- -■», <-r'' Buitenland. Marktberichten. Advertentiën PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Vlusband, 16 Juni. Bij de gisteren gehouden 3 verkiezing zij i alhier uitgebrasht 112 stemmen, 1 t. w. 88 op dia heer Lely, 18 op den heer Staalman, 1 op den heer Schaapman en 5 i van onwaarde. In het geheel zijn hier 134 kiezers, waar- onder zeevarenden, loodsen, enz. Men zal dus inzien, dat, al wonen wij op een uithoekje, de belangen van het vaderland ons zeer ter harte gaan. Om het bederf van vleessh tegen te gaan wordt in Duitschland en elders thans chinosol 1 aanbevolen. De proefnemingen met chinosol moeten verrassend bevredigende resultaten i hebben opgeleverd: halve dieren, die meteen aterige «hinosoloplossing flink uitwendig ge- wasschen waren, konden maandenlang in een warme zomertemperatuur bewaard blijven, zon der dat zich sporen van verderf vertoonden. Het chinosol is niet vergiftig en gemakkelgk oplosbaar in water, dat echter niet kalkrjjk mag zijn. Heeft men alleen kalkrijk water tot zijn beschikking, dan is het raadzaam dit eerst af te koken. De handel in wol is in Friesland in vollen gang. Is de opbrengst schraal, ook de prijzen zijn laag. Vóór ongeveer 25 jaren konden de schapenhouders nog f 1.50 k f 2 per K.G. voor de wol ontvangen en nu niet meer dan 75 ets. In 1896 werd nog 95 ets. bedongen. Daar de gelden, die voor de wol ontvangen worden, voor den kleinen boer en vooral voor den arbeider meestal zullen moeten strekken tot vereffening van landhuur of ge kochte levensbehoeften, zijn de lage prezen voor deze menschen inderdaad een groote teleurstelling. (U. D.) Zondagochtend heeft in de gemeente Dubbeldam een 18 jarige zoon, T. Roos, zijn 53 jarigen vader vermoord. Laatstgenoemde, spoorwegwaehter, was dien morgen in niet zeer besten luim ontwaakt. Hij wilde zijn hond op het erf vastleggen en daar deze bromde, ranselde bij hem af, eerst met een eind ketting en daarna met een ijzeren „handel", terwijl ook het hondenhok het vervolgens moest ont gelden. Zelfs zijn zoon Jan, die medelijden betoonde met den hond, kreeg een klap met het handel, en daar de spoorwegwaehter nog op andere ruwe wyze zijn woedende drift aan den dag legde, waren ook vrouw en dochter gevlucht. Zijn gang was toen naar den zolder waar zijn zoon Teunis Roos zich bevond. Hij riep dezen toe omlaag te komen, maar Teunis scheen daarin geen zin te hebben, waarschijnlijk met het oog op den toestand waarin zijn vader zich bevond. De vader riep nog een paar keeren tevergeefs en ging toen de zoldertrap op, waarop Teunis, die in het bezit van een geladen revolver scheen te zijn, door het trapgat een schot op zijn vader löstte, dat in de borst trof en door hart en longen ging. Nog een tweede en derde schot volgden, het eene in den rug, het andere in de pols, maar het eerste was alleen doodelijk. De vader liep, met de hand de doodelijke wonde dekkende, naar buiten, waar hij tegen den spoordijk den laatsten adem uitblies. De jonge man is gearresteerd. De verslagene stond als een woest menseh bekend. Een cordate vrouw. Terwijl de vrouw van den tuinman F., wonende aan de Biltstraat te Utrecht, zich Maandagavond even naar een op het erf staand schuurtje begaf, sloop een onbekende man de woning binnen en nam een zilveren horloge en portemonnaie weg, welke beide in de kamer op een kastje lagen. Juist toen de dief zich met zijn buit wilde verwij deren trad vrouw P. de kamer binnen en zag den indringer staan. In plaats van toen bevende van schrik op de vlucht te gaan keek zij bedaard de kamer rond en had al heel spoedig bemerkt dat het horloge van het kastje was verdwenen. Intusschen had de man gelegenheid gehad om te ontsnappen en daarvan gretig gebruik ge maakt, doch hoe snel hij dit ook had gedaan, veel baatte het hem niet, daar vrouw F. hem spoedig had achterhaald en de teruggave van het horloge vorderde. Blijkbaar in zijn schik er zoo af te komen gaf hij daarop het horloge terug en ging er toen ijlings van door in de richting van de Bilt, terwijl vrouw P. zich weder naar huis spoedde en toen tot de onaan gename ontdekkin g kwam dat de man behalve het horloge, ook de portemonnaie met eenig geld had ontvreemd. Het besproeien van tuinen 1 Het gieten van bloem- en groentebedden schijnt een zeer eenvoudige zaak en toch wordt er vele malen by gezondigd. De hoofdfout is, dat men meestal te dikwyis en