R. C. Kiesvereniging buitenland. Marktberichten. Aai jacMers van loolpas ei aapas Dr. SCHAEPMAN. laan van Maai net maalmachine F. LEMSTRA. PREDIKBEURTEN?" ~AD VBBTBNTIËnV te Texel. Bi Cooksdorp, 5 Juni. Men heeft deze week 6 dagen achtereen op het wrak der Stanley kunnen werken en slaagde er in 15 20 balen jute daags te bergen. Daar de balen zeer vast aaneengesloten zitten komt de jute meest los boven. De beer L. Nieman, die even als verleden jaar de werkzaamheden regelt, heeft behalve zijn vaste werkvolk van elders, waaronder 1 duiker, ook lieden van hier in zijn' dienst geiomen. Ü9 mazelen hebben zich ook in den polder Eierland geopenbaard. In één land bouwersgezin zijn drie kinderen door die ziekte aangetast. In den jongsten tijd is men in Zuid- Limburg niet ongelukkig geweest met het doen van boringen naar steen- en bruinkool. Zoo o.a. heeft men te Wolfhage, gemeente Sihinnerd, by het boren eene diepte van ruim 280 M. bereikt en reeds door twee kolenlagen heen geboord, terwijl bij een boring te Oirsbeekop 19 M. diepte reeds bruinkool werd gevonden. Naar het oordeel van deskundigen vormt een groot deel van Zuid-Limburg één kolenbekken, dat slechts op ontginning wacht. Hollandsche haring naar Amerika! De te New-York verschijnende „Fishing Ga- zette meldt, dat tengevolge der eendrachtige pogingen van de „Holland Herring Company" met enkele andere voorname inporteurs van gezouten visch de rechten op gezouten visch, die volgens de voorgestelde Dingley bill tot één dollarcent per Am. pond of niet 100% verhoogd zouden worden, zullen blijven zooals hét vroeger geweest is, namelijk een halve dollarcent per Am. pond. Het in uitzicht gestelde verhoogde tarief op haring was voor den exporthandel van Hol landsche haring naar Amerika een waar schrik beeld. Ongetwijfeld zouden de daarheen te verschepen hoeveelheden belangrijk verminderd zijn geworden. Een gezond dorp! Gedurende 240 jaren zat de gemeente Rukfen (Noord-Brabant) zonder eigen geneesheer .Thans is uitkomst gekomen door de benoeming van den heer KauüBg, arts te Vlij man, tot gemeente geneesheer met een jaarlijksche bezoldiging van f 1800. Rukfen is zulk een gezond dorp, dat een dokter zonder gemeentelijke toelage moet fail- leeren. Rechts houden! In „De Kampioen" is er by herhaling op gewezen, dat ter voor koming van ongelukken, alle wielrijders, zoowel dames als heeren, verplicht zijn rechts te wijken. Dit voorschrift is noodzakelijk uit een oogpunt van veiligheid en is daarom in het minst niet in tegenspraak met de door heeren aan dames verschuldigde beleefdheid. Ook op dames wiel- redsters rust de plicht recht te houden. Wordt men achterop gereden door rijders of rijdsters met grootere snelheid dan waarmede men zelf rijdt, dan is men verplicht, bij het hooren van het signaal rechts te houden, om zoodoende den achterop rijdenden de gelegenheid te geven links te passeeren. Op die wijze zal men ongelukken en onaangenaamheden vermijden. Beleefd verzoekt men vooral dien wielrijdsters en wielrijders, die in dit seizoen het eerst uit komen, deze wenken ter harte te willen nemen. Zorgt voor uw aardbeien 1 By de aanhoudende droogte, zooals we die in deze maand maar al te zeer leeren kennen, verdient het aanbeveling om de aardbeien- bedden vaak te begieten. Het is een merk waardig, verschijnsel, dat gietwater gewoonlijk beter op de ontwikkeling der vruchten werkt don regen. Geheimzinnig. 't Was eiken avond de zelfde historie; klokke tien begon de vertooning. Plotseling werd het zichtbaar boven op den muur naast de oude kerk, en onbeweeglijk bleef het zitten tot dat een der voorbijgangers den moed had te naderen en dan verdween het; 't was ge beurd dat 'n argeloos mensch een beetje dicht by den lagen muur had heenge 'o o" wandeld en dat hem plotseling'n tik op zyn hoed was gegeven flink w genoeg om gevoeld te worden. Hy was toen verschrikt op zy gespron gen en had iets met wonderbaariyke vlugheid zien ver- dwynen maar wat het was, wist hij niet. Som migen zeiden dat een van de .witte wiven" uit het een of ander oud kas teel verdwaald was en nu hier rondwaarde. Weer anderen be weerden, dat er hek sery in 't spel was, de snuggersten wisten zelfs personen aan te wy zen, die er niet onschuldig aan waren, totdat eindeiyk een jongen die niet bang voor spoken was, zich op de loer legde, het