N°. 1031. Zondag 11 Juli. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL BEPEELIL Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor in Bubo 80 Ots. - Franse per pooi door ge* heel NxBiBiiUra 41 Ots. - Naar Aiiwbtka en andere landen met Terhoorinf der forte's. Advertentlën vóór 19 nor op den dag der uitgave. Pril der Advertentién Van 1 tet S regels 80 Ots. - Iedere regel meer S Ots. Streste letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN on AJVERTENTIËN worden aangenomen bü do üitgtvtrt LANGJEVELD k PB ROOM, ParkstraatBono op Tixn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een rozenkrans, gevonden op de Steenenplaats te den Burg. SCHIETOEFENINGEN. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ingekomen, de navolgende WAARSCHUWING. Aan zeevarenden wordt ter kennis gebracht, dat op 20 Juli a. s., en zoo noodig op volgende dagen, met geschut zal worden geschoten van het fort op de Earssens in N. O. richting. De driehoek waarin zal worden geschoten en welke dus als gevaarlijk moet worden aangemerkt wordt bepaald door het tort en voor anker liggende zeil vaartuigen een roode vlag aan den mast voerende. Bij het vuren met granaten van 30 cM. wordt die driehoek aangewezen door 4 zeilvaar- tuigen en bij het vuren met kleinere granaten door twee van die schepen. Bij het vuren met granaten van 30 cM. valt het Balg zand mede in den onveiligen driehoek en is het verblijf aldaar voor personeel dat wier maait, dus onveilig. Om zich niet aan gevaar bloot te stellen en om de vrije vaart zoo spoedig mogelijk te her stellen, wordt ieder verzocht den onveiligen driehoek te vermijden. Texel, 9 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 10 Juli 1897. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats-examen in de Wis- en Natuurkunde afgelegd cum laude) door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer H. W. Keesom. Donderdagavond werd door de leden van het fanfarecorps alhier besloten, om morgen niet op een der andere dorpen eene uitvoering te geven, doch dit alsnog uit te stellen. De kans dat enkele leden van het corps ver hinderd zouden kunnen zijn, om er aan mede te werken als anderszins, deed naar men ons bericht, hen dit besluit nemen. - De verjaardag onzer geëerbiedigdeKoningin mag niet langer zoo bijna onopgemerkt voorbö gaan, er moet iets gedaan worden om die dag op waardige wijze te vieren, het moet een algemeene feestdag zijn! Die gedachte begint alhier zoo langzamerhand bij velen zoo niet bij allen veld te winnen. Eene opwekking om dien dag ter eere van ons geliefd vorstenhuis feest te vieren, werd in het vorig nummer van ons blad reeds gedaan door den heer Groenewold, eene op roeping tot eene vergadering ter voorbereiding van een gelijk doel, werd Donderdagmorgen per circulaire, gericht aan allen Texelaars zonder onderscheid van rang of stand, van godsdienst, politieke richting als anderzins, gedaan door de heeren Ten Brummeler, Sturms en Baumann. Velen, waaronder tal van dames, hadden aan die roepstem gehoor gegeven en waren gisteravond opgegaan naar hotel Texel, ten einde zoo ze hoopten, min of meer te worden ingelicht over de plannen, welke naar zij vertrouwden door genoemde heeren met het oog op de te houden feestviering door hen waren gemaakt. Zij die dit hadden verwacht werden zeker wel een weinig teleurgesteld, want omtrent die plannen werd slechts zeer weinig gerept, alleen werd te kennen gegeven, dat men in de eerste plaats het oog had op een kinder feest. Of het mogelijk zou zijn, één feest te maken, waaraan door geheel Texel zou worden deelgenomen of niet, zou later moeten worden uitgemaakt. Men achtte het wenschelrjk, het algemeen te doen zijn en slechts noode zou men dit plan laten varen. Den 3 ontwerpers van het plan, die bö acclamatie werden benoemd in de hoofdcom missie, welke zich met de verdere voorbereiding van het feest zou moeten belasten, werden opgedragen ook eenige personen voor te dragen om naast hen zitting in de commissie te nemen. Na eenige oogenblikken van beraad, werden voorgedragen behalve de 12 hoofden van scholen (zoowel openbare als bijzondere) de heer P. N. v. Noyen, te den Hoorn, een man, die volgens den leider der vergadering, den heer Ten Brummeler, gediend had onder 3 koningen en ongetwijfeld nog zou blaken van jeugdig