Buitenland. Marktberichten. De burgemeester va» Amsterdam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat kem namens Hare Majesteit de Koningin eene som van f 2000 is ter hand gesteld ten behoeve van de alge- meene armen dezer gemeente. Een veertien dagen geleden gaf een dame in een modewinkel op den Nieuwendijk, te Amsterdam, een bankbiljet van f 1000 in betaling voor een van f 100, en ook aan de kas ontdekte men eerst na haar vertrek, dat zrj f 900 te veel had gegeven. Wegens de zeer groote gelijkenis, die de bankbriefjes van f 100 en hooger met elkaar hebben, is zulk een vergissing volstrekt niet vreemd. Maar wat wèl vreemd is: de dame heeft hare vergissing niet opgemerkt, is althans niet teruggekomen om de haar nog toekomende f 900 op te vragen, en door eene oproeping van de politie moet men haar nu traehten uit te vinden. Denkt er aan uwe leiboomen, abrikozen, perziken en de bessestruiken, die thans bloeien, voor nachtvorsten te besehutten door 't voor hangen van doeken, takken enz. Een enkele koude naeht met een paar graden vorst kan al den bloei vernietigen. Zooals men weet, plaatste de Naam- looze Vennootsehap Yereenigde zeepfabrieken te Botterdam ook aan het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, een barer, in den laatsten tijd, zooveel besproken electrisehe reclameborden met het woord „Stuiverszeep." Een aardig voorval vermeldt hiermede de „Telegraaf" van 27 April: Een Amerikaan, en nog wel een der firman ten der Cleveland Cycle Company, wandelde in Amsterdam en komt op het Frederiksplein. HQ ziet het Paleis voor Volksvlijt en boven den ingang „Rijwielsehool." Nu dat begreep hg wel, dat had betrekking op zijn vak. Jongens, dacht hij, zulke rij wiel magazijnen hebben wij bij ons niet en terugkomende van zijn wandeling in Amsterdam, bij den hoofdagent van zijn fabrikaat, drukt hij zijne verwondering uit over de grootte van het magazijn en vraagt „hoe groot is wel het vermogen van dien mijnheer Stuiverszeep, die er zulk een magazijn kan op na houden?" Op verscheidene scholen te Amsterdam hebben eenige vrienden van vogels aan de jongens boekjes doen toekomen, waarin hun op het hart gedrukt wordt geen vogelnestjes uit te halen. In eenvoudige duidelijke woorden wordt hun op de nadeelen daarvan gewezen, bepaaldelgk op het verdwijnen der zangvogels uit onze bosehrijke omstreken. Van den Heer Oosthoek, geneesheer te Scheveningen, die zich, zooals velen bekend is, sedert jaren reeds bezig houdt met te wijzen op de groote schade welke wordt be rokkend aan de vorming en instandhouding der duinenrei en het strand langs de kust, ontvingen wij een circulaire, waarin ZEd. o. a. wijst op eene redevoering gehouden door dr. J. Lorié, gehouden in Artis te Amsterdam, waarin deze een report verdedigde door hem, dr. Hoek en G. van Diesen, uitgebracht over het al of niet nadeelig zijn van de schelpen- visscherij voor onze duin- en strandvorming. Volgens genoemden heer Oosthoek werd dat report door den Secretaris-Generaal van Water staat „een knoei- en prullenrapport" genoemd en bevat het eene enorme hoop onzin, terwijl scheikundige analyses van strand en duin er niet in zijn te vinden. In bedoelde circulaire worden verder een paar brieven aangehaald van den heer Lorié, waaruit kan blijken, dat genoemde heer omtrent de gevolgen van het schelpenvisschen van oordeel schijnt te zijn veranderd, terwijl tevens er op wordt gewezen, dat men de schelpen weghaalt, die door den eeuwigduren- den golfslag tot fijn poeder slijten en strand en duin vormen, terwijl men millioenen besteed voor het maken van bazaltmuren. Is dit ook voor onze kusten niet geheel van belang ontbloot, meer van beteekenis en reden tot nadenken geeft zeker hetgeen ver meld wordt in een ingezonden stuk uit de „Scheveninger