N°. 1022. Donderdag 10 Juni. A0. 1897. Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland. OFFICIEEL EEPEELTE. Politieke rede van Jr. Schaepman. - Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dik Bobo SO Cts. - Fransper pest door ga- heal Nbmrlanb it Cta. - Naar AwraraA en andore landen met verheuging der parte'*. Advertenties vóór ld nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiin Van 1 tot S regel* 10 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. ftreste lettere en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bew$*nnmmer* 3 Cte. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB A ©E ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tb rat KIESWET. De BURGEMEESTER van TEXEL, Gezien de artikels 57, 58 en 154 der Kieswet, luidende Art. 57. Het hoofd of de bestuurder van een bedryf of eene ondeinemir g, waarin mannelijke personeD, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werk plaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren tusschen acht uren des voormiddaga en vjjf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58 Het hoofd of de bestuurder in het voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wjjze is opgehangen eene door hem onderteekende l(jst der uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden .arbeid" en .fabrieken en werk plaatsen" is I der Arbeidswet toepasselijk. Art. 154. Overtreding van de art, 57 en 58 dezer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden Brengt -ter kennis van belanghebbenden, dat exemplaren der in artikel 58 bedoelde Ijjst kosteloos ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar z(jn. Texel, 8 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Hendrik Kannes en Catryn Epe Leen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis het na volgende hij hun ontvangen schrijven: .Bestuurders, tevens Collatoren van het Hendrik .Nannes en Catrtjn Epe Leen, te Bolsward, op .Vrijdag 2 Juli 1897 aldaar zullende overgaan .tot begeving volgens het bestaande reglement .van een deel der inkomsten van het Leen, ten .einde een jongeling uit het geslacht der stichters .tot de Academische studie op te leiden, roepen .daartoe de rechthebbenden op, die niet beneden ,de 12 jaar oud mogen z(jn en uit eigen middelen »of die hunner ouders de kosten der studie niet .kunDen bestrijden. „Sollicitanten, die zich aan een vergelijkend „examen zullen moeten onderwerpen, worden „uitgenoodigd, zich schriftelijk aan te melden vóór den 21 dezer bij den ontvanger des Leens, ^den Heer C. A. DARBENNE ANKRINGA, te .Bolsward, met overlegging van hunne geboorte- .acte, een bewijs van leering, afgegeven door .het hoofd der school, waar zij onderwijs genieten ,en ook, wanneer dit gevorderd wordt, van het .bewijs, dat zij uit het geslacht der stichters "van het LeeD afstammen. Geen reis- of verblijf kosten worden vergoed." Texel, 8 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. In groote getale was men gisteravond opgegaan naar het hotel Texel, ten einde den gevierden redenaar dr. Schaepman te hooren. Reeds lang van te voren waren velen in de zaal aanwezig, blijkbaar omdat men vrees koesterde de zaal geheel bezet te vinden en zonder zijn doel te hebben bereikt te moeten huiswaarts keeren. Die vrees echter bleek ongegrond, want wel was de zaal, die bovendien met het oog op de verwacht wordende groote opkomst, nog was vergroot, zeer goed bezet, doch niet van dien aard, dat er geen plaatsruimte meer beschik- De heer Dito, president der kiesvereeniging Eendracht, opende namens het bestuur der afdeeling Texel de vergadering met een woord van welkom aan den geachten spreker en de hoorders, waarin hij tevens den wensch uitsprak, dat evenals van de vergadering Maandagavond te Helder gehouden waar de heer 3. was opgetreden voor 7 800 personen, ook van deze vergadering zou kunnen worden gezegd, dat zij kalm en ordelijk was, hetgeen niet kon worden gezegd van elke ver gadering tegenwoordig in dit district