N°. 1036. Donderdag 29 Juli. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL SEDEELTE. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dim Bubo 80 Cte. Franu per put door ge- heel NmiBbAMB 41 Cte. Naar A Meant a en andere landen met verhooging der gerte'e. Advcrtcntiën vóór lt nor op den dag der nltgave. Prpt der Adverieniiên Van 1 tet S regels 80 Oti. - Iedere regel meer 8 Cte. Oreete lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cte. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANSEVELD SE ROOIJ, ParkstraatBobs op Tixib GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een Engelsche sleutel (klein model) gevonden op den Waalderweg. GEMEENTE-REKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat de Gemeente-rekening over het dienstjaar 1896, den Raad is aange boden, gedurende 14 dagen, van heden tot en met den 9 Augustus a. s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter leziDg ligt en aldaar tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 27 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra. Secretaris. GEMEENTEVERSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeens kennis, dat het verslag van den toestand der Gemeente over het jaar 1896 ter Secretarie der Gemeente ter inzage ligt en tegen betaling der kosten ver krijgbaar is gesteld. Texel, den 27 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 28 Juli 1897. Na eerst Zaterdagavond in 't café „den Burg" werkzaam te zijn geweest, enkel voor leden der sociëteit en genoodigden, trad de heer 't Is me edso Zondagavond in hetzelfde lokaal op voor hen, die voor een klein entré9geld toegang tot de zaal hadden verkregen. Jammer voor den ondernemer, was het aantal opge- komenen niet zoo groot als wel door sommigen was verwacht, tengevolge daarvan was het echter thans ieder mogelijk zonder veel moeite alles op zijn gemak en goed waar te nemen, zeker geen gering voordeel. Zooals men ons mededeelde waren de leden der sociëteit ten hoogste voldaan over de werkzaamheden van den billart-professor en wij twijfelen niet of ook allen, die Zondagavond in het Café „den Burg" zich bevonden, waren dit in niet mindere mate. De wijze waarop de heer't Is me edso de ballen in verschillende richtingen als 't ware op commando weet te drijven, wekt algemeene verwondering. Uit de wetenschappelijke ver klaring er van moge men ook kunnen afleiden dat de ballen zieh zoo moeten bewegen en niet anders, om uit te voeren hetgeen de wetenschap zegt, dat in bepaalde gevallen moet plaats hebben, eischt voorzeker buiten gewoon veel studie en zeker niet minder volhardingskracht. Voor de beoefenaars van het biljartspel viel er veel te leeren en zeker waren allen het eens, dat de afwezigen liefhebbers ongelijk hadden. Wat deel van het programma het meest in den smaak viel, valt niet met zekerheid te zeggen ofschoon wij gelooven, dat vooral de nummers met de queu uitgevoerd het meest daarvoor in de termen vielen. Even als dit het geval was op de Zondag te voren, maakten ook verleden Zondag weder tal van personen van elders gebruik van de goedkoope reisgelegenheid per stoomboot „Ada van Holland" om eens een bezoek te brengen aan ons schoon eiland. Niet allen echter bleken alhier gekomen te zijn enkel ter wille daarvan, want zooals men ons mededeelde, bevonden zich er ook onder, die alhier waren gekomen tot het bijwonen eener vergadering in hótel „Texel" van hen, die meenden te behooren tot de rechtmatige erfgenamen van Neeltje Pater. Reeds meermalen werden zoowel hier als elders pogingen aangewend, om die erfenis los te kragen, doch zooals bekend nog steeds zonder succes. Als wij ons wel herinneren werd ook eens in