Gemeenteraad te Texel. is den bergers voor al hunne werkzaamheden f4000.— geboden. Als men nu weet, dat ongeveer f2700.— onkosten zijn gemaakt en dit bedrag van het bergloon moet worden afgetrokken, ligt het voor de hand, dat voor al den arbeid en het vele gevaar, sleehts een sober dagloontje aan ieder der bergers zal ten deel vallen. Toeh is 't wellicht nog de wijste partij om het aanbod niet af te slaan. Oosterend, 25 Mei. De blazerschuit T.X. 119, eigenaar de heer C. Kuijper, kwam j.l. Zater dag in botsing met de kanonneerboot „Sper wer." De schade aan den voorsteven van de schuit is belangrijk; doch deze is door assu rantie gedekt. Tijdens het ongeval was de schipper niet aan boord. Het bouwen van eene nieuwe Gerefor meerde kerk alhier is aan geene der inschrij vers gegund. Het werk is thans aangenomen door J. Vlaming Sz. voor de som van f 6250. Het geheim ontsluierd 1 Zondagavond heeft zich aan het binnengast huis te Amsterdam aangemeld een persoon, luid schreeuwende van pijn over de ernstige ont velling van 8 zijner vingers; nog slechts 2 vingers waren van de nagels voorzien en ook overigens gaaf. De man vertoonde tevens brandwonden in het gelaat. Onmiddelijk werd de mogelijkheid veronder steld, dat deze man de dader kon zijn der geheimzinnige brandstichting in de Staalstraat, waar o.a. eenige vingerdeelen in de puinhoopen zijn gevonden. Onmiddelijk werd daarom de justitie met het geval in kennis gesteld. In verhoor genomen weigerde de gewonde en gebrande echter de oorzaak van zijn toe stand te openbaren. Ten huize van den man werd terstond een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat daar gebrande en gevlekte kleeren werden gevonden, die in beslag genomen zijn. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft met 18 tegen 2 stemmen besloten een Raads commissie te benoemen tot het inwinnen van twee rechtskundige adviezen buiten den Raad omtrent de vraag in hoeverre B. en W. aan sprakelijk gesteld kunnen worden voor de verliezen door de gemeente geleden, door het bekende tekort in de kas van den gemeente ontvanger In de laatste dagen hebben de ontvangers van twee gemeenten van Drenthe (Smildeen Westerbork) zich verwijderd en waarschijnlijk zich naar het buitenland begeven zonder orde op hunne zaken te hebben gesteld. Een pen ningmeester uit Assen, die zich thans in de gevangenis bevindt, zal weldra wegens verduis tering van geld terechtstaan. Zou het niet wenschelijk zijn dat in het algemeen de eontróle over hen, die belast zijn met het beheer van eens anders geld, eenigerma- te verscherpt werd vraagt N in de „Ass. Ct." Naar de „New-York Herald" mededeelt heeft de Nederlandsche Regeering in vereeni- ging met de Regeeringen van Duitschland, Italië en Argentinië, opnieuw bij het gouverne ment der Vereenigde Staten geprotesteerd tegen de voorgestelde invoerrechten. Op het Kerkschip! Eerlang zal de dienst des Woords op het Kerkschip een aanvang nemen. Den lOen Juni a. s. gaat ds. L. v. d. Valk van Seheveningen naar Lerwick (Schotland) om op de daar liggende haringbuizen tijdelijk het dienstwerk te aanvaarden. Omstreeks dien tijd begint de haringvangst en trekken onze visschers naar de Schotsehe kusten. Ds. van der Valk, die voor deze zaak reeds zooveel ijver toonde, zal voorloopig voorganger zjjn, totdat later alles geregeld kan worden en door vaste aanstelling in den dienst des Woords voorzien wordt. Een vleeschhouwer te Rotterdam, tevens bierhuishouder, die reeds lang door de politie verdacht werd van het verhandelen van inge voerd bedorven vleeseh, heeft aan de politie waarschijnlijk om zichzelf schoon te wasschen, belangrijke mededeelingen gedaan. Het vleeseh dat in groote partpen uit Terbregge, Hillegers- berg, Zevenhuizen en verder omliggende plaatsjes wordt ingevoerd en hier tot worst verwerkt, tracht men op allerlei wijze binnen te smokkelen. De onmogelijkste middelen gebruikt men om de politie te verschalken. Zoo brengt men het vleeseh binnen in biervaten, met wagens waarop manden vol groenten geladen zijn, doch waarvan alleen de bovenste laag groenten bevat, daaronder is het vleeseh verborgen enz. enz. Ten einde nu eens vooral hieraan een einde te maken, heeft de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam vaste politieposten geplaatst, des daags van een en des nachts van twee man, en wel aan Crooswijk, den Achterweg, de Sophia- en Van Berkelstraat, Lange Warande en Oostvestplein. Het is te hopen, dat ten gevolge van dezen maatregel een einde kome aan het spelen met de gezondheid der inwoners. (a.