Buitenland. De proeven met de reddingmiddelen, hedenmorgen achter De Koog genomen, slaagden zeer goed. De zee was mooi, zonder kalm te zijn en het bleek, dat de reddingboot zeewaardig en de kloeke bemanning voor de taak berekend is. Twee vuurpeilen werden afgeschoten naar zeewas de eerste door den sterken wind heel wat buiten koers, de tweede was prachtig gericht. Wegens het koele weder was er weinig volk aan het strand. Men schrijft aan de Ass. Ct. Te Uithuizen is eene afschuwelijke moord gepleegd. Een jongetje, van pl.m. acht jaren oud, is met afgesneden hals in een sloot bij het kerkhof aldaar gevonden. De vermoorde, een zoontje van den koopman van der Hoek, een geacht ingezetene van Uithuizen, is bovendien nog geworgd en had een paar steken in zijn gezicht. De justitie doet op dit oogenblik alle moeite om den dader in handen te krijgen. Naar men zegt moet de misdaad door een vreem deling gepleegd zijn. Nader meldt men: De moord op het zoontje van van der Hoek te Uithuizen, een jongetje van 9 jaren, is door de justitie te Groningen tot klaarheid gebracht. In het kort komt de zaak hierop neerDe vermoorde was met een anderen jongen van 13 jaar oud, een slagersleerling, aan het nestjes zoeken. Toen laatstgenoemde in een boom klom, gaf de jongste hem een slag zooals dit meermalen door jongens gebeurt met een stokje op den rug. De slagersleerling kwam uit den boom en bracht den knaap met een mes een diepe snede in den hals toe. Uit vrees voor de marechaussees althans volgens zijn verhaal gaf hij den knaap een tweede steek, sneed hem daarna den hals af en wierp hem in een sloot. De jongen baande een pad door een stuk land, waarop vlas stond, en verzon een verhaal, dat een vreemd man de gruwelijke misdaad had gepleegd. Gisteravond wist echter de justitie uit Groningen den jongen tot bekentenis te brengen. Hij zit thans in de gevangenis te Groningen. —Hoeveel tegenspoed de Scheveningsche haven ook moge ondervinden, men kan niet zeggen, dat het aan litteratuur en plannen voor het tot stand komen daarvan ontbreekt. Er zijn nu weer 24 havenplannen bij gekomen, naar aanleiding van de taak, die bij het dezer dagen te Delft gehouden examen voor aspirant-inge nieur van den Waterstaat aan de eandidaten werd opgegevenontwerp van een visschers- haven aan de Noordzee. Om een onderzoek in zake de werk loosheid te kunnen instellen is by den Amster- damschen Baad een erediet van f 5000 aange vraagd. Zooals men weet, zijn B. en W. van meening, dat, indien het wenschelijk werd geacht om met medewerking der gemeente een onderzoek in te stellen naar de arbeids toestanden, de leiding der enquête moet zijn in handen van B. en W. onder bijstand der commissie voor de statistiek. B. en W. ont veinzen zich niet, dat de omvangrijke arbeid slechts tot een goed einde zal kunnen worden gebracht, wanneer voor het houden der enquête de medewerking wordt verkregen, behalve van de leden der commissie van bijstand voor de statistiek, ook van andere personen, die daarvoor den noodigen tijd kunnen beschikbaar stellen, en wanneer tevens vele werkgevers en werk lieden bereid worden gevonden omdenoodige opgaven te verstrekken. Bij den landbouwer P. Vink onder Piershil, kwam dezer dagen een kuiken ter wereld met vier pooten. Het diertje leeft en loopt over het erf. Malle vertooning. Naar de „World" wil weten, zou H. M. de Koningin verloofd zijn met Prins Bernard Heinrich van Saksen-Weimar. De verloving zou nog deze week worden bekend gemaakt. Wij maken van dit bericht onder alle reserve melding. (Tel.) Naar de „D. Ct." verneemt, bestaat het plan, om in Augustus op het hoofdterrein der nationale tentoonstelling te Dordrecht eene bakkerij-tentoonstelling