Courant" overgenomen en waarin door een oud Scheveninger wordt gewezen op het feit, dat sedert het aantal sGholpeavissehers zoo sterk is vermeerderd, ook de visch langs de kust langzamerhand is verminderd. Volgens het beweren van dien inzender bevatten de magen van schol, tong enz., wanneer die visch op zijn rijpst is, zoodat er de lekkerste en dikste visch op zit, in hoofdzaak schelpjes, welke de visschen hebben opgeslikt om het zich daarin bevindende diertje. Door het wegvisschen au der schelpen ont neemt men den visschen het voedsel, zoodat zij zich genoopt zien, naar elders te trekken. Niet alleen voor duin- en strandvorming doch ook voor de bevordering der visscherij zeker een zeer belangrijke bron van bestaan, zou het verbieden der schelpvisscherij een zeer goede zaak zijn. Herstellingsoord te Egmond aan Zee! Binnenkort zal te Egmond aan Zee een herstellingsoord worden geopend, waarin opge nomen kunnen worden: jongens van 6 tot 12 jaar en vrouwelijke personen van eiken leeftijd boven de 6 jaren, mits zij behooren tot de behoeftige klasse. Om voldoende te kunnen profiteeren van het Noordzeeklimaat is het noodig, dat de verpleegden nog krachtig genoeg zijn om zich dagelijks aan het strand en in de buitenlucht te bewegen. Daarom zijn uitgesloten bedlegerige zieken, lijders aan besmettelijke ziekten en nog anderen, van wie de geneesheer zich voorbehoudt de opne ming te weigeren. De inrichting is dus meer bepaald bestemd voor behoeftige reconvalescenten na malaria, doorgestane acute ziekten, na operatiën of die om andere redenen in ziekenhuizen zijn opge nomen geweest en van wie verwacht mag worden, dat eerst een verblijf aan zee vol komen herstel zal brengen. Ook voorscrofu- leuse of door andere aanleidingen bloedarme of verzwakte personen kan, onder de hier genoemde voorwaarden, opneming verzocht worden. De verpleegtijd is op 5 weken gesteld, maar kan, ter beoordeeling der commissie, in het belang der verpleegden verlengd worden. De verpleging is geheel kosteloos. De verpleegden moeten zoo mogelijk van een stel zindelijke onder- en bovenkleeding voorzien zijn. De inrichting zal voorloopig geopend zijn van 1 Mei—31 Oct. Knoeierij. „Erieus" gaat steeds voort te wijzen op de vele vervalschicgen, die er plaats hebben. Zoo waarschuwt hij in zQn jongste opstel tegen de z.g. kogelfleschjes frambozenlimonade afkomstig van verschillende fabrikanten. Bij onderzoek in het laboratorium van de heeren Van Ketel en Antusch te Amsterdam vond men in geen enkel der monsters de kleurstof, welke in frambozen wordt aange troffen. De aanwezige roode kleurstof bleek afkomstig te zijn öf van eene aniline of eene plantenkleurstof, niet van de framboos afkomstig en duidelijk kon daarin de aanwezigheid van kunstmatig bereide vruchtenessenees worden aangetoond. En voor zulke flesshjes, die een winkelier of hotelhouder pl. m. 6 cents kosten, vraagt men soms 25 cents. Met ingang van 1 Mei werd door de Belgische postadministratie de doorloopende uuraanwjjzing van 1 tot 24 ingevoerd. Sedert den moordaanslag rijdt koning Hum- bert niet meer in een victoria, doch in een phaeton uit en ment zelf. De hooge bok van dit voortuig maakt het plegen van aanslagen, vooral met een dolk, zeer moeielijk. Bfi de overstroomingen door de Mississippi was het geheele dal in Arkansas onder water; dagelijks braken er nieuwe dijken door. Nu trachtten Arkansassche boeren, om afleiding voor hun landerijen te geven, des nachts de dijken aan den oever van staat Tenessee met dynamiet door te breken. Verscheiden der daders werden daarbij gepakt en door de dijkwachters op de plaats neergeschoten. Deze hebben nu bevel ontvangen op ieder, die in een schuit den dijk nadert, vuur te geven. Het is hier als overal: vroeger zette de rivier