-r. Nederlander.) Tengevolge van den grooten aanvoer van Amerikaansch vee en vleeseh te Londen, en het warme weder, zijn de vleesehprijzen aldaar Donderdag aanmerkelijk gedaald, zoodat de export-slagers voorloopig het vervoer moeten staken. Hierdoor zullen de veeprijzen hier te lande nog gedrukter worden. Een oude, doove man uit Huizen, die zoo nu en dan de gemeenten daar in den omtrek bezoekt om aalmoezen in te zamelen, geraakte op weg naar huis, tusschen Blaricum en Huizen, bij het aansteken van zijn pijpje, in brand. Zeker verdwaalde een vonk tusschen zijn kleederen en, aangeblazen door den tamelijk sterken N. wind, veroorzaakte dit onheil. In korten tijd waren de kleederen verbrand en was de man overdekt met brandwonden. Toegeschoten personen doofden het vuur en voorzagen hem van andere kleeren en een voorbijgaande stoomtram nam den in deernis- waardigen toestand verkeerende oude op en bracht hem huiswaarts. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit het westen van Noord-Brabant: Tengevolge der afsluiting van ons rundvee naar België is het vee haast overkoopbaar. De vleesehprijzen zijn in bijna alle gemeenten lager gesteld. In enkele plaatsen, waar de slagers van geen verlaging willen weten, wordt door particulieren, zooals men het daar noemt, uitgeslacht, waardoor de onwillige slagers op den duur wel gedwongen worden de prijzen te verlagen. Men betaalt thans voor prima rundvleeseh met been 85 et., zonder been 40 ets, het pond, kalfsvleesch zonder been 50 ct., met been 45 ct. Het ontvreemde kind! Het bestuur van het R.-K. Liefdegesticht te Steenwijkerwold deelt mede: „Het kind, geplaatst door de „Vincentius- Vereeniging" in den Haag, is door den eigen vader van het kind medegenomen. De Eerw. Zusters, die den vader kenden, het kind in diens gezelschap ziende, meenden, dat het een eenvoudig bezoek gold, met voorkennis der Eerw. Overste. Eerst toen zij zagen, dat de vader zich met het kind snel verwijderde, begrepen zij de be doeling en stelden dadelijk alle pogingen in het werk hen te doen nagaan en den vader tot het weder afgeven van het kind te bewegen, wat ook gelukt is, zoodat het kind reeds weder in het gesticht is." Vergadering DINSDAG 25 MEI, voormiddag-s 91/, uur. Voorzitter Jlir. Striek van Linschoten, Burgemeester. Tegenwoordig 9 leden, de heeren: F. Keijser, Dros, Zijm, Roeper, Lap, Bakker, Koning, Koorn en Wes tenberg. Afwezig met kennisgeving de beer C. Keijser Pz. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der beide vorige vergaderingen voorgelezen. De beer Mets komt ter vergadering. Aangezien er geen op- of aanmerkingen op de notulen worden gemaakt, worden ze onveranderd goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling dat is ingekomen: een schrijven van Mej. M. Boon bevattende de mede deeling dat zij bare benoeming tot onderwijzeres in leervak K te den Hoorn aanneemt en waarin zij tevens baar dank betuigt voor bet opnieuw in baar gesteld vertrouwen een sebrijven van God. Staten dezer provincie, be helzende goedkeuring raadsbesluit verkoop en erfpacht grond idem goedkeuring raadsbesluit verdeeling der ge meente in 5 stemdistricten. Verder deelt do Voorz. nog mede, dat dadelijk, nadat de desbetreffende wet was opgenomen in bet prov. blad, ook door B. W. de noodige stappen waren gedaan ter verkrijging van eene gelijke verdee ling voor de verkiezing van leden voor Jen Gemeente raad. