3 4 25-jariie IcMvemiw 5 m Marktberichten, PKEDIKBEUBTEN. ADVEBTENTIËN. en HT op Zondag 13 Juni a.s. IJ voor het genotene. Zeker wordt door vele de weasch gekoesterd dat Trinitas zoowel als het Fanfare-eorps moge bloeien en ons nog meermalen moge vergasten op zulk een proefje van hun kunst. Voor de leden van de laatstgenoemde ver- eeniging bestaat er naar wij vernamen zeer veel kans dat hen daartoe spoedig de gelegen heid zal worden geboden in den tuin van het logement „de Vergulde Kikkert"; vermoedelijk zal namelijk op den Zondag voor de kermis door het Fanfarecorps aldaar dan eea concert worden gegeven voor de leden. Of de vereeniging Tiinitas ook spoedig zich weer in hst openbaar zal laten hooren, wij hopen het en zeker velen met ons. Evenals van de 3 daaraan voorafgaande zoogenaamde groote lammerenmarkten kon ook van de 4e, Dinsdag j.l. alhier gehouden, worden beweerd, dat de aanvoer aanzienlijk was, terwijl wij er gerust meenen aan te mogen toevoegen, dat ook de prijzen van het jonge wolvee zeer bevredigend waren. Bij matigen handel werden besteed voor lammeren van f 6 tot f 10.50 en koeien van f 80 tot f 120. Aangevoerd werden 2829 lammeren, 6 koeien, 5 stieren, 13 schapen, 11 nucht. kalveren, 39 biggen, 20 schrammen. Wij herinneren er aan dat Maandag a.s. alhier paardenmarkt zal worden gehouden. Werd door ons in het vorig nummer vermeld, dat waarschijnlijk Zaterdag a. s. de heer Staalman alhier zou optreden, thans meenen wij te moeten mededeelen, dat dit optreden Zaterdag niet zal plaats hebben. Volgens eene advertentie toch, in de „Zijper Courant," zal genoemde heer alsdan in de Zijpe optreden. Oude "child, 8 Juni. De Heer L!ps heeft met zijn meisjes-zangkoor „Crescendo," weer veel sncces behaald, bij de uitvoering in de Bewaarschool alhier. Een twaalftal zangnummers werd ten gehoore gebracht en verwierf over 't geheel luide toejuiching. Blijft de jeugdige vereeniging onder de uit stekende leiding van den bekwamen Directeur zoo ijverig voortstudeeren, dan belooft „Cres cendo" stellig eenmaal een zangkoor te zullen worden, dat zich ook overal in den vreemde zal mogen laten hooren. De Heer Hin was welwillend genoeg om voor de instrumentale begeleiding te zorgen en kweet zich op alleszins verdienstelijke wijze van die taak. Een viertal heeren gaf, ter afwisseling van den zang, eenige korte voordrachten ten beste, welke ook wel in den smaak mochten vallen. Te elf ure ging men huiswaarts, na een genoegelijk avondje te hebben doorgebracht. Aangezien in de afgeloopen week van enkele partijtjes garnalen nog een zuiver bedrag van f 2.50 per mand kon overblijven, zijn de meeste visschers heden weer vroegtijdig uit gezeild. 't Eenigszins koelere weer is al dadelijk weer van invloed op de verzending en verzekert meer een overtocht naar Engeland in onbedorven toestand. In een „Open brief aan de liefdadige manneni en vrouwen" komt de gepensionneerde majoor van het Indische leger Leyds op tegen het verstrekken van giften voor Griekenland, daar hier in Nederland nog zoo dringend be hoefte is aan geld voor Nederlandsche instel lingen van barmhartigheid. Het uitwonend dienstpersoneel, de losse arbeiders enz., van wijlen mevr. de douairière Van Sminia, te Oudkerk (Fr.) wachtte dezer dagen een aangerame verrassing, toen zij op den huize De Klinze ontboden waren. Ingevolge eene beschikking van de ovorledene ontvingen allen eene gratificatie, als belooning voor be wezen trouwe diensten. Naar gelang van dienstjaren was de gratificatie grooter of kleiner en liep van f 100 tot f 1200. Een tiental huisgezinnen werden zoo door de edele afge storvene gelukkig gemaakt. Twee Rotterdamsche doctoren geven in de „N. R. Cc." een raad, voorzichtig te zijn met de potlooden in de stembureaux en deze niet aan den mond te brengen. Aan het Haagsche „Dagblad" doet men een middel aan de hand om de stembus tegen eventueele besmetting te vrijwaren .Menspanne nl. een koordje over den lessenaar langs de zwart te maken kringetjes. Wanneer men dan het met een gaatje door boorde potlood aan het koordje heeft geregen en het koord van boven en van onderen in den lessenaar aan knopjes bevestigd is, kan het potlood op een kleinen afstand van het papier op