Texelsch Fanfarecorps. Buitenland. Marktberichten, Advertentiën ii Jen tuin van Je TerplJe Kitten." Zondag 27 Juni Uitvoering op Zondag 27 Juni 1897 PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. NA AFLOOP BAL. Dat is al heel stsrkl Te Brussel heeft zich, volgens eea der bladen, een comité gevormd uit de talrijke ia België gevestigde deserteurs van het Nederlandsehe leger. Dit comité zal aan H. M. de Koningin der Nederlanden een verzoekschrift richten, om ter gelegenheid der Troonsbestijging van H. M. Wilhelmina amnestie te verleenen aan de deserteurs en dezen in de gelegenheid te stellen, terug te keeren in het vaderland. Binnen een week zijn in Friesland een 100-tal koeien aan mond- en klauwzeer ge storven. Eenige arbeiders, aan den Nieuwen Maasmond op een uiterwaard tijdens den hooibouw in een keet of rieten schuurtje hun nachtverblijf houdend, waren Zaterdag door den hoogen watervloed ingesloten. Ontwakende hadden ze nog juist gelegenheid intijds op hun schuurtje te klauteren en zich daardoor eenigen tijd voor verdrinken te vrijwaren. Eindelijk steeg het water zoo, dat zij willens of onwillens zich door zwemmen moesten zien te reddeD. Het was met recht een worstelen met de golven op leven en dood; aanvankelijk ging het goed, doch een vader, die zijn 12-jarigen zoon niet meer vast kon houden op den zwemtocht, moest dezen voor zijn oogen zien verdrinken. Zijn lijk is gevonden en naar Raamsdonksveer, waar de jongen woonde, vervoerd. De heer G. "W. van de Water te Gelder- malsen heeft deze week een nieuwjaars-feli citatie ontvangen, welke te Amsterdam op 31 Dee. 1896 gestempeld was, dus bijna een half jaar onderweg geweest is! Het „Hbl." gaf reeds eenige namen van hen, die zitting in een nieuw ministerie zullen nemen. In betrekking tot dit bericht, werd aan de „Ned" voor waar meegedeeld, dat dezer dagen een jongmensch voor zijne belangen aan het departement van buitenlandsche zaken moetende zijn, van een hoofdambtenaar tot antwoord ontving: „U hebt niets meer van minister Röal te verwachten, maar gij zultu over eenige weken hebben te vervoegen tot den heer Michiels van Verduynen." Brand te Semming! Blijkens een te 's-Gravenhage ontvangen particulier telegram is te Semarang in het centrum der stad een groote brand uitgebroken, waardoor reeds een aantal huizen vernield zijn. De voorloopige schade wordt op 2 3 ton gouds berekend. Informatiën inwinnen! Een firma te Winschoten ontving op eene door haar geplaatste advertentie een brief van W. Woudenberg, Wagenaarstraat 116, Amsterdam waarbij eene flinke commissie werd opgegeven. De opdracht werd uitgevoerd, doch tegelijk een bevriende firma aldaar ge seind om inlichtingen. Het gevolg was (zegt het „Nieuws"; dat de goederen, welke reeds te Amsterdam waren aangekomen, niet werden afgegeven. In de vorige week zijn in twee winkels te Amsterdam bankbiljetten van f 25 in be taling gegeven, die bleken valsch te zijn. Het verschil met echte bankbiljetten is duidelijk merkbaar aan het zwaardere, grovere papier; het watermerk ontbreekt; de nummers zijn grooter dan de letters van het merk en blijk baar met gewone stempels daarop aangebracht; de teekening is kleiner dan van echte bank biljetten bovendien is zij onzuiver en minder scherp afgewerkt: de kleur is donkerder en de tinten ontbreken; de grootte komt met die van gewone bankbiljetten overeen. Van den onbekenden uitgever is het signa lement bekend. Hij spreekt Duitsch en gedeeltelijk Hollaadseb. Omtrent de Engelsche gist quaestie meldt de „Sehied. Cfc.," dat het schijnt, dat er in den jongsten tijd in Engeland vloeibare gist wordt ingevoerd, die 8 pCt. alcohol bevatte. Onze droge gist bevat ongeveer 1 pCc. en het zou de moeite niet loonen voor spiritusfabricage die gist te gebruiken. Blijft onze zooals ze nu is, dan is het gevaar, dat die industie, bedreigt, niet groot. