Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. De veehouder 0. Brouwer ia 't Friesche dorp Oostermeer bemerkte sedert eeaigea tijd dat eene koe weiaig melk gaf. Men daeht, dat ze bij naeht door een dief werd gemolken en daarom besloot men op te passen. De oppasser was niet weinig verrast, toen htj zag, dat een jong varken bij de koe te gast ging, zoodat de zaak spoedig was opgehelderd. Dat de veehouder spoedig het varken naar een ander stuk land braeht, ligt voor de hand. Woensdagochtend kwamen een 80-tal werklieden, meerendeels timmerlieden, aan het Staatsspoorstation in Den Haag bijeen, waar Dinsdag een aannemer uit Dusseldorp was geweest die, met het oog op de aldaar uitge broken werkstaking, werkvolk uit Den Haag had gevraagd. Zij, die in Duitschland wilden komen, moesten dien ochtend aan het station aanwezig zijn om te vertrekken. De 80 werk lieden bleven echter in de stad, omdat er een telegram uit Dusseldorp was gekomen waarin hunne overkomst in de gegeven omstandig heden werd ontraden. Bovendien werd namens de timmerliedenvereeniging „Vooruitgang in ons Streven" onder de saamgekomen timmer lieden een strooibiljet verspreid, waarin hun onder 't oog gebracht wordt, dat zij, wanneer zij gaan, hun vakbroeders in den moeielijken strijd bezwaren. De mannen bleven, zooals hierboven gezegd, thuis. Vier 16-jarige knapen uit Den Haag, Groningen en Hoogeveen, wien het Donderdag niet gelukt was te worden ingedeeld bij de Instructie-compagnie te Schoonhoven, klopten aldaar bij de politie om reisgeld aan, daar ze zelf, vertelden ze, geen cent bezaten om naar hunne woonplaatsen terug te keeren. Toen echter bij onderzoek bleek, dat ze samen een som van f 12.89 op zak hadden, kwam er natuurlijk van onderstand niets en werden ze, op last van het hoofd van politie, tot straf van politiepost tot politiepost naar hun be stemming gebracht. (U. D) Nog erger! Het „Hbl." vermeldde Zaterdag dat de aanslag van den heer Meijer in het „Hotel Palais Royal" in de personeele belasting vergeleken bij het vorig jaar ver viervoudigd was. Met den heer H. L. Oberthur, „Café Zincken", De Ruyter-kade, heeft men het nog erger gemaakt: hij is meer dan ver vijfvoudigd, gebracht van 290.97 V» ten vorige jare, op f 1521.07 thans. Te Nymegen vervoegde zich onlangs een als heer gekleed man ten huize van mejuffrouw P. die van de Hollandsche Credietbank te Amsterdam, op termijnbetaling, Witte Kruis en andere loten bezat. Onder voorspiegeling van kassier dier bank te zijn, kwam hij haar de blijde boodschap brengen, dat op haar loten f 400 was gevallen en dat door hem over eenige dagen de prfls zou worden uitbetaald. Daarvoor kwam hij de bewijzen van aandeel afhalen en moest mej. P. voor de kosten f 15 in voorschot geven. Daar de „kassier" precies de nummers der in haar bezit zijnde stukken wist op te geven, sloeg mej. P. geloof aan zijn beweringen en stelde hem de verlangde stukken ter hand. Daar ze echter op dat oogenblik slechts f 5 aan contanten bezat, werd daarmede door den „kassier" genoegen genomen, onder voorwaarde evenwel, dat de overige f 10 by de uitbetaling van den prijs verrekend zouden worden. Na vele plichtplegingen verliet de „kassier" het huis van mej. P. Tot dusverre is de uit betaling echter achterwege gebleven. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat mej. P. opgelicht is. De dief schijnt vroeger aan de bank werkzaam te zijn geweest. Te Maastricht had Woensdag op het stadhuis eene huwelijksvoltrekking plaats, die honderden toeschouwers lokte. Bruid, bruide gom en getuigen waren allen bekende straat figuren en de meesten geen onbekenden der justitie. Het bruidspaar verseheen in hun daagsch pakje, een der getuigen met een rooden carnavalshoed op het hoofd en een tweede met hoogen hoed, puntboord met rood overhemd zwarte jas en op klompen. Deze laatste droeg ia de eene hand een ruiker viooltjes, in de andere een flesch jenever, waarmee hij na voltrekking der plechtigheid voor het bordes van het stadhuis post vatte en aan alle bruilofts gasten een paar borrels aanbood. Allen waren in zoo vroolijke stemming, dat het trouwen in de kerk vergeten werd en