N°. 1033. Zondag 18 Juli. A0. 1897. leuws- en Advertentieblad- OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Bobs SO Cts. Franu per put door go- hooi NsBEBtAHU 4E Gta. Naar *"Tri «q ander» landen mot vorhooging dor porto's. Advertenties vóór lt nnr op den dag der nitgave. Prpt der Advertentiin Van 1 tot B rogols 80 Cts. - Ieders rogol moor 6 Cts. Greete lottere »n Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN «n ABVERTENTEËN worden aangenomen bij de üitgsvtrs LANSEVEL» BE ROOU, ParkitraatBobo or Tun HULDEBLIJK aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van de ingezetenen, dat naar aanleiding van een heden Ingekomen schrijven van de be trekkelijke Hoofd-Commissie, eerlang met het inzamelen van giften voor bovengenoemd Hulde blijk een aanvang zal worden gemaakt, en noodigt mitsdien een ieder uit om naar zijn ver mogen tot dat doel bjj te dragen opdat daaruit bljjke, dat de ingezetenen dezer Gemeente aan Hare Majesteit gaarne een bewijs willen geven van dankbaarheid voor Hare goede zorgen in het waarnemen van Hoogst-Derzelve gewichtige betrekkingen van Regentes en Voogdes. Texel, 13 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. BURGWAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL; Overwegende, dat sedert jaren door tal van eigenaren of huurders van erven, grenzende aan den Burgwal, zonder de vereischte vergunning van den rechthebbende (in dezen de Gemeente), gedeelten van den Burgwal zijn afgeheind en daardoor als het ware aan hunne erven zijn toegevoegd dat het schoonhouden niet, althans niet naar behooren door allen geschiedt, terwijl zulks van gemeentewege evenmin kan plaats hebben, daar dit onmogelijk wordt gemaakt door de vele schuttingen enz., welke op en over den Burgwal z^jn geplaatst; dat door den Heer Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht en meerdere geneeskundigen op den slechten en vervuilden toestand, waarin de Burgwal verkeert is gewezen en zij, in het belang der openbare volksgezondheid, sterk op verbetering hebben aangedrongen; dat bovendien, vooral in den laatsten tjjd en in het bizonder na de onlangs plaats gehad hebbende zware regenbuiën, bfj vernieuwing klachten inkomen over de geheel onvoldoende wateraflossing en dan ook thans ter zake een door vele ingezetenen onderteekend adres aan den Raad is ingediend om in dien toestand zoo spoedig mogelijk verandering te brengen; GELASTEN, een ieder die zulks aangaat, zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór den 1 Augustus a. s., de schut tingen of andere getimmerten, voor zoover die zonder behoorlijke vergunning op of over den Burgwal mochten zijn geplaatst, wegtenemen, opdat aanstonds van gemeentewege de Burgwal naar behooren kan worden schoongemaakt en in den vervolge schoongehouden. Texel, den 10 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Stbick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstea, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN.- De BURGEMEESTER van TEXEL Gelet op eenen brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 12 Juli 1897, No. 16/7826 en 7904, 1ste afd. Brengt ter algemeene kennis, dat onder dag- teekening van 9 Juli 1897, No. 119, het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefeningen op de Harssens, 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, d.d. 7 Juli j.l. zullen op den 20sten Juli 1897 en zoonoodig op volgende dagen, schiet oefeningen plaats hebben van het fort op de Harssens, reede Texel, Sde district. De driehoek, waarin met de kanonnen van 30 cM. wordt gevuurd, gevormd door het fort op de Harssens en 4 voor anker liggende zeil' vaartuigen met roode vlag aan den mast, moet als onveilig worden beschouwd. De twee verst verwijderde zeilvaartuigen liggen ongeveer 9500 M. van het fort en ongeveer 8500 M. van elkander verwijderd, terwijl de twee dichtst bijgelegen zeilvaartuigen ongeveer 4500 M. van het fort verwijderd z(jn. Ook zal gevuurd worden, doch niet gelijktijdig, met kanonnen van kleiner kaliber, waarbij de onveilige driehoek wordt gevormd door het fort op de Harssens en twee vóór elkander liggende zeilvaartuigen met roode vlag aan den mast; deze zeilvaartuigen liggen ongeveer 3000 M. van het fort en ongeveer 1900 M. van elkander ver wijderd: Op de dagen waarop gevuurd wordt zal eene roode vlag en een andere gekleurde vlag, aan gevende de richting