en neer bewogen worden en daar tot rust komen, waar de kiezer zijn lijst wil invullen. Het is hem dan onmogelijk, tenzij hij met zijn neus op den lessenaar gaat liggen, om de potloodpunt in den mond te steken. Terwijl man en vrouw, een fruitnering drijvend aan de Reguliersgracht bjj de Achter gracht te Amsterdam, in den vroegen ochtend naar de fruitmarkt waren, om hun noodigen voorraad in te slaan, hebben een of meer schurken bij hen inbraak gepleegd en hun in een ijzeren kistje weggeborgen zuur verdiende spaarpenningen, de vrucht van een harden arbeid van zes jaren, circa f 500, ontvreemd. De bestolenen, die aangifte hsbben gedaan van den diefstal bij de politie, hebben geen ver moeden tegen iemand opgevat, doch naar alle waarschijnlijkheid is of zijn het bekenden geweest. Ér bestaat wel niet veel kans dat de ongelukkige stakkerds iets van hun geld zullen terugzien. In de buurt, waar het eehtpaar gewoon was te venten, ciiculeert een lijst onder de klanten, ten einde hen althans in staat te stellen hun nering voort te zetten. Men schrijft uit Lemmer, 3 JuniVan eene bezending lammeren, gisteren avond hier met een der veebooten en een veebak van de markt te Wolvega aangebracht en be stemd voor Holland, bleken bij aankomst alhier niet minder dan 256, tengevolge van de felle onderweegs gestorven te zijn. Na van de huid ontdaan te zijn, wordt het vleesch dezer diertjes aan het aschland vernietigd. Bij hot naderend vliegen-seizoen is het niet ondienstig de aandacht te vestigen op het volgend berieht, door een inzender aan het „Weekbl. voor Zuivelber." medegedeeld. De muren, de deurea en de zolder van stallen, enz. worden gewit met witkalk, waarin een beetje in water opgelost aluin gedaan wordt. Loopen de vliegen tegen zulke mure of wanden op, dan duurt het niet lang of zij vallen weer op den grond, om dan nergens tegenaan te kunnen komen. Het schijnt, dat de aluin de klevende vloeistof wegneemt, die bij iedere vlieg aan de pootjes voorkomt, waardoor het loopen zelfs tegen een zolder mogelijk is. Juni is in dit jaar een drukke verkie- zingsmaand. Niet alleen moeten 100 leden der Tweede Kamer worden gekozen, maar ook in de keuze van Raadsleden, daar een derde deel der gemeenteraden dit jaar op den eersten Dinsdag in September aftreedt. Vroeger was de dag voor do periodieke ver kiezing van Raadsleden de dorde Dinsdag in Juli. De wijzigingswet die onlangs in werking is getreden, heeft daarvoor thans den laatsfcen Dinsdag in Juni bepaald, dus ditmaal 29 Juni. Op dien dag heeft echter de eigenlijke strijd niet plaats. Evenals voor de Kamer geschiedt dan namelijk de opgaaf van candidates, en zoo er meer candidaten worden opgegeven dan er plaatsen zijn te vervullen, geschiedt de stem ming ook op gelijke wijze dus aan de afgeschoten lessenaars binnen 14 dagen, op den dag door B. en W. te bepalen, dus uiterlijk op 13 Juli, en de herstemming zoo noodig ook binnen 14 dagoa, voor alle districten die tot dezelfde gemeente beboeren op den zelfden dag. Voor de nijvere huismoeders. Bewaren van eieren. Iemand nam een proef met ver schillende manieren aanbevolen voor het ver duurzamen van eieren. 19 manieren maakte hij openbaar. Alle eieren ondergingen de behandeling op denzelfden dag, in het begin van Juli en werden onderzocht en geproefd op een dag in 't laatst van Februari. De beste uitkomst verkreeg bij door lo met vaseline in te smeren en in kalkwater te bewaren en 2o ze onder waterglas te bewaren en toen waren alle eieren zéér goed. Wanneer moet men de voedergewassen oog sten Bjj het stellen van deze vraag hebben wij voor namelijk het oog op gras en klaver. Nu de tjjd van het hooien weer nadert, is het niet van belang ontbloot hierop nog eens de aandacht te vestigen. Het gehalte aan voedende stoffen in eene plant is in de verschillende tijdperken van haren groei aan betrekkelijk groote veranderingen onderhevig. Zeer belang;(jke öestanddeelen van de planten, uit een oogpunt van voederwaarde, z(jn de eiwit stoffen, de zetmeelachtige stoffen en het vet. Zoolang de planten nog jong zijn vóór den bloeitijd komen deze stoffen door de geheele plant verspreid voor; naarmate echter het rflp- worden nadert, verdwijnen ze voor een groot gedeelte