Buitenland, Marktberichten, OFFICIEEL GEDEELTE. PREDIKBEURTEN. ADVBRTENTllN. "Woensdag 19 Mei Oosterend, 15 Mei. Alhier doen zieh nogal eenige gevallen van mazelen voor. De ziekte vertoont gelukkig tot heden geen kwaadaardig karakter. Werd in den laatsten tijd weinig meer vernomen van het invoeren van een zooge naamde „Wereldtaal,"' zoodat zeker menigeen zal hebben gemeend, dat de plannen tot invoering daarvan geheel waren van den baan gesehoven, gisteren werd door ons eene circu laire ontvangen van den heer dr. L, Samenhof te Grodno, Rusland, waaruit duidelijk blijkt, dat bovengenoemde plannen nog niet geheel zijn verdwenen. Genoemde heer toch, die zelf een z. g. wereldtaal, „Esperanto" genaamd, heeft ge vormd, wenscht door belangstellenden in de invoering van zulk een taal te zien uitgemaakt of er onder de reeds bestaande talen soms een geschikt wordt geacht, dan wel of men eene nieuwe heeft voor te stellen. Is eenmaal een taal verkozen, dan zal men met meer vrucht kunnen werkzaam zijn, om die ingang te doen vinden dan nu het geval is, nu er verschillende z. g. wereldtalen worden aan bevolen. Een apotheker te Amsterdam vertoonde voor zijn venster een groote bokaal met alcohol waarin een prachtig exemplaar van lintworm, en daaronder als reclame met groote letters deze vermelding: „Afkomstig van den heer N. N., lid der Kamer." De bewuste volks vertegenwoordiger vond dit verre van aange naam en heeft den apotheker in reehten ge dagvaard. Ten einde een verklaarbare aanleiding te hebben, ook den invoer van rund- en var- kensvleesch naar Duitschland uit Nederland te kunnen verbieden, is van de zijde der Duitsche regeering aan alle ontvangers langs de Nederlandsche grens de vraag gericht hoe veel kilogrammen vleesch gedurende 1896 en het eerste kwartaal van 1897 langs hunne kantoren uit ons land zijn ingevoerd en tevens of het vee in Nederland, alvorens geslacht te worden op door de wet voorgeschreven wijze, door een veearts wordt gekeurd. Commentaar overbodig 1 De landbouwers en slagers langs de grenzen kunnen het verbod tot vleeschinvoer binnen korten tijd verwachten I („Tel.") De verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer heeft, volgens de nieuwe regeling, op Dinsdag 1 Juni plaats. Toch zal de eigenlijke strijd eerst 14 dagen later gevoerd worden, op Dinsdag 15 Juni, gelijk door den minister van binnenlandsche zaken bepaald is. Dit is een gevolg van de candidaatstelling. Op 1 Juni (eersten Dinsdag der maand) moeten van 9 tot 4 uur bij den burgemeester der hoofd plaats van het kiesdistrict, opgaven van candida- ten worden ingeleverd, met ten minste 40 onder- teekeningen van kiezers. Een formulier is daarvoor vastgesteld, dat kosteloos verkrijgbaar is en door een of meer der onderteekenaars tegen bewijs van ontvangst moet worden ingeleverd, waarbij de candidaat tegenwoordig kan z(jn. De ingekomen opgaven worden ter secretarie voor ieder ter inzage gelegd en zoo spoedig mogelijk in afschrift aangeplakt. Wanneer geen enkele candidaat is opgegeven bepaald de minister een nieuwen dag voor de verkiezing (binnen 14 dagen), Is slechts één candidaat opgegeven, dan ver klaart de burgemeester dezen voor gekozen en dan is het verkiezingswerk afgeloopen. Dit zal echter slechts zelden voorkomenalleen vermoedelijk in enkele districten van Brabant en Limburg. Z(jn meer dan één candidaat op de ljjst gebracht dan heeft de stemming plaats op den dag, door den minister te bepalen. Voor dit jaar is daarvoor de 15de Juni aangewezen. Ten minste 3 dagen te voren ontvangt elk kiezer een oproepingskaart, welke hij aan het stembureel moet meebrengen. In verreweg de meeste districten zal dus Dinsdag de 15de Juni de dag der beslissing z|jn; voor vele eerst Vrfjdag de 25ste Juni, de dag waarop de herstemmingen zullen plaats hebben. Vroeger had de herstemming bijna altijd eerst 14 dagen na de eerste stemming plaats. De minister heeft dien termijn thans tot 10 dagen ingekort. Een droom. Een werkman, die hem nog al „pakt", had dezer dagen een onaange- namen droom. Vier ratten liepen