haar slib op groote ruimten afnu, in dijken besloten, laat zij het op haren bodem zinken, die daardoor rijst en telkens weder hooger dijken noodig maakt. Gruyère-kaasmakers zjjn in groote verlegen heid. Sedert eenigen tijd toch worden de kazen, die op de gewone manier zjjn bereid, opvallend donker, bijna zwart. Dat is nog nooit voorgekomen. Ervaren kaasmakers verklaren dat de oorzaak van dit verschijnsel waarschijnlijk ligt in een gebrek in het zout, dat gebruikt wordt; langs weten- schappelijken weg is daarvan echter nog niets ge bleken. De zwarte kazen zjjn natuurlijk, tenminste voor export niet te gebruiken. Badford was de eerste stad in Engeland die het electrische licht in gemeente-exploitatie nam. Over het afgeloopen jaar trekt de stad er een winst uit van f 24,000. Vrijdag vierde het Ministerie-Méline zijn eersten verjaardag. Een levensduur van een jaar is voor een Fransch Ministerie een lange tijd, en juist aan het tegenwoordige Kabinet zou wel niemand het voorspeld hebben. Aan pogingen om het te doen vallen heeft het dan ook niet ontbrokensedert 30 April 1896 moesten de Ministers op 53 interpellation en 20 vragen ant woorden. Daar nu onder het Ministerie-Méline de kamer 131 zittingen gehouden heeft, is het Kabinet dooreengenomen bijna driemaal per week geïnterpelleerd. Felix Faure neemt op zijn reis altijd peperkoek mee waarvan hij eiken morgen een stuk eet bij het opstaan, om er fleurig te blijven uitzien. Zijn secretaris Blondel zorgt steeds voor versche. Een nootlottige brand heeft in de haven van Baltimore in Maryland gewoed. Twee landings bruggen met de opgestapelde waren, de Engelsche stoomboot „Clintonia" en het Bremer zeilschip „Bischoff" geraakten in brand. De Bremer ge zagvoerder heeft zwaren brandwonden bekomen en drie zijner matrozen zijn verdronken. Ook de de Noorsche stoomboot „Solveig" heeft groote brandschade opgeloopen. Hoefbeslag. In Japan worden de meeste paarden met stroo beslagen, zelfs de zwaarste trekpaarden dragen strooschoenen, die door middel van een riem uit stroo gevlochten om den poot bevestigd worden. Het is rflststroo wat men voor deze schoenen gebruikt en doorgaans vlecht men ze 1 V/, cM. dik. Zoo'n paar zolen kost ongeveer 2 7, ct. Op IJsland beslaat men de paarden met scha penhoorns. In het dal van den Oxus gebruikt men eveneens het gewei van het berghert, terwijl men daar dit hoefbeslag met nagels van hoorn aan den hoef bevestigt. In Soedan maakt men een beslag van de huid van kameelen, en in Australië gebruikt men ook wel runderhuiden. Amsterdam, 3 Mei. Aangevoerd 360 Run deren, le kwal. 62 A ct., 2de kwal. 56 ct. 3e. kwal. 48 ct. per KG. 85 Melk- en kalfkoeien f 90 a 180; 1 Graskalveren f a 119 nucht. kalv. 6 1 8; 49 Schapen f 18 f20; 116 Lammeren 4.50 f6; 565 vette Varkens 36 £40 ct. per KG. Purmerend, 4 Mei. Aangevoerd 309 vette kalveren 55 a 75 ct. per kg.; 260 nucht. kalv. f 6 a 16246 vette Varkens 34 40 ct. per kg. 208 magere Varkens f 13 f 25266 Biggen f 6. a f 10; 1820 Schapen en 640Lammeren; 185 Runde ren en 12 Stieren. Kip-Eieren f2,50 a f 2,75 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel vlug f 0.48 a f 0,60 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f 70 f 140 per stuk. Melkkoeien, geen aanvoer. Vette kalveren, lager in prfis, handel stug. Nuchtere kalveren, lager In prijs handel stug. Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel vlug. Vette schapen prijshoudend, handel stug, f16 a f 25 per stuk. Overhouders, prijshoudend, handel vlug f 14 f20 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel stug, f5 a f 12 per stuk. Op de maandag gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 2117 runderen. Se handel was vlug. natMBKW—mm'""wb mi

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2