te houden. De kunst gaat ver tegenwoordig, behalve in enkele gevallen, die van vertalon, waarvan dezer dagen weer een vermakelijk staaltje bleek. Een firma ia Breslau, die in gordijnstoffen handelt, heeft voor het gemak van hare Neder- landsehe Gliënteele haar prijscourant ia het Hollandseh laten vertalen, zooals uit de vol gende voorrede blijkt: „Elke prijsen zijn ia Nederlandschen geldern aangegeven en de Lievering woordt bij bestel lingen in waarde von 12 Goalden aan, post- ea tolfrij gelevert, zoodafc met den betoeg uit mijnen huise heele maal geene oonkosten en oonbequaamltjkheeöen ontstaan. Hoofdprijsboecke woorden op wonsch Elker- mann franco toegezonden." Zou het ook misschien een Duitscher kunnen zgn, die deze proeve van Nederlandsehe taal heeft geleverd? En das praat men nog, dat het Hollandseh voor de Duitsehers moeilijkheden heeft! Men schrijft uit Groningen. In een broeinest van ongerechtigheid, alwaar dronkenschap en onzedelijke handelingen plaats hebben, in het zuiden der stad is hedennacht een drama afgespeeld. Eenige souteneurs waren in de woning van zekeren Vorenhout, toen een paar personen, Duitsche werklieden, binnen kwamen. De souteneurs zochten ruzie; het gevolg was dat een der Duitsche arbeiders met een mes Vorenhout eene zeer zware verwonding ia de zijde toebracht. Er had veel bloedverlies plaats bq den patiënt, die naar het academisch Ziekenhuis is overgebracht. De getroffene V. is aan de bekomen wonde overleden. Door denzelfden dader is ook een militair gevaarlgk onder een der armen gewond. Te Harlingen is, op last van de Leeuwarder politie, gearresteerd een dame, genaamd J. M. H. geboortig van 's-Hertogenboseh, die zich, onder valsche voorgevens, m eenige winkels te Leeuwarden eeneniet onbelangrijke hoeveelheid damos-handwerkea had weten te doen afgeven en die by de eerste familiën had verkocht, om de ontvangen gelden voor zichzelf te gebruiken. Zy had in een der eerste hotels te Leeuwarden haar intrek genomen. Ook op andereplaatsen had zy op dezelfde wyze gehandeld. Laatstelijk hield zy verbiyf te Kampen. Zq had ook vroeger reeds met de justitie kennis gemaakt. Dezer dagen vervoegde zich een moeder met haar dochtertje by den portier van een der Amsterdamsehe zieken-inriehtingen met het gezegde: „Nu hebben ze haar verkeerde armpje ingepakt, haar andere is gebroken. Ik had geen tyd hier te komen en daarom heeft een ander haar hier gebracht." De portier lachte en verwees de juffrouw met het dochtertje weer naar zaal zoo en zooveel, waar dezelfde dokter nog zitting had. Wat daar gebeure en gezegd is, weten wij niet doch na een tien minuten kwam de juffrouw met haar dochtertje terug. Nu was echter het andere armpje, het rechter, ingepakt. (A. C.) De Nederlandsehe vereer.iging tot afschaf fing van sterken drank zal op Dinsdag 27 Juli te Amsterdam hare jaariyksehe algemeene vergadering houden. Onder de punten van behandeling komt o. a. voor een voorstel van het hoofdbestuur om een adres in te dienen aan de beide Kamers der Staten-Generaal en aan de ministers van binnenl&ndsche zaken en justitie, waarin de vereeniging, zich plaat sende op praetisGh standpunt onder voor behoud van haar verder strekkende wensehen te kennen geeft, welke wyzigingen naar hare meening thans in de drankwet behooren te worden gebracht. Om niet te laat komen 1 Reeds thans zgn op den Dam te Amsterdam ramen verhuurd voor de kroningsfeesten van het volgend jaar. Falb's weervoorspellingen! Het eerste derde gedeelte van Juli zal tame- lgk droog zy», met vele onweders in het Westen en Zuiden, die niet van groote neerslagen verge zeld gaan. Met het tweede derde gedeelte der maand is toeneming van regenbuien te