uit stengel en bladeren en hoopen zich in de zaden en knollen op. Wanneer we nu b.v. oud gras maaien en hooien, dan is het na tuurlijk, dat vele zaden en zaadjes bij de be werking afvallen en niet mede geoogst worden. Onnoodig te zeggen, dat daardoor een groot deel der voederwaarde verloren gaat. Hoe ouder de planten worden, des te geringer wordt de voederwaarde harer stengels en bladeren. Men doet dus het beste en voordeeligste, dan te maaien, wanneer de grassen en klavers in een hooiland beginnen te bloeien het maaien in geen geval langer dan tot den vollen bloei uit te stellen. Bovendien is het in de praktijk algemeen be kend, dat hoe vroeger men maait, hoe spoediger de planten weer uitloopen. In het bij zonder is dit ook het geval met serradella. Heeft men serradella voor zich alleen of onder zomerspurrie gezaaid, zoo zal men in vele gevallen wel twee sneden kunnen oogsten, mits men met de eerste snede niet te lang wacht. (Ass. Crt Een kwaadaardige koorts doet zich in ver schillende districten van de Transvaal voor. Deze wordt toegeschreven aan de aanwezigheid van duizenden carcassen van runderen, gestorven aan de runderpest. De bevolking wordt uitgenoodigd hulp te verleenen aan de arme zieken. Comité's voor dit doel zijn gevormd te Pretoria en Johan nesburg en het Gouvernement van zijn kant verleent op groote schaal hulp aan de zieken. Een moeilijke zaak. De hooggeplaatste ambtenaren hebben soms heel wat te doen, als zij aan alle verzoeken willen voldoen. De lord- Mayor van Londen heeft aan een diner meege deeld, dat een jong meisje van Budapest hem een briefje had gpschreven, dat haar beminde haar had laten zitten. Zij verzocht nu den lord-Mayor hem te laten opzoeken en naar Hongarije te zenden. Zij wist geen andere bijzonderheden dan dat bij Smith heette en een Engelschman was. Maar misschien zou hjj in Engeland wel van naam zijn veranderd. Formerend, 8 Juni. Aangevoerd 315 vette kalveren 55 a 75 et. per kg.; 186 nucht. kalv. f 6 a 18; 261 vette Varkens 36 40 ct. per kg. 112 magere Varkens fl2ü f 20; 304 Biggen f6. a f 10;1390 Schapen en 360 Lammeren;301 Runde ren en 15 Stieren. Kip-Eieren f2,50 a f 3,00 p. 100. Vette koeien, hooger in prijs, handel vlug f 0.52 a f 0,62 per k.g. Gelde koeien hooger in prijs, handel vlug f 70 h f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig f 120 a f 180 per stuk. Vette kalveren, hooger in prijs, handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel stug. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel stug. Vette schapen hooger in prijs handel vlug, f 16 a f 23 per stuk. Overhouders, hooger in prijs, handel vlug f 16 f24 per stuk. Lammeren prijshoudend handel stug, f5 f 12 per stuk. Zondag; 13 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 2 uur Ds. Wieringa. Koog. Voorin. 10 uur Ds. Wieringa. Dei Hoorn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschüd. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerleken stand der Gemeente Texel. van 2 Juni tot 8 Juni. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDArie Burger en Tetje van der Vis (OostereDd). GEBORENPetronella Jacoba, dochter van Pieter van Velzel en Gerritje Bunninga (Oudeschild). OVERLEDEN; Martinus Bakker, 43jaar,gehuwd met Neeltje Bakker (den Burg). Ambtshalve ingeschreven; Johannes Hermanus Ehl Weurdinge, 45 jaar (den Hoorn). van gv J. H. M 00 JEN W A. J. J. STIKKEL p? Hunne dankbare kinderen. Texel, 9 Juni 1897. V Bevallen van een Meisje; A. KEIJSER—Eelman. Burg Texel, 7 Juni 1897. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden brengen langs dezen weg hun hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het plotseling over lijden en de teraardebestelling van hunnen ge liefden echtgenoot en vader. In 't bijzonder zij onzen dank gebracht aan HH. dragers en kleed- oplegsters voor de laatste eer den overledene bewezen en aan den Weleerw. ZeerGel. Heer Kuperus voor de woorden van troost bij die gelegenheid gesproken. Verder ook nog onze welgemeende dank aan de buren, voor de hulp en bijstand ons in onze droeve omstandigheden verleend. Wed. M. BAKKER Jz. en Kinderen. Burg op Texel, 9 Juni 1897. •H?

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2