Buitenland. Dé Cooesdorp, 17 Juli. De heer L. Niemató, die tot nog toe de werkzaamheden op het wrak der Stanlee regelde, vroeg als zoodanig ontslag aan. In zijne plaats is thans aangesteld zijn zoon, de heer J. Nieman, Het bergen ging den laatsten tijd niet voordeelig, wijl het weder dit slechts bij uit zondering toeliet. Woensdag j.l. haalde men nog 30 balen boven. Gistfabricagel By den voorzitter van den Kamer van Koop handel te Schiedam is van het ministerie van binnenlandsche zaken het bericht ontvangen, dat blijkens de uit Engeland verkregen inlich tingen de quaestie van het heffen van invoer recht van gist, voorloopig als afgedaan kan worden beschouwd, zoolang in de gist geen buitengewone hoeveelheden aleohol worden be vonden, en dat, met het oog hierop, een voort durende contröle van de ingevoerde gist zal plaats hebben. Maandagavond is op de kermis te Har- lingen een zestienjarig meisje, Z. K., uit den luehtsehommel geslingerd, waarbij zij het linker been brak en het rechter ernstig verwondde. Nadat in een apotheek de eerste hulp was verleend, is zQ in het Verplegingsgestieht opge nomen. Onlangs werd medegedeeld, dat zich te Amsterdam eene commissie heeft geconstitu eerd met het doel gelden te verzamelen voor de vervaardiging van een geschilderd glasraam ter herinnering aan de kroning van Koningin Wilhelmina en ter plaatsing in het zuider transept der Nieuwe Kerk op den Dam. Het plan heeft thans vasteren vorm verkregen en binnen enkele dagen zal voor ieder de gelegen heid worden opengesteld om door een geldelijke bijdrage mede te werken tot verwezenlijking van het denkbeeld. De kosten van het werk zullen f 35000 beloopen, zeker ees betrekkelijk hooge som, maar die stellig spoedig bijeen zal zijn, waar het de uitvoering geldt eener zoo echt nationale gedachte. Het ontwerp van het glasraam is opgedragen aan een der zonen uit het geniale geslacht Mengelberg: Otto te Rrjsenburg. Behalve de levensgroots figuren der vorsten uit het Huis van Oranje, zal eene apotheose worden gegeven van de kroning onzer Koningin en van die van Willem I. Het branden der glazen enz. is opgedragen aan de in haar vak vermaarde firma Schouten. By de Ned.-Herv. Kerk waren op 1 Juli 334 predikantsplaatsen vacant, tegen 331 op 1 Jan 11., als in Gelderland 27, Zuid-Holland 67, Noord-Holland 38, Zeeland 41, Utrecht 8, Friesland 63, Overysel 15, Groningen 42, Noord- Brabant 22, Limburg 7 en Drente 4. Een marinier was gisteren uit „de Oost" teruggekeerd met een goed gevulde portemon- naie en een aaphy nam zyn intrek by familie in de Smaksteeg te Amsterdam. Natuuriyk ging men samen uit, doch de aap moest thuis biyven. Na een paar uur afwezigheid keerde men terug, doch toen bemerkte men, dat „Kees" al een zeer slecht huisbewaarder was, hy had duchtig huis gehouden: alle voorwer pen, die hy bemachtigen kon en hem niet te zwaar waren, lagen over den vloer, wat breek baar was, was gebroken, de gordynen waren voor de ramen weggescheurd. De Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaat- schappg stelt gedurende den vaeantietijd,abonne mentskaarten verkrijgbaar. Het reizen met deze abonnementskaarten geldig gedurende volle veertien dagen en dage- ïyks verkrygbaar, is geheel onbeperkt, zoodat men, binnen haar geldigheidsduur, zooveel van de treinen gebruik kan maken, als men verkiest. Deze goedkoepe reisgelegenheid zal velen zeker uitlokken tot het doen van tochtjes door Nederlands schoone streken, of tot het bezoeken van verschillende steden van ons Vaderland. Te Enkhuizen heeft de gemeenteraad met 9 tegen 4 stemmen het voorstel tot het instellen eener pensioen-regeling voor gemeente- ambtenaren aangenomen. Naar het Hbl. verneemt, heeft de Buitsehe Regeeriag prof. Eagelmaaa 30.000 mark als jaarwedde toegezegd, en een