hem over het lichaam. De eerste was dik en vet, de tweede en derde waren mager en de vierde was blind. Daar ratten naar de volkslegende ongeluk brengen, sprak hij er min of meer ongerust over met zijne vronw, die er echter geen ver klaring van kon geven. „Ik weet het, vader" sprak zijn zoontje, dat stond te luisteren. „De eeiste rat, dik en vet, is de tapper op den hoek, waar je zooveel borrels gaat drinken. De twee magere zijn moeder en ik, en de blinde rat dat ben jij." Het lot van den ouden, half blinden goochelaar Bamberg in Den Haag wordt met den dag ellendiger; men weet letterlijk geen raad met hem. Is er dan geen enkel middel om den onge lukkige in het een of ander gesticht onder dak te brengen? (Foei.) Op het eiland Man is een mijnongeluk gebeurd. Maandagochtend te zes uur werden de mannen als gewoonlijk in de schaeht van de Snaefelllood- mjjn neergelaten; Een eind beneden de oppervlakte bevonden de mijnwerkers, dat de schacht heet en met een verstikkenden damp gevuld was, maar zij konden niet waarschuwen en werden in den damp neergelaten. Een voor een verloor het bewust z(jn. Eerst later merkte men boven dat er wat gebeurd was, en toen men om half acht de negentien mannen, die beneden waren, trachtte te redden kon men er slechts twee boven brengen. Deze waren bewusteloos en men vreest voor hun leven. Weinig hoop was er op het behoud van de anderen', Voor het weldadigheidswerk van het comité van den Parjjschen weldadigheidsbazaar heeft kei zer Wilhelm 10,000 fr. geschonken, welke daad een zeer gunstigen indruk te Parijs gemaakt heeft. Verscheidene bladen spreken er met waardeering van. De inschrij ving van de „Figaro" bedraagt volgens de laatste opgaven bijna 920,000 fr. Op den 28sten April was het Kirgiezendorp Kantakusowka (Gouvernement ChersonRusland) de schouwplaats van een feilen Jodenhaat. De boe ren grepen de kramen der Joodsche handelaars aan, wierpen de waren op de straat en namen ze voor een groot deel als buit mede. Toen de geestelijken van dit oord de boeren tot rust zochten te brengen, antwoordden zij hun met zware beleedigingen. Ook de rabbijn werd door hen beschimpt. De Hebreeuwsche inwoners der nabij gelegen stad Wonnesseak zijn erg ongerust. Te Madrid is een opzienbarende moord ge pleegd. Prof. Moreno, een der voornaamste heel kundigen van Spanje, is op weg naar zijn college doodgeschoten door een bakker, Manuel Villuendas, die geld van hem te vorderen had. De professor, die zes kogels in het lichaam kreeg, was bjj het eerste schot reeds dood. De moordenaar werd onmiddeljjk aan de politie overgeleverd. Volgens de bijzonderheden, in de Madridsche bladen meegedeeld, moet Villuendas door het ge drag van der professor, maar vooral van diens vrouw, tot het uiterste zijn gedreven. Mevr. Mo reno, die een klant van hem was en een hooge rekening maakte, had hem door allerlei vriende lijkheden al zijn geld f 8000 f 9000 afhan dig weten te maken. Z(j leende het van hem en beloofde hem 25 pCt. rente, maar hij zag er nooit iets van terug, en als hjj bij den hoogleeraar om zijn geld kwam vragen, antwoordde deze hem, dat zijn vrouw zonder zjjn toestemming had ge handeld en dat h|j er niets aan kon doen. Onder- tusschen leefden de heer en mevrouw Moreno met hunne zeven kinderen op een grooten voet terwijl Villuendas met z(jn zieke vrouw gebrek leed. ff Den morgen van den moord was de bakker weer bij Moreno geweest, om althans een kleinigheid op afkorting te vragen maar men gaf niet thuis. Hij wachtte nu den professor op, en toen deze opnieuw weigerde hem iets te geven, schoot hij hem neer. Een der eigenaardigste dieren, die op aarde leven of „in 't water onder de aarde zwemmen" is het wereld beroemde Japansche „murrhoofd" (eenvischsoort) met menschelijk gelaat. Zijn lichaam is nauwelijks drie centimeter langzijn kop is het duidelijk evenbeeld van een Chineesche koeli met duidelijk voorkomende oogen, neus en mond. Billy Vernon, een bokser uit New*York,is te Philadelphia in een kamp tegen Leslie Pierce gedood, door een hevigen stoot onder het hart, den