ge heimzinnig monster greep en een mooie witte kat thuis bracht. (N. v. N.) Erfeiisjagers 1 Twee Duitsche heeren, leden van eenCre- feldsche familie, bezochten Vianen en een paar kleine gemeenten in den omtrek, om te zoeken naar eene erfenis, die daar in den vorm van landerijen moet liggen, Naar de heeren zeggen, doen familiepapieren hun vermoeden (bewijzen gaat niet), dat endor Vianen of Hagostein land moet liggen, behoorende aan bedoelde familie. De zoekenden zijn weer vertrokken. Of ze weer zullon keeren De bevolking van het kanton Schaffhausen heeft te stemmen over het wetsontwerp tot invoe ring van verplichte vee verzekering. De kansen, dat het wordt aangenomen, zyn groot. De vrywillige verzekering van het vee is in het kanton reeds vry algemeen. En nu ziet men in dat de verplichting niet dan voordeelig kan zyn, Want zoowel de Kantonnale- als de Bondsregeering heeft een by- drage in de premie toegezegd, van te zamen niet minder dan 40 pet. En ook de kleine veehouders zien in, dat hun vee door dezen maatregel in waarde wint. De geheele bevolking is er voorts van doordrongen, dat het gevaar van knoeieryen met ziek vleesch door de verplichte verzekering aarzieniyk zal worden verminderd. Hooge huur. Volgens een Londensch blad heeft een welbekende bankier en millionair, lid van het Hoogerhuis (Lord Rothschild plm. 29000 pd. st. gegeven voor de huur van een gebouw tegenover St. Paul's te Londen op den .jubileumdag"; wyn en ververschingen in de som inbegrepen. Men rekent uit, dat voor eiken toe schouwer de rykaard pl. m. 100 pd. st. zal hebben te betalen. Toen een regeeringsbeambte de kas der stad Foggia nazag, bemerkte hy dat er in de afdeeling van het bestuur der stedeiyke belas tingen een tekort was van 854,000 lire, waarvoor de prefectuur niet minder dan 42 gemeenteraads leden deed aanhouden. Een piano is, zooals alle menscben weten vrywel het zwaarste en lastigste meubel om te hanteeren. In New-York nu is een gentleman, die met gemak een gewone staande piano kan oplichten en er mee rondwandelen op de maat van een marsch, welke een man, die meegedragen wordt, er op speelt. Deze sterke Amerikaan heet Rolandow en de piano die hy ronddraagt weegt 630 pond. De musicus is Rolandow's trainer; zyn naam is H. W. Titus en hy weegt 135 pond. Het totale gewicht van den last is dus 765. Een dame als oorlogscorrespondent is een nieuwigheid, die uitstekend voldaan heeft in den Turksch-Griekschen oorlog. In het begin van Mei vertrok mis Herriet Boyd naar het oorlogsterrein als berichtgever van het .New-York Journal." Zy heeft getoond dat ook eene vrouw deze betrekking tot tevrfdenneid van haar lastgevers kan vervullen. Zy heeft alle ontbering en vermoeienissen als 'n man doorstaaD. De groote magazijnen van de socialistische coöperatieve vereeniging .Vooruit", te Gent, zyn door vuur vernield. De brand schynt ontstaan te zyn door het vlamvatten van een gordyn in een der ateliers op de tweede verdieping. Spoedig stond het geheele bovengedeelte van het gebouw in lichtelaaie. Het blusschingswerk was zeer lastig door de kolossalen omvang der magazynen. De belendende huizen bleven gespaard, doch het gebouw van de socialistische werkliedenvereeni- ging werd zoo goed als geheel een prooi der vlammen met alle goederen en gereedschappen. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Vergiftiging van bronnen. Uit Telllet, by MontluQon, wordt over de ontdekking van een vreeseiyke misdaad het volgende vermeld Sedert eenige dagen bemerkte men, dat uit de bronnen van de gemeenteschool vuile dampen opstegen, waarvan men de oorzaak niet kon doorgronden. De gemeenteraad liet de bronnen ledigen, waarop men de volkomen tot ontbinding overgegane lyken van een kat en een hoen te voorschyn haalde. Die ontdekking heeft ln Telllet een onbeschrytlljke onrust te voorschyn geroepen, want uit de bronnon werd door de leeraars en de leerlingen gedronken. Velen ïyden reeds hevige pynen. Weer in een zaaltje, waar een kinematograaf vertoond werd, boulevard Poissonniére te Parys, is op dezelfde wyze als in den weldadigheidsbazar van de rue Jean Goujon, door ontploffing van de lamp brand ontstaan. De twintig a dertig aanwezigen vluchtten in een soort van paniek; het winkelraam werd door hen verbryzeld. Er gebeurden echter geen ongelukken. Een nieuw beroep. De vrouwen