N°. 1037. Zondag 1 Augustus. A0. 1897 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor bw Bubo SO 0t«. - Franse per pest door ge- hooi Ndwlamb 4S Oti. Naar Aotbtka on andere landon mot vorhoosins dor porto'o. AdvertentiSn vóór 18 nor op den dag der uitgave. Prijs der Adtertentiên Van 1 tot S regels 80 Ots. - Iodoro regel moor 6 Gti. Streste lettors on Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. BowSsnnmmort S Oto. por nummer. ABONNEMENTEN on ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEYELB k DE ROOIJParkstraat, Boes of Tbxsi GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een wandelstok, gevonden ten kantore van den Rijks-Ontvanger en een zwarte strooien hoed met blauw lint, gevonden op den weg nabjj Koes List. BURGWAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL-, Overwegende, dat sedert jaren door tal van eigenaren of huurders van erven, grenzende aan den Burgwal zonder de vereischte vergunning van den rechthebbende (in dezen de Gemeente), gedeelten van den Burgwal zijn afgeheind en daardoor als het ware aan hunne erven zijn toegevoegd dat het schoonhouden niet, althans niet naar behooren door allen geschiedt, terwijl zulks van gemeentewege evenmin kan plaats hebben, daar dit onmogelijk wordt gemaakt door de vele schuttingen enz., welke op en over den Burgwal z|jn geplaatst; dat door den Heer Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht en meerdere geneeskundigen op den slechten en vervuilden toestand, waarin de Burgwal verkeert is gewezen en zij, in het belang der openbare volksgezondheid, sterk op verbétering hebben aangedrongen; dat bovendien, vooral in den laatsten tjjd en in het bizonder na de onlangs plaats gehad hebbende zware regenbuien, bjj vernieuwing klachten inkomen over de geheel onvoldoende waterafloBsing en dan ook thans ter zake een door vele ingezetenen onderteekend adres aan den Raad is ingediend om in dien toestand zoo spoedig mogelijk verandering te brengen; GELASTEN, een ieder die zulks aangaat, zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór den 1 Augustus a. s., de schut tingen of andere getimmerten, voor zoover die zonder behoorlijke vergunning op of over den Burgwal mochten zijn geplaatst, wegtenemen, opdat aanstonds van gemeentewege de Burgwal naar behooren kan worden schoongemaakt en in den vervolge schoongehouden. Texel, den 10 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. BES8IETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL noodigt de veehouders dringend uit, hun vee, wanneer dit als verdacht van aan eene besmettelijke ziekte lijdende te zijn, door den veearts moet worden onderzocht, zoodanig ter plaatse aanwezig te doen zijn, dat spoedig onderzoek kan plaats vinden: Texel, den 31 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, TEXEL, 1 Augustus 1897. Omtrent de plannen, welke alhier bestaan, om de aanstaande jaardag onzer geeerbiedigde Koningin niet ongemerkt te laten voorbijgaan, lakken moeten verzekeren. werd tot heden nog weinig met zekerheid vernomen. Het eenige wat ons daaromtrent ter oore kwam, is dat het bestuur der feest commissie eene vergadering heeft gehouden, waarin de functies van president, secretaris enz. onderling zijn verdeeld. Om een of andere reden wenschte men echter die verdeeling nog geheim te houden tot de vergadering der geheele commissie in den loop der volgende week. Alsdan zou het bestuur, volgens onzen zegsman, met een goed uitgewerkt plan dier feestviering voor den dag komen, om daarna, ten einde de noodige gelden bijeen te verzamelen, lijsten te doen Girculeeren. Behalve bovenbedoelde f eestelijkheden schijnt er sprake te zijn, dat eene andere commissie op dienzelfden avond eene tooneelvoorstelliag wil doen geven, ten voordeele van eene nuttige instelling alhier. Of dit plan zal worden uit gevoerd zal zeker in de eerste plaats wel afhan kelijk zijn van hetgeen door de feestcommissie wordt op touw gezet, terwijl zeker tal van andere omstandigheden nog het plan zullen kunnen verijdelen. Volgens achterst, annonce zal bij genoeg zame deelneming morgen op het strand achter de Koog eene ringrijderij gehouden worden met paard en kar. Reeds eenige paren moeten zich daarvoor hebben aangegeven, zoodat indien nog maar enkele liefhebbers zich aanmelden, waartoe o. i. zeer