z.g. „Fitz-stoot" (Fitz Simmons overwon daarmee Corbett.) Vernon viel neer, en pogingen om de levensgeesten weer op te wekken hielpen niet. Zoodra het bericht van zjjn dood bekend werd, is Pierce, met allen, die den strijd op touw gezet hadden, gevangen genomen. Dit is nu reeds het vijfde geval na den wedstrijd Fitz Simmons Corbett, dat een bokser door den „Fitz-stoot" werd gedood. Schagen, 13 Mei. Aangevoerd: 4 paarden f a ,10 Stieren f 45 a f 160; 80 Gelde koeien f 80 a f 1504 kalfkoeien f 120 a f 180 20 Vaarzen f 80 a f 130; 70 Nuchtere Kalveren f6, a 18; 500 Schapen f 10 a 20,— 200 Lammeren f 5 a f 10 12 Bokken en Geiten f 0,60 a 7.— gld.50 Varkens f 12.00 a f 17.— 17 Vette Varkens 34 a 38 cent per kilo 60 Biggen f 6,— a 9. Kippen a Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,37s a 0,42' Kaas per kilogram 20 a 25 ct. Kipeieren per 100 f 2. a f 2.40.Eendeieren per 100 f 2.90 a f 3.— Leiden, 14 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 120 a f 254 48 Stieren f 52 a 223Veulens stuks f af 399 kalfkoeien f 104 a f 242; Melkkoeien f 104 a 242226 Varekoeien f 88 a f 186 110 Vette koeien f 120 a f254; 121 Vette kalveren f 81 af 78101 Magere kal veren 5,— a f 12, 46 Grassalveren f 18 a f47 502 Vette schapen f 15 a f 29 00224 Schapen (weide) f 12, a f 23, Paarden f af 120 Magere Varkens f 15 a f 36 Vette Varkens a. ct. 280 Biggen f6.— a f 18. 4164 Lammeren f 4 f 10.25 Alkmaar 14 Mei 257 Hectoliters. 48 H.L. Tarwe 11 Rogge Gerst id. Chev. Haver Paard enboonen! Aangevoerd werden totaal f 6.50 h 6.75 6.25 4.37, 30 105 61 Bruineboonen. Citroenboonen Witteboonen. 2 Karweizaad Kanariezaad 5 Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten Witte Erwten - Londen, 13 Mei. Ter markt z(jn aangevoerd, 100 Runderen, 3000 Schapen en lammeren- 70 Kalveren, Varkens. Men noteert: Run deren 0.85 R 0.65 Schapen en lammeren0.46'/, 0.85; kalveren 0. S.O.; varkens 0.— &.O.— 6.25 7.50 7.50 8,- 5.50 7.- - 5.50 11. 10.- LAM9IERENMARKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de alhier te houden lammerenmarkten, op 17, 24 en 31 Mei, 8 en 14 Juni a, s., alléén de Park straat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het Marktplein, en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten; dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nnr een aanvang mag worden gemaakt, tenzö met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is, stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt. Voorts noodigt h|j de ingezetenen beleefdelijk doch dringend uit, om vroegtijdiger dan tot nog toe het geval was, de lammeren ter markt aan- tevoeren. Texel, den 4 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Beslissing over verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage z|jn nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld de beslissingen van het Gemeentebestuur, d.d. 14 Mei j.l. over de verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door Arie Timmer Pz., Biem Vlaming, Maarten Kuijper Pz. en Sijbrand Kuijper Cz., allen wonende te Oosterend. Texel, den 15 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Zondag 16 Hei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Sohaick. Koog. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Den Hoorn, Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessinx. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Coeksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Roosèboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. hopen onze geliefde Ouders, KLAAS KNOL en CHRISTINA BOS hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hun dankbare kinderen en behuwdzoon JACOB KOORN. ELIZABET KOORN-Knol. BOUKE KNOL. JAKOB KNOL. AUKE KNOL. SIMON KNOL. JANNETJE KNOL. JETJE KNOL. De Coeksdorp, 14 Mei 1897. Geboren* HENDBIKA AAGJE, dochter van A. DE RUIJTER en B. DE RUIJTER-Slot. Oudeschild, 13 Mei 1897. Algemeene kennisgeving. V Bevallen van een Meisje, CATH. DAALDER—Schipper. ''«waar, 12 Mei 1897. 8.- II 4.60 4.- 6.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2