verdringen de mannen steeds meer uit de betrekkingen. Nu treden in Beriyn vrouwen op als schilderessen. Niet als fijnschilderessen, neen, als huisschil deressen en veifsters van buitenwerk, enz- Mod kan ze in de straten van Duitschland's hoofdstad reeds in volle werkzaamheid zien. Zy dragen als de mannen een linnen kiel en op het hoofd een muts. Heel elegant zien zy er niet uit, maar bewonderenswaardig is de zekerheid en behendigheid, waarmee de jonge handwerksters zich bewegen op de ladders en de steigers. De meesten harer hebben zich in haar leertyd duchtig geoefend in de gymnastiek, ten einde zich vlug in de ongewone houding te kunnen bewegen. Een spaarzame overheid. Men schryft uit Londen; De Schotsche spaarzaamheid is spreekwoordeiyk, en het is slechts recht en biliyk, dat de magistraat en stadsraad der hoofd stad van het schoone Edinburg in deze betrekking met een glanzend voorbeeld voorafgaat. Zy staat by nlemaud in loyaliteit jegens de koningin achter, echter waartoe onnoodlg geld het venster uit te werpen? Zy heeft daarom even als andere overheden besloten op den grooten jubileumdag op alle hoogten vreugdevuren aan te steken, maar alleen het goede idee gehad, de volgende advertentie in de loeide bladen te plaatsen s Stad Edinburg. Viering van de voleindiging van het zestigjarig jubileum van harer maj esteits regeering De magistraat zal gaarne oud materiaal, dat zich tot vreugdevuren eigent, als geschenk in ontvangst nemen. Allen, die zulks afgeven willen, mogen zich tot den stadsbouwmeester wenden. Sckagen, 3 Juni. Aangevoerd: 5 paarden f 35 a 150, 2 Stieren f a f 15 Gelde koeien f 80 a f 140; 20 kalfkoeien f 180 a f130 13 Vaarzen f 100 a f130; 20 Nuchtere Kalveren f6, a 18; 126 Schapen f 14 a 20,-; 1128 Lammeren f 6 a f 12 Bokken en Geiten f0, a gld.40 Varkens f 12.00 a f 17.— 42 Vette VarkeDS 34 a 38 cent per kilo; 40 Biggen f 6,- a 11. Kippen a Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,47' a 0,52' Kaas per kilogram 30 a 40 ct. Kipeleren per 100 f 2.25 a f 2.75.Eendeieren per 100 f 2 90 a f 3.— Leiden, 4 Juni. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 118 a f 248 48 Stieren f57 a 247; VeuleDS stuks f af 201 kalfkoeien f 106 a f 235; Melkkoeien f 106 a 235; 82 Varekoeien f82 a f 200; 106 Vette koeien f 118 a f248; 158 Vette kalveren f 28 a f 70 96 Magere kal veren 7, af 16, Grasnalveren f a f 816 Vette schapen f 17 a f 31.0076 Schapen (weide) f 12, a f 23, 3 Paarden f 36 a f 78 72 Magere Varkens f 15 a f 26 Vette Varkens a. ct. 176 Biggen f6. af 14. 7563 Lammeren f6. A f 15. Londen, 3 Juni. Ter markt zyn aangevoerd: 100 Runderen, 4000 Schapen en lammeren- 5 Kalveren, 20 Varkens. Men noteert; Run deren 0.35 0.70 Schapen en lammeren 0 55 0.85; kalveren 0.45 0.75; varkens 0 35 k 0.65 Zondag 6 Juni. le Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. Leffef. Waal. Nam. 2 uur de Hr. Niessink. Oudeschild. Voorin. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorin. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorin, half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorin, half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Maandag 7 Jnni. (2e Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Den Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Coeksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. V Bevallen van een Meisje, M. SIKKELEE-van Doorn. Paterson, Noord-Amerika. van het vorige jaar der landeryen, eigendom van het ALGEMEEN WEESHUIS op TEXEL, wordt by deze kennis gegeven, dat tot de ontvangst der pachtsommen door Regenten sitting sal worden gehouden, in gezegd Weeshois op 24 Jnni a.s. van 's morgens 10 tot 's na middags 1 uur. HET BESTUUR. Texel 5 Juni 1897. Het bestuur van bovengenoemde Vereeniging bericht aan alle inwonende kiezers van Texel, dat op DINSDAG 8 JUNI e. k. 's avonds 8 uur in 't Hó.el „TEXEL" eene politieke rede zal gehouden worden door den WelEd. Geleerde Heer De Leden hebben vrijen toegang op vertoon van diploma op de voorste aan te wyzen plaatsen- Voor de overige kiezers van Texel tegen 25 cent entrée. HET BESTUUR. Ondergeteekende beveelt zich aan voor het waarvoor hy een beste machine en span paarden beschikbaar heeft. Tijdige bestelling wordt door hem verzocht. BURG). Einde Gasthuisstraat

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2