even hoog pensioen en zal den hoogleeraar bovendien een zeer fraaie en groote villa ter bewoning worden gegeven. En de Regeering was er zoo op gesfc8ld, prof. Engelman voor Berlijn te winnen, dat hij maar te spreken zou hebben gehad om aog schitterender aanbiedingen te krijgen. Het is wel te betreuren, dat ons land zgs grootea geleerden niet zulk een prachtig aan bod kan doea om hen te behouden. Hoe schraal dikwijls bij kas, een bezoek aan het Kurhaus moet er by den Hagenaar af al zou een kostbaar stuk er voor naar den lombard worden gebracht. Een aardig staaltje daarvan deelt de Haagsche Sprokkelingen van het „Utr. Dagbl." mede. Hij haalt een historisch feit aan, „dat dezer dagen met de noodige glimlachen vaa mond tot mond ging en misschien nog 't meest werd oververteld door personen, die er zeiven 't naast bij zijn; in de afgeloopen week vond iemand op straat een portemoanaie mefc een dubbeltje, een Kurhauskaart eneen lombard briefje van f 30.—." 't Ergste voor de eigenares was aog, dat èn de naam op de kaart en de gezamenlijke waarde, (ruim f 50) haar dwong tegenover den eeriyken vinder voor den dag te komen en te erkennen, dat zij, die plichtmatig aan het kurhaus komt, voorwerpen vau waarde naar de baak van leening moet brengen om aldus, zooals men dat noemt, haar stand op te houden. Zóó leeft men in Den Haag! En elders ook? Mej. C. van Rennes heeft de opdracht om de kindercantate te componeere», die vermoedeiyk den dag na den terugkeer der Koningin uit Amsterdam in 1898 door 2000 kinderen van de scholen in Den Haag zal worden gezongen, aanvaard. Een rijtuig te Rotterdam, terugkeerende van een begrafenisplechtigheid en waarin twee vrouwen en twee mannen gezeten waren, werd in Crooswijk aangevallen door een be woner der Schavensteeg, die een geopende fleseh met vitriool in het rijtuig wierp. Een der mannen kreeg het bytende vocht in het gelaat, waardoor een oog vry ernstig beleedigd werd; een der vrouwen kreeg door het vitriool brandwonden aan den pols. De dader, die waarschgniyk uit minnenyd handelde, is gear resteerd en naar het politiebureau in Crooswyk overgebracht. Als uw druiven de grootte van een kleine erwt bereikt hebben, verzuim dan niet, ze uit te knippen, te „krenten", zooals het heet. Dat kost wel veel tyd. maar dat haalt ge er later dubbel en dwars uit. Wees vooral niet te zuinig met het wegknippen; op zyn hoogst mag er door elkaar één derde der bessen biyven zitten. Elke bes moet veel ruimte, dus ook veel licht en warmte hebben. Papieronderzoek! Op de te Breda gehouden algemeene verga dering der Maatsehappg van Nijverheid werd besloten dat de Maatschappij zich tot de regeering zou wenden met verzoek dat van staatswege gelegenheid worde geopend om de deugdeiyk- heid van papier te onderzoeken. Ia dessa Simo, gelegen in de afdeeling Bojolaii, heeft het volgende plaats gehad. Op zekeren dag zag men ia die dessa elf net gekleede Javanen te paard binnenrijden. Voorop reed er een, die het mooist gekleed was en blijkbaar iemand van hoogen rang scheen. Met zijn volgelingen stapte hg af ten huize van een ryke jonge weduwe, die hem met veel vertoon van eerbied ontving en zich haaste hem op koffie en gebak te onthalen. Hy zei eGhter honger te hebben en verzocht haar voor zich en zijn panokawans ryst te kooken. Gereedeiyk voldeed zij hieraan en riehtte een overvloedig en rijk maal aan. Gulzig werd het verslonden. Daarna vroeg de hoofdman om opium en toen hij zieh hieraan te goed had gedaan, trok hy eensklaps zyn kris en onder bedreiging haar daarmee te zullen doodsteken als zij er niet aan voldeed, eiseht hij van de weduwe geld. Verbaasd ea beangst over dat gedrag, een tegenstelling met de zeer nette wyze, waarop hij was te werk gegaan, gaf zij hem bevend f 50. Hg vond dit echter te weinig