te weinig op eenmaal giet. Daarbij wordt dan de opper vlakte bevochtigd, en bij de wortels der planten komt weinig of wel in 't geheel geen water. De bladeren der planten zien er dan na het gieten zeer goed uit, maar niettegenstaande men eiken dag giet, willen de planten in het geheel niet groeien. Wanneer bij warm, droog weer elke week éénmaal werkelijk gegoten wordt, zoodat het water tot de wortels doordringt, is dat bijna Bteeds voldoende. Moorddadig gevecht hoog in de lucht Uit M9ern schrijft de heer Wuytiers in „De Ned. Jager Hedenmorgen werd my a aandacht getrok ken door een groote onrust onder de honderden reigers en kraaien, welke hier in een bosch vlak by mgae woning nestelen. Bij onderzoek naar de oorzaak zag ik tot myne verbazing een strijd in de lucht, zooals ik nog nooit heb gezien. Een leger rotganzen deed namelijk een ver woeden aanval op de nesten van de reigers en kraaien, waarschijnlijk met het doel zich van de in de nesten nog aanwezige eieren meester te maken. Dien stryd met aandacht volgende, bleek my, dat de reigers, hoezeer gewapend met hunne lange snavels, waarvan zy dan ook een kranig gebruik maakten, en niettegenstaan de zg in aantal den vqand aauzieniyk overtroffen, toch niet bestand waren tegen den brutalen aanval, want na ongeveer een uur strijdens hadden deze zwarte roofvogels zich van alle nesten meester gemaakt en vlogen de reigers en kraaien in groote kringen hoog in de lucht in wanhoop rond." De heer Wuytiers schoot later op een gans, waarna de heele bende wegvloog en de reigers en kraaien onder oorverdoovend lawaai weer neerdaalden en hun verlaten gebied weder innamen. Een studentengrap Twee studenten leenden by hun bekenden alle wekkers, die zy krygen konden. Eindeiyk hadden zy er 20 byeen. Met deze stegen zy de kamer op van hun vriend, die juist afwe zig was. In een der kastjes, dat zich daar bevond, stelden zy deze wekkers op, richtten ze en sloten ze W9g, terwyi zy den sleutel van de kast meenamen. Met de nachtrust van het arme menseh was het natuuriyk gedaan, want elk half uur ratelde een wekker, en toen eindelyk tegen den morgen alle wekkers afge- loopen waren en de arme door een morgen dutje zyn schade dacht te kunuen inhalen, kwamen zyne goede vrienden en „vroegen hem naar zyn gezondheid 1" Het drogen van bloemen. Om de natuurlijke kleuren bij het drogen van planten en bloemen zooveel mogelijk te bewaren, wordt het versche blad of de bloem, alvorens tusschen vloeipapier te worden gebracht, in een oplossing gedompeld van één deel salicylzuur en zes honderd deelen alcohol. Het kleinste rijwiel ter aarde is voor den .Graaf" Magee, den kleinen heer, die de weduwe Tom Thumbs huwdej, vervaardigd geworden. Het heeft een achterwiel van 35 en een voorwiel van 25 centimeter doorsneden, kost desniettemin toch nog 720 gulden. Het gewicht van dit rijwiel bedraagt acht en een half pond. De echtgenoote van Magee, die nog steeds den naam Thumb draagt, schonk het haar echtgenoot. Zjj zelf rtJdt uitsluitend in de kleine met Shetlandporiys bespannen equipages, die z(j van Koningin Victoria ten geschenke heeft ontvangen. De kleine dame Is nu 55, haar echtgenoot 47 jaar oud. Beiden leven in de Vereenigde Staten in Indiana. In 1900 zal te St. Petersburg een groote internationale tentoonstelling van electriciteit plaats vinden, waar alle mogelijke werktuigen en inrichtingen waarbij de electriciteit als beweeg kracht of drijfkracht wordt aangewend, zullen worden vertoond. Ook electrisch licht als groei kracht voor planten, in één woord alles wat maar tot de electriciteit behoort. De tentoon stellingsterreinen z(jn ontzaglijk, 't Heel Marsveld, waar electrische trams en spoorwegen zullen loopen, de trein van 't Michailpaleis, een deel van de Mojka, 't Lebjkzjikanaal en de Nowk, waar electrische booten en jachten zich zullen bewegen. De bekende buitenlandsche firma's in de electrotechniek zullen ter inzending worden genoodigd. Een electrotechnisch museum en proefstation met de beste inzendingen zal na afloop der tentoonstelling opgericht worden. Aanstaanden herfst zal zich het organisatie comité vormen. Een treurige bruiloftsparty. Treurig werd in den nacht van 1 op 2 Juni te Barmen een bruiloftspartij in de stadshalle onderbroken. Eenige jonge dames hadden zich, om verstop pertje te spelen, in den nog niet geheel voltooid zfjnden toren van het bijgebouwde