N°. 1027. Zondag Tt Juni. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbeHnetAenltprijt per S maanden Voor sin Bubo 80 Cta. - Franc* per p**i door go- heel Nunun 48 Cti. Naar Awraiaa an ander» landen mat varhooging dar porto's. Advertentlën vóór It nnr op den dag der uitgave. Priji der Adwerientièn Van 1 tot 8 ragala 80 Cts. - Ieder# regal maar 6 Ota. Street» lettere en Vignetten worden naar plaataruimte barakand. BawtJannmmari 8 Ota. gar nummer. ABONNEMENTEN en A1VERTENTIËN worden aangenomen bi] de üitgtvtrs LANGEVELB BE ROOU, Parkstraat, Bdbö or Tixm. ONVEILIGHEID VAN VAARWATERS. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bij hem ontvangen bericht, van 1 Juli tot 11 Angnstns 1897, in het Schulpengat, zeegat van Texel, buiten het betonde vaarwater ter hoogte van Kijkduin, oefe ningen zullen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein zal aan de Noordzijde worden aangewezen door rood en zwart geblokte stompe tonnen en aan de Zuidzijde door rood en zwart geblokte spitse tonnen, alle voorzien van een staaDd kruis als topteeken. Texel, den 25 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, 8TRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 26 Juni 1897. Even na het afdrukken van het bulletin, omtrent den uitslag der stemming, ontvingen wij het bericht, dat de opgave omtrent die te Ztjpe foutief was en moest zijn Staalman 315, Lely 208 stemmen. Het totaal aantal stemmen door beide can- didaten verkregen bedraagt dan voor den beer Staalman 2909 en voor den heer Lely 2456. Naar men ons mededeelt, werd in den loop dezer week door den heer C. J. Rib, zoon van den heer C. Rab alhier, met gunstig gevolg overgangs-examen afgelegd voor het 4e studiejaar aan de veeartsenijschool te Ut recht. Donderdag werd door den Burgemeester uit een elftal sollicitanten tot nachtwacht te Oudeschild benoemd Joh. Hemelrijk. Het feit is beslist, met zekerheid kan thans bepaald worden in welke richting de staat gedurende het volgende 4-tal jaren zal worden bestuurd en hetzij men tevreden is over dien uitslag of niet, zeker het grootste deel der kiezers zoo niet allen, zullen blij zijn, dat die verkiezingsdrukte is afgeloopen. Thans echter wacht hen binnen enkele dagen weder eene nieuwe verkiezing, die van leden voor den gemeenteraad. Of ook die zooveel drukte zal veroorzaken, waarschijnlijk in onze ge meente wel niet. Toch schijnt het, dat het aan candidaten daarvoor niet zal ontbreken, verschillende namen werden genoemd van perso nen,die men beweerde,dat zouden worden voor gedragen. Oifleieel moet dit echter Dinsdag a.s. gescbieden zoodat eerst dan definitief kan worden bepaald, uit welke heei en eene keuze moet worden gedaan. Een groot deel der tenten en kramen voor de kermis, welke Maandag a. s. alhier begint, is reeds geheel of ten deele gereed, de mallemolen, zoo geliefd bij de jeugd en ook bij vele ouderen, ontbreekt echter nog en zal naar men ons verzekert vermoedelijk niet voor Woensdag gereed kunnen zijn. De beide eerste dagen der kermis zullen daarom naar men beweert ook van minder beteekenis zijn dan andere jaren. Ook door het gezelschap van Mej. Wed. Mullens, zal, volgens achterst, adv., eerst Woensdag eene voorstelling worden gegeven. Of dit is ten gevolge van de verbouw der tent, dan wel, omdat men bij ondervinding heeft dat de opkomst van het publiek op de beide eerste dagen zeer gering is, weten wij niet, wel weten wij, dat genoemd gezelschap het vorige jaar alhier optredende veel succes heeft moge verwerven, zoodat wij niet twijfelen of ook thans zal evenals zulks verleden jaar door ons werd gedaan, kunnen worden getuigd: „een bezoek is het nette