men onder een algemeen hoera de stad doortrok om nog menig glaasje op de gezondheid van het bruidspaar te ledigen. Eenige uren daarna bevonden zich drie der bruiloftsgasten reeds in verzekerde bewaring. Een der deelnemers aan den wandel wedstrijd, die deze week gehouden werd, gebruikte een fleschje limonade in een herberg te Nieuwersluis. „Weet je, wat je nu doen moet, als je straks te Amsterdam aankomt, en je hebt dan nog een oogenblik tjjd over?" zei de kastelein. „Wat dan?" vroeg de wandelaar nieuws gierig, misschien op hoop van een goeden raad, met betrekking tot zijn wandeling. „Dan moet je doorloopen naar Meerenberg en daar een jaartje uitrusten. Daar zou je heel wat van opknappen." In Parjjsche bladen wordt gewag gemaakt van een groote rooversbende, bestaande uit jonge mannen allen beneden de 21, die de onmiddelfjke omstreken van Parijs onveilig heeft gemaakt, doch thans is ingerekend en tot welker slacht offers, naar nu mede bericht wordt, den 2den dezer maand de heer Raphael Bischoffsheim, de bekende rjjke oud-Amsterdammer, heeft behoord. Terugkomende van Suresdes werd hjj in het Bosch van Boulogne aangevallen en beroofd. Men weet dat de Zweedsche koning Oskar, in rechte ljjn afstamt van den maarschalk van Napo leon, Bernadotte. Men vertelt thans dat in Bor deaux een mannetje woont, dat Bernadotte heet en familie is van den koning. Hjj heeft indertijd zjjn vorsteljjken bloedverwant geschreven en hij krjjgt nu geregeld elk jaar een toelage. Het wordt rumoeriger in de Borinage en men is verder dan ooit van het einde. De verwach te hervatting van het werk heeft niet plaats gehad, er zijn nog 18.000 werklieden in staking. Een gedeelte hunner, niet in staat de nijpende ellende nog langer te verduren, heeft werk gezocht in het noorden van Frankrijk en het Pas-de-Calais, waar een groot aantal onderdak is gekomen. Weer anderen werken aan het kanaal van Saint-Ghislain. Het grootste gedeelte der stakers evenwel, bedelt, alle maandagen, In groepen. De kleine handel in de Borinage is ten gronde, verschillende winkels zijn voorgoed gesloten. De leiders blijven het volk moed inspreken. In acht dagen moet alles uit wezen, zeggen zij, want de patroons kunnen 't niet langer volhouden. Als men nu aan het werk gaat, zal men ongelukkiger wezen dan ooit. Een zestienjarige knaap is te Berlijn wegens «majesteitsschennis" tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld, om eenige voor den keizer beltedigende opmerkingen, welke hij bij het eeuw feest van keizer Wilhelm I had gemaakt. Hjj werd door een paar schoolmakkers aangegeven, 't Is treurig! Een ernstige ramp heeft te Paducah in Kentucky plaats gehad. In het «Casino and summer theatre" werd een voorstelling gegeven, welke met een vuurwerk eindigde. Nauwelijks was het vuurwerk begonnen of de toeschouwers, 600 ongeveer, zagen dat er iets niet in den haak was. Plotseling snelden eenige tooneelspelers op het tooneelhun kleeren stonden in brand- De vlam men verspreidden zich in de zaal en er ontstond een vreeseljjke paniek. De uitgangen bleken on voldoende te ztJnvrouwen en kinderen wörden onder den voet geloopen en zelfs sterke mannen voelden zich machteloos tegen de wanden gedrukt. Het dak van den schouwburg was bekleed met asphaltpapier, dat, b(J de heerschende droogte, brandde als buskruit. Weldra was er van het tooneel af geen ontkomen meer en vflf acteurs zijn dan ook levend verbrand, terwijl bovendien nog één zoo vreesel(jk is gewond, dat er niet meer aan genezing te denken valt. Toen alle toeschouwers, naar men dacht, het brandende gebouw verlaten hadden, sommigen met braudende haren en kleeren, werden nog twee kinderen vermist. Voorts bleek dat 150 personen min of meer ernstig gewond waren. De geneesheeren hadden dan ook den ganschen nacht werk. Een half uur na het uitbreken van den brand lag het geheele gebonw in puin. Alweder is door een waaghals een poging gedaan om het Kanaal over te zwemmen, Zater dag om 11.20 begaf de Amerikaan Peter S. M. Nally zich bjj de Admirally Pier te Dover te water met het doel Calais te bereiken. Een kleine boot met eenige vrienden bege leidde den zwemmer en een groote