restaurant begeven. Hier stortte een 28-jarig meisje, mej. Mörth uit Crefeld, door een gat in den kelder en bekwam een volslagen schedelbreuk, alsmede zware inwendige kneuzingen. De ongelukkige stierf kort daarop, nadat haar een geestelyke den laatsten troost der stervenden had kunnen toedienen. Een eiland voor f 0.60. De Amerikaansche bladen deelen mede, dat een ryk inwoner van Nieuw-Orleans van de Amerikaansche regeering een klein eilandje in de golf van Florida, op eenige mijlen van kust gelegen, voor den prijs van vijf-en-twintig dollarcenten heeft gekocht. De nieuwe eigenaar van het eiland heelt er reeds een huis doen bouwen en denkt er zijn zomerverblijf op te slaan in een Robisonachtige eenzaamheid, die echter zekere bekoorlijkheden biedt, daar het den vrijwilligen Robinson aan niets zal ontbreken. Met een stoomjachtje onder houdt hij namelijk de gemeenschap met een nabyzjjnde haven, waar h(j zich van zijn dage- Hjksche behoeften voorziet. In verband met deze geschiedenis brengt men in herinnering, dat het eiland Manhalion, waarop thans de stad New-York zich verheft, ongeveer 300 jaar geleden van een Indiaan werd gekocht in ruil voor een waarde van ongeveer f 50. Thans heeft dat eiland een waarde van ruim dertig milliard. Purmerend, 15 Juni. Aangevoerd 355 vette kalveren 55 a 75 ct. per kg.; 216 'nucht. kalv. f6 a 18; 854 vette Varkens 30 k 36 ct. per kg. 70 magere Varkens flik f 16; 256 Biggen 16. a f 9; 2199 Schapen en S00 Lammeren; 407 Runde ren en 17 Stieren. Kip-Eieren f2,75 a f 3,25 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel g matigf 0.50 a f 0,62 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f80 k f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig f90 a f 170 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend, handel matig. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. Vette varkens, lager in prijs handel stug. Magere varkens en biggen, pryshoudend, handel matig. Vette schapen lager in prys handel stug. f 18 a f 22 per stuk. Overhouders, pryshoudend, handel matig f 15 k f23 per stuk. Lammeren pryshoudend handel matig, f 6 a f 13 per stuk. Amsterdam, 14 Juni. Aangevoerd 357 Run deren, le kwal. 64 k ct., 2de kwal. 56 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 110 Melk- en kalfkoeien f 90 a 175; 5 Graskalveren f a 61 nucht. kalv. 7 k 10; 50 Schapen f 16 k f23; 600 Lammeren 6.00k f8; 638 vette Varkens 35 k 38 ct. per K.G Londen, 14 Juni. Ter markt zyn aangevoerd: 1400 Runderen, 13000 Schapen en lammeren- 5 Kalveren, 35 Varkens. Men noteert; Run deren 0.35 k 0.70 Schapen en lammeren 0 55 k 0.85; kalveren 0. kO. varkens 0.37« k0.626 OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekende», gedurende de 2e helft der maand Mei. Van het postkantoor Texel: S. de Waal, Amsterdam. K. Klein, Harlmgen. Zondag 13 Juni, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Ludwig. Waal. Nam. 2 uur Dp. Ludwig. Den Ho",rn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessine. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Nam. 2 en 6 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Avondmaal Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 9 Juni tot 15 Juni. ONDERTROUWD: Cornells van Heerwaardeen Neeltje Smit (Eierland). Cornells Burger (Oudeschild) en Catherina Hin (Dykmanshuize). Piet er Wuis (Oosterend) en Elisabeth Dalmeyer (Oost). Dirk Jan Bruin en Jacoba Cornelia Rab (Burg). Jan Henkes (Oost) en Klaasje Kikkert (Waai). Gerrit Lammert Bas (Oude schild) en Grietje de Wyn (Helder). GETROUWDJacobus Gfjsbert Dekker en Elisabeth Wetsteen (Eierland). Jan Duinker (P. H. Polder) en Geertje Mulder (Wieringen). Cornelius Moojen en Naantje Krjjnen (Burg). GEBORENGeertrui Jacoba, dochter van Jacob Keyser en Aafje Eelman (Burg). Maria Elisabeth, dochter van Bernardus Casper Hendrich Haak man en Martha Smit (Burg). OVERLEDENGerard Deys, 1 jaar, zoon van Philippus Johannes Deys en Hermina Vinke (Eierland). Pieter van der Fiuit, 56 jaar, weduwnaar van Maria Siykerman (Eierland). voor VIER achtereenvolgendetfi^^Mm plaatsingen In de Texelsche Courant «m in eens opgegeven, worden slechts D RIE- maal in rekening gebracht. V Geboben: Maria Antoinetta, dochter van K. BOUMA en A. M. BOUMA—van deb Hoeve, Loosduinen, IS Mei 1897; --r 1 1 TrimHoi« OAM firtftl* i

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2