gehouden. De heer S. hierop het woord verkrijgende begint met de mededeeling, dat hy uit beginsel en uit ervaring is tegen vry debat. Uit beginsel, omdat hjj duidelijk en klaar wil vertellen, wat zyne gevoelens zyn, doch dat het doel niet is anderen te bekeeren, of zicht3laten bekeeren. Uit ervaring, omdat vry debat leidt tot allerlei dingen, die met het gesprokene in weinig of geen verband staaD. Uit dergelijke debatten komt gewoonlijk weinig goeds doch veelal worden er dingen gezegd, die beter waren niet te zyn genoemd. Men beschouwe echter dit niet-geven van debat niet als vreeze. In de eerste plaats brengt spreker zijn dank voor het vertrouwen in hem gesteld door hem in dit dislrict candidaat te stelleD, door welke omstandigheid by er toe woidt gebracht ook kennis te maken met dit deel van ons land, dat tot heden nog onbekend voor hem was. Het was voor hem een groote onverdiende eer, zegt spreker, dat men hem had uitverkoren als de drager hunner beginselen. De candidaat is toch die persoon, in wiens beginselen men vol komen vertrouwen stelt. Dat is een eer en wat ook de uitslag moge zyn, ik biyf u er steeds dankbaar voor. Spreker wenscht thans enkele woorden te wyden aan den algemeenen toestand van ons land, om te vertellen, waar het thans om gaat. Men verwachtte echter geen breade uiteenzetting van alles. Er is reeds zoo veel over dat onderwerp gesproken, dat men begint te verlangen naar het einde van de woorden en het begin der daden. Spreker zal dus in korte trekken mededeelen, wat zyne meening is omtrent den algemeenen toestand op staatkundig gebied Door de nieuwe thans in werking getreden kieswet is naar schatting het aantal kiezers in ons land ongeveer verdubbeld. Spreker brengt hierop in herinnering het kies- wetontwerp-Tak, dat niet tot wet werd verheven en waarna later de thans geldende wet werd aangenomen. De vraag is thans in welke richting gedurende de eerste jaren de staat zal worden geregeerd. Een stryd is ontstaan van richting tegeD richting en thans was ook voor spreker het oogenblik gekomen, waarop hy naar zyn kracht en vermogen heeft mede te werken, om het Nederl. Staats bestuur in die richting te sturen, welke door hem het beste en heilrykste wordt geacht. Spreker was voorstander van het kieswet- ontwerp Tak en had zonder nu bepaald onvoor- waardeiyk bewonderaar te zyn van de thans geldende wet, ook de totstandkoming daarvan helpen bevorderen, omdat z. i. het noodig was dat er een dergeiyke wet werd ingediend. Trouw aan zyne beginselen wordt door spreker thans beweerd, dat het tyd wordt, dat er eene andere richting wordt ingeslagen in onze staat kunde, dan tot heden is gevolgd. Dit wordt niet alleen aan hem, doch ook aan zyn vrienden ten kwade geduid. Men beschouwt ons streven tot hetverkrygen van eene meerderheid als majesteitschennis, maar, vraagt spr., waarom tracht dan de lib. party de meerderheid te verkrygen Is het in een vry grondwettig geregeerd land dan ongeoorloofd, dat eene party doet, wat de andere party reeds jaren lang heeft gedaan Zyn wy er dan toe voor beschikt, steeds in de minderheid te biyven Het heeft den schyn alsof het staatsbestuur steeds in ons land in handen der lib. party moet zyn en zou het nu zoo verkeerd zyn, indien ook de andere party eens dat werk overnam en de lib. party eenige rust werd gegund De lib. woord en penvoerders houden ons steeds voor en ze beginnen het steeds meer openhartig te zeggen, zegt spr., dat wy eigeniyk onbekwaam zyn om te regeeren en wyzen ons dan op het weinige door de Christelyke party gedaan in de jaren 1888-'92. Maar, vraagt de spr., heeft de lib. party dan zooveel gedaan? In 1878 was die party op 't toppunt van haar grootheid en kracht, zy bezat toen in de beide kamers byna deel van het aantal stemmen en wat heeft ze toen met dien macht gedaan? Zy werd aangevoerd door den man, wien door mede- en tegenstander hulde wordt gebracht, door Kappeyne. Wat heeft men tot stand gebracht? De verknipping der kies- distrikten. Die