veel kans bestaat, de feestelijkheid zal doorgaan. Oudesohidd, 30 Juli. Sinds eenige dagen is onze plaatsgenoot W. S. in het bezit van een kip, die niet minder dan 62 kuikens bij zich heeft. Natuurlijk heeft het dier niet zelve al deze vogeltjes uitgebroed. Er waren in eenige eendennesten een aantal eieren ter broeding neergelegd. Toen deze eieren waren uitgebroed, ging een der eenden dood en de andere ver waarloosden den moederplicht. Toen werden ook de verlaten kiekens bij de jongen der kip geplaatst en aan de hoede van dit dier toevertrouwd. Zij ontfermde zich over het verlaten kroost en betoont zich zulk een trouwhartige pleeg moeder, dat er in de menschenwereld nauwelijks zorgvoller zijn aan te wijzen. Oosterend, 30 Juli. S. G. Outhuis van hier, leerling aan de Zeevaartschool te Helder, heeft met goed gevolg overgangsexamen gedaan van het le tot het 2de studiejaar. Aan de zeer vele hooiklampen, die overal in het veld verrijzen, is het te zien, dat er in dezen zomer een groote voorraad hooi is geteeld. Aangezien de hooibouw onder gunstige omstandigheden heeft plaats gehad tot heden, valt ook over de kwaliteit niet te klagen. In dit opzicht kunnen de veehouders alzoo den winter zonder zorg te gemoet gaan. Een der werklieden aan het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde Kerk alhier, bezeerde zich in het begin dezer week zoo ernstig aan de hand, dat geneeskundige hulp noodig was en hij voorloopig niet kan werken. De aannemer heeft de werklui tegen onge- Het ontbreekt niet aan waarschuwingen! Dat het gevaarlijk is melk te drinken van vee, dat lijdende is aan mond- en klauwzeer, blijkt uit de omstandigheid, dat in Maas en Waal eenige personen, die dusdanige melk gedronken hadden, lijdende zijn aan mondzeer, eene zeer lastige en pijnlijke ziekte aan de tong. Schelpenvisscherij De heer Oosthoek heeft een kleine brochure in het licht gegeven, getiteld: „De oorzaken van den aanstaanden ondergang van Noord en Zuid-Holland, Zeeland en gedeeltelijk Utrecht veroorzaakt door de mishandeling van dezee wering. De sehrijver ziet in het sehelpenvisschen het groote gevaar voor het strand. De heeren dr. Hoek en J. Lorié en Gerrit van Diessen, die deze meening niet deelen, worden door schrijver voor geheel onkundig gehouden. In 't algemeen heeft de heer Oosthoek niet veel op met de heeren van „Waterstaat." Als eene bijzonderheid melden wij, zegt het „Utr. Dgbl.", dat Hilversum een van de weinige gemeenten is, waar de personeele belasting meevalt. De opbrengst n.l. zal onge veer f 7000 hooger zijn dan de raming. Mond- en klauwzeer! Met zeer gunstig gevolg is het volgende middel, door den landbouwer D. Kool te Lekkerkerk, tegen genoemde ziekte aangewend: Men neemt 30 stelen van de witbloemige brandnetelplant, ontdoet deze van wortel, bloemen en bladeren en droogt ze in een oven van een fornuis, wrijf ze vervolgens zeer fijn en meng dat aan met twee liters bier. Men doet dat samen in een steenen pot (vooral geen metalen! liefst van schoon wit aardewerk en laat dat een paar uur trekken op het vuur zorg vooral dat het mengsel niet kookt, daarna giet men het aftreksel door een neteldoek, zoodat er geen onreinheden in den drank achterblijven. Geef daarvan dagelijks gedu rende 4 dagen 4 eetlepels per dag aan ieder rund in en men zal ervaren dat de slijm- afseheiding in den mond zeer toeneemt, zoodat ze daar zeer veel verlichting van hebben en het purgeeren zeer bevordert. Nog een! De heer A. Rossi, café-restauranthouder, Nieuwendijk, Amsterdam, betaalde 16 jaren lang, telkens na herschatting, f 110,44 aan personeele belasting. Zijn aanslag thans bedraagt nu f 760.907«. De zuivelfabrieken hebben in Friesland groote verandering teweeggebracht. Aan het zelfverwerken der melk wordt door de boeren weinig meer gedaan; de gereedschappen zijn naar den zolder verhuisd of voor een ander doel in gebruik genomen. Bij de opkomst der fabrieken legden de veehouders er zich op toe, maar veel melk van hunne koeien te trekken, doch sedert men aan de fabrieken de melk al meer en meer naar het vetgehalte begint te betalen, komt het meer op de qualiteit aan. Deze tracht men te verbeteren door geschikt voedsel, maar vooral door de stallen te zuiveren van koeien, die slechte melk geven. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1