N°. 1013. Zondag 0 Mei. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL SEDEELTL Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abtmnementspriji per 8 maanden Voor dsn Bubo SO Ct». - Franse per put door go- hooi NraaaLAHB 48 Cts. - Naar Amsmxa ea sndero landen met vorhooging dor gorte'o. Advertentiên vóór 19 uur op den dag der uitgave. Prijt der Adeertentièn Van 1 tot I regels SO Cts. - Iedere regel meer 8 Cts. Greets letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN oa ADVERTENTIÊN worde® aangenomen bij do Uitgever» LANGEVIL® BE BOOU, ParkstraatBobs op Tcxcl VERJARING van vorderingen ten laste der Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste der Gemeente over het jaar 1896 vóór den laatsten Jnni a. s. moeten zijn ingediend, terwijl alle op dien termijn niet ingediende vorderingen, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Texel, 4 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester, J. A. Wesstra, Secretaris. LAMMERENM ARKTEN. De Burgemeester van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de alhier te houden lammerenmarkten, op 17,24 en 81 Mei, 8 en 14 Juni a. s., alléén de Park straat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het Marktplein, en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten; dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nnr een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, tnwyjl het niet geoorloofd is, stroo of ruigte in de lammer enhókken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt. Voorts noodigt hij de ingezetenen beleefdelijk doch dringend uit, om vroegtijdiger dan tot nog toa het geval was, de lammeren ter markt aan- tevoeren. Texel, den 4 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 8 Mei 1897. De vergadering van de Liberale Kiesver- eeniging, afd. der C. L. K. welke Woensdag avond alhier in het café den Burg werd ge houden, was, zooals ook op de convocatie was vermeld, belegd ten einde eene candidaat te verkiezen voor het lidmaatschap der 2e Kamer. Evenals gewoonlijk kon ook thans niet worden geroemd op groote opkomst der leden, vah de ruim 70 leden namelijk waren er maar 28 present, terwijl bovendien nog een paar nieuwe leden tot de vergadering toetraden. Nadat de presentielijst door de leden was geteekend, werd door den Voorz. de vergadering geopend met een kort woord, waarin hij allen welkom heette en tevens zyn leedwezen te kennen gaf, dat niet een grooter aantal was opgekomen. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering en goedkeuring daarvan, wordt door den heer De Jongh, die als afgevaardigde der afd. naar den Helder was geweest, verslag uitgebracht over het daar behandelde. Verschillende candidaten waren in die ver gadering besproken, het voor en tegen was omtrent elk overwogen en na rijp beraad was men aldaar tot de overtuiging gekomen, dat mr. Lely de meest geschikte candidaat voor dit distriet was. Behalve hetgeen reeds door onzen Correspondent te Oosterend werd ver meld, vernamen wij nog, dat hy was tegen beschermende rechten, iemand, die als minister getoond had, dat ook de belangen der landbouw door hem worde ter harte genomen, getuige o. a. zijn zorg voor de betere afwatering der gronden in Twenthe, waarvoor indertijd tonnen gouds waren besteed. Ofschoon mr. Fierson hier als voorloopig candidaat was gesteld, was het op de verga dering te Helder gebleken, dat genoemde heer ofschoon zeer goed, toeh voor dit district op heden niet de beste candidaat was, doch dat mr. Lely de voorkeur verdiende. Door een der l9den werd opgemerkt dat er in 't verslag niets werd vermeld van de andere candidaat der vereeniging alhier, den heer Verhef). De Afgev. deelt hieromtrent mede, dat de bedoeling was, zooals hem was gebleken, dat elke afdeeling één candidaat mocht stellen, zoodat hij had gemeend, alleen de heer Fierson te moeten voorstellen, omdat deze met alge- meene stemmen was benoemd en de heer Verhei] niet. De Afgev. deelt verder nog mede, dat de heer Lely, indien hij tot candidaat der C. L. K. wordt geproclameerd, hoogstwaarschijnlijk zich aan den Helder zal doen hooren, terwijl alsdan misschien ook Z.Ed, in de andere afdeelingen zal optreden. Door den Afgevaardigde was er op gewezen, dat z. i. in de eerste plaats na de afd. te Helder, die alhier diende te worden bezocht, vooral ook, omdat men van hier zonder groote kosten niet naar de ver gadering te den Helder kan gaan, hetgeen voor de afd. aan den vasten wal gemakkelijk valt, omdat men daar nog 's avonds weder naar huis kan terugkeeren. Hij had de belofte ontvangen, dat men zou beproeven de heer Lely ook in deze afdeeling te doen optreden. Door een der leden werd in overweging gegeven, om de heer Lely maar by acclamatie als candidaat aan te nemen. Aangezien dit echter niet geoorloofd is, volgens het reglement, wordt overgegaan tot de stemming, welke tot uitslag had dat de heer Lely met algemeene stemming tot can didaat werd gekozen. Medegedeeld werd dat van alle afdeelingen Vrij dag aan 't hoofdbestuur eene opgave zou worden verstrekt van de candidate"* door die afdeelingen gesteld, benevens opgave hoeveel stemmen elk op zich had vereenigd, terwijl alsdan daaruit zou worden opgemaakt, welke der candidaten de meeste stemmen op zich had vereenigd en de candidaat der C. L. K. zou zijn. Door een der leden wordt nog in overweging gegeven, of het niet goed zou zyn de kiezers alhier op te wekken door middel van strooi- billetten, waarop de Voorz. te kennen geeft, dat het