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ter behandeling reclames H. O. gaat hierna de Raad over in geheime zitting. Na heropening komt in behandeling punt III der agenda: Goedkeuring rekeningen Algem. Weeshuis en Bank van Leening 1896. Overeenkomstig het advies der commissie voor het onderzoek dier rekeningen worden beide met algemeene stemmen goedgekeurd. Eerstgenoemde echter met een paar kleine opmerkingen van administratieven aard. Af en overschrijvingen en belastingen post- onvoorziene uitgavendienst 1896. De post onvoorziene uitgaven was met f 5,61s over schreden. Eenige veranderingen van administratieven aard waren noodig, doch waren niet van ingrijpenden aard zoodat ze zonder nadere bespreking worden goedgekeurd' Benoeming onderwijzeres leervak K, den Burg. Tengevolge van de benoeming als zoodanig van Mej. M. Boon aan de school te den Hoorn, was alhier eene vacature ontstaan. Op de desbetreffende oproeping hadden zich 3 solli citanten aangemeld, namelijk de dames: A. G. Rab, C. M. E. de Braai en J. Langeveld, de beide eerst- genoemden met en laatstgen. zonder akte handwerken. Uit het rapport van het hoofd der school bleek dat tot zijn leedwezen mej. Langeveld, omdat zij gene akte er voor had moest ten achter staan bij de beide anderen. Van de beide anderen werd aan mej. de Braai de voorkeur gegeven met het oog op haar ouderdom en tevens omdat zij reeds vroeger classikaal onderwijs in dit vak had gegeven. Op de voordracht stond dus als No. 1 mej. de Braai, als No. 2 mej. Rab en als No. 3 mej. Langeveld. Ook de schoolopziener bad zich met den voordracht vereenigd. In stemming gebracht wordt gekozen mejuffrouw de Braai met 6 stemmen tegen 4 stemmen, uitgebracht op mejuffrouw Rab. Verder wordt besloten, dat de benoemde 1 Juni zal moeten in dienst treden. Aanbieding beg rooting Waalderweg, dienst 1897. Als eindcijfer der begrooting werd genoemd f 682. De gemeente zal dus moeten bijdragen de helft of f 341.B. W. stellen voor deze begrooting goed te keuren en het financieel gedeelte later te regelen te gelijk met dat der kiesvernehtingen. Overeenkomstig dat advies wordt met algemeene stemmen besloten. Voorstel B. W. tot wijziging verordening verdeeling Gemeente in stemdistricten. Bedoelde wijziging moest worden gedaan ten gevolge van een voorschrift in de pas in werking getreden Prov. wet, waarbij niet wordt gesproken van afdeelingen doch van stemdistricten, terwijl er tevens in wordt opgegeven, dat moet worden bepaald waar het hoofd stembureau zitting houdt. Overeenkomstig het voorstel van B. W. wordt de thans bestaande verordening ingetrokken en eene nieuwe aangenomen. Voorstel tot vaststelling verordening tot aan- wijzing stemlokalen. Als het meest geschikt daarvoor en in navolging van andere gemeenten wordt daarvoor aanbevolen een der schoollokalen in de verschillende stemdistricten. Ook de raadzaal aan den Burg is daartoe minder geschikt, zoodat ook aldaar een der schoollokalen zal moeten dienst doen, de vroegere normaalsohool kan daarvoor wel worden gebruikt. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Voorstel benoeming leden en pl. leden stem- bureaux. Voor elk stemdistrict moet worden benoemd 1 voor zitter en 2 leden, benevens plaatsvervangende leden. Het aantal leden van den raad is te klein om alle plaatsen in te nemen, zoodat men, hetgeen de wet toelaat, ook bij niet-leden moet aankloppen om lid van een stembureau te worden. Voor het le district, het hoofddistrict, waarvan ambtshalve de burgemeester Voorz. is, worden benoemd tot leden de heeren Westenberg en F. Keijser, laatst genoemde tevens plaatsv. Voorzitter. Als plaatsverv. leden de heerenJ. Rab Jz. Sr., A. C. Keijser, J. P. Noordijk, J. Kooiman, W. C. Reij en J. S Keijser Rz. 2e district, deCocksdorp: Voorz. de heer A. Dros Az., leden de heeren J. Roeper en P. Deuzeman. Plaatsv. ledende heeren P. Zeylemaker, P. Dros, J. Blom, R. Barends, J, Reuvers en K. v, d. Kloot,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2