kiestabel heeft echter de liberale party niet kunnen redden. Deze daad is met met gunstigen uitslag bekroond. Verder werd nog gewyzlgd de wet op het lager ondeiwys. In den boezem der lib. party is oneenigheid ontstaan, een stryd tusschen deleden onderling. En nu, wat hebben wy gedaan in 1888? zegt spreker. Wy hebben éan goed ding gedaan en éen fout begaan. Een goed ding was het, dat wy met de hulp van sommige liberalen een einde hebben gemaakt aan den schoolstryd. Een fout, dat men op de aanblazing van enkele liberalen is gaan werken voor algemeenen dienstplicht, waardoor men vele vrienden van zich heeft vervreemd, zonder van de andere zyde daarvoor schadeloos te worden gesteld. Wie meer omtrent deze fout wenscht te weten, leze het artikel daaromtrent, voorko mende in het nummer van zaterdag j.l. van de antirevolutionaire .Nederlander. Nu leidt de lib. party uit allerlei dingen af, dat de rechterzyde niet kan regeeren* Volgens die party vindt men daar geen hout, waarvan men ministers snydt en vindt men dit alleen in liberale bosschen. Wie geeft nu aan de lib party het recht, om in dit geval als keurmeester op te treden? Wie geeft aan de redacties der groote bladen het recht daarover een oordeel te vellen Zoolang het niet bewezen is, dat wy onze eigen zaken niet kunnen sturen, dienen wy ook onzen eigen weg te volgen. Het geldt hier de richting, waarin gedurende de eerstvolgende jaren de staat zal worden ge regeerd. De richting is afhankeiyk van het beginsel der regeering, Zal dit Christeiyk zyn of liberaal Er zyn er, die beweren, dat er geen bepaald verschil is en in vele gevallen is dit dan ook niet steeds even duideiyk merkbaar, toch is het over het geheel zeer goed op te merken welke richting de regeering is toegedaan. Er zyn 2 partyen, die van het Christendom en die van menschenvergoding. Christelyke en liberale staatkunde. Spreker vergeiykt de eerste by een schip dat zich kan richten naar een op een steenrots gebouwde vuurtoren en de andere by een vaartuig, dat op de baren ronddobbert, zonder zulk een zekeren gids. In byzonderheden af te dalen, omtrent hetgeen hun party wil, acht spreker thans onnoodig en voor zichzelf minder aangenaam, daar zulks reeds zoo dikwerf werd gedaan en hy dit dus als vry goed bekend acht. Alleen omtrent zich zelf als candidaat in dit district wenscht hy nog een mededeeling te doen. Hy is geen voorstander van protectie en ge looft, dat er betere middelen zyn te vinden, om de nooden van het volk op te heffeD. Ergens heeft men echter beweerd, dat hy op dit punt reeds uitgestudeerd was, deze bewering wordt echter niet door spr. beaamd. Beloven doe ik u niets, zegt spr. ten slotte, wat baat het al beloofde ik. u 6 havens, wel wil ik, ook al mocht ik niet voor dit district worden gekozen, medehelpen tot bevordering van den bloei en welvaart van Texel. De heer Dito hierop weder het woord opvat tende, brengt namens het bestuur en naar hy vertrouwt mede namens alle aanwezigen dank aan den geachten spreker voor diens schoone rede en weinige belofteD, terwyi hy tevens zyn daDk brengt voor de stilte, welke er gedurende de rede had geheerscht In den loop zyner rede en ook na afloop er van werd de heer S. herhaaldeiyk toegejuicht. TEXEL, 9 Juni 1897. Tot groot genoegen van de vele liefhebbers van muziek, was het weder op geen der beide Pinksterdagen van dien aard, dat daarom de muziekuitvoeringen van het gezelschap Trinitas op den len en dat van het Fanfarecorps op den 2en dag niet kon doorgaan. Zoowel voor de uitvoering van Trinitas als voor die van het Fanfarecorps, was men van heinde en verre toegestroomd, in het volle vertrouwen, en zeker terecht, waarlijk iets goeds te zullen hooren. Verschillende nummers werden ten beste gegeven en moge misschien het eene nummer meer in den smaak zijn gevallen van sommige der toehoorders dan het andere, over het algemeen was men hoogst voldaan en keerde men huiswaarts dankbaar TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1