hoofdbestuur der C. L. K. daarvoor zorgt, doch dat het z. i. indien de afd. dit niet voldoende mocht achten, ook nog kon worden gedaan door de afd. Door een der andere leden wordt nog ge vraagd of het niet goed zou zyn te trachten het ledental der vereeniging te vergrooten. Met het oog op de spoedig te houden verkiezing wordt dit echter minder goed geoordeeld, wel rekent men dat ieder in zijn kring de belangen der parij naar behooren zal behartigen. Eene betere reclame voor de candidaat acht men het, wanneer deze zelf hier optreed, om dan de deuren wyd open te zetteB. Na eenige discussie wordt besloten de toegang dan vrij te doen zyn voor allen kiezers, zonder onder scheid. Ook kwam nog te sprake de vraag of men evenals zulks in de afd. Zype geschiedt, ook by volmacht zijn stem zal kunnen uitbrengen op een candidaat. De meeningen daaromtrent verschilden nog al. Sommigen waren er tegen anderen weder vonden het slechts in zeer bijzondere gevallen goed. Besloten werd geen besluit nog te nemen, doch het aan het bestuur over te laten er voor eene volgende vergadering een voorstel van te maken. Aangezien niemand meer iets had voor te stellen, sloot de Voorz. met een zeer gepast woord de vergadering. De afd. „Texel" van het N. O. G. zal op Woensdag 12 Mei a.s. des voormiddags te 107i uur eene vergadering houden in „De Vergulde Kikkert." Aan de orde zal worden gesteld: Reglements- wyziging; Verslag van de commissie in zake beperking schoolverzuim; „Ieder onderwijzer moet lid worden van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging van de schryftaal," in te leiden door den Heer S. de Boer; Bydrage door den heer K. v. 't Veer, alsmede de gewone werk zaamheden. Oudesohild, 7 Mei. Er wordt onder de visséhers bitter geklaagd over den hinder, die zy ondervinden van het vlotje, door de Ned. Marine op Texelstroom verankerd. Die klachten dagteekenen niet van de laatste weken, doch worden sedert langen tgd geuit. Voor twee jaren reeds heeft de yverige ryksveldwachter A. Lok, er zich krachtig mede bemoeid en ging met eene vlet zelf op ver kenning uit, waarna proces-verbaal volgde. Natnuriyk kon de trouwe politiedienaar niets meer doen. 's Avonds wordt een lantaarn op het vlotje geplaatst, doch gewoonlijk is het licht na weinige uren reeds uitgegaan, vermoedehjk door de sterke slingeringen. Komen nu 's nachts de garnalenvisschers langs stroom dryven, dan geraken zy met de netten in de ankers verward. Gisterennacht, toen het licht op het vlot weer niet brandde, ging op die wyze het geheele net verloren van de blazerschuit T.X. 97. Te hopen is het, dat tocheindeiyk de gegronde klachten der schippers eens gehoor mogen vinden. Oosterend, 7 Mei. Op den 22 Mei a.s. zal door de Gereformeerde Kerk alhier aanbesteed worden het sloopen van het bestaande en het bouwen van een nieuw kerkgebouw. Zooals reeds vroeger vermeld werd, zullende godsdienstoefeningen gedurende de herbouw in „de Vermaning" worden gehouden. Door deze herbouwing wordt opnieuw getuigd van hetgeen door vereende krachten tot stand gebracht kan worden, ook al heeft men over weinige middelen te beschikken. De energie en volharding van deze Gemeente dwingt bewondering af, wanneer men aan schouwt, wat door haar in korte jaren is gesticht. Als zoovele getuigenissen staan hier reeds een schoolgebouw, eene onderwyzerswoning en de pastorie, die tevens bydragen tot de verfraaiing van het dorp. Vlieland, 6 Mei. Door de liberale kies* vereeniging alhier, onderafdeeling der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder, is met 41 van de 48 uitgebrachte stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer J. C. Jansen, oud-minister van Marine. In de gistermorgen gehouden vergadering der C. L. K. werd met groote meerderheid van stemmen, tot candidaat gekozen de heer C. Lely, die 179 stemmen bekwam, terwyi de heer J. C. Jansen 42 en de heer van Calcar 2 stemmen verkreeg. Een jorg paartje te Vriezenveen, dat de vorige week trouwde, viel eene aardige ver rassing ten deel. By het maken van eenige herstelling vond de jonge man op zy van de vuurplaat onder den grond, een pot, waarin zich iets blinkends bevond. By nader onderzoek bleek deze pot aan ryksdaalders en guldens byna 400 gulden te bevatten. De heeren H. M. J. van Lennep cs. te Haarlem die zich beyverd hebben een adres van een groot aantal handteekeningen te voor zien, waarin den burgemeester van Haarlem hulde wordt gebracht voor zyn optreden, hebben zich thans met een verzoekschrift gewend tot den Minister van Binnenl. Zaken, maatregelen vragende om de geiykmatige toepassing der Zondagswet te verzekeren, maar vooral ook om, door een spoedig antwoord op het adres van den Haarlemschen Raad, den Burgemeester in staat te stellen met de door hem beraamde maatregelen voort te gaan. Hoeveel lucifers de lucifersdoosjes by ons geacht worden te bevatten, weten wy niet, maar feiteiyk zitten er Blechts 65 A 70 in. In Spanje, waar de verkoop van lucifers een Staatsmonopolie is, moeten de doosjes volgens het reglement 90 stuks inhouden. Koopers die ze natelden bevonden echter dat aan doosjes er 8 A 10, dus 10 pet. ont braken. Elk doosje kost 5 centimes: op een millioen doosjes profiteert dus de maatschappy aan wie de uitoefening van het monopolie is opgedragen f 2500. Daar volgens de offlcieele statistiek in Spanje 200 millioen doosjes lucifers verkocht worden, geeft dit een voordeel van ongeveer een half millioen golde|. (Arak. Ot) TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1