menigte kijkers was aanwezig bjj Nally's vertrek. Het water was volkomen kalm en de stroom betrek kelijk zwak, geen wind, maar daarentegen een dichte mist. De heer Nally begon met zjjdelingschen slag te zwemmen, doch veranderde later van systeem en zwom toen met den z.g. «borstslag." Hjj was zeer opgewekt en zong mede met z(Jn vrienden in de boot. Tegen een uur trok de mist op. In dien tijd voedde hjj zich met rundvleesch- extract en gemberbier. Ook gebruikte hjj pruim tabak teneinde het opzwellen van de tong te verhinderen. Tegen 8 uur werd het donker en begonnen de vuurtorens van Calais reeds zicht baar te worden, maar toen bespeurde de zwem mer ook de onmiskenbare teekenen van uitput ting; hjj klaagde over kramp in beenen, armen en nek. In den nacht werd zjjn lijden ontzettend; hij werd door een soort van delirium aangegrepen, maar wilde niet opgeven. Zjjn vrienden brachten hem evenwel tegen half drie 's nachts met ge weld in de boot en 's morgens om 6 uur werd Calais bereikt, vanwaar allen tegen 1 uur per stoomboot terugkeerden. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Geachte Redactie. Ik weet niet, in hoeverre de proeven met Döwe's pantser aan de verwachtingen hebben voldaan, ook weet ik niet, of het ook voor particulieren verkrijgbaar is, maar als dit zoo is, raad ik elk bewoner van het zuidelijk deel van Texel aan, zich er zoo spoedig mogelijk een aan te schaffen. En dan liefst een solied, dat ook de projectielen van klein-achterlaad- I geschnt onzer marinevaartuigen kan keeren. Aan het strand benoorden de „Mok" zouden zij zich allicht veilig wanen en voornamelijk als de Bellona die geregeld hare schietoefeningen hondt achter den stnifdijk ten zuiden van genoemden inham, naar Den Helder vertrokken is. Dan echter is het jnist op de door de autoriteiten als veilig aangegeven plaatsen hoogst onveilig. De lezer oordeele. J.I. Donderdagmiddag was de Bellona vertrokken naar Den Helder en had op het „Puntje" een schijf laten staan. Den commandant van een onzer groote pantserschepen, dat zich aldaar ophield, was het blijkbaar te machtig, om van deze gelegenheid geen gebrnik te maken. Na was er, geloof ik, nergens een veiliger plaats te vinden dan juist b(j de schijf zelf. De kogels toch waren minstens 30° uit de richting en vielen neder op geen 50 M. afstands van den inzender dezes, die zich in gezel schap van eenige andere personen in de nabijheid van de woning van den lichtwachter Troost bevond. Een paar mannen, die zich in de Mok bevonden, schenen ook niet recht te begrijpen, wat ze van deze kanonnade moesten denken. Als bezetenen begonnen ze heen en weer te hollen: gelukkig echter waren ze alleen nóg maar in figuurlijken zin het hoofd kwijt. WjJ stelden ons in veiligheid achter een flinken duintop. Er op staande, konden we aan den rook zien, wanneer er een schot gelost werd, om dan onmiddellijk naar beneden te duiken. Het doel van dit schrijven is niet zoozeér critiek te oefenen op de handelingen onzer marine, als wel den bewoners van zuidelijk Texel er voor te waar schuwen, zich niet te vermeten, zich op veilig terrein aan het strand te wagen, als er een oorlogsvaarder op de kust is, tenzij behoorlijk voorzien van een Döwe-pantser. Tbxel, 31 Juli 1897. S. BOON. Schagen, 29 Juli. Aangevoerd: 8 paarden f 85 a 225, 17 Stieren f 40 a f 18087 Gelde koeien f 70 a f 205; 18 kalfkoeien f 125 a f175 Vaarzen f af ,-12 Nuchtere Kalveren f8, a 17; 885 Schapen fll a 24,—,- Lammeren! a f Bokken en Geiten f0, a gld.,- 25 Varkens f 10.00 a f 10.— 20 Vette Varkens 84 a 42 cent per kilo; 80 Biggen f 6,00 a 9.00; Kippen 10 a 75 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. i 0,50 a 0,55 Kaas per kilogram SO a 60 ct. Kipeieren per 100 f 2.50 a f 8.—.Eendeieren per 100 f 3. a f 2.90 Leiden, 80 Juli. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 115 a f 245 48 Stieren f 61 a 226; Veulens stuks f af 169 kalfkoeien f 108 a f 287; Melkkoeien f 103 a 28770 Varekoeien f 82 a f 197; 102 Vette koeien f 115 a f 24578 Vette kalveren f 21 a f 69 88 Magere kal veren 8, af 18, Grassalveren t al

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2