gezelschap in de goed ingerichte tent met keurig decoratief over waard." Moge echter draaimolen en paradetent niet voor Woensdag geopend zijn, de andere ver makelijkheden enz., zooals luchtschommel, sporttent, eng., zullen Trol zoo lang niet daar mede wachten, terwijl ook de kramers den kooplustigen wel eerder in de gelegenheid zullen stellen hun waren te zien en te koopen. Wij wenschen allen een voordeelige kermis, maar voegen er bij, vergeet de eigen burgers niet, die ook op een of andere wijze trachten eenig voordeel van de kermis te behalen. Onze caféhouders hebben volgens gewoonte hunne lokalen ingericht om het danslustig publiek de gelegenheid daartoe te verstrekken, moge ook zij hunne verwachting op eene voordeelige week vervuld zien en trachtte verder ieder die aan het vermaak deel neemt, zich zoo net en ordelijk mogelijk te gedragen, opdat men zoo weinig mogelijk ergernis geve aan anderen. Ook van Texel is thans de gelegenheid opengesteld om Zondag tegen verlaagd tarief naar het Nieuwediep en terug te varen (zie achterst, annonce). Zeer jammer echter zullen echter zeker velen het vinden, dat men ook niet gebruik kan maken van de boot, die om 7 uur uit 't Nieuwediep vertrekt. Volgens achterst, adv. zal door het fan farecorps alhier in den tuin van het logement „De Vergulde Kikkert" eene uitvoering worden gegeven, alleen voor leden en hun huisgenooten, terwijl des avonds in het hotel „Texel" de zangvereeniging Crescendo zich zal doen hoo- ren. Beide vereenigingen staan zeer gunstig bekend, zoodat wij vertrouwen, dat het hen niet aan een belangstellend gehoor zal ontbreken. Cocksdorp, 24 Juni. Uitgenoodigd door de Centrale Liberale kiesvere iniging in het district Den Helder traden de heeren Dijt en Kuperus van Den Burg hier gisterenavond in het loge ment „De Hoop" voor de kiezers van De Cocksdorp en Eierland op. De heer de Braai opende de vergadering, riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe en gaf zijne tevredenheid te kennen over de goede opkomst. Hij prees het dat de kiezers van dit gedeelte van Texel in de vorige week zoo trouw ter stembus waren gegaan; doch daar zij door het optreden van slechts één spreker, den heer Staalman, eenzijdig waren ingelicht, had men het noodig geoordeeld de zaken ook eens door de andere partjj te laten behandelen en 't was daarom, dat de beide genoemde heeren optraden. De heer Dijt was het eerst aan het woord en maakte door berekeningen duidelijk, dat protectie voor ons land een schadepost zou worden. Bovendien zouden de loonen der betrokken werklieden er niet door stijgen en gezinnen van 4 A 5 personen zouden 80 gl. per jaar meer aan brood moeten verbruiken. Alle aanwezigen schenen het evenwel met spreker niet eens te zijn. De heer Kuperus, hierna het woord erlangende, maakte in eene keurige en met onverdeelde aandacht gevolgde rede den hoorders duidelijk wat de liberalen in hun program voeren, wees aan wat de he9r Lely reeds voor ons land heeft gedaan, weerlegde eenige beschuldigingen den liberalen ten laste gelegd en wekte de kiezers op getrouw ter stembus te gaan. Hierna sloot de heer de Braai met een woord van dank voor de goede aandacht, de vergadering, tevens de kiezers er aan herin nerende getrouw hun kiezersplicht te vervullen en hunne stem uit te brengen op den heer Lely. Onder de opgekomenen bevonden zich ook de Burgemeester en Secretaris dezer gemeente, de heer A. Dros Az., lid van den Raad, be nevens eenige andere heeren van den Burg. Oudeschild, 25 Juni. Ofschoon de Ten toonstelling van oudheden, van 28 Juni tot 5 Juli in de bewaarschool alhier te honden, Maandag gereed komt, zal men van elders toch