oranjevuur, verder de heeren Dikkers, Wagemaker, Kuperus, C. Keijser Pz., C. Augz. Keijser, Roeloffs en Mets, waaraan later, omdat de opmerking was gemaakt dat enkele partijen daarin niet voldoende waren vertegenwoordigd, nog werden toegevoegd de heeren Pieper, Reij, Ph. Vlessing, P. J. Zoetelief, J. H. Moojen en Lieuwen. Voor zoover tegenwoordig werd door de benoemden hunne benoeming aangenomen. Aan genoemde commissie zou worden opge dragen de benoeming van verschillende sub- commissie's en de verdere regeling der zaak, terwijl aan haar ook zou worden opgedragen een lijst op te maken van de dames, waaruit een dames-commissie voor dat feest zou worden benoemd. Binnen enkele dagen zou eene vergadering worden belegd van de hoofd-com- missie, waarbij ook de dames zouden worden uitgenoodigd. Omdat de tijd van voorbereiding slechts betrekkelijk kort is, was spoed in deze zeer noodzakelijk. Een waarlijk aardige afwisseling gaf het zingen door de dames of door allen van ver schillende volksliederen, waaronder zeker in de eerste plaats moet worden genoemd het lied „Aan Koningin en Vaderland" door W. Mets Tz., waarvan elk een gedrukt exemplaar werd ter hand gesteld. Na het sluiten der vergadering werd den aanwezigen nog de gelegenheid geboden tot den dans, waarvan velen gebruik maakten. Hen, die plan mochten hebben, Zondag gebruik te maken van de goedkoope reisgele genheid van Texel naar Helder en terug, meenen wij te moeten wijzen op ackteret» advertentie daaromtrent, waaruit blijkt, dat ook gebruik mag worden gemaakt van de booten, die 's morgens 4 30 uur van Texel en 's avonds 7 uur van Den Helder vertrekken. Oudeschild, 9 Juli. Een niet alledaagseh bezoek viel gisteren aan de oudheden- tentoon stelling alhier te beurt. De kroonprins van Siam toch, in gezelschap van eenige officieren, nam met de meeste belangstelling een en ander in oogensehouw. Nog eiken dag worden min of meer belang rijke voorwerpen ingezonden, o. a. een reus achtige koperen waterketel van 1705, een paar zeer bijzondere wandelstokken, eenige schilderijtjes, onder welke zeer belangwekkende glasschilderingen. Een oud soort houten uit hangbord van de scheepswerf alhier, dat onder een laag koolteer verloren was, doch na opge knapt te zijn er zeer toonbaar uit ziet, is ook belangwekkend genoeg om hier op zijn plaats te zijn. Men leest er op het jaartal 1755 en daartusschen„ü'jonge Koning." Oosteeend, 9 Juli. Het toelatingsexamen tot de Hoogere Burgerschool te Zaandam is met goeden uitslag afgelegd door K. Bakker, zoon van den heer W. Bakker Kz., alhier. Hoewel alhier minder gevallen van ma zelen voorkomen, dan voor eenigen tijd, wil deze ziekte nog niet geheel wijken. Af en toe doet zich nog een nieuw geval voor. Wegens het hevige broeien heeft men uit eene landbouwschuur op eenigen afstand van hier het hooi moeten verwijderen. Men vreesde, dat brand het gevolg zou worden. Volgens de „Staatscourant" bedroeg het bevolkingscijfer van ons land op 1 Januari 1897 een totaal van 4,928,658, waarvan 2,488,975 mannen en 2,489,683 vrouwen. Aan de Prins-Hendrik-stichting te Egmond aan Zee is door wijlen den heer Van Voorst van Beest eene som van f 6000 vermaakt. Men meldt uit Werkendam: Een 12-jarige knaap alhier, die, om voor zijn moeder, eene arme weduwe, iets te verdienen, met een boer naar het land was gegaan, wilde een paard grijpen, dat voor een hooiwagen was gespannen en keeren moest. De jongen greep mis, struikelde en viel. Toen de boer van den wagen sprong en den jongen oplichtte, hield Wjj een lijk in de armen. Waarschijnlijk heeft het paard den jongen op een bijzonder gevoelige plaats een trap gegeven. De Lijk schouwing zal dat moeten uitmaken. Door den commissaris van politie te Vlissingen is in een der hotels aldaar aange houden een Engelschman, die op zeer listige wijze brieven en adressen wist te verwisselen, te vervalschen en de postadministratie te ver schalken en zoodoende tegen over een te Vlis singen gevestigde bookmakerBflrma voor een aanzienlijk bedrag bedrog pleegde. De aangehou dene schijnt lid te zijn van eene beruchte op lichtersbende in Engeland, omdat, in verband met zijne aanhouding te Vlissingen, ook zijn broeder te Birmingham reeds door de Engelsche politie is gearresteerd. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1