Haarlem door den rechter lijken macht beslist dat er niets aan viel te veranderen. Of men nu nieuwe bewijzen heeft om zijn reeht te staven en beter kans op goeden uitslag? Wij hopen het voor de belanghebbenden van harte. Wjj waren niet uitgenoodigd tot bijwoning der vergadering en kunnen dus geen verslag geven van het aldaar verhandelde. De aanvoer ter markt bestond Maandag jl. alhier uit 154 schapen, 2 rammen, 86 lam meren, 6 koeien en 8 biggen. De handel was matig. Voor schapen werd besteed f 11 f 16.50, lammeren f 4.50 f 6.50 en voor koeien f 100 f 125. Den Hoorn, 26 Juli. Een waarlijk aange name afwisseling in het anders vrij eentoonige leven op ons dorp werd Zondag hier gebracht door de komst van het fanfarecorps van den Burg. Verschillende nummers muziek werden door genoemd corps op voortreffelijke wijze ten gehoore gebracht en vielen zeer in den smaak bij de talrijke toehoorders en hoorde ressen die allen zeker hoogst voldaan waren over het gehoorde en ongetwijfeld van harte met mg zullen instemmen wanneer ik den wecsch uitspreek, dat het flinke corps onder zijn ijverigen directeur moge toenemen in bloei en het een welgemeend „tot weerziens toeroep. Waal, 28 Juli. Aan den heer Arie Dros uit Tienhoven, leerling aan de Hoogere Burger school te Amsterdam, werd dezer dagen, na afgelegd examen, het diploma uitgereikt van eind-examen Bjarige cursus). Oosterend, 28 Juli. Scheen het voor eenigen tijd, dat de mazelen alhier aan het afnemen waren, in de laatste dagen doen zich wederom vele gevallen voor. Sommige kinderen hebben deze ziekte nu reeds voor den tweeden keer in dezen zomer. Ook in de nabijheid van ons dorp doet zich thans mond- en klauwzeer voor. Er kan zeker niet genoeg op gewezen worden, om de melk voor het gebruik te kokeD. Het kan toch zoo gemakkelijk gebeuren, dat men melk gebruikt van dieren, die de ziekte onder de leden hebben. De Vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam, wil trachten, met het oog op het aanstaande Kroningsfeest eenheid te brengen in de keuze der liederen, welke zonder twijfel ook dan weder uiting moeten geven aan de feestvreugde. Z(J heeft daartoe uit haar midden eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Stamperius, Voorzitter, P. van den Ent, W. H. de Groot Wzn., F. J. Haverkamp, G. Kappen- burg Pzn., G. S. van Krieken, H. van Voort- huysen, A. H. Westendorp en A. P. de Wild, Secret. Deze commissie zal een keurbundeltje liederen samenstellen, welke geschikt z(jn om door klein en groot te worden gezongen. Het boekje zal tot een geringen prjjs verkrijgbaar gesteld worden en zoo mogelijk door het geheele land verspreid. Reeds riep de commissie de medewerking in van alle onderwijzers en onderwijzeressen van Nederland, maar behalve die kunnen nog velen tot het goede doel, dat de commissie beoogt medewerken, en alle medewerking zal hoogst welkom z)Jn. W(J denken hier aan feestcom missie^ en zanggezelschappen, die de liederen kunnen doen instudeeren, aan particulieren, die genegen zijn de goede zaak finantieel te steunen en alzoo de commissie in de gelegenheid te stellen present-exemplaren in grooten getale te ver spreiden. In de tweede plaats strekt de arbeid der commissie tot het in het leven roepen van een Kroningslied. Z|j heeft daartoe een wedstrijd uitgeschreven, waartoe alle musici van Nederland ter deelneming zijn uitgenoodigd. De Jury bestaat uit de Heeren: Richard Hol, Dan. de Lange en Bern. Zweers. Aan de best gekeurde compositie zal een prfjs worden toegekend van f 100,— of een gouden medaille van gelijke waarde. Nadere inlichtingen verschaft de Secretaris der commissie de heer A. P> de Wild, Maraix- atraat 272, Amsterdam. Bij