ver wachten bg buitengewoon veel onweer. In het laatste derde gedeelte zal het zeer regen achtig zyn by weinig onweer. Van 1 tot 5 Juliwarm weer, over het ge heel droog daarna regen. By de verkiezing op 25 Juni j.l. zgn, het nieuwe van de wijze van stemmen in aan merking nemend, weinig stemmen van on waarde geweest. In bqna alle districten beloopt het getal der stemmen van onwaarde ongeveer 1 pCfc. der uitgebrachte stemmee, hier iets meer, daar iets minder. Uit de geringe percentage in de meeste dis tricten mag men opmaken, dat het nieuwe stelsel de eerste proef goed heeft doorstaan en practisch is gebleken. By volgende ver kiezingen zal het zeker nog beter gaan. Waarom heb je twee thermometers buiten je raam hangen? Wel, natuuriqk, een voor de kou en een voor de hittejg schgnt óok niet veel van sterrenkunde af te weten Uit Friesland schrijft men aan de „Tel" Allerwege in Friesland worden dit jaar nog boterfabrieken opgericht. V erscheidene zq n thans in aanbouw. Gesehiede de oprichting vóór eenige jaren alleen voor particuliere rekening, thans worden alle fabrieken op coöperatieven grondslag gesticht. De veehouders zien het groote voordeel van coöperatie nuduidelgkin. Ook kunstmest stoffen worden evenals veevoeder voor gezamen- Iqke rekening aangekocht en dan onder controle van eon Ryksproefstation. De grootste coöperatieve boterfabriek is wel die in Giekerk. Ze heeft ongeveer f 80,000 ge kost en wordt electriseh verlicht. Gevaariyke vischjes Volgens eene mededeeling in de „Schipp. Gaz." moest dezer dagen een zeilsehip, dat van de Westkust van Afrika was, gekomen te Bristol worden nagezien, 't Bleek toen, dat het zwaard van een zwaardviseh een dubbel koperen huid om een 27s dM. dikke plank had doorboord en tot diep in het schip doorgedrongen en daar afgebroken was. Jaren geleden viel een Nederl. brik „Santa Rosa", met een volle lading van Curaqao te Nieuwediep binnen, en werd daar op de werf „Lastdrager", wegens een veronderstelde a verg beneden den waterspiegel onderzocht. Men vond toen het fragment van het zwaard van een dergeiyk zeemonster. Dit zwaard had niet alleen de buiten- en binnenhuid der brik door boord, maar was ook tot midden in de lading doorgedrongen, 't Werd door den gezagvoerder aan éen onzer musonms afgestaan. Volgens den berichtgever van de .Frankf. Zeit." te Hamburg is daar weer eenige gisting merkbaar onder de sjouwers over de regeling van het loon en wekt de stand van zaken be zorgdheid. Te Triest wordt door de aldaar verschijnende bladen bericht, dat de Grieksche kusten door een hevige zeebeving zijn bezocht geworden. De voor anker liggende schepen werden als notendopjes tegen elkaar geworpen. Het ergste werd de haven van Phaleren getroffen, waar de daar voor anker liggende Russische en Engelsche oorlogsschepen zwaar beschadigd en verscheidene Grieksche barken in de lucht gesleurd werden. De zeebeving werd overal door stormachtige weerverschynselen vergezeld. Een paard op zolder. Een curieuze wedden schap werd onlangs bfi een diner ten huize van de markiezin de Caulaincourt te Parijs aangegaan. De graaf d'Andigné wedde met den markies de Champagne, dat zjjn merrie Payse zich langs een wenteltrap van 27 treden naar den salon zou begeven om vervolgens langs denzelfden weg weer de straat te bereiken. Nauwelijks was het diner afgeloopen, of een groom kwam met het paard aan de hand de eetzaal binnen. Het spreekt van zelf, dat het dier duizend liefkozingen en de inhoud van de suikervazen ten deel vielen. Nu bleef de terug tocht nog over, ongetwijfeld het lastigste nummer van het programma. Tot aller verbazing bereikte de merrie langs

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2