misschien 't best doen, haar niet voor "Woens dag te bezoeken. Maar dan ook zal niemand zich beklagen, bij het aanschouwen van zoo veel, dat hjj niet op Texel's bodem zou ver wacht hebben, een tocht naar deze eerste tentoonstelling van dien aard op ons eiland, te hebben gemaakt. Kwam er van dit dorp veel in, ook de Burg, Oosterend en de Hoorn hebben zich niet on betuigd gelaten en zonden meestal heel antieke zaken, waaronder vele kostbare voorwerpen. Vlieland, 24 Juni. In de afgeloopen week heeft de heer A. Visser, leerling der zee vaartschool alhier, met gunstig gevolg examen afgelegd als 2e stuurman rgroote vaart). Oosterend, 26 Juni. Visschers van hier rapporteeren, dat bewesten de lichtschepen Haaks en Terschellingerbank veel licht hout drijft, hoofdzakelijk bestaande uit ronde paal tjes van 2 k 3 voet lengte. De visschers waren allen uit zee geko men, ten einde deel te kunnen nemen aan de stemming. Volgens het „Nieuws van den Dag" is het totaal van den uitslag van de verkiezing op 1 Jnni, de stemming op 15 Juni en de herstemming op 25 Juni, dat gekozen zijn: 48 Liberalen, 22 Katholieken, 19 Anti-re volutionairen, 4 Christ.-HistorischeD, 4 Sociaal- Democraten m 3 Radicalen. Aan de visschers wordt bekend gemaakt, dat te Volendatn zijn aangebracht 2 dreggen, waarvan een is gevonden op Vliestroom bij de zoogenaamde „Legger" en een bezuiden Wieringen. Aan deze laatste bevindt zich 1V3 vadem ketting. De Burgemeester van Edam en de Zuider- zeepolitie geven nadere inlichtingen. De door deskundigen opgenomen storm schade van de Scheveningscbe vloot beloopt f 80,000 40,000. Niet alle reeders waren geassureerd. Sommige hadden de assurantie kortelings opgezegd. Van den inventaris van den badmeester zijn meer dan 80 strandstoelen óf verloren óf onbruikbaar geworden. De heer Hogervorst lijdt een schade van f 8000. Barones H. v. K. eene geborene Britsche onderdane, te 's-Gravenhage wonende, heeft het jubeleum van koningin Victoria wenschen te vieren door eene gift van duizend gulden voor Scheveningen, om te dienen ter leniging der ellende door den storm van vrijdag te weeg gebracht. Toekoe Oemar zal 't nog eens probeerenl Volgens ingekomen berichten zou een hoofd van Toekoe Oemar zich met 120 manachter- laadgeweren gewapende volgelingen te Gliëag bi) Panglima Polim gevoegd hebben, terwijl Toekoe Oemar zelf, na afloop van den „oroö raja hadji" (een voornaam Atjehsch feest) naar de XXH Moekims zou komen, om op deze wijze het verzet tegen de Kompanie krachtiger te doen zijn. Daar Toekoe Oemar echter over meer wapens dan volk kan beschikken, zou hQ met zijn wapenen de jooge, krachtige welgezinde mannen in die streken wapenen en hen voorgaan in den strijd tegen de gehate kafirs. Banglima Polim zou voor de voeding zorgen. Jaap Eden heeft 't dit jaar voor de zoo- veelste maal moeten afleggen. Nu is 'tweer Protin die hem te Luik A faire heeft genomen. In beide aldeelingen van de mjjlmatsch won de Belg met een klein verschil maar hjj overwon en Eden moest er andermaal een veer laten zitten. Bij Haarlem is een dronken bedelaar opgepakt, die in het bezit was vaneen blauwen knoop, zooals geheel-onthouders die dragen 1 In de woning van den gemeente-genees heer te Loosdrecht heerscht een vleermuizen- plaag! Tussehen de spouwmuren wordt eene kweekerij van dat ongedierte op buitengewoon groote schaal aangetroffen. Reeds werden hon derdtallen gevangen en gedood, doch nog veel meer bleven er over. Met kracht is men thans bezig de zeer onwelkome gasten, die den prachtigsten zomer avond binnen zoowel als buiten totaal onge nietbaar makel) te verdelgen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1