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft een persoon aldaar, die eene enveloppe met ongeveer f 1400 gevonden en zich toege ëigend heeft, ter zake van diefstal veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Tegen kinkhoest! Aan de therapeutische faculteit te Parijs schijnt een ontdekking gedaan te zijn, die als zij in alle deelen bevestigd wordt, van groot belang is. Men zon namelijk binnen veertien dagen genezingen gekregen hebben van kink hoest door middel van inademing van ozon. Het aantal genezingen op deze wijze is reeds zoo groot, dat men eonclussies mag trekken omtrent de deugdelijkheid van het middel. Voor moeders een j?lfjde tijding 1 De Röntgenstalen zijn te 's-Gravenhage toegepast ten dieEste der justitie. Vanwege het militair hospitaal zijn nl. op verzoek van den auditeur-militair op een klassi- aan uit Viissingen proeven genomen met de Röntgenstralen om te onderzoeken of zijne opgave juist was, dat bij nl. niet zou kunnen bukken, omdat er een stuk naald in zija lichaam zoude zetelen en op grond daarvan voorgegeven had geen dienst te kunnen verrichten. Ba- doelde klassiaan was voor den krijgsraad gesteld. Het onderzoek had plaats ten huize van een stadgenoot, dia daartoe welwillend zijne doelma tige instrumenten afstond. Een stuk van een naald werd echter niet in 't lichaam ontdekt. Een 12-jarige deugniet stal bij een koek bakker te Breda een koek van 25 cents uit de winkelkast. De winkelier wist hem te vat ten en bracht hem naar de bakkerij. Ocb, meneertje, geef me niet aan de peliesie. Neen, jongen, daar zou ik te veel last van hebbes, klonk het antwoord, maar de koek zult ge hier opeten. Toen de koek halverwege was, moest de jongen water drinken, daar hij niet verder kon, maar de koek moest op. Met „nu, jongen, de groeten aan je moeder," werd de knaap eindelijk, walgend van de te groote massa zoetigheid, ontslagenzeer waar schijnlijk genezen van dieverij en van koek eten. Volgens een telegram uit Konstantinopel komen in Djeddah dagelijks gemiddeld drie ste rf gevallen van pest voor. Het aantal ziektegevallen is nog niet vastgesteld kunnen worden. 2000 Turksche pelgrims, die in Djeddah teruggebleven zijn, zijn voorloopig, tot de aankomst van een transportschip, op drie eilanden in de Roode Zee ingekwartierd. Men hoopt, dat die strenge maat regelen de verdere uitbreiding der pest tegen zullen gaan. Uit Assan wordt gemeldHet justitiegebouw, de bank, de gevangenissen en de hospitalen zjjn door de laatste aardbeving verwoest. De oogst is bijna geheel vernietigd, er heerscht gebrek aan levensmiddelen; de wegen zijn onberijdbaar. De voortdurende regens verergeren nog den toestand. Ondersteuningen komen in, echter niet in vol doende mate. Men vreest, dat in het geheel 6000 personen zijn omgekomen. In Bengalen werden nog aardscbudding6n waargenomen: men vreest het ergste voor Kakutta. Koningin Victoria heeft den door de aardbeving getroffenen hare deelneming betuigd. Te Madrid heeft een zeer bijzonder geval groote opschudding verwekt. Twee gelieven hadden zich, waarom blijkt niet, van het leven beroofd, en een brief nagelaten, den wenach uit sprekende in hetzelfde graf te worden bijgezet. De familiën noch de overheid wilden hieraan gehoor geven en deden de lijken zelfs naar twee verschillende kerkhoven brengen. De werklieden eener sigarenfabriek kwamen echter tusschenbeide sneden de strengen der paarden voor de rouw koetsen door en namen een zoo dreigende houding aan, dat er een oploop ontstond. De politie en de gendarmen herstelden de orde, de prefect stemde in de vervulling van den wensch der dooden toe en de sigarenmakers bewaakten het graf. Volgens Amerikaansche bladen heeft een impresario uit Chicago tegen een enorm bedrag de ex-koningin van Hawaï voor een rondreis door Noord Amerika geëngageerd. De verjaagde vorstin moet, naar men zegt, aardig musiceeren. De periode van op Christenen schijnt weer te zijn aangebroken. Enkele weken geleden moesten de gebouwen der Fransche Roomsch- Katholieke missie in Lioetshing, die onder leiding van pater Mazel stond, 't ontgelden, en Mazel werd