N°. 1026. Donderdag 24 Juni. A?. 1897. Nieuws- en Advertentieblad- OFFICIEEL GEDEELTE. Opgaven van Candidaten, Binnenland. Dit blad verschfjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abcnnemenltprpt per S maanden Voor bin Bom 80 Ct«. Frame per peet door ge- hooi N*b*blajib it Ota. Naar Arauza en ander* landen mat verhooging dar porta'*. AdvertentiSn vóór ld uur op den dag der uitgave. Prjjt der Adeertenliin Van 1 tot t ragala 80 Cta. Iedere regel maar S Cta. Greet* letter* en Vignetten worden naar plaateruimte berekend. BewtJannmmer» I Cta. per nummer. ABONNEMENTEN eu ADVERTENTIÊN wordeu aangenomen bij d* Uitgeven LANGEVÏLD k BE EOOIJ, Parkstraat, Burg or Tnxn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een beursje inhoudende eenig geld, gevonden in het Park te den Burg. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennia, dat op DINSDAG den 39 JUNI aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van DRIE LEDEN van den GEMEENTERAAD, tengevolge periodieke aftreding; dat op dien dag, van dea voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bjj hem kunnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door tenminste twee-en- twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar van den 15 Juni 1897 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: H]j, die eene opgave, als bedoelt in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zjjn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overbliJven/jjwordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hjj niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den IA Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. HERSTEMMING ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL, brengt ter openbare kennis, dat op Vrfjdag, den 8öen Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort- De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: C. LELIJ en A. P. STAALMAN. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende: .HQ die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Texel, den 22 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 23 Juii 1897. Naar wij uit goedeu bron vernemen, werd keden door den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier het berieht ontvangen, dat door ds P. E. A. Schjöder, predikant bij eene dergelijke gemeente te Nieuw-Vennep het beroep naar kier waa aangenomen. De markt, Maandag jl. alhier gehouden, was van weinig beteekenis. De lammerentnarkten zijn afgeloopen, de drukte daarvan is dus voorbij zoodat als gewoonlijk ook thans weder eenige markten komen, waarop over den aanvoer niet valt te roemen. Aangevoerd werden 1 paard, 4 koeien, 4 kalveren, 80 schapen, 67 lammeren, 2 vette varkens, 3 schrammen 10 bigger. Gisteren werden door de kinderen der algemeene bewaarschool alhier aan mej. J. Rib, die wegens haar huwelijk, sedert 1 Mei niet meer als directrice dier school werkzaam was, als blijk van waardeering voor al hetgeen door haar aan die kinderschaar was gedaan, eenige aardige geschenkjes vereerd, die haar zeker nog dikwerf zullen herinneren aan de uren in het gezelschap der kleinen doorgebracht. Oudescbild, 22 Juni. In de vorige week bezocht een vreemde schipper onze haven. Zijn dertienjarig zoontje geraakte met de hand tusschen een lier, zoodat hem een der vinger toppen werd afgeknepen. De heer Z., helling baas, was er aanstonds bij om den knaap voorloopige hulp te verleenen. Inmiddels had de scheepshond zich doen kennen als tot bet menschenetend ras te behooren, want de slokop had in een ommezien den vingertop opgepeuzeld als eene ni6t alledaagsche ver snapering. De arme gekwetste werd verder bijgestaan door Dr. W. Voor de alhier te houden oudheden-ten- toonstelling, komen werkelijk aardige voor werpen iD. Mochten wij uit de school klappen, dan zouden wij iets vertellen van het „Admiraal de Ruy terkamertje", waarin de bedstede uit de Zeven Provinciën o. a. zal te zien zijn, en dan zouden wij van nog andere geheimpjes gewagen, doch 't is maar beter dat ieder in de kermisweek zelf eens komt zien. Alleen b^ de afdeeling rariteiten zal eenig wantrouwen geoorloofd zijn, omdat daar o. m. te zien worden gesteld: Het zwaard van Damocles, de gordiaansche knoop enz. enz. Meer historisch en geheel vertrouwbaar zal zijn een der eerstvervaardigde veloeijèles en in tegenstelling een, in 1896 gemaakte, flets. Oosteeend, 22 Juni. De alhier bestaande afdeeling van de Centrale Liberale Klesver- eeniging hield Zondagavond eene door 87 per sonen bezochte vergadering. Het doel was de belangen der party te bespreken, vooral met het oog op de herstem ming op a. s. Vrydag en op de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Uit de bespre kingen, die getuigden van eendrachtszin en van tegenzin in onedele middelen tot doel