waarin gevuurd wordt, van het fort geheschen worden van minstens één uur vóór den aanvang tot aan het einde der oefeningenterwijl twee stoombooten de schepen, voor zoover mogelijk, zullen waarschuwen en zoo gewenscht hulp verleenen om buiten de onveilige driehoek te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwings borden aan den ingang der haven en op de batterij VischmarJct opgesteld z(jn, waarop ver meld staat van waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het Torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggenzijnde voor het bovenbedoelde vuren een wit en zwarte vlag, beteekenendevuur in N.0.1(jke richting. Texel, den 17 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 17 Juli 1897. De vergadering Woensdag jl. door de leden van ons Nutsdepartement gehouden, was uit sluitend gewijd aan de bespreking van een concept-reglement voor de Algemeene Bewaar school alhier, opgesteld door eene commissie, welke daartoe in eene vorige bijeenkomst was benoemd. Behoudens eenige wijzigingen in den vorm, werd genoemd reglement door de aanwezigen vastgesteld en de vergadering daarna met een woord van dank aan de commissie door den voorzitter gesloten. De commissie voor de feestelijkheden op koninginnedag, in de vorige vergadering in het hótel „Texel" als zoodanig geproclameerd, was tegen Donderdagavond opgeroepen tot eene vergadering in het hötel „de Zwaan." Mocht de opkomst op het bepaalde uur al niet groot zijn geweest, langzamerhand werd dit beter, zoodat ongeveer een half uur na den bepaalden tijd, toen door den heer Ten Brummeler de vergadering werd geopend met recht door deze kon worden opgemerkt, dat de opkomst zeer goed was. Ofschoon de pers was uitge- noodigd, bleek het weldra, dat dit niet de algemeene goedkeuring kon wegdragen, waarom werd verzocht slechts in enkele hoofdtrekken te vermelden, wat er werd behandeld. Aan dit verzoek voldoende, meenen wij te kunnen volstaan met de vermelding dat van sommige der benoemde commissieleden schrif telijk of mondeling bericht was ontvangen, dat zij geene zitting wenschte te nemen, terwjjl wederom van anderen in 't geheel geen tijding was ontvangen. Precies op te geven hoeveel en welke per sonen wel lid der commissie waren kan nog niet worden gedaan, terwijl er onder hen die waren opgekomen, naar ons bleek ook enkele waren, die vermoedelijk wel voor die functie zouden bedanken. Een gerucht, dat men liever dit jaar geen feest had, doch het beter vond een volgend jaar bij gelegenheid der kroning van H. M. de Koningin een flink feest te organiseeren, gaf aanleiding, dat een voorstel in stemming werd gebracht, of er dit jaar feest zou zijn of niet. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten wel feest te vir ren. Tot leden van het bestuur werden daarna met meerderheid van stemmen verkozen de heeren: L. C. W. ten Brummeler, P. J. F. L. Baumann, C. Keijser Augzn., J. de Jongh en Adr. Wagemaker. (De heer Sturms had wegens ambtsbezigheden bedankt). De vraag welk feest zou worden gehouden werd thans aan de orde gesteld. In 't Alge meen was men er blijkbaar voor in de eerste plaats een kinderfeest te organiseeren en zoo mogelijk daaraan een volksfeest te verbinden. Om één feest voor allen op Texel te houden, viel echter zoo bezwaarlijk, ja men achtte het zelfs vrijwel ondoenlijk, zoodat maar besloten werd de leden der commissie buiten den Burg woonachtig in overweging te geven, of het niet wensehelijk zou zijn elk op zijn eigen plaats een feest te organiseeren omdat de moeite verbonden aan een centralisatie al te groot bleek te zjjn. Mocht men zich echter bjj den Burg willen aansluiten, dan zou men zulks kunnen doen. Aangezien er voofloopig althans niets meer was te behandelen werd de vergadering door den leider der vergadering gesloten. OtJDESCHiLD, 16 Juli. Heden liep hier een fraai Engelsch stoomjacht de haven binnen, genaamd „Anemone" en gevoerd door kapt. E. Seidell. De beide heeren met hun loods, brachten een bezoek aan de oudheden-ten- toonstelling. Wat laatstgenoemde onderneming betreft, deze trekt nog altijd veel bezoek. Zondag namiddag, als het Texelsch Fanfarecorps zich op het terrein zal laten hooren, is het te voorzien, dat velen nog een kjjkje zullen komen nemen, alvorens de aardige verzameling weer zal worden verwijderd. TfEEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1