doodgeschoten. Nu komt er bericht van een aanval op de Engelsche zendingspost te Woetsjen in de provincie Kiangsi. Vijf vrouwelijke leden der missie zijn in de nabijheid van de woning van rev. E. J. Blandfort gedood; de overigen zijn naar Kioekiang gevlucht. Een aanval op de Fransche missie te Woetsjen mislukte. Te Shanghai zijn nu vijf vreemde kanonneer- booten om de Europearen te beschermen. De besmettelijke ziekten op school. Dat de scholen de kweekplaatsen zijn van besmettelijke ziekten, als daar zijnroodvonk, mazelen, keel ziekte. kinkhoest enz. is algemeen bekendminder algemeen echter schijnt men er van overtuigd' dat deze omstandigheid een oorzaak heeft, die voor de hand ligt en gemakkelijk is tegen te gaan. De kinderen toch schijnen, als de besmet ting reeds is ingetreden, slechts licht ongesteld; ze worden in den regel eerst thuisgehouden, als de ziekte op ondubbelzinnige wijze zich vertoont. Daar vele dezer ziekten juist het meest besmettelijk zijn in dat tijdperk, waarin de eerste symptonen optreden, vormt, gedurende dat tijdperk, elk kind een middelpunt van besmetting, van waaruit deze zich verspreidt door de klasse. Een dergelijke misstand zou zijn te voorkomen, indien overal, als te New-York, de schoolbevolking iederen morgen door een deskundige werd geïnspec teerd en gezorgd werd voor de verwijdering van de leerlingen, bt) wie hij die eerste symphtonen waarnam. Dat zoodanige contróle niet overbodig is blijkt uit het feit, dat toen zij voor het eerst werd toegepast er van de 4235 leerlingen 140 naar huis moesten worden gezonden, en daaronder 14, die besmettelijke keelziekten onder de leden hadden. Schagen, 24 Juni. Aangevoerd: 5 paarden f 80 a 190, S Stieren f 70 a f 125 6 Gelde koeien f 90 a f 100; 20 kalfkoeien f 120 a f 160 10 Vaarzen f 95 a f 135; 15 Nuchtere Kalveren f6, a 22; 85 Schapen f 18 a 23,—; Lammeren f a f Bokken en Geiten f0, a gld.20 Varkens f 10.00 a f 16.— 24 Vette VarkeDS 32 a 35 cent per kilo 50 Biggen f 7,— a 9. Kippen a Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,37s a 0,42' Kaas per kilogram a ct. Kipeieren per 100 f 2.50 a f 2 .Eendeieren per 100 f 2.90 a f 3. Leiden, 25 Juni. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 112 a f 242 24 Stieren f48 a 195; Veulens stuks f af 154 kalfkoeieu f 106 a f 236; Melkkoeien f 106 a 236102 Varekoelen f 83 a f 204; 74 Vette koeien f 112 a f242; 107 Vette kalveren f 24 a f 70 57 Magere kal veren 7,50 a f 15, 10 Grasxalveren f 22 a f45 216 Vette schapen f 15 a f 30 00110 Schapen (weide) f 11, a f 22, Paarden f a f 50 Magere Varkens f 13 a f 25 Vette Varkens a. ct. 70 Biggen f5.50 a f 12. 1093 Lammeren f7. S. f 15. Alkmaar 25 Juni. Aangevoerd werden totaal 77 Hectoliters. H.L. Tarwe f A 55 Gerst id. Chev. 4.30 6 Haver Paardenboonenl - 16 Bruineboonen. 6.25 7.- Citroenboonen - 8. Witteboonen. 7.- Duivenboonen Koolzaad. Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Groene Erwten - 10. 13. Grauwe Erwten - 10.- Zondag 87 Juni, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 2 uur Ds. Mühring. Waal. Voorin. 10 uur Ds. Mühring. Beu Ho^rn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nies sink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Gocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende, plaatsingen In de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Getrouwd: DIRK J. BRUIN en JA CO BA C. RAB, die ook namens wederzjjdsche familie hunnen dank betuigen voor de belangstelling hy hun huwelijk ondervonden. Burg, Texel, 24 Juni '97. Getrouwd PIETER WUIS en ELISABETH DALHEIJER. Oosterend, 25 j 18g? Algemeene kennisgeving Directeur H. GROENEWOLD. des namiddags 4 nar Toegang uitsluitend voor kunstlievende leden en huisgenooten. Kinderen beneden 16 jaar geen toegang. HET BESTUUR. in het Hotel „Texel." Aanvang des avonds 81/. uur. Toegang A f 0,85 per persoon: iwggt) 11 11 11 1» 11 11 11 i 11 11 M 11 11 11 11 11 Oost, JJUIUHUUUHU

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2