bereiking, bleek, dat men Vrydag getrouw aan de stemming zal deelnemen en dat men trachten zal, om degenen, die door eenzydige inlichtingen van verkiezingsagenten op een dwaalspoor zyn gebracht, op te wekken om de beginselen getrouw te blijven. Een voorstel op flnanciëal terrein werd by acclamatie aangenomen. Besloten werd om een schryven van dank te zenden aan den Heer C. J. Keyser voor de circulaire, door hem aan de kiezers van Texel verstrekt, welk woord van protest door alle aanwezigen werd onderschreven. Nadat de Voorzitter een „houdt goeden moed!" tot de vergadering had gesproken, ging men uiteen met den wensch, dat het district Helder by de herstemming wederom aan de liberale party zal toegekend kunnen worden. Dë Cocksdobp, 22 Juni. Door J. B. van Den Helder is aan het einde der Roggesloot opgevischt en by de Strandvondery aangebracht een 70 voet lange bezaansmast. Vlieland, 18 Juni. De Heer G. Swartsen- burg, geneeskundige alhier, is benoemd tot geneesheer te Zegveld. By de onlangs gehouden examens voor klerk by de Posteryen en Telegraphie zyn o. m. geslaagd de H.H. J. De Boer, H. Meyer, K. Lariby es W. Rab, alles leerlingen van den Heer A. van der Ree, hoofd der school alhier. Heerscht er in Friesland gewooniyk groote werkeloosheid onder fle arbeiders, thans is er gebrek aan werkvolk. Het turfmaken, maaien en hooien loopen in elkander. Tal van arbeiders verlaten den veenbaas, om te gaan hooien of maaien, zoodat er dit jaar veel minder turf wordt gemaakt. De arbeiders kunnen met den besten wil niet langer in de veenderyen biyven, omdat maaien en hooien geen uitstel dulden. Sedert eenige dagen zyn op de Belgische grens in de nahyheid van Poppel, by de Weldsche brug, circa 800 Zigeuners met paarden kameelen en beren gekampeerd. Marechaussees uit Tilburg en omliggende gemeenten bewaken streng de grenzen om den troep het binnen dringen in ons land te beletten. By Kon. Besluit is de luitenant-generaal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Ind A. J. Vetter, op zijn verzoek, eervol uit's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voorde vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pen&ioen, een en ander met bepaling dat het aldus eervol verleende ontslag zal ingaan op den dag in de maand September, waarop de hooger genoemde opper-offleier zyne be trekking zal nederleggen. In zake de werklieden-vacantiekaarten der Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, wordt medegedeeld, dat de Maatsch. niet genegen is van de zeer belemmerende bepaling, dat een patroon f 1000 moet garan deeren als minimum afname van kaarten gedurende één jaar, af te wijken en dat zy geen combinaties van verschillende fabrieken kan toestaan. Da arbeiders der zeer groote fabrieken kunnen dus alleen van bedoelde goedkoope reisgelegen heid proflteeren, reden waarom werkgevers, die in dezen geen groote risico willen loopen, zich tot de Hollandsche Spoorweg Maatschappy hebben gericht met het verzoek ook dergelijke kaarten, doch onder minder bezwarende om standigheden, beschikbaar te stellen. Een kiezer, welke op de kiezersiyst eener kleine gemeente voorkwam, maar sedert naar Rotterdam was verhuisd, schreef als antwoord op de toezending der stemkatrt ia eigenaardige taal aan den burgem ester, dat hy volstrekt niet onwillig was om te kiezen, maar dat de kosten aan zyn overkomst ver bonden te zwaar warenindien de burgemeester zoo goed wilde zyn, zyn reis- en verletkosten over te maken, zou hy van zyn kiesrecht kiesplicht maken. Algemeene verontwaardiging wekte te Druten de handelwijze van een huisbaas, die zyn huurder, een oppassend man met vier kleine kinderen en eene hoogst zwangere vrouw liet uitzetten, niettegenstaande de huurder be reid was, de enkele guldens, die hy ten achter was, by te betalen. De hardvochtige huisbaas, tevens melkboer, wordt nu door het meerendeel zyner klanten geboycot. Een ontzettend ongeluk overkwam Woens dag een werkman in de fabriek de werf Conrad te Haarlem .Hywerdgegrepen door een jachtwiel dat hem verscheiden malen in woeste vaart in de rondte voerdeby elke omwenteling kwam zyn lichaam in aanraking met een yzeren balk. Mot geheel vebryzelde ledematen werd de onge lukkige opgenomen. Te Groningen bestaat eene postduivenver- eeniging „Mercurius" waarvan eenlidom 10,2, na aankomst van den trein te Amersfoort, by prach tig weer, een zwaluw heeft opgelaten, die 's nachts te voren by het nest, waarin 6 halfwassen jongen, was opgevangen. Als herkenningsteeken had men het witte onderiyf van den vogel rood gekleurd, overigens was alle zorg gedragen, dat vleugels en staart in 't minst niet beschadigd werden. Na 25 uur keerde de kleine reiziger terug en hielp dadeiyk weder mede de jongen voedsel te brengen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1