en vroeg nog meer dreigend anders zijn volgelingen te zullen ge lasten het met geweld te nemen. Daarop stelde zij hem nog f 100 ter hand en dit scheen hem voldoende. Tevreden en op de meest hoffeiyke wijze nam de schurk toen afscheid en was met zijn mede- schurken in een wip uit het gezicht. Wat er met oude schoenen gebeurt. Onbruikbaar geworden sehoeisel wordt, al thans ia Frankrgk, in groote hoeveelheden opgekocht ea aan fabrieken geleverd, waar het, na langdurige bewerking, tot een brij wordt geweekt, welke men daarna gebruikt tot de fabrikatie van ge ïmiteerd leder, tapgtea es soortgelgke artikelen. Ook wordt veel oud schoenwerk gebezigd tot herstelling van nieuwe schoenen. Dat gebeurt in 't bijzonder door de gevangen zittende soldaten in de vesting Montpellier. Zij hebben den taak de afge dragen schoenen ea laarzen in stukken te sag den en alle spijkertjes uit het leer te verwijderen. Het leer wordt daarna verschei dene dagen in het water gelegd om te weeken. Uit de beste stukken worden de bovenste deelen gemaakt voor kinderschoenen en zelfs de oude zolen gebruikt men onder baby-schoen tjes. Ook de nagels uit staal, koper en messing worden door middel van een magneet gesor teerd om weer gebruikt te worden. Voor de vroeger zoo moderne hooge hakken der dameslaarzen werd zelden ander leer dan dat van oude schoenen gebezigd, waarvan de slechtste stukken als een eleganten hak ge dragen werden door de een of andere hoogst elegante Frangsise. Te Oetende heerscht groote opschudding. In de haven aldaar is Dinsdag het Ityk opgevischt van een voornaam gekleede dame, getooid met vele juweelen. Men schat haar op een leeftijd van 30 jaren. De doode droeg brieven bij zich met het adres Mistress C. Dakyns, Franistock Square, London, benevens een plaatskaartje London—Vlissingen. De politie weigert beslist eene bezichtiging van het lijk der vreemdelinge, die hoogstens 24 uren in het water moet gelegen hebben. Men schrijft uit Berlijn aan de ,Ni R1 Ct.": De tijding, dat de circus Renz ontbonden was, en spoorloos van de oppervlakte der aarde ver dwijnen zou, bljjkt gelukkig niet volkomen juist te z(jn geweest. Uit Hamburg, waar Renz tegen woordig woont, wordt gemeld, dat onder leiding van Renz wel een consortium van vermogende lieden gevormd zal worden, om den grooten circus verder te exploiteeren. De circus- en balletwereld, mitsgaders de jonge en oudere vrienden van deze vermaken zullen ongetwijfeld met een verlicht hart deze blfide tijding verne men het is een quaestie die van Keulen tot Petersburg, van Hamburg tot Weenen datartisten- volkje in beroering brengt. Kort geleden heeft men eens een kleine statistiek opgemaakt, en daarbij kwamen cijfers voor den dag, die toonden, dat het jaarljjksche budget van zulk een onder neming zich meten kan met dat van een kleinen Staat; als ik mij niet vergis wordt enkel aan loonen een klein millioen mark uitbetaald. De toestand in de Engelsche machine industrie is in de laatste dagen veel ongunstiger geworden. Ook de arbeiders van deLondersche fabriken, die den achturigen werkdag niet wilden toestaan hebben het werk gestaakt. Dienten gevolge hebben de verbonden fabrikanten in geheel Engeland en Schotland bekend gemaakt, dat zfi vijf en twintig percent hunner werklieden zouden afdanken, zooals zij reeds gedreigd hadden. Het aantal arbeiders, die thans aan de staking deelnemen, wordt op 80,000 geschat. Uit Berlijn wordt gemeld: In een eigen- aardigen toestand bevond zich een jong meisje in den locaalspoorweg. Het had aan de Alexander- plaats de coupé nauwelijks betreden, toen de deur achter haar dichtgeworpen en daarbij haar kleed ingeklemd werd. Men probeerde vergeefs de deur te openen, maar niemand van de spoorweg'

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2