendoor de aanwezige leden werd geteekend. Nadat de aanteek6ningen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd waren, werd door den heer J. Daalder Dz., als afgevaardigde der afdeeling, verslag uitgebracht van de handelingen der Algemeene Vergadering boven bedoeld. Uit dit verslag bleek, dat in de afdeelingen bij het stellen van een' Candidaat ook bij volmacht voor afwezige leden gestemd kan worden, mits de schriftelijke verklaringen met de presentielijst aan het Hoofdbestuur worden overlegd. Verder bleek, dat de meest gewilde Candi daat was de heer C. Lely, Oud-Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Ook over Mr. N. G. Pierson werd met veel lof gesproken, doch aangezien deze thans zitting heeft voor Delft en ook Candidaat is voor Hengeloo, meende men algemeen, dat het beter is Lely te proelameeren. Moge de heer Pierson een uitstekend financier zijneigenaardiger en beter past het den Helder een man af le vaardigen als Lely, die als Oud-Min. van Waterstaat zeer goed bekend is met de visscherU en met hare behoeften in dit district. Ook voor het eiland Texel heeft hij zich als Minister bijzonder geïuterresseerd in zake de haven aangelegenheden en vooral te Oosterend had men indertijd veel verwachting van zijne bemoeiingen, terwijl steeds met bijzonderen lof gesproken is over de humane handelwijze, die men van hem mocht ondervinden. Nadat de vergadering hierover van gedachten gewisseld had, ging men tot stemming over, waarbij alle stemmen uitgebracht werden op den heer C. Lely. Als stemopnemers fungeerden de heeren W. K. Bakker en S. P. Koning. Hierna besprak de Voorzitter nog enkele artikelen uit de Wet tot regeling van het Kiesrecht, waarna de vergadering gesloten werd met den wenseh, dat de eendracht in alle afdeelingen en ook bij de stembus ver geleken zal kunnen worden met die, welke in de laatste vergaderingen van de afdeeling „Oosterend" der C. L. K. zoo schutterend gebleken is. Oudesohild, 4 Mei. Zooals te verwachten was, heeft Ds. A. G. Reede, predikant bij de Herv. Gem. te Castricum, voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Tot heden maken zich hier nog geen visschers gereed om naar de Zuiderzee te vertrekken jj en aan de ansjovisvangst deel te gaan nemen. Intusschen schijnt de vangst van ansjovis zeer bevredigend te zijn, terwijl de prijs in de vorige week f 7 per 1000 bedroeg. Met de garnalenvangst op stroom gaat het nog steeds goed, terwijl zich de prijzen aan de Engelsche markt tamelijk staande houden. Een der visschers, die in zijn net een doode zalm van den zeebodem ophaalde, had niet veel aan dat buitenkansje, omdat het kostbare dier volstrekt niet meer in frisschen toestand verkeerde. In Groningen en Friesland worden groote kudden lammeren voor Utreeht en Zuid-Holland opgekocht, tegen f 6 tot f 10. De omzet is groot. Een tijdelijk gegageerd soldaat van het O.-I. leger, wegens ziekte naar Nederland terug gekeerd, die voor eenigen tijd herkeurd moest worden, werd een paar dagen in een militair hospitaal verpleegd. Geheel afgekeurd zijnde, zegt de „Tel.", werd bedoelde persoon dezer dagen verrast met een inhouding op zijn nu vast verzekerd gagement van eenige guldens. Voor iemand, die zijn leven voor het vaderland gewaagd heeft, is dit waarlijk wel wat heel op-de-dubbeltjes-lettende. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1