zekeren J. F., landbouwer, tevens logementhouder voor de mindere klasse, te Bra- kel, overnachtten de vorige week twee mannen, 's Avonds kwam de boer-logementhouder met zestig gulden van de aardappelbeurs thuis. De gasten waren bij het tellen en wegbergen van het geld aanwezig; hun plan was gemaakt, zij zouden den volgenden ochtend den boer helpen met aardappelrooien. Een der helpers voelde zich ongesteld, de andere ging mede, doch was het delven van aardappelen spoedig moe, voorgevende nieuwsgierig te zQn naar zijn kameaaad. Toen de boer later thuiskwam, waren de gezonde en de gewaande zieke verdwenen, en bovendien ook de zestig gulden. Het is de politie niet gelukt de dieven te achterhalen. Als een sterk staaltje van den druk, waaronder de koffiehuishouders en hoteliers komen door de nieuwe personeele belasting, verneemt bet „Hbld." dat de heer E. Meger van „Hötel Palais Royal" te Amsterdam, die ten vorigen jare werd aangesiagen tot een bedrag van f 745.13, voor 1897 is aangeslagen tot een bedrag van f 2982.017s 1 Dus meer dan verviervoudigd 1 Te Kerkrade (Limb.) is de 20-jarige ko- lenwerker Pjffen op een treurige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde in de mijn kolen te verwerken, kreeg hij onverwachts een heele lading kolen op het lichaam en werd daardoor als het ware levend begraven. Slechts met moeite heeft men het lijk van den ongelukkige te voorschijn kunnen halen. Aan de Tweede Kamer zal een adres gezonden worden door landbouwers en veehou ders in Nederland, waarin zij er op wijzen, dat door hen groote schade wordt geleden in hun bedrijf door de heerschende veeziekten en wel in de eerste plaats mond- en klauwzeer; dat de thans bestaande wetten desbetreffende ten eenenmale onvoldoende zijn, om hen te vrijwa ren voor de schade, hun door genoemde ziekten berokkend; dat zij het dringend noodzakelijk achten, dat de wetgever krachtdadiger dan tot op heden ingrijpt, om te voorkomen, dat hun bedrijf geheel ten gronde gericht wordtdat door genoemde krachtige maatregelen ook de reputatie van den Nederlandschen veestapel in het buitenland hooger wordt gehouden, en dientengevolge de uitvoer, die thans meer dan ooit bedreigd wordt, weder toeneemtdat, waar door de daartoe aangestelde Rijksbeambten mond- en klauwzeer wordt geconstateerd, een tijdelijke vergoeding van Staatswege wordt verleend, en waar het lijdende vee noodwendig moet worden afgemaakt, algeheele vergoeding door den Staat wordt gegevendat voorts in 't algemeen die maatregelen worden getroffen, welke den wetgever noodzakelijk voorkomen om den thans zoo gedrukten stand van land bouwers en veehouders te behoeden voor algeheele ondergang. Voor de Haagsche rechtbank deed zich het eigenaardig geval voor dat een beklaagde (gedetineerde), die zich reeds eenigen t|jd in voorloopige hechtenis bevindt, en wiens zaak voor onbepaalden tijd werd uitgesteld, het verzoek deed om in hechtenis te mogen blijven. De rechtbank wees evenwel het verzoek af en gelastte de invrijheidstelling van den man. Het distinctief voor de milicien-wielrijders zal bestaan uit een geel metalen platnitgeslagen wieltje aan weerszijden van den kraag, terwijl zij zullen worden voorzien van een kaarten- tasch, manteljas, mussette en revolver. Tegen muizen 1 Den reuk van terpentijn kunnen de huis muizen niet verdragen. Bevochtigt men nu oude lappen met terpentijn en legt men die in de muizengaten of op de plaatsen waar men de muizen wil verdrijven, dan is men zeker dat ze weggaan. Na verloop van 14 dagen wordt nog eens hetzelfde gedaan en de kleine knaagdieren zijn voor goed verdwenen. •Vdp," TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1